Třinec slaví Prezidentský pohár. Pardubice padly, dotáhl se na ně Zlín

Praha - Hokejisté Třince mají jisté vítězství v základní části extraligy a zahrají si příští ročník Ligy mistrů. Po padesáti zápasech se chlubí 107 body a druhý Litvínov už je nemůže předstihnout. Plzeň prohrála po prodloužení s Libercem. Zlín přiblížil play off žolík Köhler, ve Varech rozsekl nájezdy. Sparta otočila drama s Pardubicemi, ty tak prohrály popáté za sebou. Olomouc schytala výprask od Boleslavi. Hradec porazil Slavii a je ve čtvrtfinále.

22.2.2015 AKTUALIZOVÁNO 22.2.2015

Lukáš Radil z Pardubic (vlevo) a Adam Polášek ze Sparty.Foto: ČTK/Milan Kammermayer

Třinec se stal vítězem základní části extraligy. Kromě něj mají přímý postup do čtvrtfinále jistý Litvínov, Brno, Sparta a Hradec. Naopak o šesté místo se popere hned pět týmů: Pardubice, Zlín, Plzeň, Boleslav a Vítkovice.

Třinec díky vítězství nad Brnem 4:1 získali Prezidentský pohár pro vítěze základní části extraligy a zajistil si také účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Oceláři mají na kontě po 50 odehraných zápasech 107 bodů a mohou ještě v závěrečných duelech se Zlínem a na Spartě zaútočit na rekord soutěže. Ten drží se 111 body ze sezony 2002/03 Pardubice.

Jedenáctý Liberec uspěl na ledě Plzně 4:3 v prodloužení a připsal si pátou výhru za sebou. Domácí sice rychle vedli 2:0 a ještě na začátku 51. minuty drželi vedení 3:2, poté ovšem vyrovnal Radim Šimek a Bílým Tygrům zajistil v prodloužení přesilovkovou trefou v čase 63:35 druhý bod Tomáš Filippi.

Žolík na nájezdy zase udeřil. Celý zápas odedřel ve čtvrté formaci. Nebyl tím, kdo by byl nejvíc vidět. Jenže v penaltovém rozstřelu opět přišla jeho chvíle. Forvard zlínských hokejistů Bedřich Köhler se rozjel proti brankáři Závorkovi a krásným blafákem do bekhendu pozlatil cenné dva body. Ševci totiž prohrávali 0:2 a 2:3 a vyrovnali až trefou Veselého 19 vteřin před koncem základní hrací doby.

Sparta porazila Pardubice těsně 2:1. Východočeši šli sice do vedení zásluhou trefy Tomáše Marcinka, ale nakonec si připsali již pátou porážku v řadě a bodově se na ně dotáhl sedmý Zlín. Výsledek otočili Jan Buchtele a Juraj Mikuš.

Již na třináct narostla série olomouckých porážek. Kohouti v Mladé Boleslavi nezachytili úvod zápasu, když v šesté minutě prohrávali 0:3. Ve druhé třetině sice snížili na 3:4, ale škodováci žádné drama nepřipustili a vyhráli 6:3.

Pátý Hradec Králové zdolal poslední Slavii 3:2 a definitivně si zajistil přímou účast ve čtvrtfinále play off. Mountfield si i díky vítězné trefě Tomáše Mertla připsal třetí výhru z posledních čtyř zápasů. Pražané prohráli osmý z devíti duelů.

Vítkovice padly na ledě druhého Litvínova 1:5, klesly z osmého na desáté místo a v boji o play off mají před jedenáctým Libercem náskok už jen čtyř bodů. Domácí Verva i přes tříbodový zisk ztratila po vítězství Třince teoretickou naději na vítězství v základní části. Na Oceláře ztrácí se třemi zápasy do konce 11 bodů.

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

K rozhodující výhře Oceláře v souboji s loňským vicemistrem vynesla výborná první část, ve které soupeři nastříleli tři branky za jedenáct minut. Dva góly zaznamenal Lukáš Žejdl.

