Norsko na šampionátu po rozstřelu zaskočilo Švédy

Bratislava, Košice - Ostatní favorité v úvodu druhého hracího dne na hokejovém MS nezaváhali.

30.4.2011

Norští hokejisté na světovém šampionátu získalo skalp Švédů.Foto: ČTK

Hokejisté Finska vstoupili úspěšně do světového šampionátu na Slovensku, když v základní skupině D porazili v Bratislavě Dánsko 5:1. Finové, kteří s Dány na posledním mistrovství světa prohráli, dokráčeli k výhře s velkým přehledem i přesto, že po úvodní dvacetiminutovce svítil na světelné tabuli stav 0:0.

Spojené státy si ve svém úvodním duelu v základní skupině C mistrovství světa na Slovensku připsaly tříbodový zisk, když v Košicích porazily Rakousko bez větších potíží 5:1. Základ ke své výhře položili Američané během první třetiny, kterou vyhráli 2:0. Soupeř sice snížil, ale více mu již nepovolili.

O další velké překvapení se postarali hráči Norska, kteří zdolali ve svém úvodním duelu v základní skupině C favorizované Švédsko 5:4 po samostatných nájezdech.

Švédové vedli v průběhu duelu už 3:1, v nájezdech ale vyšli naprázdno, rozhodl je norský forvard Per-Age Skröder.

Skupina C

Norsko - Švédsko 5:4 po nájezdech (1:3, 2:0, 1:1 - 0:0)

Základní skupinu D, v níž hrají i svěřenci kouče Aloise Hadamczika, rozehráli Finové velmi přesvědčivě. Po úvodní bezbrankové třetině, v níž ale měli - stejně jako i v dalším průběhu zápasu - velkou střeleckou převahu, se začali prosazovat také gólově a dali zapomenout na loňský šampionát, kdy je právě Dánové hned na úvod turnaje porazili 4:1.

České mužstvo prožilo mnohem trnitější cestu za třemi body. Při premiéře na turnaji proti Lotyšům v první i druhé třetině dotáhlo jednogólovou ztrátu brankami Tomáše Rolinka a Patrika Eliáše, v závěrečné části pak vstřelil vítězný gól Martin Havlát a výsledek zpečetil Roman Červenka. Zápas ovšem nedohrál kvůli zranění obránce Radek Martínek, pro kterého nejspíš turnaj skončil.

Ve skupině C si Američané poradili bez potíží s Rakouskem, druhý dnešní zápas v rámci skupiny ale přinesl obrovské překvapení na úkor Švédů. Ti vedli v průběhu duelu s Norskem 3:1 po první třetině, jenže do třetí části už šla obě mužstva za vyrovnaného stavu 3:3. Svým druhým gólem v utkání sice poté přiblížil favorita k očekávané výhře Loui Eriksson, ale na začátku 56. minuty opět srovnal Anders Bastiansen. V nájezdech vyšli Švédové zcela naprázdno, rozhodl je norský forvard Per-Age Skröder.

Branky a nahrávky:
9. Röymark (Hansen, Ask), 21. Ask (Olimb M.), 34. Holtet (Bastiansen, Skröder), 56. Bastiansen (M. Olimb, Spets), rozhodující nájezd Skröder - 7. Eriksson (Nilsson), 12. Berglund (Thornberg), 16. Berglund (Petrasek, Pääjärvi-Svensson), 50. Eriksson (Nilsson). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schrader, Schulz (všichni Něm.). Vyloučení: 9:6. Využití: 3:2. Diváci: 5147.

Norsko: Haugen - Bonsaksen, Tollefsen, E. Koivu, Östli, Csiszar, Holos - Skröder, Röymark, Fredriksen - Spets, Bastiansen, M. Olimb - Hansen, Holtet, Ask - Lorentzen, K. Forsberg, Laumann Ylven - K. A. Olimb, Martinsen. Trenér: Roy Johansen.
Švédsko: Ersberg - Gunnarsson, Petrasek, Ekman-Larsson, Kronwall, Grossman, Erixon, Fernholm - Thörnberg, Berglund, Pääjärvi-Svensson - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Silfverberg, Backlund - Sjörgen, Ericsson, Wallin - Kruger. Trenér: Pär Marts.

USA - Rakousko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Favorizovaní Američané na začátku dlouho marně hledali cestu do větší příležitosti, z níž by mohli pomýšlet na překonání gólmana Penkera. Povedlo se jim tom paradoxně až při vlastním oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě na konci 12. minuty, Stepan ale po spolupráci s Wheelerem přestřelil. Netrvalo ale dlouho a Američané vedli - v 15. minutě se trefil z úhlu Kreider, ještě do přestávky přidal uklidňující trefu Wheeler.

