Polanský hattrickem přivábil body Třinci, Litvínov si pošmákl na Plzni

Praha - Hokejisté Litvínova v 5. kole extraligy zdolali mistra z Plzně 4:1. Stý gól v nevyšší soutěži zaznamenal kapitán 'Chezy' Michal Trávníček. Jiří Trvaj vychytal 44. nulu kariéry a jeho Brno zdolalo Liberec 3:0. Hradec vybrakoval Kladno a veze výhru 2:1. Pardubice stejným poměrem podlehly Zlínu a stejný výsledek viděli i fanoušci v Praze, kde Slavia vydřela vítězství nad Vítkovicemi. Nejvyšším rozdílem uspěla Sparta, která rozstřílela Karovy Vary 6:1.

24.9.2013 AKTUALIZOVÁNO 24.9.2013

Jiří Polanský hattrickem sestřelil Chomutov.Foto: ČTK/Ožana Jaroslav

Hokejisté Třince se po chatrném vstupu do soutěže zvedají a vzestup formy potvrdili výhrou nad Chomutovem 6:4. Domácí dokázali ve druhém dějství čtyřmi góly během necelých osmi minut zvrátit stav 0:2, hattrickem se na tom podílel Jiří Polanský. Třinec zabodoval potřetí v řadě. Piráti prohráli venku i třetí utkání v sezoně.

Zlínští dokázali jako první v sezoně vstřelit gól a vyhrát na ledě Pardubic. Domácí se sice ujali vedení, ale PSG pak dvěma góly otočilo vývoj zápasu a připsalo si druhou tříbodovou výhru za sebou. Zlín uspěl na východě Čech po šesti porážkách.

Kladno prohrálo s Mountfieldem Hradec Králové 1:2 a zůstávají se čtyřmi body předposlední. Východočeši naopak zakončili úspěšně sérii tří zápasů venku, z kterých vytěžili sedm bodů. O branky vítězů se postarali Karel Plášil a Rastislav Dej, gólman Pavel Kantor přišel o čisté konto v čase 59:59 po trefě Jana Rudovského.

Slavia je jediným neporaženým celkem v extralize. Díky vydřené výhře 2:1 nad Vítkovicemi jsou Pražané i nadále v čele tabulky. Všechny góly duelu se vešly do první třetiny, v níž domácím zajistili vedení 2:0 Michal Poletín a Petr Jelínek, za hosty snížil Jan Káňa.

Hokejisté Komety Brno porazili Liberec 3:0, když všechny branky vstřelili až v poslední třetině. Brňané si připsali třetí tříbodové vítězství za sebou a ve druhém utkání na domácím ledě udrželi zásluhou kvalitní defenzívy a brankáře Jiřího Trvaje čisté konto. Nejlepším hráčem Liberce byl brankář Marek Schwarz, který odolával dvě třetiny tlaku soupeře.

Karlovy Vary prohrály se Spartou 1:6, připsali si již čtvrtou porážku za sebou a jsou i nadále poslední. Pražané naopak poprvé v sezoně vyhráli na kluzišti soupeře, i díky dvěma gólům Daniela Přibyla.

Severočeši z Litvínova vyhráli nad Plzní 4:1 a poprvé v sezoně naplno bodovali. Na výhře Severočechů v repríze čtvrtfinále play off předešlého ročníku se dvěma góly podíleli Viktor Hübl a Michal Trávníček. Domácí vstřelili dvě branky v přesilovkách, třetí přidali v oslabení.

Třinec - Chomutov 6:4 (0:0, 4:3, 2:1)

Oceláři to měli proti zahuštěné obraně od počátku komplikované a rychlý gól, který by donutil soupeře k otevřenějšímu pojetí hry, odepřela domácím ve čtvrté minutě po Adamského sóle tyčka.

Chomutovským opevněním na útočné modré čáře Třinečtí souvislou akcí takřka neprošli a organizovanou obranu soka nedokázali vyšachovat ani v přesilových hrách. Jediné křiklavé chyby se hosté dopustili v 19. minutě: do přečíslení pustili Polanského s Gorškovem, ale tomu Kostúr pokus o blafák zhatil.

Obrat k lepšímu nesignalizoval ani úvod druhé třetiny. Chomutov naopak ukázal, jak využívat přesilovky, a hned tu první přetavil v gól dorážkou důrazný Divíšek. Když ve 25. minutě vyšel v oslabení Pirátům ukázkový brejk a Svoboda po Bartečkově pobídce zvýšil na 2:0, vypadalo to s Oceláři bledě.