I bez šesti klíčových hráčů Třinec utkání zvládnul na výbornou. Neúčast Irgla, Klepiše, Polanského, Adamského, Rotha a Klesly se na domácích neprojevila, naopak se do soupeře zakousli s velkou zarputilostí a první dějství odehráli jako v nejlepších časech této sezony.

Kometu paradoxně i bez svých přesilovkových es složili už v první desetiminutovce v početních výhodách. Devadesátivteřinovou přesilovku pět na tři zužitkovali beze zbytku: křížnou kombinaci už po 15 sekundách zakončil do prázdné brány Plíhal a v pokračující hře proti čtyřem naservíroval Nosek puk na stejné místo i Žejdlovi.

"Zápas rozhodla tato přesilová situace. My to trénujeme na každém tréninku, je to dobře, že to tam padlo. Do zápasu jsme ale vstoupili na sto procent, po posledních nepodařených zápasech jsme prostě chtěli stůj co stůj vyhrát," řekl Žejdl.

Třinec v první části vynikal hlavně bruslením. Po Ciencalově sólu překazili hosté na poslední chvíli radost z první extraligové trefy juniorskému debutantovi Ondřeji Kovařčíkovi, který si pak ale užil okamžik slávy alespoň jako asistent u třetího gólu Žejdla, který z kruhu prostřelil Faltera.

Po třetině snů na Oceláře padl menší útlum. Brno ožilo i díky trefě Čermáka, který se při vlastním oslabení v těžké pozici prosadil bekhendovou střelou pod břevno. Domácí v závěru druhé části ale opět přidali a rozdíl do třígólové podoby mohl po Koreisově nepřesnosti vrátit Dravecký, zblízka však mířil jen do Falterova betonu. "Ve druhé třetině jsme trošku polevili, naštěstí se Brno nedostalo na kontakt," uvedl Žejdl.

Brno v závěrečné snaze pootvíralo zadní vrátka. Orsava nejdříve své první sólo od modré čáry na Faltera neproměnil, ale pět minut před koncem mu vyšel reparát a vyražený kotouč dovezl v pádu za brankovou čáru i s gólmanem. Sudí po dohodě s viderozhodčím ale Orsavův 21. gól sezony uznali. "Snažili jsme se tlačit do útoku, šancí jsme si ale vytvořili málo. Gólem v oslabení jsme se trochu vrátili do zápasu, další jsme však již přidat nedokázali. Ve třetí třetině jsme navíc inkasovali počtvrté," prohlásil asistent trenéra Komety Karel Beran.

Třinec si tak podruhé zajistil Prezidentský pohár a jako jediný jeho držitel dokázal ve stejné sezoně před čtyřmi roky vyhrát i titul. V Lize mistrů doplní jisté účastníky s licencí A Liberec, Pardubice, Spartu a Vítkovice. "Já bych všechny možné rekordy a Prezidentský pohár raději vyměnil za titul," dodal Žejdl.

Branky a nahrávky: 7. Plíhal (Ružička, Hrňa), 8. Žejdl (Nosek, Dravecký), 18. Žejdl (O. Kovařčík), 55. Orsava - 23. L. Čermák. Rozhodčí: Horák, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hrubec - Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, Foltýn - Hrňa, Kreps, Ružička - Dravecký, Plíhal, Orsava - Matuš, Marek Růžička, Rákos - Ciencala, Žejdl, O. Kovařčík. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Kometa Brno: Falter - Ptáček, Kováčik, Vágner, Hanzlík, Kuboš, Malec, Hájek - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

V deváté minutě se hostující gólman Kristan blýskl i při šanci Klimka. Sparta byla sice aktivnější, ale jako první skórovali Pardubičtí, když zadák Gregorc nerušeně naservíroval puk zcela volnému Marcinkovi, jenž mířil přesně. "Měli jsme docela dobrý vstup, ale neproměnili jsme tam některé šance. A jak už to bývá, soupeř z té ojedinělé šance dal gól, čímž se trochu uklidnil," řekl domácí kouč Josef Jandač.

