V semifinále změří síly Finsko s Ruskem

Halifax, Québec – Finové zdolali vprodloužení USA, Rusové rozstříleli Švýcary.

15.5.2008

Opora finského týmu Saku Koivu se raduje z Lepistöova vítězného gólu v prodloužení.Foto: REUTERS/Paul Darrow

V Halifaxu se o postup do bojů o cenné kovy střetly týmy Spojených států a Finska. A dlouho to vypadalo, že Seveřené míří za klidným vítězstvím. Nakonec však více než devět tisíc díváků shlédlo napínavé drama.

Po opatrném začátku začali aktivnější Finové hrozit a v polovině první třetiny musel americký gólman Eshe poprvé lovit puk ze své sítě. Po přihrávce Olli Jokinena přifrčel před Eshovu branku Tuomo Ruutu a bekhendem mu nedal šanci.

Na 2:0 pro modrobílé zvyšoval ve dvacáté šesté minutě Niskala. Přesilovkovým gólem od modré čáry potrestal vyloučení amerického obránce Greena. Přes některé šance Američanů pak Finové dlouho kontrolovali hru a zdálo se, že o jejich postupu je již rozhodnuto.

Jenže poté přišla 56. minuta. Kessel a pouhých třicet sedm vteřin po něm i Stafford zarmoutili finského brankáře Bäckströma a vyrovnali.

„Myslím, že v celém zápase jsme hráli špatně jenom jednu minutu,“ řekl po zápase na oficiálním webu šampionátu o americkém vyrovnání finský střelec Teemu Selänne. „Jinak jsme hru kontrolovali a věřili, že si zasloužíme vyhrát.“

V normální hrací době už severští hokejisté na americký úder odpověď nenašli. A to i přesto, že se na sedmnáct vteřin ocitli v přesilovce pěti proti třem. Utkání tak dospělo až do prodloužení.

A v jeho čtvrté minutě rozhodl o finském triumfu Lepistö. Saku Koivu a spol. tak stále mohou snít o jedné z medailí, naopak Američané se s turnajem zklamaně loučí.

„Samozřejmě, že jsme zklamaní,“ stýskal si útočník Zach Parise. „Podařil se nám skvělý návrat do zápasu a stejně to nestačilo.“

USA – Finsko 2:3 PP (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Branky a asistence: 56. Kessel (Gleason), 57. Stafford (Burish) - 11. T. Ruutu (O. Jokinen), 26. Niskala (O. Jokinen, Selänne), 64. Lepistö (S. Koivu, Selänne). Rozhodčí: Lärking, Vinnerborg - Ulriksson (všichni Švéd.), Losier (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9176.

USA: Esche - Martin, Leopold, Stuart, Greene, Gleason, Gilbert, Ballard - Brown, Mueller, Pominville - Parise, Kessel, Kane - Burish, O'Sullivan, Stafford - Stempniak, Dubinsky, Backes - Booth. Trenér: John Tortorella.
Finsko: Bäckström - Jokela, Koistinen, Väänänen, Salmela, Niemi, Luoma, Lepistö, Niskala - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - J. Jokinen, Kapanen, Pihlström - Pirnes, Hahl, Pyörälä. Trenér: Doug Shedden.

Rusové si bez potíží poradili se Švýcarskem

O přesvědčivém postupu favorizovaného Ruska přes Švýcarsko rozhodl již začátek québeckého semifinále. Sborné stačilo na překonání brankáře Gerbera pouhých sedmdesát čtyři vteřin. Za Švýcarovými zády skončilo Sjominovo nahození.

Uběhla minuta a reprezentanti helvétského kříže prohrávali už o dva góly. Afinogenovu střelu si do vlastní branky srazil rukavicí Diaz. A aby toho na švýcarského kouče Ralpha Kruegera nebylo málo, v sedmé minutě vstřelil zřídka vídaný vlastní gól Furrer. Ač nebyl nikým napadán, po vyhraném vhazování Švýcarů v jejich vlastním obranném pásmu ukázkově překonal Gerbera. Gól byl připsán Zaripovovi, žádný z Rusů se ovšem při této akci kotouče ani nedotkl.

V tu chvíli bylo všechno jasné. Ve druhé třetině se střelecky prosadili ještě Fjodorov, podruhé v utkání Afinogenov a náhradního gólmana Švýcarů Hillera překonal v závěru druhé dvacetiminutovky Ovečkin.

Rusové tak po výhře 6:0 postoupili do semifinále, kde změří síly s Finskem. Jediným stínem na jejich pohodovém vítězství je neovladatelná prchlivost jedné z jejich největších hvězd, Ilji Kovalčuka. Ten byl za tvrdou srážku s Vauclairem vyloučen na pět minut a do konce utkání. To bylo již podruhé na turnaji, co musel Kovalčuk předčasně do šaten. Jeho start proti Finsku je tak zatím nejistý.

Rusko – Švýcarsko 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Branky a asistence: 2. Sjomin (Grebeškov), 3. Afinogenov (Zaripov), 7. Zaripov, 22. S. Fjodorov (Grebeškov, Kornějev), 27. Afinogenov (Zaripov, Těreščenko), 39. Ovečkin (Kornějev, Nabokov). Rozhodčí: Ország (SR), Pellerin (Kan.) - Feola (USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 1:7, navíc Kovalčuk (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 12.000.

Rusko: Nabokov - I. Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, Proškin, Tjutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Těreščenko, Zaripov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švýcarsko: M. Gerber (27. Hiller) - Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Vauclair, Furrer, Seger, Forster, Diaz - Deruns, Jeannin, Reichert - Sprunger, Monnet, Sannitz - Paterlini, Ziegler, Lemm - Bärtschi, Ambühl, Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger.

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Trestní oznámení chystá Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Došla jí trpělivost s Moravanem, který ničí státní znak na tamních cedulích. Částka, na kterou přijde pořízení nových a jejich montáž, už se blíží téměř k dvaceti tisícům korun. „Řádění vandala začalo letos na jaře krádeží pěti cedulí v Údolí Říčky. Pak se přesunul do okolí Ostrova, Holštejna a Jedovnic," popsal zástupce vedoucího správy Antonín Tůma.

Asad chystá další chemický atak, varují Spojené státy

/VIDEO/ Bílý dům včera večer vyjádřil obavy, že se v Sýrii připravuje chemický útok podobný tomu, který letos 4. dubna udeřil na Chán Šajchún. Neštěstí v tomto syrském městě si vzalo více než sto mrtvých z řad rebelů, odpůrců prezidenta Bašára Asada.