Kometa přestřílela Plzeň, Třinec musel otáčet. Derby pro Litvínov

Třinec /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Třince napravili dva domácí nezdary vítězstvím 3:2 nad Spartou. Hned třináct gólů viděli diváci v Brně, kde vedoucí Kometa přestřílela Plzeň 8:5. Vyhrál i třetí Litvínov, který uspěl v derby na ledě Chomutova 4:2. Na ledě supeře už vyhrála jen Mladá Boleslav, veze tři body ze Zlína po výhře 5:1. V dalších zápasech si Bílí Tygři z Liberce poradili s Pardubicemi 4:2, Olomouc porazila Karlovy Vary 3:0 a Hradec Králové zdolal Vítkovice 2:1.

30.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 30.10.2016

Mela před gólmanem Komety Karlem Vejmelkou.Foto: DENÍK/Stehlík Lubomír

Extraligu vede i po 17. kole brněnská Kometa, která zvládla duel proti Plzni i díky třem využitým přesilovým hrám. Západočechům, kteří předešlé tři zápasy vyhráli, k úspěchu nepomohly ani čtyři branky Dominika Kubalíka. Na straně domácích si čtyři body za dva góly a dvě asistence připsal Jan Káňa.

Druhý je Třinec, který ale musel proti houževnaté Spartě otáčet. Oceláři otočili nepříznivé skóre 0:1 třemi góly ve druhé dvacetiminutovce a Pražané už v závěru pouze zmírnili porážku. Gól a asistenci si připsal třinecký útočník Rostislav Marosz. I když Sparta vyhrála na střely na branku 38:22, nezískala ani bod.

Litvínov oplatil Chomutovu porážku z prvního vzájemného souboje v sezoně. Dvěma góly se o to zasloužil útočník Martin Hanzl. Piráti na vlastním ledě neprodloužil sérii tří výher, Litvínov vyhrál desátý z posledních jedenácti zápasů a po vítězném derby si upevnil třetí místo v tabulce.

Mladá Boleslav připravila Zlínu už třetí porážku za sebou. Bruslařský klub naopak i díky třem asistencím Petra Vampoly ukončil sérii dvou proher. Středočeši porazili Zlín i podruhé v sezoně.

Pátou výhru v řadě si připsali hokejisté Liberce. Hostující Pardubice sice dokázali najít recept na brankáře Jána Lašáka, jehož neprůstřelnost se po předešlých třech čistých kontech zastavila na 209 minutách a 13 vteřinách, k bodům jim to ale nepomohlo. Dynamo tak prohrálo počtvrté z posledních pěti zápasů. Dvěma góly a asistencí se na výhře Bílých Tygrů podílel reprezentační obránce Radim Šimek.

Hokejisté Olomouce oplatili Karlovým Varům porážku z prvního vzájemného souboje v sezoně. Hanáci duel rozhodli ve druhé třetině, ve které vstřelili všechny své branky. Dvě z nich v početní výhodě. Gólman Branislav Konrád udržel podruhé v ročníku čisté konto.

Hradce Králové porazil Vítkovice 2:1 a připsal si tak pátou výhru na svém stadionu v řadě. Utkání rozhodla branka Stanislav Dietze ve 44. minutě.

Třinec - Sparta 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Třinec po dvou těsných prohrách na domácí ledě nezačal kdovíjak ani třetí zápas v řadě. Sparta ho v útočném pásmu k ničemu nebezpečnému nepustila a z brejků si naopak vytvářeli šance Pražané. Vrána si v osmé minutě vylámal zuby na Hrubcovi a o dvě minuty nato v přečíslení z gólové parkety minul branku. Ujala se tak až rána, která tak gólové nevypadala. Čajkovský však v přesilové hře využil zakrytého výhledu třineckého brankáře a jeho pokus od modré čáry prošel do sítě.

"První třetinu jsme hráli špatně. Nedokázali jsme se udržet v pásmu Sparty. Od druhé třetiny jsme ale převzali taktovku, byli jsme silnější s pukem a nakopl nás i ten rychlý a šťastný vyrovnávací gól," řekl třinecký útočník Jiří Polanský.

