Kometa zlomila Plzeň v nájezdech, Třinec rozmetal Kladno, Sparta padla

Praha - V hokejové extralize vrcholí boje o play-off. Třinec vypráskal ve 47. kole Kladno 7:2 a po čtyřech porážkách opět zabral. Bitvu mezi Zlínem a Spartou rozsekl v prodloužení Honejsek. Vítkovice schytaly debakl, Vary jim nasázely osmičku. Budějovice po boji udolaly Chomutov. Brno utnulo sérii osmi porážek za sebou. Litvínov porazil Pardubice.

13.2.2013

Kometě se podařilo porazit Plzeň po samostatných nájezdech.Foto: DENÍK/ Attila Racek

Hokejisté Třince se otřepali ze série čtyř porážek a v utkání 47. kola extraligy deklasovali Kladno 7:2. Středočeši drželi krok do poloviny zápasu a stavu 2:3, po čtvrtém gólu však vyklidili pole a dovolili Třineckým, aby vyrovnali svou nejvyšší výhru v sezoně. Dva góly a přihrávku zaznamenal Jiří Polanský, třikrát se Oceláři trefili v početní výhodě.

Exhibice nebo koncert. Tyto dvě slova nejvíce vystihují výkon karlovarské Energie v zápase s Vítkovicemi. Nakonec se svěřenci trenéra Richarda Žemličky radovali z vítězství 8:1.

Teprve potřetí. Tahle výhra hokejové Komety v nájezdech ale stála zato. Nešlo ani tak o to, že s porážkou 2:3 odjela vedoucí Plzeň. Brňané totiž utnuli sérii osmi porážek v řadě, a hlavně odpověděli svým pronásledovatelům v boji o umístění v play off. Po porážce Vítkovic dokonce poskočili na deváté místo. Do konce základní části je čeká ještě pět důležitých zápasů.

Hokejisté Zlína porazili pražskou Spartu 2:1 po prodloužení. Góly přinesla až závěrečná dvacetiminutovka, ve které na trefu Petra Tenkráta odpověděl Jaroslav Balaštík. V prodloužení rozhodl o čtvrté výhře Zlína z posledních pěti utkání Antonín Honejsek, Sparta naopak podruhé za sebou prohrála.

V důležitém utkání vyhráli hokejisté HC Mountfield nad Chomutovem 2:0 a nováčka soutěže dokázali porazit vůbec poprvé v sezoně. Připsali si tak mimořádně důležité tři body v boji o účast v play off.

Litvínov porazil Pardubice 3:2 po samostatných nájezdech. Hosté, kteří jsou v pozici obhájce titulu mimo příčky zajišťující postup do vyřazovacích bojů, zachraňovali alespoň bod v 58. minutě díky Radovanu Somíkovi. Nájezdy ale rozhodl litvínovský forvard Viktor Hübl.

Brno - Plzeň 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Jižní Morava momentálně děkuje hlavně útočníkovi Tomáši Svobodovi. Ten vstřelil krásný úvodní gól a rozhodl i při penaltách. „Přitom jsem si na ně nevěřil. Kdyby na mě trenér neukázal, tak je nejedu," přiznal forvard.

Play off je o kousek blíž. Pokud Kometě uteče, bude to obrovská škoda i pro nezaujaté diváky. Středeční duel měl mimo úvodní minuty strhující tempo. Brankáři se nenudili. „Je dobře, že na mě šlo tolik střel. A v reprezentační pauze jsem si od zápasů. A od porážek," podotkl další hrdina zápasu brankář Jiří Trvaj.

Duel s lídrem byl přímo učebnicový příklad, co udělá sebevědomí s týmem. Když Kometa vedla, byl jí plný led. Po srovnání Plzně a jejím vedení zase vládli indiáni. Jenže neudrželi Jana Hrušku. Nejlepší střelec Komety dal jeden z nejdůležitějších gólů sezony. „S Brnem se na ledě vždy jiskří. Jde vidět, že v této době má cenu každý bod," poznamenal plzeňský kouč Milan Razým.

„Na Plzni šlo vidět, že má nahrané. Když v závěru Kuba Koreis nastřelil břevno, tak jsem si říkal, že takovou smůlu přece nemůžeme mít," řekl brněnský kouč Zdeněk Venera.