Ve 13. minutě se proti pravidlům provinil Mikuš, Východočeši však v plné kráse předvedli, jak přesilovku určitě nehrát a Novotného ani náznakem neohrozili.

V úvodu druhé třetiny zahrozili Radil a na druhé straně Ďaloga, ale stav se měnil až ve 26. minutě po velmi povedené přesilovkové souhře Sparty, na jejímž konci byl pohodlně zakončující Buchtele. Chvilku poté zakončoval přečíslení dvou na jednoho Pech, ale zbytečně zaváhal se střelou a vypálil jen do Kristana.

Před polovinou zápasu zamířil do kabin s hodně bolestivou grimasou Klimek, jehož během prostřední části následoval i Ďaloga a ani jeden z nich už se do hry nevrátil. Klimek měl podle všeho potíže s ramenem, Ďaloga podezření na otřes mozku. "Oba odjeli do nemocnice, ale zatím o jejich stavu nevíme nic bližšího," uvedl Jandač.

Na konci 37. minuty Sparta chybovala v oslabení, díky čemuž měl ideálně nabito Zohorna, ovšem Novotný mu sebral radost lapačkou. Před přestávkou neuspěl Přibyl sám proti Kristanovi.

Třetí dějství se hrálo zcela v režii Sparty. Buchtele minul, Hlinka pálil do odkryté branky, ale Kristan fantasticky vytěsnil puk mimo. Ze zcela totožné pozice nemířil přesně Rolinek. Vzápětí Pech nedokázal snadno doklepnout do prázdné branky, puk mu sklouzl z čepele. Na konci 55. minuty už hosté velký tlak neustáli, když zblízka trefil tři body pro Pražany bek Mikuš. V dramatické závěrečné power play hostů už se stav nezměnil, přestože k tomu byly šance na obou stranách.

Pardubice tak popáté za sebou prohráli, což jejich psychice před vyřazovacími boji o titul příliš nepřidává. "My tu psychiku narovnáváme každý zápas. Musíme jeden zápas vybojovat, vydřít a uhrát ne hokejem, ale hlavně dřinou, trpělivostí a disciplínou. Nedáváme góly tak lehce, jak jsme dávali," připomněl kouč poražených Miloš Říha starší.

Velkým oslabením je navíc absence Petra Sýkory, suverénně nejlepší střelec mužstva nedohrál před týdnem domácí duel s Libercem. "Chybí nám tak hlavní osobnost tohoto týmu. Kdyby hrál Petr ty poslední zápasy, tak tři góly určitě dal a vypadá to pak úplně jinak, to mužstvo si oddechne. Jsou na něm postavené přesilovky, všechno. Každý při nich chtěl něco vymyslet, přitom to, co cvičíme, kluci nesehráli ani jednou," dodal Říha.

Branky a nahrávky: 26. Buchtele (Přibyl, Polášek), 55. J. Mikuš (Forman, Cingel) - 10. Marcinko (Gregorc, Semorád). Rozhodčí: Hradil, Šír - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 6602.

Sparta: F. Novotný - Piskáček, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Eminger, Barinka - Forman, J. Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Volek, Cingel, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.
Pardubice: Kristan - Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím - Semorád, Marcinko, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Poulíček, M. Špaček, Starý - Gašparovič, Kaut, Voženílek. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Steel 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Na první branku utkání diváci čekali pouze 41 vteřin. Šrámek střelou švihem překonal Dolejše a domácí šli do vedení. Ve druhé minutě prověřil Francouze bekhendem hostující kapitán Burger, vyrovnávací branka z toho ale nebyla. Na druhé straně měl slibnou příležitost Majdan, který však zblízka vysoko přestřelil.

V osmé minutě srazil Sklenička hostujícího obránce Štencla, který se těžce zvedal z ledu, ale v utkání pokračoval. Francouzovi zatrnulo v 12. minutě, kdy ho Olesz prověřil střelou z nulového úhlu, domácí brankář se ale nachytat nenechal a puk ukryl ve výstroji. V závěru první části měl na hokejce gól Lukeš, ale Dolejš se vyznamenal a zakročil lapačkou.