Třinec se probral po prvním návratu z kabin a jistě k tomu přispěl i vyrovnávací gól, který padl také v přesilovce. Marosz zvolil z ostrého úhlu drzou kličku do záporného úhlu, ale nahozený puk před branku do vlastní sítě usměrnil sparťan Nedomlel.

Domácí pak převzali iniciativu a byli mnohem silnější na puku než v úvodní dvacetiminutovce. Po přečíslení dva na jednoho vyzrál na Pöpperleho ranou k tyči Polanský. Sparta se vymanila z tlaku díky dvěma slepeným třineckým vyloučením. V přesilovce mohla i vyrovnat, ale Formanův pokus Nosek odpálil z prázdné branky a puk za čáru nepropasíroval ani Kumstát.

Z tlaku vyrovnávací gól nepřišel

Třinci naopak v 38. minutě po hostující chybě v obraném pásmu rychlý kontr vyšel na jedničku a Petružálek po Maroszově pobídce zblízka nezaváhal. Dravecký mohl v samém závěru druhé části zvýšit i na třígólový rozdíl, ale ze sóla Pöpperleho nepřekonal.

"Ve druhé třetině jsme vypadli ze hry a z toho, co se nám dařilo první třetinu. Třinec nás přečísloval, dal dva rychlé góly a to byl asi zlom. V závěru už jsme to nedohnali," řekl Čajkovský.

Už v třetí části nedoklepl skákavý puk z kroku do odkryté branky ani Růžička, a tak utkání ve 49. minutě zdramatizoval kontaktním gólem Pech. Pražané v závěru měli tlak, který ještě vystupňovali v power play. Hrubce ale už potřetí nepřekonali. "Byly tam situace, kdy se dalo vyrovnat. Ale domácí gólman toho hodně pochytal. Ten zápas jsme ale ztratili ve druhé třetině," řekl Čajkovský.

Branky a nahrávky: 22. Marosz (Špirko, Hrabal), 26. Polanský (Adamský), 39. J. Petružálek (Marosz) - 14. Čajkovský (P. Vrána, Forman), 49. Pech (A. Kudrna). Rozhodčí: Úlehla, Hradil - Blümel, Hlavatý. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 4922.

Sestavy:
Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Hrabal, Jank, Kania, M. Doudera - M. Růžička, Marosz, J. Petružálek - Dravecký, Kreps, Rákos - Irgl, Polanský, Adamský - Jašek, Špirko, J. Sýkora. Trenéři: Kýhos, Mucha a B. Kopřiva.
Sparta: Pöpperle - Čajkovský, J. Mikuš, Kalina, Gernát, Piskáček, Nedomlel, Barinka - Uher, P. Vrána, Forman - Ihnacak, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Kumstát - Černoch, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Chomutov - Litvínov 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)

"V dospělém hokeji jsme asi dva góly nikdy nedal, takže jsem za to hrozně rád. Víc mě těší, že jsme zápas vyhráli a získali další tři body," radoval se po zápase Martin Hanzl. "Neudělali jsme moc chyb, ale když jsme nějakou udělali, Litvínov ji potrestal a zaslouženě vyhrál," řekl druhý dvougólový střelec večera Ivan Huml.

Utkání, které sledovala vyprodaná SD arena, začalo ve vysokém tempu. Po střele Hübla z mezikruží pálil na druhé straně ze stejné pozice Růžička mladší, oba neúspěšně. V 6. minutě poslal Piráty do vedení Huml, jenž po dvanácti vteřinách využil početní výhodu. Laca prověřil bekhendovým blafákem Martin Hanzl, který stál krátce poté v další šanci Litvínova. Než měli možnost početní výhody i hosté, Kämpf nedokázal přehodit beton ležícího Januse.

V počátku druhé třetiny měl Litvínov ještě část početní výhody, kterou však nevyužil. Krátce poté vyrovnal z levého kruhu pro vhazování Lukeš. Po dalším ubráněném oslabení šla Verva do vedení zásluhou Martina Hanzla, jenž tečoval střelu Skleničky od modré čáry. Tyčku litvínovské branky nastřelil Skinner.

