Tříbodové večery domácích týmů. Vyhrály Sparta, Slavia i Vítkovice

Praha - Hokejová extraliga v úterý pokračovala třemi zápasy. Ve veledůležitém souboji přetlačily Pardubice Vítkovice. Slavia doma uhájila vítězství nad Libercem 4:3 a Sparta v poslední třetině rozhodla o zisku tří bodů v duelu s Kometou.

29.1.2013

Liberecký gólman Marek Schwarz v akci.Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Boj dvou aspirantů na účast v play off přinesl vítězství hokejistů Vítkovic, kteří v předehrávce 48. kola extraligy udolali Pardubice 2:1 a svému soupeři se v tabulce vzdálili už na osm bodů. K důležitému triumfu nasměrovaly domácí dva góly z přesilovek, ten vítězný vstřelil Tomáš Kudělka. Finiš hostů přišel po snížení Tomáše Buchteleho už pozdě.

Slavia porazila Liberec 4:3 a i potřetí v sezoně tak proti Severočechům uspěli. Pražané bodovali v domácím prostředí podeváté za sebou, osm duelů vyhráli a v tabulce jsou i nadále čtvrtí. Mají však stejně bodů jako třetí Třinec.

Hokejisté pražské Sparty porazili v dohrávce 13. kola extraligy Kometu Brno 4:2 a desátou výhrou za sebou překonali klubový rekord v základní části nejvyšší soutěže. Rozhodl trefou v 46. minutě Daniel Přibyl a v závěru pojistil výsledek Miroslav Forman. Kometa prohrála pošesté za sebou a získala v této černé sérii jen dva body.

Sparta - Brno 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

V úvodu se hrál urputný hokej bez šancí, až v sedmé minutě se dostal k nebezpečné střele Rachůnek, který vzápětí dalším pokusem minul branku. Pak pálil z mezikruží Jánský. Ve 12. minutě dostal brněnský Jakub Svoboda trest na pět minut a do konce utkání a Sparta z dlouhé přesilovky vytěžila vedení. Trvaje prostřelil z úhlu po 44 sekundách hry pěti proti čtyřem mezi betony Hlinka.

Další šance měli v 16. minutě Přibyl a z dorážky Bahenský. Těsně před pauzou měl další možnost Bahenský a následně Pilař zblízka přestřelil odkrytou horní část branky. Kometa v první části Pince vážněji neohrozila.

Do druhého dějství vstoupili hosté aktivně, ale šanci neproměnil Holec a vzápětí kryl Pinc i pokus Jana Hrušky. V polovině utkání Sparta zvýšila, když po její kombinaci naznačil Rachůnek střelu a místo toho přihrávkou před odkrytou brankou našel úplně volného Krsteva. Sparťanský bek se radoval z první trefy v sezoně.

Kometa se vrátila do hry díky přesilovkám, když hrála hned třikrát v pěti proti třem. První výhodu při trestech Formana a Hanzlíka trvající 70 sekund ještě hosté nevyužili. Pak šel ale pykat Philipp a Sparta šla na 15 vteřin do tří, což zužitkoval ránou od modré čáry Kováčik. Vzápětí šel na trestnou lavici i Pilař, Kometa měla na 48 vteřin dvojnásobnou výhodu a opět Kováčik propálil Pince tentokrát z levého kruhu mezi betony.

Pak hrála dvě přesilovky za sebou Sparta a v té druhé v 46. minutě vrátil Pražanům vedení Přibyl, který dorážel do odkryté branky po Philippově střele. Pojistit náskok mohli domácí následně při Švrčkově trestu, ale skóre se neměnilo po Pilařově ráně ani dorážce Bahenského. V závěru se tlak Komety nekonnal, naopak Sparta zasypala Trvaje střelami a Forman výhru pojistil.

Branky a nahrávky: 13. J. Hlinka (P. Ton), 30. Krstev (I. Rachůnek, S. Treille), 46. Přibyl (Philipp, I. Rachůnek), 60. Forman (Jánský, Bahenský) - 37. Kováčik (T. Svoboda), 38. Kováčik (Čermák, Petrovický). Rozhodčí: Hribik, Husička - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:5, navíc Jakub Svoboda 5 min. a do konce utkání, J. Hruška (oba Brno) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5352.

Sparta: Pinc - Pilař, Sičák, Milam, Krstev, Philipp, Jan Hanzlík, D. Kočí - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jaroslav Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 25. navíc Pacovský. Trenéři: Jandač a Votruba.
Brno: Trvaj - Dujsík, Žižka, Švrček, Bičánek, Kováčik, Malec, Valach, M. Hruška - H. Zohorna, Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Erat, Holec, Petrovický - Dočekal, Koreis, Burian. Trenéři: Venera, Oslizlo a Zubíček.

