Vedoucí Třinec prohrál doma s Litvínovem

ČR - Vyhrály Budějovice i Pardubice, šestka se pomalu odděluje.

1.2.2011
12 fotografií
Litvínovští hokejisté dokázali porazit Třinec na jeho ledě.

Litvínovští hokejisté dokázali porazit Třinec na jeho ledě.Foto: ČTK

Hokejisté Litvínova bodovali i v pátém utkání pod vedením nového trenéra Vladimíra Kýhose a díky výhře na ledě vedoucího Třince se posunuli v boji o play off na osmé místo. Benzina jako jediná ze čtveřice celků na hraně první desítky v úterý naplno bodovala. Plzeň po porážce 3:4 po samostatných nájezdech v Praze se Slavií získala bod. Naprázdno vyšly Karlovy Vary po porážce na půdě poslední Mladé Boleslavi 3:5 i Kometa Brno po domácí prohře 2:5 s Českými Budějovicemi.

Kometa prohrála doma sedmý z posledních osmi zápasů a klesla na jedenácté místo. Pět kol před koncem základní části ztrácí bod na desáté Karlovy Vary i devátou Plzeň, Litvínov má od Brna už tříbodový odstup. Díky úspěchu s Plzní si polepšila sedmá Slavia, která unikla jedenáctému týmu už na rozdíl osmi bodů.

Zaváhání Třince využil Liberec a díky vítězství 3:0 na ledě třináctého Kladna se na Oceláře bodově dotáhl. Zlín zdolal dvanáctou Spartu 3:0 a posunul se na třetí pozici o skóre před Vítkovice, které prohrály v repríze loňského finále v Pardubicích 0:4. Východočeši vyhráli už třetí vzájemný zápas v sezoně a stáhli svou ztrátu na Ostravany na tři body. Dramatizuje se boj o baráž, protože Mladá Boleslav se přiblížila Kladnu už také na tři body.

HC Oceláři Třinec – HC Benzina Litvínov 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Vzepětí litvínovských hokejistů pod koučem Vladimírem Kýhosem pokračuje. Severočeši vyhráli ve 47. kole na ledě prvního Třince 3:1 a pod novým trenérem bodovali i v pátém utkání. Dva góly vstřelil Viktor Hübl, který se před šesti lety dvěma zásahy postaral také o poslední tříbodovou výhru Benziny v Třinci.

Domácí začali energicky. Už po několika sekundách Růžička rozezvučel tyčku, ale tím třinecký tlak také skončil. Litvínov se nedal zastrašit, hrál aktivně a využil i svou první přesilovku, když puk po odrazu od zadního mantinelu doklepl u tyčky číhající Hübl. Hned po vhazování mohl kontrovat Adamský, ale ze sólového nájezdu na Volkeho nevyzrál. Třinec se po sérii vysokých výher v domácím prostředí proti houževnatému soupeři prosazoval obtížně. Neujala se ani šance Květoně, který v 17. minutě opět orazítkoval tyčku.

Litvínov se pod Kýhosem změnil k nepoznání a v ničem nepřipomínal tým, který v Třinci před deseti týdny prohrál ostudně 1:10. Po naivní defenzívě ani stopy, soustředěná hra ve středním pásmu ve druhé třetině úplně zpacifikovala obávanou sílu Ocelářů.

Ti se sice ve 24. minutě radovali z vyrovnání, když Květoňova střela z nulového úhlu propadla Volkemu až za záda, ale očekávaný nápor Slezanů se nedostavil. Severočeši hráli s velkou chutí. Spolupráce Hübla s Lukešem jim v další přesilovce v 27. minutě znovu vrátila vedení. A favorita ještě více znejistěl Majdan, který usměrnil do sítě střelu Gerháta. Litvínov byl v prostředním dějství lepší a Lukeš měl na holi ještě i čtvrtý gól, Hamerlíka však zblízka neprostřelil.