V 27. minutě se snažil Olesz opět překvapit Francouze, který ale byl u tyčky. "Viděl jsem, že tam měl místo. Poprvé to byla tyčka, podruhé to opět nečekal. Byla to škoda, mohl to být kontaktní gól, ale bylo to moc z úhlu," řekl Rostislav Olesz.

V polovině utkání se prosadili podruhé Severočeši. Ručinský nabil Lukešovi, který se tvrdým projektilem nemýlil. Hosté mohli snížit, když se aktivní Němec natlačil přes Pavlíka do zakončení, ale Francouz si nadvakrát poradil.

V závěru druhé třetiny se radovali opět domácí, když se trefil od modré čáry Pavlík, který navíc ve 47. minutě ze stejné pozici zvýšil i na 4:0. "Konečně jsem trefil branku. Jsem spokojený, že mi to tam konečně napadalo. Čekal jsem na to dlouho. Hlavní ale je, že jsme vyhráli," řekl po utkání Filip Pavlík, který se střelecky prosadil poprvé od 30. prosince.

Za další čtyři minuty se prosadil znovu od modré čáry další zadák Štindl a Dolejše následně nahradil v brance hostů Šindelář. "Netrefovali jsme v poslední době bránu, tak trenéři řekli, že nám raději nic říkat nebudou. Jsme se snažili alespoň tu branku trefovat a napadalo nám to tam," prohlásil Petr Štindl.

V 53. minutě chyboval při rozehrávce navrátilec do sestavy Sklenička, ale Szturc jeho zaváhání nedokázal potrestat. Francouzovi ale pokazil čisté v 58. minutě bek Štencel. "Všechny branky padly po našich fatálních chybách. Hned v prvním střídání jsme udělali dvě a Litvínov nás potrestal. Nedostali jsme branky z přečíslení, ale vždy z toho, že jsme si nepokryli hráče. A navíc jsme vůbec nechodili do branky, domácí nám nechávali i celkem dost prostoru v útočném pásmu, ale bylo to z naší strany mizerné. Nebyla tam touha po gólu, touha po vítězství," dodal Olesz.

Branky a nahrávky: 1. Šrámek (Ručinský, Pavlík), 31. Lukeš (Ručinský, Petružálek), 40. Pavlík (Martynek), 47. Pavlík (Z. Sklenička, Ručinský), 51. Štindl (Chaloupka) - 58. Štencel (Roman, Huna). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 4156.

Litvínov: Francouz - Gula, T. Pavelka, Pavlík, Baránek, Štindl, Chaloupka, Z. Sklenička - Jánský, Piroš, Lukeš - Šrámek, Petružálek, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Písařík, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Vítkovice: Dolejš (51. Šindelář) - Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Zlín 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0)

„Nájezdy jsou loterie a jsme rádi, že jsme nakonec získali dva body," oddechl si asistent zlínského trenéra Juraj Jurík, jehož tým porazil Karlovy Vary i počtvrté v sezoně.

Jenže pro Köhlera to byl patnáctý proměněný nájezd či trestné střílení ze 24 pokusů, které jel od svého příchodu do Zlína v sezoně 2009/2010. Vskutku výdělečná loterie!

„Vím, že jsem tady dal z nájezdu gól už v minulém zápase. Měl jsem tři varianty zakončení. Zvolil jsem tu, co mi vyšla minule," liboval si Köhler, který rozhodl všechny tři vítězné rozstřely v sezoně. I ten v listopadu, kdy Zlín vyhrál v Karlových varech 3:2 po nájezdech. „Dal mi stejný gól, jako tehdy. Věděl jsem, že to zase udělá, ale stejně jsem mu na to skočil. Mrzí mě to," litoval brankář domácích Tomáš Závorka.