Slavia - Liberec 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Liberec ve třetím duelu pod vedením nového trenéra Pavla Hynka poprvé neuspěl a nadále je předposlední. Na třinácté Karlovy Vary ztrácí sedm bodů. Na výhře domácích se dvěma góly podílel útočník Tomáš Hertl, jeho spoluhráč Vladimír Růžička mladší si připsal tři asistence.

První třetinu výrazně ovlivnila liberecká vyloučení. V prvních sedmi minutách na trestnou lavici putovali hned čtyři hráči Severočechů a domácí toho náležitě využili.

Navíc jim nahrálo, že trojice soupeřů se na trestné lavici potkala současně a Slavia díky tomu mohla hrát téměř tři minuty v pěti proti třem. Nabízený čas ale Pražané zužitkovali rychleji. V 8. minutě otevřel skóre svou první brankou v dresu Slavie obránce Koma, poté překonal bezmocného Schwarze útočník Krenželok.

Liberec se výrazněji ofenzivně připomněl až ve druhé části. Nejprve sice nevyužil úvodní přesilovku, ale krátce po jejím skončení prověřil připravenost brankáře Furcha Vantuch.

Při druhé početní výhodě již Tygři snížili. Nedvědovu střelu Furch jen vyrazil a pro dorážejícího Bulíka nebylo problémem trefit odkrytou branku domácích. Poté ale tečoval Kubošovu střelu od modré Hertl a Slavia získala dvougólové vedení zpět. Další přesilovka pomohla hostům opět snížit. Samostatnou akci ideálně zakončil Pospíšil, který do Liberce přišel ze Slavie, a připsal si tak pátý gól ve třetím zápase.

Kouč Liberce Hynek ve snaze o vyrovnání stáhl hru na tři útoky a jeho svěřenci se tlačili před Furcha. Šanci Čakajíka ve 44. minutě ale zastavil faul Jelínka. Slavia čekala na brejky a ve 49. minutě se dostali Sklenář s Hertlem do přečíslení dva na jednoho, které reprezentační útočník zakončil svou druhou trefou v zápase.

Hosté nerezignovali, i nadále se snažili a v 58. minutě se jim podařilo snížit na 3:4, když se prosadil před Furchem pohotový Čakajík. Vyrovnat se ale již Liberci nepovedlo ani při závěrečné power play.

Branky a nahrávky: 8. Koma (Kadlec, V. Růžička ml.), 9. Krenželok (Kadlec, Alinč), 29. Hertl (Kuboš, V. Růžička ml.), 49. Hertl (Sklenář, V. Růžička ml.) - 25. Bulík (P. Nedvěd), 38. T. Pospíšil (Štich), 58. Čakajík (Dušek). Rozhodčí: Minář, A. Jeřábek - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Diváci: 3169.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kuboš, Dresler, Koma, Kempný, Beňovič - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Krenželok, Alinč, Žejdl - Stránský, Klhůfek, Poletín - Vrdlovec. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.
Liberec: Schwarz - Čakajík, Derner, Štich, Jánošík, Ulrych, Výtisk, D. Kajínek - Bulíř, Nedvěd, Dušek - T. Pospíšil, Bulík, Víšek - J. Vlach, Filippi, Kica - Vantuch, T. Urban, Galamboš. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Vítkovice - Pardubice 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Jeden ze zásadních zápasů v boji o play off začaly oba týmy bez velkých okolků. Hlavně Pardubice už ani neměly na výběr, jenže v první třetině musely spíše čelit ofenzivě soupeře, který se do Východočechů pustil aktivně.

V úvodní desetiminutovce si vytvořil několik pološancí i nebezpečnou dorážku Burgera, kterou Salfický reflexivně vykopl betonem. Za větší aktivitu ale domácí byli odměněni v 11. minutě, když navrátilec do sestavy Káňa v přesilovce těsně před brankářem nadzvedl Ujčíkův příklep.

Káňa mohl vítkovické vedení zdvojnásobit. Ještě v 15. minutě mu puk do ideální pozice naservíroval Burger, ale střelec prvního gólu trefil jen Salfického do hrudi.

Východočeši se ve druhém dějství snažili o zvrat, ale zformovaný domácí blok ve středním pásmu před Málka nikoho nepustil. Kudělka naopak těsně před koncem druhé vítkovické přesilovky ve 27. minutě našlápl po pravém křídle a zaskočil Salfického střelou pod horní tyčku.

Branky a nahrávky: 11. J. Káňa (Ujčík, Barinka), 27. Kudělka (Burger, Barinka) - 54. Buchtele (Kousal). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 4181.

Vítkovice: Málek - Malík, Stehlík, Sloboda, Voráček, Barinka, Kudělka, Štencel, Lučka - Klimek, Strapáč, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Ujčík, Burger, J. Káňa - Šedivý, R. Hruška, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.
Pardubice: Salfický - Benák, V. Kočí, Gawryletz, Mocek, Píša, Vašíček, Marušák, Hudec - Bartek, Cetkovský, Somík - Endál, T. Zohorna, Rolinek - Radil, Kousal, Buchtele - Tybor, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.