Jenže stačil gól a rázem bylo všechno jinak. Třinecké tápání ukončil ve 31. minutě Polanský, který po návratu z trestné lavice švihem pod břevno zatroubil k obratu. Domácí jakoby rozjezdili křeč a hostující obrana se pod tlakem začala drolit. Gorškovův pokus zastavila tyč, ale puk pohotově vrátil do sítě znovu Polanský.

"Po prvním gólu z nás spadla počáteční nervozita. Pak už jsem viděl jiný tým. Říká se, že kdo nedá přesilovku čtyři na tři, tak prohraje a ono se to plní. Nás to dneska nakoplo. Uplynulo deset minut a byli jsme na koni my," řekl Polanský.

Za 61 vteřin už Třinec vedl: Bonk vlétl středem hřiště do otevřené obrany a překonal Kostúra. Velký večer druhé třinecké formace v 38. minutě podtrhl opět její šéf Polanský, který z otočky završil hattrick.

"Rozhodly naše chyby. Hráli jsme dobrý zápas a měli ho pod kontrolou, ale po nevyužité přesilovce čtyři na tři za stavu 2:0 jsme začali dělat strašné chyby. Dneska jsme tady body odevzdali," řekl chomutovský útočník Tomáš Divíšek.

Chomutov měl ještě jeden záblesk, Divíšek šikovnou tečí před Hrubcem zápas zdramatizoval. Jenže ve 44. minutě proklouzla tečovaná střela Krejčího Kostúrovi mezi betony do sítě a třinecký bek dal svým prvním extraligovým gólem pečeť na vítězství. Třetí přihrávku v utkání si u jeho trefy připsal kanonýr Martin Růžička, který zatím na první branku v sezoně čeká.

Hosté ještě pět minut před koncem zásluhou Hrušky snížili, ale výhru Třince už ničím neohrozili. Naopak po pár vteřinách power play dostali od Adamského šestý gól.

"Odbojovali jsme to. Nechci říct, že jsme byli lepší, ale dopředu to celkem šlo. Vzadu jsme udělali chyby a Třinec to zkušené potrestal. S takovou hrou bodovat nebudeme," řekl Divíšek.

Branky a nahrávky: 31. Polanský (Martin Růžička), 34. Polanský (Gorškov, Adamský), 35. Bonk (Martin Růžička, Hrabal), 38. Polanský (Adamský), 44. Krejčí (Rufer, Martin Růžička), 60. Adamský (Hrabal) - 23. Divíšek (Bartečko, Pulpán), 25. Jar. Svoboda (Bartečko), 39. Divíšek (Bartečko, Pulpán), 55. D. Hruška (Hřebejk). Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3124.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Linhart, Krejčí, Galvas, Roupec, Zíb, Kania - Martin Růžička, Bonk, Rákos - Gorškov, Polanský, Adamský - Zagrapan, Peterek, Varaďa - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.
Chomutov: Kostúr - Lakos, Malec, Šulák, Pulpán, Kučný, Bartejs, Mazanec - Balej, Jar. Svoboda, Bartečko - Hruška, Divíšek, Hromas - Šagát, Sikora, Hřebejk - Kämpf, Kaše, Račuk. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Veber.

Kladno - Hradec Králové 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Hokejové Kladno padá do potíží. Před sérií tří těžkých duelů na venkovních stadionech si brousilo doma zuby aspoň na nováčka z Hradce Králové, jenže dobře hráli jen v první třetině a tu gólově nevyužili. Zbytek duelu už zvládli mnohem lépe Východočeši a po výsledku 1:2 si vezou tři body.Zatímco v první třetině to vypadalo, že na ledě je hlavně Kladno, ve druhé se situace naprosto obrátila a také ve třetí vládl zkraje Mountfield.

Svůj tlak navíc přetavil v úvodní dva góly, byť ten první Podlešákův padl trochu se štěstím po nahození zpoza brány, které si Chábera srazil betonem do brány.

Po chvíli se trefil z přečíslení také Dej a teprve pak Rytíři šlápli na plyn.

Ovšem proti nim stál pevný Kantor. Vyčapal Tenkrátovu šanci a čtyři minuty před koncem i trestné střílení Francouze Treilleho nařízené za zalehnutí kotouče v brankovišti.