Přinejmenším brněnská lavička ostře sledovala také duel v Litvínově, kde hrál jejich nejbližší pronásledovatel Pardubice. Mistr pod Krušnými horami vytěžil pouze bod. „Na ledě jsme to vůbec nesledovali. Ani nevím, jak soupeři dopadli," prohlásil Svoboda.

Smolný den si vybral Róbert Petrovický. Se zhmožděným hrudníkem odjel už ve třetí části do nemocnice.

Šanci potvrdit středeční úspěch má Kometa hned v pátek. Znovu na domácím ledě Kajot Areny, kam přijedou Karlovy Vary. Vzpomínky na poslední vzájemný zápas možná některé z brněnských hráčů budí ze sna, když před Silvestrem prohráli v na západě Čech 0:7. Energie si navíc kanonádu připomněla ve středu, kdy doma rozstřílela bezmocné Vítkovice 8:3. „Náš cíl je stále předkolo, ale tímto zápasem jsme udělali teprve první krok," potvrdil karlovarský asistent trenéra Jaromír Kverka. Jeho svěřencům však do branky severomoravského soupeře napadalo prakticky všechno.

Branky a nahrávky: 35. T. Svoboda (Dlouhý), 49. J. Hruška (L. Čermák), rozhodující nájezd T. Svoboda - 39. Jan Kovář (Pletka, St. Pierre), 41. Pletka (Kratěna, Slovák). Rozhodčí: Homola, Husička - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 11:10, navíc Dlouhý - St. Pierre oba 10 min., Frolo 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Trvaj - Dujsík, Žižka, Švrček, Bičánek, Kováčik, Malec - H. Zohorna, L. Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, Lušňák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Holec - Burian, Koreis, Dočekal. Trenéři: Venera, Oslizlo a Zubíček.
Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo, Mozík - Vampola, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Balej - Hollweg, Dvořák, Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka, Špaček a Pejchar.

Zlín - Sparta 2:1 v prodloužení (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Sparta přijela do Zlína bez útočníka Tona. V brance domácích nastoupil místo zraněného Horčičky Sedláček, jemuž premiérově kryl záda mladík Rozum. V útočných řadách postrádal trenér Vlach Melenovského.

V úvodní dvacetiminutovce produkovaly oba týmy opatrný hokej, kterému scházel větší spád. V šesté minutě Sparta zaznamenala gól, jehož ale dosáhla rukou a proto jej rozhodčí neuznal. V průběhu hry, jíž chyběla šťáva, si ani jeden celek nedokázal vytvořit vážnější šanci.

Ke konci třetiny ujel do Čajánek, brankáře Pince však nepřelstil. Po následném kontaktu s jedním ze zlínských hráčů byl gólman Sparty otřesený, ale po krátkém ošetření pokračoval ve hře.

V prostřední pasáži měli více ze hry Zlínští. V pohledné akci Leška zpoza branky přesně načasovanou přihrávkou připravil pozici pro Balaštíka, jenž zblízka vystřelil pouze do Pince. Vzápětí z mezikruží tvrdě vypálil agilní Balaštík, jehož střelu chytil Pinc učebnicovým semaforem.

Po polovině zápasu měli domácí k dispozici dvojnásobnou přesilovku v délce 72 sekund, kterou ovšem nevyužili. V této fázi utkání podržel své spoluhráče Pinc, jenž posléze eliminoval i nápor Zlína před druhou přestávkou.

Na začátku třetího dějství vyslal Okál do šance Šlahaře, ten však sparťanskou branku přestřelil. Aktivním pohybem si Berani vynutili vyloučení Hlinky, ale ze souvislého tlaku gól nedali. A tak přišel trest ze strany hostů. Po krátkém pobytu v útočném pásmu si Tenkrát najel z rohu do prostoru mezi kruhy a přes clonící hráče prostřelil Sedláčka.

Snahu Zlína korunoval o několik minut později 24. gólem v sezoně Balaštík. Poté měl v oslabení velkou příležitost Holík, jenž zblízka minul hostující branku. Vyrovnaný zápas tak dospěl do prodloužení, v němž rozhodl o výhře Zlína po úspěšně zakončeném brejku Honejsek.