Ani závěrečná snaha domácích nic nepřinesla. Zvýšili sice tempo i agresivitu v útočném pásmu, ale na Litvínov v úterý neplatilo vůbec nic. Jednu z mála šancí zahodil Adamský. V poslední minutě Třinec odvolal brankáře a hrál dokonce v šesti proti třem, ale hosté už výhru ubránili.

Branky a nahrávky: 24. D. Květoň – 6. V. Hübl (Lukeš, Černošek), 27. V. Hübl (Lukeš), 34. Majdan (Gerhát, Švarný). Rozhodčí: Hodek, Turčan – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:7, navíc Jánský (Litvínov) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3305.

Třinec:
Hamerlík – Krajíček, Seman, Zíb, Hrabal, Lojek, Hudec – D. Květoň, Polanský, M. Růžička – Zagrapan, Peterek, Adamský – Polák, Bonk, Varaďa – Hrňa, McGregor, Orsava. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.
Litvínov: Volke – Černošek, Kubát, Gula, Švarný, Stříteský, Skuhrovec – Jánský, Vopat, Trávníček – Kubinčák, V. Hübl, Lukeš – Černý, Kracík, Jenáček – Majdan, Bojer, Gerhát. Trenéři: Kýhos a Kučera.

Kladno – Liberec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Dlouhých čtyřicet měsíc trvalo hokejistům Liberce, než se jim opětovně podařilo dobýt led Kladna. Ve 47. kole extraligy se po výhře 3:0 dotáhl na první Třinec a připravil domácím sedmou porážku v řadě. Buldoci k tomu podruhé za sebou doma neskórovali. Přesně 120 minut.

Nedokázali to ani na přelomu první a druhé třetiny, kdy měli 105 vteřin trvající převahu dvou hráčů. V největší šanci netrefil z úhlu Patera odkrytou branku.

Tygři se ujali vedení už v 5. minutě, kdy se před brankovištěm se štěstím prosadil Urban. Domácí byli blízko vyrovnání při Kuchlerově ráně, kterou Pinc zneškodnil vyrážečkou, při střele Smoleňáka mu pomohla tyčka. Ta stála i na druhé straně při Falterovi.

Buldoci měli ve druhé části převahu, a byť byl brankář Pinc dostatečně vytížený, zejména v závěru při velkém závaru, byli to opět Severočeši, kdo měnili skóre. Už tradičně u toho byl Hořava, který svému mateřskému klubu vstřelil třetí gól v sezoně. Ideálně mu přihrál Kudrna.
Produktivní Liberec definitivně zmrazil kladenské naděje na bodový zisk už v úvodu poslední části, kdy Urban přebruslil v domácím dresu debutujícího Jar. Nedvěda (jeho zraněný bratr Petr za Liberec nenastoupil), a aniž by vystřelil, skončil puk potřetí za zády Faltera.

Kladnu se nedala upřít neumdlévající snaha s výsledkem něco udělat, zaznamenat alespoň čestný gól mu však nebylo souzeno. Pinc tak vychytal první nulu v sezoně.

Branky: 5. Urban (Vantuch), 33. Hořava (Kudrna), 44. Urban (Vantuch). Rozhodčí: Šindler, Blecha – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 2:5, bez využití. Diváci: 1673.

Kladno: Falter – Nedvěd, Drtina, Kameš, D. Růžička, L. Procházka, Piskáček – Bicek, Patera, Kuchler – Bělohlav, Bílek, Smoleňák – Janků, Kotrla, Látal – Eberle, Melka, Hovorka.
Liberec: Pinc – Hunkes, Čakajík, Trončinský, Derner, Říha, Niko, Holub – Kudrna, Dušek, Špaček – Bartovič, Podkonický, Hořava – Klimenta, Vak, Víšek – Ondřej, Vantuch, Urban.

PSG Zlín – Sparta Praha 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Trenér Zdeněk Venera nemohl počítat s nemocným obráncem Lučkou (střevní potíže) a útočníkem Sivákem (naraženina v oblasti nohy). Do sestavy se naopak vrátil uzdravený forvard Filip Čech.

