Hosté rozhodli zápas v polovině druhé třetiny, kdy během minuty a pětapadesáti sekund využili tři dvojnásobné početní výhody a získali rozhodující náskok 3:0. Nejprve se trefil Ryan Kesler, další dvě branky obstaral obránce Sami Salo. Na všechny čtyři góly Vancouveru přihrál útočník Henrik Sedin, který s 19 body vede produktivitu play off.

Předtím, než Vancouver odstartoval gólovou smršť, měli Žraloci k dispozici pět přesilových her, ani jednu však nevyužili. Hostující brankář Roberto Luongo sice neměl v oslabení mnoho práce, nakonec si ale připsal 33 úspěšných zákroků.

Jeho protějšek Antti Niemi naopak čelil za celý zápas pouhým třinácti střelám a hned čtyři prošly za jeho záda. S třemi góly v dvojnásobném oslabení však mohl těžko něco dělat. První přesilovku využil Kesler už po 10 sekundách dělovkou pod břevno z levého kruhu pro vhazování, druhou přesilovku proměnil Salo v gól po 16 sekundách ranou od modré čáry, třetí početní výhodu pak zužitkoval opět Salo po devíti sekundách.

"Na začátku nám soupeř nabízel jednu šanci za druhou a kopal si hrob. Když dostaneme tolik přesilových her, musíme nějakou využít. Jenže jsme prostě nebyli dostatečně důrazní. Není to ale o fyzičce, všechno je to o hlavě," litoval útočník San Jose Ryan Clowe.

Historické prvenství

Vancouver se stal prvním týmem v historii, který v utkání play off využil tři přesilovky pět na tři. A hlavní podíl na tom měl Henrik Sedin, který třikrát připravil pro své spoluhráče ideální palebnou pozici. "Když necháte Henrikovi tolik prostoru, dokáže vytvořit šance. Máme v týmu skvělé střelce, kteří z jeho geniálního držení puku a následných přihrávek umí těžit," popsal útočník Alexandre Burrows, který ve 46. minutě po další Sedinově parádní akci zvýšil na 4:0.

Henrikovo dvojče Daniel si v utkání připsal tři asistence a dohromady oba bratři zaznamenali ve čtyřech utkáních proti San Jose už patnáct bodů. Dávají tak zapomenout na předchozí sérii s Nashvillem, v níž posbírali jen sedm bodů v šesti zápasech. "S Danielem oba věříme, že když se vám moc nedaří, ale poctivě makáte, všechno se v dobré obrátí. Důležité je, že se dokážou prosadit všichni hráči v našem týmu. V minulé sérii to byli oni, teď jsme to my. Tomu se říká týmová práce," uvedl Henrik Sedin.

San Jose proměnilo v sérii s Vancouverem prvních pět přesilových her a v minulém utkání, které vyhráli 4:3, dali v početní výhodě tři góly. Tentokrát ale jejich speciální formace vyšly naprázdno. "Nedařily se nám přihrávky, nedařilo se nám zpracování, měli jsme špatný timing. Prostě jsme se v přesilovkách nedokázali dostat do správného rytmu," řekl trenér Sharks Todd McLellan.

Premiérovou účast ve finále Stanley Cupu po sedmnácti letech si mohou Canucks vybojovat na domácím ledě, kde je v úterý na programu pátý zápas.

Finále Západní konference NHL - 4. zápas:

San Jose - Vancouver 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)
Branky: 48. Desjardins, 56. Clowe - 31. a 32. Salo, 30. Kesler, 46. Burrows. Střely na branku: 35:13. Diváci: 17.562. Stav série: 1:3.