„Hraje tak dobře, že nám dává šanci vyhrávat takové duely jako dnes, protože v první třetině jsme kompletně ztratili kontrolu Kladeňáků a ukázalo se, jak je někdy důležité mít gólmana," uznal kvality svého brankáře kouč Mountfieldu Peter Draisaitl.

Kladno sice Kantora připravilo o čisté konto, když necelou vteřinu před koncem doklepl puk za jeho záda Rudovský, ale tím byl duel u konce.

„Nedali jsme skoro dva zápasy gól. A samozřejmě se dostáváme pod tlak, protože naše postavení v tabulce neodpovídá tomu, co bychom chtěli hrát. Měli jsme dát v první třetině dva tři góly, místo toho jsme se trefili až v poslední vteřině. A to už nedá udělat nic," soukal ze sebe zklamaný kouč Rytířů Zdeněk Vojta.

Ten se rozhodl trochu zariskovat a největší letní posilu Petra Tenkráta zařadil do třetí formace, zatímco ke kapitánovi Paterovi putoval mladý Havlíček.

„Jejich hra nebyla optimální, tak jsme to chtěli vyzkoušet. V první třetině to ještě šlo, ale od druhé jsme začali hrát nervózně a chybovali i v základních přihrávkách. Musíme hledat dál, protože Miloš Hořava, který celé formaci dodával sílu, stále ještě není v pořádku. Vyšetření magnetickou rezonancí ukázalo, že bude až šest týdnů mimo hru," dodal Zdeněk Vojta.

Petr Tenkrát přijal přeřazení do formace mladších hráčů (Eberleho a Lukáče) jako profesionál. „Je jedno, s kým hraju, jsem tu od toho, abych týmu nějak pomohl. Sestava záleží na trenérech a já s jejich rozhodnutím neměl žádný problém," říkal Tenkrát vyhlášený za svou neutuchající aktivitu domácím hráčem utkání.

„Bohužel, dnes tam tolik šancí nebylo, hokej byl opatrný a my dostali jako první góly. Už se to špatně otáčí," litoval, byť právě on měl za stavu 0:1 největší možnost srovnat, ale zblízka pálil do Kantora.

„Samozřejmě si všichni přejeme konečně vyhrát za tři body, ale musíme být trpěliví a nebláznit," dodal ještě.

Branky a nahrávky: 60. Rudovský (Hvalíček) - 47. Plášil, 50. Dej (Mertl, Podlešák). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Diváci: 2720.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Majeský, Doudera, L. Procházka, P. Hořava, Černošek - Havlíček, Patera, Kuchler - S. Treille, Dragoun, Rudovský - Eberle, Lukáč, Tenkrát - Strnad, Machač, Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Jank, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Dej, Mertl, Podlešák - L. Květoň, Knotek, Šimánek - Tvrdík, Langhammer, Škoda - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Karlovy Vary - Sparta 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)

Zápas měl pikantní nádech hned pro dva hráče Sparty, útočníci Kumstát a Pech totiž do pražského klubu přišli v létě právě z Energie. A fanoušci je již při rozbruslení ocenili potleskem a skandováním.

V brance Sparty poprvé v sezoně nastoupil Novotný a zažil úspěšný debut, když první zákrok si připsal již po šestnácti sekundách. Jako první ale udeřili Pražané. Ve 3. minutě otevřel skóre po individuální akci bekhendovou střelou pod horní tyč Přibyl.

Šance k vyrovnání se naskytla Energii při 50 vteřinové přesilovce pět na tři, ve které ale nedokázala neohrozila hostujícího brankáře. Karlovarští hráči dokonce při vyloučení Švrčka inkasovali, když Kumstát ideálně našel Ivana Rachůnka, který tvrdou střelou po ledě prostřelil Závorku.

Herní převahu Sparty nenarušila ani kontaktní branka Vlacha ve 24. minutě. Kdo je na ledě pánem dala Sparta najevo hned o minutu později, když při vyloučení Látala od modré vystřelil Pilař a Závorkou vyraženou střelu pohotově dorazil Ton.

Ve 28. minutě nezištně zpoza branky nahrál Buchtele volnému Přibylovi, který se podruhé v zápase nemýlil. Závorka následně uvolnil místo Habalovi, který si tak připsal svůj první extraligový start. Upravit skóre mohli domácí v minutové přesilovce čtyři na tři, ale nepodařilo se jim to. Novotného nepřekonal ale Zucker v samostatném úniku.

