V semifinále změří síly Finsko s Ruskem

Halifax, Québec – Finové zdolali vprodloužení USA, Rusové rozstříleli Švýcary.

15.5.2008

Opora finského týmu Saku Koivu se raduje z Lepistöova vítězného gólu v prodloužení.Foto: REUTERS/Paul Darrow

V Halifaxu se o postup do bojů o cenné kovy střetly týmy Spojených států a Finska. A dlouho to vypadalo, že Seveřené míří za klidným vítězstvím. Nakonec však více než devět tisíc díváků shlédlo napínavé drama.

Po opatrném začátku začali aktivnější Finové hrozit a v polovině první třetiny musel americký gólman Eshe poprvé lovit puk ze své sítě. Po přihrávce Olli Jokinena přifrčel před Eshovu branku Tuomo Ruutu a bekhendem mu nedal šanci.

Na 2:0 pro modrobílé zvyšoval ve dvacáté šesté minutě Niskala. Přesilovkovým gólem od modré čáry potrestal vyloučení amerického obránce Greena. Přes některé šance Američanů pak Finové dlouho kontrolovali hru a zdálo se, že o jejich postupu je již rozhodnuto.

Jenže poté přišla 56. minuta. Kessel a pouhých třicet sedm vteřin po něm i Stafford zarmoutili finského brankáře Bäckströma a vyrovnali.

„Myslím, že v celém zápase jsme hráli špatně jenom jednu minutu,“ řekl po zápase na oficiálním webu šampionátu o americkém vyrovnání finský střelec Teemu Selänne. „Jinak jsme hru kontrolovali a věřili, že si zasloužíme vyhrát.“

V normální hrací době už severští hokejisté na americký úder odpověď nenašli. A to i přesto, že se na sedmnáct vteřin ocitli v přesilovce pěti proti třem. Utkání tak dospělo až do prodloužení.

A v jeho čtvrté minutě rozhodl o finském triumfu Lepistö. Saku Koivu a spol. tak stále mohou snít o jedné z medailí, naopak Američané se s turnajem zklamaně loučí.

„Samozřejmě, že jsme zklamaní,“ stýskal si útočník Zach Parise. „Podařil se nám skvělý návrat do zápasu a stejně to nestačilo.“

USA – Finsko 2:3 PP (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Branky a asistence: 56. Kessel (Gleason), 57. Stafford (Burish) - 11. T. Ruutu (O. Jokinen), 26. Niskala (O. Jokinen, Selänne), 64. Lepistö (S. Koivu, Selänne). Rozhodčí: Lärking, Vinnerborg - Ulriksson (všichni Švéd.), Losier (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9176.

USA: Esche - Martin, Leopold, Stuart, Greene, Gleason, Gilbert, Ballard - Brown, Mueller, Pominville - Parise, Kessel, Kane - Burish, O'Sullivan, Stafford - Stempniak, Dubinsky, Backes - Booth. Trenér: John Tortorella.
Finsko: Bäckström - Jokela, Koistinen, Väänänen, Salmela, Niemi, Luoma, Lepistö, Niskala - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - J. Jokinen, Kapanen, Pihlström - Pirnes, Hahl, Pyörälä. Trenér: Doug Shedden.

Rusové si bez potíží poradili se Švýcarskem

O přesvědčivém postupu favorizovaného Ruska přes Švýcarsko rozhodl již začátek québeckého semifinále. Sborné stačilo na překonání brankáře Gerbera pouhých sedmdesát čtyři vteřin. Za Švýcarovými zády skončilo Sjominovo nahození.

Uběhla minuta a reprezentanti helvétského kříže prohrávali už o dva góly. Afinogenovu střelu si do vlastní branky srazil rukavicí Diaz. A aby toho na švýcarského kouče Ralpha Kruegera nebylo málo, v sedmé minutě vstřelil zřídka vídaný vlastní gól Furrer. Ač nebyl nikým napadán, po vyhraném vhazování Švýcarů v jejich vlastním obranném pásmu ukázkově překonal Gerbera. Gól byl připsán Zaripovovi, žádný z Rusů se ovšem při této akci kotouče ani nedotkl.

V tu chvíli bylo všechno jasné. Ve druhé třetině se střelecky prosadili ještě Fjodorov, podruhé v utkání Afinogenov a náhradního gólmana Švýcarů Hillera překonal v závěru druhé dvacetiminutovky Ovečkin.

Rusové tak po výhře 6:0 postoupili do semifinále, kde změří síly s Finskem. Jediným stínem na jejich pohodovém vítězství je neovladatelná prchlivost jedné z jejich největších hvězd, Ilji Kovalčuka. Ten byl za tvrdou srážku s Vauclairem vyloučen na pět minut a do konce utkání. To bylo již podruhé na turnaji, co musel Kovalčuk předčasně do šaten. Jeho start proti Finsku je tak zatím nejistý.

Rusko – Švýcarsko 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Branky a asistence: 2. Sjomin (Grebeškov), 3. Afinogenov (Zaripov), 7. Zaripov, 22. S. Fjodorov (Grebeškov, Kornějev), 27. Afinogenov (Zaripov, Těreščenko), 39. Ovečkin (Kornějev, Nabokov). Rozhodčí: Ország (SR), Pellerin (Kan.) - Feola (USA), Schröter (Něm.). Vyloučení: 1:7, navíc Kovalčuk (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 12.000.

Rusko: Nabokov - I. Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, Proškin, Tjutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Těreščenko, Zaripov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švýcarsko: M. Gerber (27. Hiller) - Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Vauclair, Furrer, Seger, Forster, Diaz - Deruns, Jeannin, Reichert - Sprunger, Monnet, Sannitz - Paterlini, Ziegler, Lemm - Bärtschi, Ambühl, Di Pietro. Trenér: Ralph Krueger.

Autor: Vojtěch Žižka

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.