Jenže předtím to byla velká dřina. A první půlka zápasu spíš velké trápení. „O první přestávce jsme si k tomu něco řekli, začali jsme se soustředit na hru a náš výkon se začal zvedat," liboval si Jurík. „Ve druhé třetině byl Zlín jasně lepší, přehrával nás," uznal asistent domácího trenéra Jaromír Kverka.

Ovšem Zlín začal dávat góly až ve třetí třetině a smazal dvougólové manko. Rebel Duda zbytečným faulem do tváře Veselého vyfasoval trest na 5 minut a do konce zápasu. Ve 43. minutě Zlín snížil, když si Holík v přesilovce najel ze strany na střed a přes klubko těl střelou zápěstím trefil horní růžek.

Ve 47. minutě pak Vlachovu dělovku Závorka jen vyrazil a dojíždějící Říčka v souboji s karlovarským obráncem dorazil obloučkem kotouč do sítě.

Žolík Köhler rozhodl blafákem

Jenže v 51. minutě Karlovy Vary zamkly Zlín v obranném pásmu, Skuhravý poslal kotouč před branku, kde do něj vložil hůl Micka a Zlín opět ztrácel. „Po vyrovnání jsme to nezabalili a opravdu jsme se snažili získat 3 body, které jsme potřebovali. Nakonec máme bohužel jen jeden, což je pro nás málo," štvalo Kverku.

Byl to právě autor třetí karlovarské trefy, který pohřbil naděje Karlových Varů na tři body. Po jeho vyloučení totiž ševci rozehráli v power play a 19 vteřin před závěrečnou sirérou Veselý tečoval Marušákovu ránu od modré čáry a vyrovnal. „Nakonec můžeme být za tohle rádi. Vyrovnávací gól s domácími otřásl. V prodloužení jsme byli lepší," věděl Jurík.

Ano, jen Čajánek měl dvě tutovky. Jenže zlínský kapitán v přečíslení dva na jednoho trefil jen tyč. Následně unikal sám na Závorku, ten ale lapačkou jeho šanci zneškodnil. Ujal se až Köhlerův precizní blafák…

Hned v úvodu musel Zlín odolávat pěti přesilovkám soupeře v řadě. Jenže Karlovarští byli paradoxně nebezpečnější při hře pět na pět. „Ty fauly jsme si vynutili, bohužel přesilovky nám nešly podle představ. Soupeři jsme sice odskočili na 2:0, ale branek jsme mohli dát víc," věděl Kverka.

Ve 14. minutě totiž Koblasa objel branku a na vzdálenější tyč překonal Štůralu. Hned o 57 vteřin později domácí už svou pátou přesilovku domácích v zápasu proměnili. Střelu Bičánka od modré čáry dorazil Tomeček. Domácí byli naráz při chuti a ševci se ocitli ve velkých problémech. „Neodehráli jsme to dobře. Když už to vypadalo, že se ubráníme, dvakrát jsme inkasovali," litoval Jurík.

Nakonec všechno ševci dokázali vyřešit. Už v úterý od 17.30 se postaví Hradci Králové. Proniknou konečně do elitní šestky? Po šesté porážce Pardubic na Spartě dělí ševce od příčky zaručující přímý postup do čtvrfinále play off pouze horší skóre!

Branky a nahrávky: 14. Koblasa (Bahenský, Harant), 15. V. Tomeček (Bičánek, R. Hruška), 50. Micka (Skuhravý) - 43. P. Holík (Roman Vlach, Kotvan), 47. Říčka (Roman Vlach, Marušák), 60. O. Veselý (Marušák, Leška), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Fraňo, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:8, navíc Balán 10 min., Duda (oba Karlovy Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 2987.

Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček, T. Dvořák - Bartek, Balán, Duda - D. Hruška, R. Hruška, Vachovec - V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, Bahenský, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Zlín: Štůrala - Marušák, Řezníček, Valenta, Žižka, Kotvan, Urbanec - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Leška, Kubiš - Ondráček, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)

Důležité utkání začala obě mužstva s maximálním nasazením a důrazem na pozornou defenzivu. V osmé minutě ovšem Lašák střelu Jána Sýkory pouze vyrazil a Simonovu dorážku doklepl do sítě Johnson. O 86 vteřin později navíc rychlou kombinaci celého prvního útoku zblízka zakončil Bližňák a zvýšil na 2:0.