Rychlá Válkova odpověď

Defenzivní hokej v počátku posledního dějství příliš šancí nepřinesl. Ve 48. minutě měl velkou šanci Kaše, kterého však zastavil Sörvik. V polovině třetiny vyrovnal Huml, který si tak připsal druhou branku v zápase. "Sice jsem dal dva góly, ale vůbec mě netěší. U třetího a čtvrtého gólu, které jsme dostali, jsem byl na ledě, což mě hodně mrzí," řekl Huml.

Rychlou odpověď zajistil Válek, jenž nedal z mezikruží Lacovi šanci a vrátil Vervě vedení. Po šanci Jurčíka, který nastřelil tyčku, vstřelil čtvrtý gól hostů Martin Hanzl, jenž přesně zakončil přečíslení dva na jednoho. "Jeli jsme s bratrem dva na jednoho, celou dobu jsem mu chtěl přihrát, ale jelikož s ním jel obránce, tak jsem zkusil vystřelit," dodal Hanzl.

Branky a nahrávky: 6. Huml (Poletín, Rutta), 50. Huml (Tomica) - 25. Lukeš (V. Hübl, Sörvik), 30. M. Hanzl (Z. Sklenička, R. Hanzl), 52. Válek (M. Hořava), 59. M. Hanzl (J. Černý). Rozhodčí: Hodek, Pražák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 5250 (vyprodáno).

Sestavy:
Chomutov: Laco - Rutta, Skinner, Flemming, Dlapa, Valach, J. Mrázek, Kudělka - Skokan, Huml, Vondrka - D. Kaše, V. Růžička ml., Tomica - Koblasa, Kämpf, Sklenář - Hřebejk, Chlouba, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.
Litvínov: Janus - Gula, Kubát, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš, Z. Sklenička, F. Pavlík - Stříbrný, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Zlín - Mladá Boleslav 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

„Musíme zapomenout," nabádal po zápase útočník Zlína Petr Holík, který s českým národním týmem odcestuje do Finska na Karjala cup. Ani jeho jindy produktivní lajně to v posledních dvou zápasech nejezdí jako jindy. V pátek ve Vítkovicích (1:2 v prodloužení) i včera s Mladou Boleslaví vyšli naprázdno. „Nedařilo se mě, ani celé lajně. Nedávali jsme je, naopak jsme jich hodně dostali. Jedu si spravit náladu," povídal Holík.

Právě na jejich pohodě momentálně mančaft stojí. O dva poslední góly se tak postaral člen druhé Vlachovy formace s Honejskem Pavel Kubiš. Zlínský dříč se trefil v pátek v Ostravě i dnes, když po spolupráci s Romanem Vlachem v 17. minutě v brejku dva na jednoho vyrovnal na průběžných 1:1. A to se ještě celý zápas naháněl s Látalem, kteří si rozhodně měli o čem povídat. Na pivu je ale spolu nečekejte.

Pět absencí (Ondráček, Veselý, Šťastný, Okál a Chytil) je znát až příliš. Nebylo kde brát. Pechanec, Štumpf vypůjčení z Havířova, Goiš, Popelka z Přerova odvedli „neviditelnou" černou práci, jenže souhra vázla. Navíc Popelka s Goišem měli v nohách třetí zápas v posledních třech dnech.

Unavení ševci se navíc nevyvarovali ani individuálních chyb a problém byl na světě. Na přesilovkovou trefu Urbana ze 12. minuty ševci ještě reagovali, ale v polovině zápasu po dvou hrubých chybách a gólech Látala a Klepiše prohrávali 1:3. „Rozhodly tyto hrubé chyby, které jsme vyrobili," evidentně štvalo zlínského kouče Rostislava Vlacha.

Na zvrat už nebyly morální ani fyzické síly „Zlomilo se to těmito dvěma góly. Pak vám i síly ubydou. Máte to v hlavě, nejde to," přiznal Holík. „Když se nám podařilo odskočit, už jsme cítili, že šance bude velká," přiznal asistent trenéra Mladé Boleslavi Marian Jelínek.