Nejaktivnější byli karlovarští mladíci ve čtvrté formaci, ale ani oni druhý gól domácích vstřelit nedokázali. Nespokojené karlovarské diváky ještě "dorazili" Klimek a Pacovský, kteří navýšili výhru Sparty na konečných 6:1.

Branky a nahrávky: 24. Roman Vlach (Parýzek) - 3. Přibyl, 15. I. Rachůnek (Kumstát), 25. P. Ton (Rolinek, Pilař), 28. Přibyl (Buchtele, Pacovský), 55. Klimek (Hlinka, Kumstát), 60. Pacovský. Rozhodčí: Šindler, Turčan - Štofa, Flegl. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3082.

Karlovy Vary: Závorka (28. Habal) - J. Drtina, Schusser, Gulaši, Šmach, Grman, Parýzek, Kubka - Zaťovič, R. Hruška, Hovorka - Dlouhý, Roman Vlach, Zucker - Koblasa, Kytnár, M. Látal - T. Rohan, Flek, Tomeček. Trenéři: Žemlička a Mlejnek.
Sparta Praha: Novotný - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Krejčík, Švrček, Philipp - P. Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek - Pacovský, Přibyl, Buchtele. Trenéři: Jandač a Moták.

Pardubice - Zlín 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Pardubice nastoupily i s uzdraveným útočníkem Radilem. Od úvodního střídání se hrál velice svižný a důrazný hokej. Zlín měl po faulu Vašíčka k dispozici první přesilovou hru, ale v ní výrazně nezahrozil. V 11. minutě v největší šanci vychytal Zohornu gólman Štůrala, který vleže stihl zastavit puk před brankovou čárou.

Domácího gólmana Růžičku ve druhé části dvakrát zachránila pravá tyč. Nejprve na ní skončila dorážka Melenovského, později i střela Holíka při hře čtyři na čtyři. Zlín pak po návratu Marušáka na led hrál zkrácenou přesilovku, avšak v jejím počátku inkasoval. Ve 33. minutě se po přihrávce Marhy poprvé v sezoně trefil Starý.

Neprůstřelnost Růžička na domácím ledě trvala 155 minut a 33 vteřin. Ve 36. minutě se až před brankoviště protáhl Okál a přesnou ranou do horního rohu branky srovnal. Oba týmy pak v závěru druhé třetiny promarnily po jedné přesilové hře, víc práce měl zlínský Štůrala, který musel čelit důraznému dotírání pardubických hráčů.

Zlínu se velmi vydařil nástup do třetí třetiny. Už po 24 vteřinách se k dorážce dostal Kubiš a rychlou střelou otočil skóre. Pardubice pak přidaly na snaze v útočném pásmu a remízový stav mohly opět nastolit při přesilovce, ale dostaly se jen ke střelám z dálky, které Štůrala bezpečně pochytal.

Zlínský brankář se pořádně zapotil při oslabení po faulu Köhlera v 54. minutě. V dobré pozici netrefil puk Kočí, poté se v čisté gólové šanci zjevil další bek Ďaloga, jeho pokus ale mířil těsně vedle hostující branky. V samém závěru plály na ledě emoce, což odnesl pardubický střelec Sýkora osobním trestem do konce utkání. Pardubicím nepomohla k vyrovnání ani minutová hra bez brankáře.

Branky a nahrávky: 34. Starý (Marha) - 36. Okál, 41. Kubiš (Balaštík, Valenta). Rozhodčí: Polák, A. Jeřábek - Kájínek, Hejl. Vyloučení: 4:5, navíc Cetkovský 10 min., P. Sýkora (oba Pardubice) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 6923.

Pardubice: M. Růžička - V. Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp - P. Sýkora, Kousal, Somík - Cetkovský, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Marha, Starý - Číp, Špaček, Radil. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Zlín: Štůrala - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Kubiš - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Honejsek, Holík, F. Čech - Okál, Melenovský, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno - Liberec 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Hned v prvním kole se hokejoví experti rozplývali nad libereckým Pavlem Zachou. Šestnáctiletým klučinou, který dal z první střely v prvním extraligovém zápase svůj první gól. Jenže i brněnská Kometa má svého talentovaného benjamínka.