"Hráli jsme dobře jen prvních deset minut. Za to jsme si nezasloužili vyhrát. Vedení jsme drželi tak dlouho jen díky výkonu Matese (Machovského) v bráně," neskrýval rozladění nad výkonem svého týmu kapitán Plzně Ondřej Kratěna. Hosty nepříznivý stav nezlomil a pokračovali v aktivní hře, kterou ve 14. minutě korunoval snižujícím gólem po nešťastnému zásahu Kadlece Vampola.

Od další pohromy poté domácí zachránil jen Machovský, jenž dokázal zastavit pokus Filippiho z bezprostřední blízkosti. Vzápětí ztroskotal na gólmanovi Indiánů také do odkryté branky mířící Urban a z protiútoku se vyznamenal také Lašák, jenž dokázal vyrazit teč Bližňáka.

V úvodu prostřední části při hře čtyři na čtyři připravil Bakoš šanci Bulíkovi, ale ten se zakončením příliš váhal. Nápor lépe bruslícího Liberce narůstal a ve 28. minutě Krenželok bekhendem jen těsně minul poloodkrytou branku. Domácí se směrem odpředu připomněli znovu až po polovině utkání, kdy po dlouhém pasu Mozíka Kubalík v samostatném úniku nepřekonal Lašáka.

Prodloužení ukončil Filippi

Ve 36. minutě Kratěna při přečíslení šikovně uvolnil Simona, který z mezikruží upravil na 3:1. Necelé dvě minuty na to se ale Jelínek po krásné individuální akci protáhl až před Machovského a snížil. Na začátku závěrečné dvacetiminutovky hosté nezužitkovali přesilovku, přesto po ní pokračovali v nátlakové hře.

"Jsem moc rád, že jsme dokázali zápas ze stavu 1:3 otočit v náš prospěch. Bojovali jsme celé utkání, ale pořád jsme si museli dávat pozor na protiútoky Plzně, která nám z toho dala také dva góly," prohlásil po utkání trenér Bílých Tygrů Filip Pešán.

Domácí dlouho díky obětavosti odolávali, ale v 51. minutě pohodlně vyrovnal dorážkou Jelínkovy střely Šimek. "Měli jsme to odehrát mnohem líp. Liberec hrál dobře a tlačil se do nás. My jsme jim to ale umožnili naším lehkovážným přístupem a nezodpovědnou hrou v obraně. Musíme se vrátit k poctivému hokeji, který jsme předváděli v posledních dvou zápasech," přeje si zlepšení Kratěna, který dnes nasbíral dvě asistence.

Hostům poté zkomplikoval závěr normální hrací doby právě předchozí hrdina, při jeho vyloučení však Schleisse vychytal Lašák. V následném prodloužení využil po přihrávce Šimka Filippi ranou z voleje početní výhodu a udržel Liberec na vítězné vlně.

"My jsme ale dnes nesložili zbraně a až do poslední vteřiny jsme šli alespoň za bodem. V prodloužení jsme měli štěstí a díky výborné střele Filippiho v přesilovce bereme dva body," radoval se po páté výhře za sebou kouč Pešán.

Branky a nahrávky: 8. Johnson (Simon, J. Sýkora), 9. Bližňák (Schleiss, Kratěna), 6. Simon (Kratěna, Jeřábek) - 14. Vampola (Gřegořek), 38. P. Jelínek (Šimek), 51. Šimek (P. Jelínek, Balaštík), 64. Filippi (Šimek). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Bláha, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5073.