Při úvodním bully se zlínští fanoušci snažili choreografií přesvědčit kouče Veneru, aby i po sezoně zůstal ve Zlíně.

Berani v první třetině nedokázali využít téměř minutovou přesilovku pět proti třem, přestože před Pöpperlem roztočili kolotoč. Naopak hosté Dubu v první části téměř neohrozili.

I v prostřední části se snažil Zlín dostat do vedení, ale narážel na svou nepřesnost, nebo pozorného sparťanského brankáře. V největší šanci se před Pöpperlem ocitl samotný Balaštík, který ale střílel pouze do jeho rozkleku a Důras, který trefil jen boční síťku odkryté branky. Kouzlo sparťanské svatyně odčaroval až mladý útočník Holík, který ve 35. minutě odražený puk od Hromasovy brusle se štěstím zasunul za brankovou čáru.

V závěrečné třetině vedení pojistil ve 49. minutě Ondráček, který si našel odražený kotouč a pohodlně zakončil do poloprázdné klece. Zápas nedohrál Kubiš, který po nešetrném zákroku Gulašiho do oblasti hlavy a krku musel předčasně do kabiny. Sedm minut před koncem završil sparťanský zmar Köhler, který ve dvojnásobné přesilovce tečoval Hamrlíkovu pumelici.

Branky a nahrávky: 35. Holík (Ondráček), 49. Ondráček (Matějíček), 53. Köhler (Hamrlík, Galvas). Vyloučení: 3:6 navíc 5. minut a do konce Gulaši (Sparta). Využití: 1:0. Rozhodčí: Homola, Souček – Lhotský, Rozlílek. Diváci: 5005. Muž zápasu: Holík.

PSG Zlín: Duba: Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Míka, Řezníček, Matějíček, Bořuta – Balaštík, Leška, Kubiš – Důras, Sýkora, Rachůnek – Čech, Balán, Köhler – Holík, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Venera a Rost. Vlach.
Sparta Praha: Pöpperle – Pöpperle – Husák, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, O'Brien, Zacpálek – Ton, Broš, Kratěna – Bartánus, Rubeš, S. Treille – Žálčík, Karpov, Luňák – Kafka, Dragoun, Hromas – Přibyl. Trenéři Hořava a Rulík. Trenéři: Hořava, Rulík.

BK Mladá Boleslav – Energie Karlovy Vary 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Úvodní třetina zápasu příliš hokejové krásy nepřinesla. Za zmínku stojí až její závěr. Nejprve vyzval českou uličkou k zakončení Pech Sailera a ten nad ramenem Schwarze otevřel skóre. Když už se zdálo, že Karlovarští první třetinu vyhrají, zjevil se na brankovišti Štefanka, který bekhendem srovnal skóre.

Druhá dvacetiminutovka už byla koukatelnější. Hosté šli do vedení, když Dobroňovu přesilovkovou střelu tečoval za záda vlastního brankáře Matějovský. Pak ale v další přesilovce, tentokrát dvojnásobné, oplatil stejnou mincí Benda. A v závěru třetiny strhnul vedení na domácí stranu Pabiška.

Poslední část hry začala pro Boleslav skvěle. Nouza zabojoval za brankou, kotouč se dostal k Boháčovi, který našel před brankou volného Divíška, který nekompromisně prostřelil Mensatora. Zápletku zápasu vnuknul deset minut před koncem v přesilovce Čutta, ale veškeré naděje Varských uťal rázně ani ne za minuty David Vrbata.

Branky a nahrávky: 20. Štefanka (Demel, Bahenský), 34. Benda (Žabka, Pabiška), 40. Pabiška (Benda, Vrbata), 41. Divíšek (Boháč, Nouza), 51. Vrbata – 17. Sailer (Pech), 23. Dobroň (Sailer, Skladaný), 50. Čutta (Kumstát). Rozhodčí: Pešina, Smitka – Kostka, Bláha. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3280. Nejlepší hráč: Lukáš Pabiška.