Následně si ševci vytvořili tlak, hnali se za gólem naděje, ale Bořuta mezi kruhy, Vlach, Kubiš, ani Říčka a na začátku třetí třetiny ani Bukarts s Honejskem proti Lukášovi neuspěli. A Boleslav v 53. minutě Lancem a dvě minuty před koncem Hykou připravila ve Zlíně hodně mrzutý večer. „Vytvořili jsme si tlak, byla snaha dotáhnout, ale chybělo i trochu štěstí. Nešli jsme tomu naproti, výsledek je zasloužený pro Boleslav," uznal Vlach, jehož tým soka přestřílel 40:36.

Jenže to bylo málo. „Ve třetí třetině byl Zlín aktivní, snažil se dostat do kontaktu, ale čtvrtý gól soupeře nalomil," vypozoroval Jelínek.

Branky a nahrávky: 17. Kubiš (Roman Vlach, Honejsek) - 12. Urban (Hyka, Orsava), 29. M. Látal (Vampola), 33. Klepiš (Kučný, Vampola), 54. Lenc (Vampola), 58. Hyka (Trončinský). Rozhodčí: Hribik, Souček - Barvíř, Zíka. Vyloučení: 2:5, navíc Kašík - M. Látal oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4152.

Sestavy:
Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Roman Vlach, Kubiš - Štumpf, Podešva, Goiš - Popelka, Pechanec, Gago. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a R. Hrazdira.
Mladá Boleslav: Lukáš - Kučný, Trončinský, T. Voráček, Stříteský, Kurka, Hanzlík, Pastor - Klepiš, Vampola, M. Látal - Lenc, Urban, Hyka - Jonák, Žejdl, Orsava - L. Pabiška, Jiránek. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Liberec - Pardubice 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

"Bylo to velmi těžké utkání, Pardubice podaly velmi dobrý a bojovný výkon. Nebylo snadné se proti nim dnes prosazovat, rozdíl v postavení v tabulce nebyl znát. My jsme byli trpělivějším týmem a podařilo se nám zápas překlopit na naší stranu. Za branky jsem samozřejmě rád, trenéři po nás obráncích chtějí, abychom hodně podporovali útok a hráli tak moderní hokej," řekl po zápase spokojený Šimek.

Liberec vstoupil do utkání lépe a hned po třech minutách se ujal vedení. Bartovič našel křížným pasem Šimka, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Severočeši byli i nadále aktivnější a měli kotouč častěji na svých hokejkách. V polovině první třetiny měl dobrou šanci Ordoš, Maxwell v brance hostí byl na místě. Nepřišli si na něj ani Bartovič s Mikyskou. Poté se také ke slovu dostali Pardubičtí, Lašák si však s dobrou střelou Schause poradil. V závěru první třetiny se pak hosté dostali do rychlého přečíslení a Lašákovi pomohla proti střele Nováka pravá tyč.

Hned v úvodu druhého dějství hráli Tygři přesilovou hru a vytvořili si tlak. Druhou branku však přidat nedokázali. Naopak vyrovnat mohl Sýkora, Lašák se však proti jeho ráně vyznamenal. V polovině utkání se však hosté již dočkali vyrovnání. Hubáček střelou pod lapačku ukončil Lašákovu neprůstřelnost. Liberečtí ale přispěchali s rychlou odpovědí. Devatenáct vteřin po vyrovnávacím gólu se obranou hostů protáhl Jelínek a vrátil domácím vedení. To však trvalo pouhých dvanáct vteřin, než vyrovnal Novák. Třetí liberecký gól pak měl na hokejce Bartovič, Maxwell ale vytáhl skvělý zákrok. Neuspěl proti němu ani Svačina se svým blafákem.

Třetí třetina začala opatrně z obou stran a hrálo se především ve středním pásmu. Poté však hrály Pardubice přesilovku a v ní je mohl poslat do vedení Hubáček. Lašák však svou branku s vypětím všech sil uhájil. V další šanci se ocitl z druhé vlny najíždějící Schaus, ani on ale Lašáka nepřekonal.

Na závěr hromadná bitka

A tak udeřili Liberečtí. Lakatoš se dostal až za obranu hostí a střelou nad Maxwellův beton poslal Liberec znovu do vedení. "Dostal jsem puk dobře do jízdy a na hostujícího obránce jsem si věřil. Povedlo se mi projít kolem něho a pak už jsem byl sám před brankářem. Měl jsem trošku štěstí, protože Maxwell si na puk sáhnul, ale naštěstí to tam propadlo," řekl Dominik Lakatoš.

