Třinec dělí výhra od finále. Spartu srazil v nájezdech. Doudera: Bláznili jsme

Třinec - V pátém semifinále play-off extraligy byl ve hře mečbol. Ten po dramatické bitvě získal Třinec, který doma porazil Spartu 3:2 po samostatných nájezdech. Šesté utkání se uskuteční v pondělí na pražském ledě.

4.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 4.4.2015

Hokejisté Třince (zleva) Jakub Orsava a Erik Hrňa se radují z gólu proti Spartě. Vpravo Juraj Mikuš.Foto: ČTK/Jaroslav Ožana

I když Sparta stáhla dvoubrankovou ztrátu, v rozstřelu zajistil držitelům Prezidentského poháru třetí bod v sérii Zbyněk Irgl, jenž stylově po pěti měsících od operace nádoru na ledvině oslavil návrat na extraligový led.

Sparťané museli změnit vítěznou sestavu z domácích utkání hned na dvou místech: kromě neúčasti zraněného Réwaye musel kouč Jandač významně omezit minutáž kapitána Rolinka, který má zdravotní problémy z posledního měření sil v Praze.

Hosté odehráli první část pasivně a navíc s chybami, za které dvakrát pykali. Gólman Novotný se v sedmé minutě po výletu za branku nestihl srovnat v brankovišti, odklouzal z osy hřiště až za tyč a Hrňa z otočky mohl po ledě mířit klidně do středu branky.

Druhý gól přidal ve 13. minutě obránce Doudera, který odvážně vletěl do sparťanské rozehrávky a pak bekhendem zvedl puk nad Novotného lapačku. Teprve pak hosté vůbec poprvé vážněji zahrozili díky Barinkovi, ale po další Mikušově chybě v přesilovce mohli být rádi, že jim Hrňa v závěru části nedal ještě třetí gól. "První třetinu jsme hráli špatně. Až od druhé jsme začali šlapat, možná k tomu trošku přispěly i změny v sestavě, ale až od té druhé třetiny jsme hráli dobře," řekl sparťanský útočník Michal Dragoun.

Třinec zachránila v prodloužení tyč

Pražané byli stále o krůček pozadu. Ani ve druhé třetině se jim nedařilo dostat soupeře pod tlak a vytěžovanější byl znovu Novotný, který zmařil dvě Ružičkovy gólové dorážky. Gólově mohl návrat oslavit Irgl, který se kličkou vyhnul brankáři, ale v brankovišti Novotného zastoupil obránce. Poté, co přežili několik šancí soupeře, dal v 38. minutě sparťanský gól naděje Pech, který po Poláškově ráně do břevna a velké skrumáži pohotově dorazil puk za Hrubce.

"My jsme od stavu 2:0 začali bláznit a zbytečně jsme otevřeli hru. Nabídli jsme jim spoustu šancí, to se nesmí stávat," řekl třinecký obránce Milan Doudera.

Hosté procitnuli a rázem jich byl plný led. Třinecký náskok smazal už po 32 sekundách třetí části Kumstát, který si vyměnil puk s Dragounem a volejem z levého kruhu zavěsil. A domácí měli se soupeřem v třetím dějství suverénně nejvíc práce. Přesto v 50. minutě mohl v jejich prospěch rozhodnout Hrňa, ale zblízka Novotného nepřekonal. "Já myslím, že dneska jsme byli lepší. Mohli jsme rozhodnout i v normální době, ani to nemuselo dojít do nájezdů," mínil Dragoun.

V prodloužení nejdřív dýchla "smrt" na Třinec, ale při obrovské šanci Kumstáta ho v 76. minutě zachránila tyč. Minutu před koncem zase trnuli Sparťané, ale Adamský si vylámal zuby na Novotném. V nájezdech hosté dvakrát na poslední pokus odvrátili porážku, ale do třetice na Irglovu trefu už odpovědět nedokázali.

"Jsme šťastní, že jsme to urvali. Ale v šestém utkání musíme být daleko opatrnější než dneska. Musíme tam jet s pokorou a nechat tam všechno," řekl Doudera.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Hrňa (Polanský), 13. M. Doudera, rozhodující sam. nájezd Irgl - 38. Pech (Kumstát), 41. Kumstát (Dragoun). Rozhodčí: Hodek, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek - Irgl, Klepiš, Ružička - Dravecký, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, M. Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Sparta: Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Vondrka - Sabolič,J. Hlinka, Buchtele - Forman, Přibyl, Dragoun - Volek, Rolinek, Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.