Srovnáno, všude. Sparta nedala ani gól, probraly se Plzeň a Třinec

Praha - Srovnáno, srovnáno, srovnáno a ještě jednou srovnáno. Všechny čtyři čtvrtfinálové série hokejové extraligy nejsou po dvou zápasech nikterak blíž rozuzlení. Domácí výhodu ve středu už zužitkovaly Třinec a Plzeň, naopak tentokráte neuspěly Zlín a Sparta.

19.3.2014 AKTUALIZOVÁNO 19.3.2014

Třinec - Pardubice: Radost domácích z góluFoto: DENÍK/Lukáš Kaboň

Třinec vrátil Pardubicím porážku z prvního čtvrtfinálového utkání a vítězstvím 5:1 srovnal stav série na 1:1. Domácí zápas rozhodli třemi góly ve druhé části, branku a dvě asistence si připsal Martin Růžička.

Zlín měl našlápnuto k druhému bodu. Berani dvakrát vedli, ale nakonec prohráli s Hradcem Králové 3:4. Hattrickem se blýskl v dresu Mountfieldu Jaroslav Kudrna, který si v 58. minutě připsal také vítěznou trefu.

Mistr z Plzně se probral. Vyhrál nad Brnem 4:1 a vyrovnal stav série na 1:1. Na rozdíl od úterního prvního duelu si dvoubrankový náskok po první třetině zajistili Indiáni a díky dalším dvěma trefám se už třetí třetina dohrávala spíše z povinnosti.

Štěstí měly Vítkovice, vyhrály na ledě Sparty 1:0 a srovnaly tak stav série na 1:1. A teď dávejte pozor - vyrovnaný zápas rozhodl útočník Petr Kolouch gólem 46 sekund před koncem. Oba týmy už přitom myslely na prodloužení.

Třetí zápasy se hrají v sobotu.

Třinec - Pardubice 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

První výhra favorita se rodila v bolestech. Pardubice ho ani dnes v úvodu nepustily do tlaku a jejich zhušťování středního pásma mělo svůj efekt. Třinec znovu pořádně zahrozil až v první přesilovce, ale Hudáček se proti ráně Adamského přesunul včas. Blíže gólu byl ve 12. minutě Linhart, který ale zblízka trefil jen tyč.

Tak kompaktní jako v úterý východočeská defenziva nebyla. Bonk s Květoněm se jí protáhli do přečíslení dva na jednoho, ale Hudáček pochytal všechny tři pokusy.

Třinec se odpor hostů snažil narušit zvýšeným důrazem, strkanic a potyček přibylo, ale agresivita se Ocelářům málem vymstila. Trončinský zbytečně dohrál souboj u mantinelu a daroval hostům minutovou přesilovku pět na tři, jenže hosté s ní nenaložili dobře a Hrubce moc neprověřili.

Přestože Třinec už v průběhu první části přišel o klíčového beka Rotha, s táhnoucím se bezgólovým stavem se nedali znervóznit a ve druhé třetině jejich ofenzíva přinesla své plody. Hudáčka odčaroval ve 24. minutě Linhart, který se trefil po křížné Bonkově pasu a Pardubice po 84 minutách série kapitulovaly.

Vedoucí gól měl na Slezany blahodárný vliv. Zklidnili a zpřesnili hru, což vedlo k dalším šancím. "První gól byl hrozně důležitý. Potom to z nás spadlo a hráli jsme líp," uvedl Daniel Rákos.

Technik Polanský přidal druhou branku nezvyklým důrazem v brankovišti, když masírovaný obranou soupeře vleže puk za Hudáčka doslova protlačil. Pak už Třinec nebyl k zastavení. Druhou část vyhrál na střely 16:3, své možnosti promarnili Růžička, Hrňa, Zíb zazvonil na tyč, ale v další přesilovce Růžička už měl přesnou mušku.

"Oni za ty dva zápasy už těch šancí a přesilovek měli hodně, bylo otázkou času, kdy z toho nějaký gól dají. První gól je zklidnil a začali hrát mnohem líp. Od toho prvního gólu už jsme to nezvládli a oni nás vůbec nepustili do zápasu," řekl pardubický Jan Kolář.

Hosté ještě dokázali zvednout hlavy v třetím dějství, chyběl jim však vstřelený gól. Dát ho mohl Nosek, ale jeho ránu z bezprostřední blízkosti zastavila tyčka. Snížení přišlo už příliš pozdě. Sýkora nejdříve v oslabení spálil sólo na gólmana, ale po Semorádově přihrávce akci o pár sekund později dokončil už přesnou ranou pod břevno.

Pardubice ihned zkusily power play, ale do prázdné brány skóroval Polák. Sekundu před koncem pak pátý gól po akci tři na jednoho přidal Rufer.