Plzeň: Machovský - Mozík, D. Sklenička, Kadlec, Jeřábek, Kubka, Boháč - Kratěna, Bližňák, Schleiss - J. Sýkora, Simon, Johnson - Balej, T. Sýkora, Lev - Hollweg, Kubalík. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.
Liberec: Lašák - Gřegořek, Šimek, Plutnar, Derner, Vitásek, Ulrych, Výtisk - Bulíř, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, T. Urban - Balaštík, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Mountfield Hradec Králové - HC Slavia Praha 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

"Celou kariéru jsem byl v týmech, kde se většinou play off hrálo, ale pravidlem to nebylo. Musíme být rádi a vděční za to, že tady play off máme. Co by za to daly jiné týmy, třeba Karlovy Vary nebo Olomouc. S pokorou říkám, že čtvrtfinále je částečný úspěch. Teď budeme čekat, kdo na nás vyjde. Osobně mi to je jedno," řekl hradecký útočník Jaroslav Kudrna.

Hradecký trenér Draisaitl poprvé po deseti duelech nasadil do brány Kantora, před časem jasnou jedničku Mountfieldu, jehož pozici však v posledních týdnech přebral Kacetl. S tímto brankářem v zádech byl Mountfield v první třetině jasně lepší, což se mu také podařilo zužitkovat.

Po neproměněné dorážce útočníka Mertla, nejproduktivnějšího hráče domácích, se ve čtvrté minutě prosadil Pospíšil. Trefil se střelou z mezikruží. Poté byla i nadále nebezpečná první hradecká formace, jež se musela stejně jako proti Třinci obejít bez kapitána Šimánka. Toho nepustila do zápasu nemoc.

Přesto útok, v němž ho nahradil mladík Nedvídek, šlapal. Mertl sice svou další příležitost nezužitkoval, ale v přesilovce zvýšil veterán Kudrna. Zkušený hráč ukázal v 11. minutě svoji sílu: nezazmatkoval, vyjel s pukem od mantinelu do středu hřiště a ranou zpoza obránce pokořil brankáře Svobodu.

Slavia by si zasloužila aspoň bod

Druhá část přinesla změnu hry. Místo favorita se do útoku tlačil poslední celek tabulky. Slavia byla v tomto úsek zápasu lepší, což se projevilo v četnosti střelby. Pražané však zužitkovali pouze jednu šanci. Ve 32. minutě se prosadili po souhře nejzkušenějších. Kapitán Bednář našel křížnou přihrávkou Pletku, a ten překonal střelou z prvního doteku Kantora.

V závěrečné třetině pokračoval vylepšený výkon hostů. Jenže do dvougólového trháku se dostali domácí. Krátce poté, co nezužitkovali přesilovku, se totiž v 53. minutě trefil centr Mertl, jenž šikovně tečoval střelu obránce Pláňka od modré čáry.

Slavia má však svůj nejzkušenější útok, a ten ji opět vrátil do hry o body. V přesilovce při vyloučení bývalého slávisty Vašíčka skóroval Vlasák, který bekhendem dopravil do brány odražený puk. Necelé dvě minuty před koncem pak hosté začali hrát bez brankáře, vzali si také oddechový čas, navíc byl vyloučen domácí obránce Jank. Hradec však jednogólový náskok udržel.

"Odehráli jsme další slušný zápas. Škoda první třetiny. Minule proti Boleslavi jsme byli také lepší, ale nedali jsme branky. Tentokrát nám tam nějaké spadly a je škoda, že jsme to nedotáhli alespoň k bodu," uvedl slávistický útočník Václav Pletka.

Branky a nahrávky: 4. Pospíšil (Plášil, Čáp), 11. Kudrna (Pláněk), 53. Mertl (Kudrna, Pláněk) - 32. Pletka (Bednář), 56. Vlasák (Bednář, Pletka). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:6, navíc Štich (Slavia) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4356.