Branky a nahrávky: 54. Balaštík (Holík, Čech), 62. Honejsek - 48. Tenkrát (Forman, J. Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Hradil - Blümel, Jiří Svoboda. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5177.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čech - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Sparta: Pinc - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, od 21. navíc Hunkes - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Broš, Hovorka, Bahenský - Jánský, Přibyl, I. Rachůnek - D. Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Třinec - Kladno 7:2 (2:2, 4:0, 1:0)

Ještě bez rekonvalescenta a kapitána Bonka Oceláři navázali na sérii nepříliš vyvedených prvních třetin z období před reprezentační přestávkou. A nebylo jim nic platné, že už ve čtvrté minutě Polanský posunul do sítě poskakující puk v klubku hráčů a využil hned první třineckou přesilovku.

Ze strany domácího favorita to ale pak nebyla velká sláva a v deváté minutě přišli Slezané i o vedení, když úplně nekrytý Valský pohodlně poslal za Hamerlíkova záda Kuchlerovu přihrávku od zadního hrazení.
Třinec si však vzal vedení rychle nazpět. Postaral se o to Hrňa, který po 22 sekundách zblízka překonal Cháberu.

Kladno pak prohýřilo krátkou, 22 vteřin trvající přesilovku pět na tři, ale po perfektně sehraném brejku se vyrovnání přesto dočkalo. V 19. minutě našel Lukáč Kameše, jenž prostřelil Hamerlíka a prodloužil třineckou mizérii v prvních třetinách: Slezané ji z posledních dvanácti zápasů vyhráli jedinkrát.

Druhou dvacetiminutovkou však Oceláři rozpačitý dojem zcela vymazali. Zápas v ní nabral zcela nespoutaný ráz, v němž oba celky myslely snad jen na útok. Šancí se narodila spousta na obou stranách, góly ovšem dávali jen Třinečtí a potřetí v utkání strhl náskok na jejich stranu Květoň.

Kladno mohlo znovu kontrovat, minimálně dvě stoprocentní šance však Kuchejdovi a Hořavovi chytil Hamerlík. Když pak ale z přesilovky nechytatelným příklepem zavěsil ve 33. minutě Hrabal, domácí dostali soupeře pod mohutný tlak a zcela ovládli led. Adamský pohotovou ranou bez přípravy přidal pátý gól a Polanský šťastnou trefou z úhlu zvýšil na 6:2.

Středočeši po čtvrtém gólu úplně odpadli a i v závěru se hrálo hlavně před jejich brankou. Cháberův náhradník Cikánek kapituloval už po 42 sekundách ze Zíbovy hole a nebýt toho, že Květoň, Zíb a Klimenta mířili ve svých příležitostech jen do tyčí, mohla se Werk Aréna dočkat i "desítky".

Branky a nahrávky: 4. Polanský (Adamský, M. Růžička), 10. Hrňa (Matuš, Hrabal), 23. D. Květoň (Rákos, Orsava), 33. Hrabal (M. Růžička, Zíb), 36. Adamský (Polanský, Lojek), 39. Polanský (M. Růžička, Klouček), 41. Zíb (Hrabal, Rákos) - 9. Valský (Kuchler, Kameš), 18. D. Růžička (Lukáč, M. Látal). Rozhodčí: Fraňo, Mikula - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. Diváci: 3363.

Třinec: Hamerlík - Ovčačík, Roth, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Kania - M. Růžička, Peterek, Varaďa - Orsava, Rákos, D. Květoň - Klimenta, Polanský, Adamský - Hrňa, Matuš, Zagrapan. Trenéři: Turek a Janků.
Kladno: Chábera (41. Cikánek) - L. Procházka, D. Růžička, P. Hořava, Piskáček, Kameš, Doudera, od 42. navíc Macholda, Drtil - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Kuchler, Kuchejda - od 42. navíc Obdržálek, Dalecký, Strnad. Trenéři: Vojta, Kopecký a Tatíček.