Naděje Rakušanů po 34 minutách hry oživil Pewal, jenž se trefil z mezikruží a snížil na rozdíl jediné branky. Jenže 84 sekund před skončením druhé třetiny vydoloval kotouč pod Penkerovým betonem vleže Stastny a vrátil Američanům dvoubrankové vedení.

Konec rakouských myšlenek na zvrat přinesl gól Shattenkirka, jenž se ve 43. minutě trefil parádně z kruhu pro vhazování do horního růžku rakouské branky. Ze stejné parkety navíc v 57. minutě zacílil přesně k bližší tyčce ještě Smith a dovršil jasnou výhru zámořského výběru.

Branky a nahrávky: 15. Kreider (Fayne, Stepan), 18. Wheeler (Stepan), 39. Y. Stastny (Wilson, Fowler), 43. Shattenkirk (Palmieri, Shannon), 57. Smith (Johnson) - 34. Pewal (T. Raffl, M. Raffl). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Bulanov - Šeljanin (oba Rus.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 4495.

USA: Montoya - Stuart, Fowler, Johnson, Fayne, McDonagh, Komisarek, Wilson, Shattenkirk - Stepan, Smith, Wheeler - Skille, Stapleton, Porter - Kreider, Palmieri, Shannon - Brown, Y. Stastny. Trenér: Scott Gordon.
Rakousko: Penker - Werenka, Trattnig, Unterluggauer, Schumnig, P. Lakos, R. Lakos, Reichel, Altmann - Latusa, Koch, Welser - T. Raffl, Kaspitz, M. Raffl - Rotter, Lukas, Setzinger - Harand, Pewal, Hundertpfund. Trenér: Bill Gilligan.

1. USA 1 1 0 0 0 5:1 3
2. Norsko 1 0 1 0 1 5:4 2
3. Švédsko 1 0 0 1 0 4:5 1
4. Rakousko 1 0 0 0 1 1:5 0

Skupina D

Finsko - Dánsko 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Finové si od samého začátku utkání dávali velmi dobrý pozor, aby se neopakovala historie. Také loni totiž vstupovali do šampionátu v základní skupině D proti Dánům a severské derby tehdy senzačně prohráli 1:4. Tentokrát měli ale zápas pevně ve svých rukou, a přestože se v úvodní třetině nedokázali gólově prosadit, o jejich převaze vypovídal poměr střel 15:3.

Podobně jednoznačný byl i průběh druhé části, v níž už ale svěřenci kouče Jalonena dokázali pohnout skórem. V 23. minutě nejprve nevyužil svou možnost Nokelainen, ale vzápětí musel na trestnou lavici Starkov a po Välivaarově střele ho vrátil předčasně do hry Immonen. Hned poté mohl přidat druhý gól Ruutu, ale podařilo se to až v polovině 37. minuty při další početní výhodě Aaltonenovi.

Když v úvodu třetí třetiny vstřelil třetí gól Pihlström, zdálo se být o třech bodech pro Finy definitivně rozhodnuto, jenže v 48. minutě využili přesilovku také Dánové a Hardt snížil na rozdíl dvou branek.

Finové ovšem ani v nejmenším neznervózněli. Jejich třetí gól z pěti přesilovek v utkání zaznamenal Niskala a v 55. minutě ještě výsledek navýšil po rychlé akci Ruutu. Na střely vyhráli Finové drtivě 44:9, na skóre 5:1.

24. Immonen (Välivaara), 37. Aaltonen (M. Koivu, Lepistö), 43. Pihlström (Pyörälä, Nokelainen), 53. Niskala (Puistola, Granlund), 55. T. Ruutu (Aaltonen) - 48. Hardt (Jakobsen, Green). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Baluška - Valach (oba SR), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 2:5. Využití: 3:1. Diváci: 9125.

Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - M. Koivu, T. Ruutu, Aaltonen - N. Kapanen, Pihlström, Lahti - Pesonen, Immonen, Granlund - Nokelainen, Pyörälä, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.
Dánsko: Andersen - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen I, Mads Boedker, Hersby, Eskesen - Green, Starkov, Hardt - Madsen, Jakobsen, J. Jensen II - Staal, Christensen, Mikkel Boedker - Degn, Dresler, Poulsen. Trenér: Per Bäckman.

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.