Tříbodoví Hejduk s Eratem dovedli své týmy k výhrám

Calgary - Fleischmann, Michálek a Kaberle dali vítězný gól. Neuvirth vychytal Capitals vítězství v Edmontonu.

20.12.2009 1

Radost hokejistů Nashvillu po výhře na ledě Calgary. Foto: REUTERS/Todd Korol

Vydařený návrat do sestavy Colorada prožil v noci na neděli český hokejista Milan Hejduk. Třiatřicetiletý rodák z Ústí nad Labem, který kvůli zranění kolena vynechal poslední dva zápasy zámořské NHL, dovedl Laviny k výhře nad Columbusem třemi body.

Avalanche dostáli své přezdívce a během osmi minut smetli soupeře z ledu. Po trefách Stewarta, Lilese a dvou zásazích Wolského vedli brzy 4:0 a bylo prakticky po zápase. Hejduk se na drtivém nástupu domácích podílel dvěma asistencemi.

Blue Jackets se sice s přispěním nahrávky Jakuba Voráčka a dvou využitých přesilovek dotáhli ve druhé třetině na rozdíl dvou branek, na víc už ale neměli.

Vydařený výkon, který mu vynesl titul druhé hvězdy zápasu, v závěru ještě vyšperkoval Hejduk gólem na konečných 5:2.

"Po skvělém úvodu to možná vypadalo na lehkou práci, ale rozhodně to tak nebylo. O vítězství jsme museli tvrdě bojovat do posledních minut," popisoval dění na ledě český forvard.

Třemi body se blýskl také útočník Nashvillu Martin Erat. Ten pro změnu na ledě Calgary skóre v páté minutě otevřel a podílel se i na druhém úspěchu Predátorů v podání Legwanda.

Domácí sice zásluhou kapitána Iginly vývoj utkání otočili ve svůj prospěch, podobný kousek se ale následně povedl i hostům.

Po Eratově příhře tak v samém závěru mohl pojistit triumf Nashvillu 5:3 střelou do prázdné branky Scatchard. Český útočník byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

"Dnes jsme udělali pár dobrých věcí, ale také několik chyb. A ty nás připravily o lepší výsledek. Když ale za šedesát minut nevystřelíte na branku ani dvacet střel, je těžké myslet na úspěch," komentoval výkon Calgary obránce Mark Giordano.

Fleischmann, Kaberle i Michálek rozhodli

Parádní obrat předvedli na půdě kanadského Edmontonu hokejisté Washingtonu. Ti sice dvě třetiny marně hledali recept na domácího gólmana Drouina-Deslaurierse, pak mu ale během 17 minut nasypali do sítě čtyři puky a radovali se z vítězství 4:2.

Ztrátu hostí vymazal dvěma trefami ruský bohatýr Alexandr Ovečkin, vítězný gól obstaral Čech Tomáš Fleischmann a pojistku přidal Švéd Nicklas Bäckström.

Pod úspěch Capitals se výrazně podepsal i brankář Michal Neuvirth, který si připsal 26 úspěšných zákroků a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Vítězný gól vstřelil v utkání Toronta s Bostonem také český obránce Tomáš Kaberle. Druhý nejlepší hráč na ledě se prosadil ve 23. minutě a jeho třetí trefa v sezoně se ukázala být vítěznou. Navrátilec mezi tři tyče Jonas Gustavsson totiž Medvědy dokonale zkrotil a radoval se z premiérového shutoutu v NHL.

Rozdílovou trefu si připsal do statistik rovněž útočník Ottawy Milan Michálek, jehož tým zdolal navzdory přesné ráně Martina Havláta Minnesotu 4:1.

V nevýrazných výkonech pokračují hokejisté Philadelphie. Desátou porážku z posledních dvanácti utkání jim po výsledku 1:2 uštědřili v jejich domovské aréně Jezdci z New Yorku.

Katem bodových nadějí Letců byl především švédský brankář Henrik Lundqvist, který si připsal 36 úspěšných zákroků. O góly se postarali Drury a Anisimov.

Colorado - Columbus 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)
Branky:
4. a 5. Wolski (na druhou Hejduk), 1. Stewart, 8. Liles (Hejduk), 57. Hejduk - 24. Umberger (Voráček), 34. Chimera. Střely: 31:30.

Calgary - Nashville 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)
Branky:
24. a 31. Iginla, 14. Phaneuf - 5. Erat, 13. Legwand (Erat), 38. Goc, 45. Franson, 60. Scatchard (Erat). Střely: 32:20.

Edmonton - Washington 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)
Branky:
22. Horcoff, 37. Cogliano - 41. a 47. Ovečkin, 54. Fleischmann, 57. Backström. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 28 střel dvakrát inkasoval a úspěšnost zákroků měl 92,9 %. Střely: 28:42.

Toronto - Boston 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky:
23. T. Kaberle, 50. Blake. Střely: 31:25.

Atlanta - New Jersey 4:5 (3:1, 0:3, 1:1)
Branky:
8. Hainsey (Kubina), 15. Antropov, 18. Kubina, 57. Vjačeslav Kozlov - 27. a 52. McAmmond (na druhou Eliáš), 13. R. Niedermayer, 23. Rolston, 31. Pelley. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, ze 42 střel pětkrát inkasoval a úspěšnost zásahů měl 88,1 %. Střely: 26:42.

Ottawa - Minnesota 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky:
19. Volčenkov, 21. M. Michálek, 38. J. Ruutu, 43. Karlsson - 45. Havlát. Střely: 24:23.

Philadelphia - NY Rangers 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky:
9. Pronger - 6. Drury, 25. Anisimov. Střely: 37:24.

NY Islanders - Montreal 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky:
8. a 34. Markov (na obě Plekanec), 55. Metropolit. Střely: 40:28.

Dallas - Detroit 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
Branky:
22. a 42. Skrastinš, 33. a 37. Neal - 18. Holmström, 36. Dacjuk, 40. Bertuzzi. Střely: 21:33.

Anaheim - Phoenix 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky:
14. Brown, 33. Chipchura, 38. Getzlaf, 60. Ryan - 33. Doan, 44. Aucoin (Vrbata). Střely: 33:41.

Buffalo - Pittsburgh 1:2 SN (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky:
16. Pominville - 20. Kunitz, rozh. nájezd Letang. Střely: 32:24.

Carolina - Florida 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky:
13. Dwyer, 15. Cullen, 29. Samsonov - 43. Matthias, 53. Weiss (Frolík). Střely: 24:30.

Autor: Radek Weber

20.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1

Ve Švýcarsku byl plně zprovozněn nejdelší železniční tunel světa

Erstfeld (Švýcarsko) - Nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě, vybudovaný ve Švýcarsku pod Alpami, byl dnes otevřen pro plný dopravní provoz. Gotthardský tunel, přezdívaný podle francouzské zkratky GBT, je dlouhý 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem.

Loučení s tratí do Koutů: končí barevné motoráky i soukromník

Údolí Desné – Největší změna za devatenáctiletou historii nastala v noci ze soboty 10. na neděli 11. prosince na Železnici Desná. Osobní vlaky zde přestala provozovat soukromá firma, nahradily ji České dráhy.

Sobotka: Přes návrhy změn by se měly firmy na EET nadále chystat

Praha - Přes návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které projednává Poslanecká sněmovna, by se měli podnikatelé na její zavedení připravovat podle platného zákona. Norma jasně uvádí, koho se evidence tržeb týká. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zdá, že návrhy z dílny ministerstva financí i koaličních lidovců nebudou schváleny. Byla by to nejlepší varianta, dodal premiér.