Vedení domácích mohl v následné přesilovce pojistit Krenželok, branku ale těsně přestřelil. Dvě minuty před koncem odvolal hostující kouč brankáře a Pardubice to zkusily se šesti hráči v poli. Kýženého vyrovnání se ale nedočkaly. Naopak trefou do opuštěné branky pečetil vítězství Bílých Tygrů Šimek.

V poslední minutě ještě Ščotka srazil nevybíravým zákrokem Vantucha a odstartoval tak hromadnou bitku, do které se zapojilo hned několik hráčů. To však již nic nezměnilo na libereckém vítězství.

"Za ten zákrok bych se chtěl omluvit. Rozhodně jsem ho na led neposílal s žádným úmyslem," řekl trenér hostů Pavel Rohlík. "Myslím si, že jsme odehráli dobrý zápas a byli domácím minimálně vyrovnaným soupeřem. Věřím tomu, že jsme si minimálně bod zasloužili. Bohužel nemáme žádný, takže jsme zklamaní," dodal útočník Dynama Petr Sýkora.

Branky a nahrávky: 3. Šimek (Bartovič, Vitásek), 30. P. Jelínek (L. Krenželok, Šimek), 54. Lakatoš (L. Krenželok, P. Jelínek), 59. Šimek (Radivojevič) - 30. Hubáček (P. Sýkora, Čáslava), 30. F. Novák (Schaus, D. Tomášek). Rozhodčí: Pešina, M. Petružálek - Lhotský, Kokrment. Vyloučení: 8:8, navíc Mojžíš, J. Vlach (oba Liberec) oba 10 min., Mallet 10 min. a do konce utkání, Ščotka (oba Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 6432.

Sestavy:
Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Jánošík - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bulíř, Radivojevič - Svačina, Mikyska, Bartovič - J. Stránský, Vantuch, J. Vlach - D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek.
Pardubice: Maxwell - F. Novák, Schaus, Čáslava, Bokroš, Leduc, Ovčačík, Ščotka - P. Sýkora, Redebach, Hubáček - Mallet, T. Kaut, Rolinek - Bárta, D. Tomášek, H. Zohorna - M. Rohlík, Klimenta, Panna. Trenéři: P. Rohlík, V. Martinec a Mikeska.

Olomouc - Karlovy Vary 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Olomoučtí začali velkým náporem. Nejprve Holec prosvištěl po pravém křídle, ale trefil jen Závorku. Poté před brankou našel Ostřížek opět Holce, ale ten ani nadvakrát neuspěl. Do tlaku se dostal i čtvrtý útok, jenže také nebyl úspěšný.

Mora si vynutila přesilovku, v níž Závorka vychytal Vyrůbalíka a poté Strapáč trefil tyč. Hosté se do útoku dostali až při vyloučení Staňka, ale poté už se hra vyrovnala.

Také druhou třetinu začali Kohouti velkým tlakem a vynutili si několik faulů. Jenže Jaroměřský netrefil poloprázdnou branku. Na druhé straně Harkabusovu střelu zastavila tyč.

Moře pomohla až dvojnásobná početní výhoda. Juraj Mikúš nic nevymýšlel a přes clonícího Knotka konečně prostřelil Závorku. V pokračující přesilovce ještě druhý gól z úhlu po břevno přidal Holec.

Domácí se dostali do pohody a snažili se přidat třetí gól. To se Kohoutům povedlo ještě před druhou sirénou, když Rác tečoval Skladaného nahození.

Třetí třetina se už dohrávala z povinnosti. Fanoušci se bavili, k čemuž přispěla i bitka mezi Holcem a Dvořákem, kterou k nadšení diváků vyhrál domácí útočník. Skóre se ale už neměnilo a Mora si připsala důležité tři body.

Branky a nahrávky: 31. J. Mikúš (Laš), 32. Holec (Eberle, Houdek), 39. Rác (Skladaný). Rozhodčí: Mrkva, R. Svoboda - Komárek, Vengřín. Vyloučení: 7:11, navíc Vyrůbalík - Dujsík oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4127.