Hradec Králové: Kantor - Dietz, Jank, Čáp, Plášil, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Nedvídek - Dej, T. Knotek, Pospíšil - Vantuch, Kukumberg, Červený - Valcourt, Troliga, P. Beránek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Slavia: A. Svoboda - Valach, Šenkeřík, J. Novák, Štich, A. Růžička, Šulc, Krejčí - Vlasák, Bednář, Pletka - Stránský, Vas, Poletín - M. Čermák, Sklenář, T. Doležal - Andres, Holec, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

BK Mladá Boleslav - HC Olomouc 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)

„Nemůžu říct, že bychom úplně propadli. Musíme se dívat na to, co jsme udělali dobře, abychom to přenesli do úterního utkání," řekl olomoucký trenér Jan Tomajko.

Začátek zápasu ale z pohledu Hanáků připomínal noční můru. Po čtyřiceti sekundách ujel Musil a Rašner ho fauloval. Trestné střílení boleslavský útočník proměnil střelou mezi betony.

Olomoucká obrana dál dřímala a v čase 2.12 se do dalšího brejku dostal Pacovský. Opět střela mezi betony a 2:0. A aby toho nebylo málo v přesilovce se ranou od modré trefil Robar.

„Gólově jsme do utkání vstoupili dobře, ale herně ne. Soupeř měl hned na začátku dvě šance a mohlo to být naopak, ale my jsme byli efektivnější. Vedení 3:0 bylo zrádné, soupeř se jedním gólem vrátil do zápasu," varoval boleslavský kouč Marian Jelínek, že zápas nebyl zdaleka rozhodnutý.

Mora byla zralá na ručník a trenér Fiala reagoval oddechovým časem. Domluva pomohla. Hosté v přesilovce díky ráně Ondruška od modré snížili. Vzápětí se do dobré střelecké příležitosti dostal Buc, jenže mířil vedle. V přesilovce se neprosadil ani Rachůnek.

Domácím hokejistům se povedl nástup do druhé třetiny. Tři minuty po jejím začátku Látal bekhendovou kličkou pod horní tyč zakončil přečíslení dvou na jednoho a vrátil domácím třígólové vedení.

Kohouti se však nevzdali a v dalším průběhu prostřední dvacetiminutovky zápas zdramatizovali. Nejprve ve 29. minutě Dlouhý zakončoval nenápadnou protiakci a o šest minut později Patera před bránou tečoval Vyrůbalíkovo nahození od modré čáry. „Nesložili jsme zbraně a vrátili jsme se do zápasu," poznamenal Tomajko.

Olomouc už prohrávala jen 3:4, jenže třetí třetinu zahajovala ve třech a domácí půlminutovou dvojnásobnou početní výhodu využili. Přesilovkový střelec Stříteský zvýšil na 5:3. „To byl velice důležitý gól. Pak jsme utkání kontrolovali a máme důležité tři body," řekl Jelínek. „Rozhodla přesilovka pět na tři," přidal se Tomajko.

Hosté ještě kladli odpor, ale necelých šest minut před koncem definitivně potvrdil mladoboleslavské vítězství Pacovský, který švihem z mezikruží přidal svůj druhý gól v utkání. Extraliga pokračuje dalším kolem již v úterý a Mora na domácím ledě hostí Plzeň.

Branky a nahrávky: 1. Musil z trestného střílení, 3. Pacovský (Kočí, Lenc), 6. Robar (Musil, M. Látal), 24. M. Látal (Musil), 41. Stříteský (D. Výborný, Klimenta), 55. Pacovský (Stříteský, D. Výborný) - 9. Ondrušek (Škůrek), 29. R. Dlouhý, 35. Patera (Vyrůbalík, Zuzin). Rozhodčí: Lacina, Šindler - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5, navíc Houdek (Olomouc) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3940.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, Ovčačík, Robar, Kočí, Holub, Trška, R. Čermák - M. Látal, Musil, Klimenta - Jarůšek, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, Pabiška - Pacovský, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Olomouc: Vošvrda - Rašner, Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Houdek, Jaroměřský - Buc, J. Knotek, Laš - T. Rachůnek, Herman, Matai - Zuzin, Patera, Řípa - Kucharczyk, Marosz, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Autor: Redakce, ČTK, Daniel Ostrčilík, Jan Čech, Marek Palatka

22.2.2015 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.