Litvínov - Pardubice 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Již po pár vteřinách se prezentoval ostrou střelou z pravého křídla Lukeš, ale gólman Růžička dobře zakročil. Ve druhé minutě sestřelil Mocek u hrazení Majdana, ten se těžce zvedal z ledu, ale nakonec se oklepal a pokračoval v utkání. V osmé minutě využili domácí přesilovou hru, když od modré vypálil Ručinský a Růžičkovi propadl puk mezi betony. Na druhé straně vyzkoušel Francouze Semorád a z dorážky Cetkovský, ale bez úspěchu.

V polovině úvodního dějství naremploval Lukeš na mantinel Radila a strhla se šarvátka mezi Kubátem a Vašíčkem. Tu vyhrál pardubický bijec. Ve 13. minutě si Rolinek krásně najel na Benákovu přihrávku, ale střelou z úhlu nedal. Poté ujel v oslabení Černý, Růžička jeho pokus chytil.

Úvod druhé části vyšel lépe Východočechům. Rolinek si vyjel zpoza branky, napoprvé ještě neuspěl, ale z dorážky se mu podařilo dostat puk do litvínovské branky a zčistajasna tak přišlo vyrovnání. Severočeši mohli jít znovu do vedení ve 24. minutě, když měli možnost hrát 92 vteřin dvojnásobnou početní výhodu, jenže si v ní nevytvořili žádnou vážnější příležitost. V polovině utkání se před Francouzem ocitl nikým nehlídaný Nosek, ale bekhendový blafák mu domácí brankář skvěle zneškodnil.

Ve 48. minutě se Rapáč ocitl sám před Růžičkou, ale dobrou příležitost nevyužil a stejně dopadl proti Francouzovi i Bartek. Chvilku poté se na útočné modré srazil Vašíček s rozhodčím, čehož využil Lukeš, sprintoval na branku, položil si obránce, poté skvěle oklamal i brankáře a bekhendem poslal Litvínov opět do vedení.

Pardubičtí se ale nevzdali - v 58. minutě se na hranici brankoviště prosadil důrazem Somík a vyrovnal na 2:2. Poslední půlminutka byla infarktová. Nejprve sebral Bartek Kubátovi puk, ale tváří v tvář Francouzovi nedal, na druhé straně v poslední vteřině trefil Ručinský spojnici branky a tak utkání dospělo do prodloužení a nakonec i do nájezdů.

V těch byli úspěšnější Severočeši zásluhou Hübla a prodloužili tak svou sérii vyhraných nájezdů na sedm. Verva nájezdy v sezoně dosud neprohrála.

Branky a nahrávky: 8. Ručinský (Kubát, Hübl), 49. Lukeš, rozhodující nájezd Hübl - 22. Rolinek, 58. Somík (Cetkovský). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Pouzar, Jelínek. Vyloučení: 11:10, navíc Rapáč - T. Zohorna oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3816.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Baláž, Smolka, Trávníček. Trenéři: Jeřábek a Rosol.
Pardubice: M. Růžička - Benák, V. Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek, Marušák, Hudec - Bartek, Cetkovský, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Endál, T. Zohorna, Rolinek - Tybor, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.

Karlovy Vary - Vítkovice 8:3 (2:1, 6:0, 0:2)

První třetina ale nenaznačila, že by se mělo jednat o nějakou kanonádu. Karlovy Vary dobře začali a už ve druhé minutě se prosadil v přesilovce Jirka Drtina. Ve stejné minutě a také v početní výhodě dokázali hosté vyrovnat. Autorem gólu byl Tomáš Kudělka. Do šaten ale šla s vedením domácí squadra, když se ve 13. minutě trefil Jirka Doležal s opakované dorážky.

Druhá třetina jednou větou? Srdce domácího fanouška zaplesalo. Karlovy Vary vyhrály tuto část 6:0. Do listiny střelců se postupně zapsali dvakrát Martin Zaťovič a Vojtěch Polák. Dále pak Václav Skuhravý a Michal Grman.

Po pátém gólu se nechal Roman Málek vystřídat a nastoupil Filip Šindelář. Ten si ani nesáhl na puk a KV Arena se radovala po šesté, když se trefila hvězda utkání jménem Martin Zaťovič.