Branky a nahrávky: 24. Linhart (Bonk, Martin Růžička), 30. Polanský (Adamský, Orsava), 37. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 59. V. Polák (Krejčí), 60. Rufer (Martin Růžička, D. Nosek) - 58. P. Sýkora (Semorád). Rozhodčí: Hradil, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4391. Stav série: 1:1.
Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Zíb, od 52. navíc Krejčí - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, V. Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Hrňa, Peterek. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Nahodil, Semorád - Mozer, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

Zlín - Hradec Králové 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)

Zatímco Zlín nastoupil ve stejné sestavě jako v předchozím zápase, Hradec Králové udělal drobné změny v útoku. Ve třetí formaci nastoupil Škoda místo Podlešáka a ve čtvrté lajně nahradil Marha Švagrovského.

V úvodu měli k dispozici Zlínští první přesilovku, kterou ale nevyužili. O slovo se tak přihlásili hosté. Z první vážnější šance se prosadil Dej, jenž po Tvrdíkově přihrávce vystřelil zblízka do odkryté branky. Gólman Kašík se proti jeho střele nestihl přemístit. Při vyloučení Čecha a Pláňka nevyužil ani jeden tým více prostoru ke skórování.

Po polovině třetiny nevyužili Berani další přesilovku. Mrzet je to ale nemuselo, neboť sekundu po skončené početní výhodě zužitkoval předchozí tlak střelou zblízka Honejsek. A nejen to. Do první sirény zbývalo 87 sekund, když Marušák střelou od modré čáry prostřelil brankáře Kantora.

Poté mohl chybu v nepřesné rozehrávce domácích potrestat Švihálek. Hostující útočník zachytil puk na modré čáře, najel si do levého kruhu pro vhazování, avšak vystřelil pouze do Kašíka. I tak se hosté před polovinou zápasu dočkali vyrovnání.

V přesilovce se prosadil důrazný Kudrna, jenž prostřelil Kašíka mezi betony. Jeho gól potvrdil rozhodčí až po konzultaci s videorozhodčím, zda-li předtím nehrál vysokou holí.

Pak o sobě dal vědět Zámorský. Domácí zadák napodruhé od modré čáry tvrdou ranou nedal Kantorovi šanci a podruhé v zápase dostal Zlín do vedení. Berani zatlačili soupeře v přesilovce, ale Čajánek, Zámorský a ani Honejsek další gól nepřidali. V nezvykle ofenzivně pojatém utkání vyrovnal 38 sekund před koncem třetiny druhým gólem v zápase agilní Kudrna.

Do třetího dějství vstoupili aktivně Berani. Čajánek pěknou přihrávkou připravil pozici Okálovi, jemuž ale v rozhodujícím okamžiku puk přeskočil hokejku. Neuspěl ani Leška nebo Čajánek. Svižný hokej přerušilo až vyloučení Horáka, jenž vyfasoval menší trest za posunutí branky.

Východočeský tým sice přesilovku nevyužil, ale necelé dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby dovršil hattrick Kudrna.

Zlín při závěrečné power play i přes enormní snahu vyrovnat nedokázal. "V úterý jsme měli větší štěstí my, dnes naopak soupeř. Je to o maličkostech. Mrzí nás, že jsme dvakrát vedli, ale nedokázali to udržet," podotkl trenér Zlína Rostislav Vlach.

Branky a nahrávky: 12. Honejsek (Čajánek, O. Veselý), 19. Marušák (Leška, Balaštík), 34. Zámorský (O. Veselý) - 4. Dej (Tvrdík, Pospíšil), 27. Kudrna (Jank, Ptáček), 40. Kudrna (Šimánek), 58. Kudrna (Ptáček). Rozhodčí: Šír, Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Diváci: 4540. Stav série: 1:1.
Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Matějíček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, F. Čech - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Jank, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - L. Květoň, Knotek, Škoda - Švihálek, Marha, Červený. Trenér: Draisaitl a Kučera.

Plzeň - Kometa Brno 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Domácí sestava doznala po úvodní porážce změn ve složení všech obranných dvojic i útoků.

Hosté záhy nezužitkovali přesilovou hru a povzbuzení Indiáni měli navrch. Navíc v osmé minutě se během početní výhody trefil Slovák z voleje přesně do levého horního rohu branky. Kometa se brankáři Machovskému pořádně připomněla až o dvě minuty později tvrdou střelou Kováčika od modré čáry.

Za chvíli ovšem udeřilo na druhé straně, když si táhlý pokus Jána Sýkory mířící do levé tyče srazil Čiliak nešťastně za svá záda. V 15. minutě si strážce brněnské svatyně naopak oddechl, že přesilovkový pokus Kratěny mezi betony zamířil mimo branku.