Sestavy:
Olomouc: Konrád - Rašner, Vyrůbalík, Houdek, Jaroměřský, Ondrušek, Staněk - Strapáč, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Holec - Rác, J. Mikúš, Skladaný - Fořt, Matai, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.
Karlovy Vary: Závorka - Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Rýgl, T. Dvořák, Benák - Mikulík, Kindl, T. Rachůnek - V. Tomeček, Skuhravý, Davídek - Flek, Gríger, Harkabus - Gorčík, Stloukal, Mullane. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Kometa Brno - Plzeň 8:5 (2:3, 1:0, 5:2)

Zavřít oči a snad tam střela padne. Tento častý hokejový plán brněnské Kometa v neděli eliminovala. Na osm zásahů proti Plzni ji přitom stačilo proměnit téměř každou druhou střelu, vystřelila na branku sedmnáctkrát. „Je to unikát. Jsem rád, že jsem v týmu, který dokáže i s pěti góly vyhrát," hlásil domácí brankář Karel Vejmelka.

Brňané jsou i před následující reprezentační přestávkou první v extralize o dva body před Třincem. Výhra, která jim vedení zajistila se nerodila lehce.

Rozhodla však efektivita Komety v zakončení. „Se střelami šetříme. Čekáme na šance a řešíme to hokejově. Byť to hráčům vytýkáme, tak jsme rádi, že produktivitu mají a dokáží jasné šance vyřešit gólově. Teď není potřeba padesát střel na výhru jak tomu bylo dvě tři roky nazpět," povídal asistent kouče Komety Martin Pešout.

Domácí hokejisté zažili i nezvyklou premiéru. Poprvé v sezoně prohráli úvodní třetinu. Plzeň museli dotahovat ze stavu 2:3. „Zkrátka se stalo. Vyhráli jsme a to je podstatné. Sex bývá taky poprvé a člověk ho musí zvládnout," vtipkoval brněnský bek Jozef Kováčik, na jehož premiérovou branku v sezoně v první třetině navázal ještě v přesilovce Martin Erat.

Smutným hrdinou Kubalík

Už v první třetině rozjel povedený střelecký den hostující Dominik Kubalík, když se trefil dvakrát. Ve třetí třetině přidal ještě dvě trefy. „Takový zápase je jednou za iks let. Bavil mě. Bylo to nahoru dolů. Jen mě mrzí, že z toho není aspoň bodík," mrzelo Kubalíka.

Plzeň ještě poté, co Kubalík završil ve 48. minutě hattrick a snížil na živila šanci na možnou čtvrtou výhru v řadě. Následně ji ale zlomila branka Martina Zaťoviče po pohledné kombinaci a trefa při powerplay od Martina Dočekala. Kometa nakonec slavila výhru 8:5. „Gólové situace se mi pletou. Pět branek je hodně a rozhodně je to i pro mě na zamyšlení," řekl sebekriticky Vejmelka.

Plzeň Brňany přestřílela 25:17, ale odjíždí s prázdnou. „Chci poděkovat klukům, že nezalezli a bojovali. Utkání jsme zdramatizovali. Porážka tolik nemrzí, jako kdyby bylo utkání z naší strany odevzdané," chválil asistent kouče Plzně Ladislav Čihák. „Plzeň z nás hrála nejsympatičtější hokej ze všech soupeřů," přidal se Pešout.

Branky a nahrávky: 5. Kováčik (J. Káňa II, Haščák), 7. M. Erat (M. Kvapil, Nečas), 24. Štencel (J. Hruška, V. Němec), 45. J. Káňa II (Malec, Vincour), 48. L. Čermák (J. Káňa II, Vincour), 55. Zaťovič (Dočekal), 58. Dočekal (Malec, Vejmelka), 60. J. Káňa II (Gulaši) - 6. D. Kubalík (Kratěna, Frühauf), 11. Kodýtek (T. Svoboda, Indrák), 20. D. Kubalík (Čerešňák), 48. D. Kubalík (Pulpán, Kracík), 58. D. Kubalík (Kracík, T. Svoboda). Rozhodčí: R. Čech, T. Horák - Gebauer, Lederer. Vyloučení 5:9, navíc L. Čermák (Brno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Sestavy:
Brno: Vejmelka - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II -Dočekal, Nečas, Havránek - Dymáček. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.
Plzeň: Hylák - Čerešňák, Kvasnička, D. Sklenička, Pulpán, Moravčík, Němeček, Frühauf - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Vondráček, Lev, Johnson - Indrák, Kodýtek, T. Svoboda - Hrnka, Koreis, Vracovský. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Hradec Králové - Vítkovice 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