Pavel Jenyš na svoji premiérovou trefu v nejvyšší soutěži čekal déle. Ale rovnou byla vítězná. V úterý i díky jeho dorážce přehrála Kometa Bílé Tygry 3:0.Za domácí se v závěru prosadil ještě obrozený střelec Jakub Koreis, do prázdné brány uzavřel skóre další mladý člen prvního útoku Jan Káňa. „Spolu s Jenyšem jsou budoucnost brněnského hokeje. Jejich lajna předváděla hokej, který se líbil nejen divákům, ale i trenérům," usmíval se asistent kouče Martin Pešout.

Liberec byl po nedělní jedenáctigólové přestřelce se Spartou ofenzivně nažhavený. Jenže za útočného experta v extralize momentálně platí Brňané. Ne v počtu gólů, ale střel. Těch vyslali téměř dvojnásobek co hosté. Liberecký brankář Marek Schwarz se držel skoro tak pevně jako domácí Jiří Trvaj. Skoro. „Celý zápas jsme dominovali. Naprosto zasloužená výhra," hodnotil duel Trvaj, který na domácím ledě nedostal branku už 178 minut.

Jestli Kometu letos něco trápí, tak je to produktivita v začátcích zápasů. „Zase jsme měli spoustu šancí, ve druhé části se naše snažení otupilo vyloučeními," hlásil Pešout.

Tentokrát musela znovu nevyprodaná Kajot Arena čekat až do 46. minuty. Na důraz hráče s mřížkou před Schwarzovým brankovištěm. „Popravdě jsem nečekal, že první branka bude takhle jednoduchá," přiznal Jenyš.

Kometa po vedoucí brance znovu předvedla precizní defenzivu. Stejně jako v předchozích duelech s Chomutovem a ve Vítkovicích. „Zápas byl o prvním gólu. My jsme se vítězství vzdálili, když jsme v závěru prostřední části neproměnili přesilovku čtyř proti třem," hlásil liberecký asistent kouče Milan Černý.

Brňané ze čtyř domácích zápasů vyhráli potřetí a v tabulce extraligy se posunuli ze čtvrté na druhou příčku za zatím jedinou neporaženou Slavii, která jako jediná dosud uspěla proti Kometě.

Další zápas ji čeká v pátek. Poprvé půjde o duel s přívlastkem derby, hraje se na ledě Zlína.

Branky a nahrávky: 46. Jenyš (Burian, Koreis), 55. Koreis (Burian, Dočekal), 60. J. Káňa II (Koreis, Čermák). Rozhodčí: Homola, Minář - Jindra, Skopal. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 6432.

Brno: Trvaj - Kováčik, Jan Hanzlík, D. Nosek, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Jenyš, Čermák, J. Káňa II - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Dočekal, Koreis, Burian - Vondráček, Němec, Holec. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Liberec: Schwarz - Hunkes, Ulrych, Voráček, Čakajík, Výtisk, Kolmann, J. Říha - Pospíšil, Nedvěd, Valský - Bartek, Filippi, Bulíř - Jass, Vampola, Víšek - T. Urban, Zacha, D. Špaček. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Slavia - Vítkovice 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

V hodně komorním prostředí zaujal jako první Húževka, jenž zakončil přečíslení Ostravanů, Furch v domácí brance byl ale pozorný. Jen o chvilku později se za záda ostravských beků protáhl Bednář, s blafákem do bekhendu sice neuspěl, ale rozhodčí dobře viděli Stehlíkovo sekání, takže domácí kanonýr dostal možnost na reparát při trestném střílení. Proti Šindelářovi zkusil rychlou střelu zápěstím, pálil však pouze do tyče.

Ve 13. minutě už se domácí radovali, když Poletínovi stačilo trefit prázdnou branku, což také bezchybně splnil. Pár vteřin nato Bednář ze slibné pozice opět pouze rozezvučel brankovou konstrukci. V 15. minutě se proti pravidlům provinil Strapáč a už za 17 sekund ho do hry vrátila trefa Jelínka, jenž stál na pravém místě při puku vyraženém gólmanem Šindelářem. Pohodový náskok domácích se krátce před přestávkou zmenšil po samostatné akci Káni.

Druhá třetina nenabídla prakticky žádné zajímavé momenty, jen optickou převahu hostů, které Káňův gól zjevně probral k životu. Když v jejím závěru neuspěl ani na dva pokusy tísněný Jelínek řítící se na Šindeláře, platilo nadále skóre po prvním dějství.