Krátce před koncem první třetiny získala Plzeň dlouhou početní výhodu čtyři na tři, ale Čiliak se stačil přesunout proti střele Dudy bez přípravy a i zbytek oslabení po pauze hosté ubránili. Ve 22. minutě ale dokázal vlastní střelu dopravit baseballovou dorážkou do sítě Kratěna a po potvrzení od videorozhodčího vedli domácí 3:0.

Poté se svěřenci trenéra Razýma soustředili především na defenzivu.

Hráči Komety zvýšily četnost střelby, Machovský si však poradil se dvěma nebezpečnými pokusy Hrušky a ve 33. minutě v dobré pozici na brankovišti neskóroval Burian. Dvě minuty na to však mohli slavit domácí, když nahození Dudy od pravého mantinelu pohotově tečoval mimo Čiliakův dosah Straka.

V úvodu závěrečné části sice Tomáš Svoboda při přečíslení tři na dva vypálil nad, ale při třetím vyloučení nedisciplinovaného Dudy v řadě se díky Němcově snadné bekhendové dorážce dočkali hosté prvního gólu. Při další přesilovce Komety v 50. minutě naopak Čiliak jen s obtížemi zastavil brejk zakončený Moravčíkem.

Zbytek hrací doby se už dohrával v poklidu, zaujala pouze menší bitka mezi brněnským Káňou a jeho bývalým spoluhráčem Holcem.

"Vítězství má pro nás obrovskou cenu, protože prohrávat 0:2 po zápasech doma by už bylo kritické," hlásil kouč Michal Straka. Hostující trenér Vladimír Kýhos dodal: "Třetí třetina ukázala, že jsme lepší než soupeř."

Branky a nahrávky: 10. Slovák (Kratěna, Lev), 12. J. Sýkora (M. Dvořák), 22. Kratěna, 35. Martin Straka (Duda, Jiří Hanzlík) - 47. V. Němec (Kempný, T. Svoboda). Rozhodčí: A. Jeřábek, Turčan - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 13:10. Využití: 1:1. Diváci: 6016. Stav série: 1:1.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Moravčík, od 50. navíc D. Boháč - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna (44. Holec), Vlasák, Lev - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, J. Sýkora. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Brno: Čiliak - Miller, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, od 43. navíc Dlapa - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Jakub Svoboda, Koreis, Burian - Vondráček, P. Mrázek, Pivko - od 47. navíc Raška. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Sparta Praha - Vítkovice 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

V sestavě domácích chyběla oproti předešlému duelu hned čtveřice hráčů v čele s kapitánem Rolinkem a na hře Pražanů se to projevilo.

Důrazná hra Vítkovic na hranici pravidel, či za ní, dělala Spartě problémy. V 11. minutě si krvavý šrám z jednoho ze střetů odnesl Ton, následně utkání po Valčákově krosčeku na čas skončilo pro Hlinku. "Dohrávali jsme souboje, ale to je potřeba. Byly to zákroky v rámci fair play," vzkázal trenér hostů Peter Oremus.

Více než osm tisíc diváků v Tipsport Aréně moc šancí nevidělo. Při vítkovickém oslabení z brejku zahrozil Szturc, ale Pöpperle byl připravený. Jeho protějšek Šindelář měl více práce, gólovou situaci ale řešit nemusel.

Ve druhé části domácím k příležitostem pomohly přesilové hry. Nejprve ještě v rovnoměrném počtu hráčů na ledě zahrozil po rychlém protiútoku Ivan Rachůnek, poté měl první gól při Slobodově vyloučení Kubát, netrefil ale odrytou vítkovickou branku.

Neujala se ani Buchteleho střela nebo další pokus Kubáta. V přesilovách nedokázali otevřít skóre ani hosté, při dvou Hlinkových vyloučení udržel Pöpperle čisté konto.

Přiblížit Spartu k druhé výhře v sérii mohl ve čtyřminutové výhodě na začátku třetí třetiny Kubát, ale ve své další šanci nemířil přesně. Slibněji si ve stejné situaci vedl Húževka, který po brejku nastřelil levou tyč. Neuspěli ani Ton nebo Sloboda.

Když už se zdálo, že se v normální hrací době nerozhodne, ujala se Kolouchova teč Stehlíkovy střely. Vítkovice tak potřetí v sezoně vyhrály na ledě Sparty. "Z dnešního zápasu samozřejmě moc nadšený nejsem, i když nelze (hráčům) upřít bojovnost a nasazení," podotkl Josef Jandač.

Branka a nahrávka: 60. Kolouch (R. Stehlík). Rozhodčí: Šindler, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 8320. Stav série: 1:1.
Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Polášek, Piskáček, Hrbas, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Martin Procházka, Bahenský, Forman - D. Kočí. Trenéři: Jandač a Moták.
Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, R. Stehlík, Štencel - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, E. Němec, Kolouch - J. Káňa, Szturc, Valčák. Trenéři: Oremus a Šimíček.