Třetí třetinu pojaly oba celky tak trochu tréninkově. Doslova se hrálo už jen z povinnosti. Přesto padly dva góly. Ve 42. minutě korigoval stav Rudolf Huna a na konečných 8:3 v přesilovce v poslední minutě Marek Bartánus.

V pátek se hokejisté Energie postaví Kometě, když budou chtít v Brně na vítězství nad Vítkovicemi navázat.

Branky a nahrávky: 2. J. Drtina (Zaťovič, Prošek), 13. Doležal (Grman), 26. Zaťovič (Kumstát), 30. V. Polák (Skladaný, Pohl), 31. Skuhravý (J. Látal, Bicek), 32. Zaťovič, 35. V. Polák (Pohl), 38. Grman (Pech, Kumstát) - 2. Kudělka (J. Káňa), 42. Huna (Roman, Svačina), 60. Bartánus (Rehák, R. Hruška). Rozhodčí: Turčan, Polák - Pešek, Bádal. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 3069.

Karlovy Vary: Závorka - J. Drtina, Prošek, Gulaši, Grman, J. Látal, Kloz, Gründling - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, V. Polák, Skladaný - Bicek, Skuhravý, Doležal - Košťál, Vachovec, Zucker - Roman Vlach. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Vítkovice: Málek (31. Šindelář) - Barinka, Kudělka, Voráček, Malík, R. Stehlík, Lučka, Rehák, L. Kovář - Húževka, Burger, Klimek - Svačina, Roman, Huna - Strapáč, R. Hruška, Ujčík - J. Káňa, Szturc, Bartánus. Trenéři: Oremus a Svozil.

České Budějovice - Chomutov 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Po reprezentační pauze se do domácí sestavy vrátili obránce Jank a útočníci Podlešák s Luňákem. V úvodním dějství byli o něco nebezpečnější hosté ze severu Čech. Hned v samotném úvodu utkání měli dvě velice dobré příležitosti. Sám před Kovářem se ocitl Kraft, ale přestřelil, Kubinčák poté až nepochopitelně nedostal kotouč do prakticky odkryté klece.

Jihočeši se probouzeli pomaleji, ale postupně o sobě také začali dávat vědět. Uzdravený Podlešák orazítkoval spodní brankovou konstrukci a agilní Dej v dobré možnosti mířil pouze do boční sítě. Zřejmě největší šanci měl na domácí straně v úvodní třetině Suja, ale ani on zblízka neprotlačil kotouč za Hanuljakova záda.

Zatímco úvodní dějství bylo vyrovnané, v tom druhém už měli jasně navrch Jihočeši a soupeře dostávali místy až pod drtivý tlak. Druhá třetina začala velkou možností domácího beka Vydareného, před nímž se otevřel prostor, ale Hanuljak jeho sólo zlikvidoval. Po Macháčkově faulu zahrával kapitán Šimánek dokonce trestné střílení, ale ani on Hanuljaka nepřelstil. Obrovských šancí na domácí straně přibývalo. Dejova dorážka doslova volala po gólu, leč marně. Další sólo Luňáka zase zlikvidoval výborný Hanuljak.

Také ve třetím dějství se domácí tlačili do útoku. Podlešák však svou dělovkou orazítkoval jen břevno.

Poprvé se diváci tak dočkali až ve 49. minutě a dokonce ve vlastním oslabení. Na konci rychlé akce přesně mířil domácí snajpr Lukáš Květoň. O dvě minuty diváci jásali podruhé. Za zády jinak pozorného gólmana Hanuljaka skončila tečovaná střela Ptáčka.

V závěru už domácí důležité body naprosto jasně kontrolovali. Minutu před koncem zkusil soupeř power play, ale bez úspěchu.

Branky a nahrávky: 49. L. Květoň (Langhammer, Ptáček), 51. Ptáček (Dej). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4085.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Luňák, Langhammer, L. Květoň - Rousek, Knotek, Červený. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.
Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rutta, Macháček, J. Stehlík, Mrázek - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Kraft, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Zálešák, Kůs, T. Káňa. Trenéři: Čelanský a Skořepa.

Autor: ČTK, Jan Čech, Pavel Kortus, Michal Čejka