Během úvodních minut třetí části měli Vítkovičtí blízko k vyrovnání. Kolouch našel zpoza branky Kucseru, jehož zakončení vytěsnil Furch i díky dobrému reflexu jen s velkým štěstím. Na druhé straně neuspěl Bednář. Posledních 80 vteřin to hosté zkusili bez brankáře, ale bez úspěchu.

Branky a nahrávky: 13. Poletín (Klhůfek, Žejdl), 15. P. Jelínek (Krenželok, Bednář) - 20. J. Káňa I. Rozhodčí: Lacina, Pešina - Barvíř, Lhotský. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 2533.

Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton - Bednář, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Klhůfek, Krenželok - Stránský, Žejdl, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, R. Stehlík - J. Káňa I, Burger, Valčák - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Húževka, Strapáč - Szturc, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Litvínov - Plzeň 4:1 (1:0 1:1, 2:0)

Soupeře přestříleli, byli lepší v mnoha ohledech, v tom rozhodujícím – v počtu vstřelených gólů – ale hrál prim soupeř. Proto hokejoví mistři z Plzně padli v Litvínově 1:4.Přitom úterní zápas 5. kola extraligy začali dobře, drtivým tlakem. Jenže po pár minutách zpražila hosty studená sprcha. Přišlo vyloučení Lva, které Litvínov už po 31 vteřinách zúročil.

Do plzeňské třetiny vnikl Hübl a švihem přes obránce prostřelil Machovského. Tečovaný puk prolétl gólmanovi mezi rukou a tělem – 1:0.

A záhy mohlo být ještě hůř.

Do brejku ujel Hanzl a v zakončení mu zabránil jen háček Jána Sýkory. V nařízeném trestném střílení však vynikl Machovský, který Hanzlovi do jeho bekhendové kličky vložil beton.

Rozhozená Plzeň pak doplácela na nepřesnosti a častěji se ocitala v tísni. V 7. minutě se do litvínovské střely vrhl obránce Seman, na což doplatil bolestivě nastřelenou rukou.

V další velké šanci se ocitl Hübl, ale plzeňského brankáře nepřelstil.

Až s blížícím se koncem třetiny hosté znovu ožili. A ačkoliv po přísném vyloučení Pletky hráli v oslabení, mohli srovnat. V úniku tvrdě střílel Ján Sýkora a po chybě v litvínovské rozehrávce Straka přestřelil litvínovskou klec.

Druhou třetinu sice Plzeňští otevřeli v početní výhodě, ale místo radosti se dočkali další lekce.

Ze sevření hostů unikl v oslabení po Lukešově pasu Hübl a sólo napříč hřištěm zakončil trefou mezi brankářovy betony – 2:0.

Škodováci se nevzdávali, Francouz v litvínovské brance se měl co ohánět, ale pohnout skórem dokázali hosté se štěstím až čtyři minuty před koncem třetiny.

Kratěna nahodil puk před domácí svatyni a puk se od bránícího Guly odrazil do klece – 2:1. V závěru pak ještě Straka netrefil odkrytou branku soupeře.

I třetí část začali hosté přesilovkou, tentokrát Litvínov přimáčkli, ale nic z toho. I dál Plzeň tlačila, ale zároveň čelila rychlým nájezdům domácích a do třetice inkasovala. Zeman našel ideálně Trávníčka, který si najel mezi dva beky a překonal bezmocného Machovského – 3:1.

Zápas Škodovka dohrávala oslabena o dva muže a podruhé se prosadil Trávníček.

„Pro nás to byl zápas blbec. Byli jsme aktivnější, měli jsme spoustu šancí, ale góly střílel soupeř," říkal plzeňský útočník Pavel Kašpařík. Po zranění hrál teprve první extraligový zápas v sezoně.

Branky a nahrávky: 4. Hübl (Lukeš, Ručinský), 21. Hübl (Lukeš, Ručinský), 44. Trávníček (Zeman, Stříteský), 57. Trávníček (Hanzl, Martynek) - 37. Kratěna (Kašpařík). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:6, navíc Duda (Plzeň) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3225.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Pavelka, Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Rapáč, Piroš, Ručinský - Jurčík, J. Černý, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, Seman, Frolo - Duda, Martin Straka, Pletka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - J. Sýkora, T. Sýkora, Vlček - Dvořák, Lev, Schleiss. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Autor: ČTK, Rudolf Muzika, Michal Čejka, Karel Sopr

24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.