"Věděli jsme, že bude těžké se prosadit, protože Vítkovice mají velmi dobře propracovanou defenzivní hru. Mužstvo zápas doslova ubojovalo," řekl trenér domácích Václav Sýkora.

Hned ve druhé minutě mohl v přesilové hře otevřít skóre Köhler, jenže po perfektní Bednářově přihrávce zastavil jeho pokus z úhlu rychlým přesunem gólman Bartošák. Další početní výhodu už tým kouče Sýkory využil. V poslední minutě třetiny se trefil od modré čáry obránce Štajnoch. Po přestupu do Hradce to byla jeho první branka v novém působišti.

Ani druhá část nebyla zrovna hokejovým festivalem nápadů a rychlosti. Nehrálo se v příliš vysokém tempu. Její nejpodstatnější chvíle přišla ve 23. minutě. Útočník Hudeček vypálil ze strany, z poměrně velké dálky a puk propadl Rybárovi mezi nohama do branky. Slovenská gólman však ve 35. minutě chybu napravil, zlikvidoval totiž Balánův samostatný únik.

"Defenzivní hra nám funguje dobře, ale ofenzivní hráči ne. Dokud si to neuvědomíme, tak naše hra nikam nepovede. Ofenzivní hráči si musí sáhnout do svědomí," zlobil se po zápase asistent trenéra hostů Pavel Trnka.

Rozhodla Dietzova trefa

Hrálo se opatrně, na vývoj utkání mělo určitě vliv i postavení týmů v tabulce. Hradec měl sice před utkáním tři body náskok, ale také o dva odehrané zápasy více. O vánočních svátcích se totiž zúčastní v Davosu Spengler Cupu, a tak má nyní našlapaný program. "Hráli jsme osmý zápas za sedmnáct dnů, sil nebylo na rozdávání," řekl kouč Sýkora.

Třetí část byla na začátku vyrovnaná. Pak se ale domácí dostávali do náporu. Jejich snaha vyvrcholila rychlou a povedenou kombinací ve 44. minutě. Vysoký obránce Dietz ji zakončil druhou brankou, nakonec vítěznou. Vítkovice totiž již vyrovnat nedokázaly.

"Výsledek mě hodně mrzí, protože Hradec byl hratelný soupeř. Drželi jsme s ním vyrovnaný krok, v některých pasážích jsme byli lepší, ale koncovka nás zklamala. Hrajeme o elitní šestku, proto potřebujeme body jako sůl," řekl po zápase obránce hostů Jan Výtisk.

Branky a nahrávky: 20. Štajnoch (Jarůšek, Dietz), 44. Dietz (Šimánek, Dragoun) - 23. Hudeček (Illéš, Výtisk). Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk - Gerát, Fiala. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 5407.

Sestavy:
Hradec: Rybár - Štajnoch, Newton, Pavlas, Dietz, Pláněk, Gregorc, Čáp - Jarůšek, Dragoun, Šimánek - Köhler, Bednář, Dej - R. Pavlík, Kukumberg, Bulík - J. Veselý, T. Knotek, Nedvídek. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.
Vítkovice: Bartošák - Puzič, Výtisk, Hrbas, Sedlák, D. Krenželok, L. Kovář, Bail - Vandas, Stastny, Szturc - D. Květoň, O. Roman, P. Zdráhal - E. Němec, Balán, Kolouch - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

1. Brno 17 12 1 3 1 73:43 41
2. Třinec 17 10 3 3 1 59:30 39
3. Litvínov 18 7 6 0 5 50:44 33
4. Liberec 16 9 0 4 3 43:32 31
5. Hradec Králové 19 6 3 5 5 54:46 29
6. Mladá Boleslav 17 8 1 2 6 47:52 28