Ml. Boleslav: Schwarz – Hay, Marušák, Chaloupka, Macháček, Dudáš, Žabka, Benda, Mikuš – Nouza, Divíšek, Boháč – Pabiška, Vrbata, Plodek – Demel, Štefanka, Bahenský – Matějovský, Tvrdík, Hyka. Trenér: Holaň.
Karlovy Vary: Mensator – Nosek, Gřegořek, Přindiš, Čutta, Sloboda, Prošek, M. Rohan, Dobroň – Košťál, Skuhravý, Kumstát – Zaťovič, Pech, Sailer – Skladaný, Klíma, Dej – Vachovec, Zucker, T. Rohan. Trenér: Baďouček.

HC Kometa Brno – HC Mountfield České Budějovice 2:5 (0:3, 0:1, 2:1)

Kometa po ostudném výkonu prohrála s Budějovicemi 2:5. „Takhle se hraje o play off?“ ťukali si domácí fanoušci na čelo. Brňané po nejhorším výkonu sezony vypadli z elitní desítky. Pokud budou předvádět podobné výkony, na předkolo mohou zapomenout.

Klub i hokejisté před utkáním čelili sílící kritice za „sešup“ v tabulce, při němž Kometa za dva měsíce klesla z druhé pozice hluboko do druhé poloviny tabulky. „Vidím objektivní příčinu. Deset dvanáct bodů nám chybí proto, že byli zranění Dopita, Hubáček, Balej nebo Procházka,“ vysvětloval šéf klubu Libor Zábranský.

V úterý hráli Brňané téměř kompletní. I s novou posilou Jakubem Koreisem, kterého klub těsně před koncem přestupového období ulovil z pražské Sparty. Jenže z jejich výkonu bolely oči.

Hrůzostrašný večer začal hned v úvodu první třetiny. Obránce Richard Stehlík, kterého na tribuně sledoval i kouč slovenské reprezentace Glen Hanlon, propadl na modré čáře a brněnský Erat musel seknout ujíždějícího Mikesku. Rozhodčí nařídil trestné střílení a faulovaný si s penaltou mazácky poradil.

Už o tři minuty později se z branky poroučel Sasu Hovi, kterého lehkou tečí překonal Špurný. Třetinu brněnské hrůzy uzavřel minutu před koncem budějovický Lukáš Květoň. Stejný útočník zchladil Rondo v polovině zápasu už čtvrtým gólem.

Kometa kromě pár výjimek nekladla odpor, teprve v posledních dvaceti minutách začala zatápět budějovickému gólmanu Kovářovi. Dočkala se jen čestného úspěchu, když se Širokovs šikovně obtočil kolem zadáka. V závěru korigoval na 2:4 Erat. Na boj o play off je to ale málo.

Branky a nahrávky: 54. Širokovs (Procházka), 59. Erat (Mojžíš) – 2. Mikeska z trestného střílení, 5. R. Pšurný (Šulc, Kuchejda), 20. L. Květoň (Langhammer), 31. L. Květoň (Kolarz, Langhammer). 60. Gulaš (Kašpařík, Ptáček). Rozhodčí: Hribik, Fraňo – Svoboda, Kalivoda. Vyloučení: 3:3. Diváci: 7051. Muž zápasu: Lukáš Květoň.

Brno: Hovi (5. Trvaj) – Houdek, Stehlík, Bičánek, Kempný, Mojžíš, Malec, Protivný – Erat, Dopita, Dlouhý – Balej, R. Hruška, Kvapil – Koreis, Širokovs, Hubáček – Veselý, Brabenec, R. Procházka. Trenéři: Lubina a Číhal.
České Budějovice: Jakub Kovář – Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc, Kotaška – Šimánek, Mikeska, R. Pšurný – Gulaš, Langhammer, L. Květoň – Mertl, Kašpařík, Pletka – Kuchejda, R. Heřman, Seidl. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

HC Eaton Pardubice – HC Vítkovice Steel 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Důležitá výhra. Eaton v boji o elitní šestku zabral. V repríze loňského extraligové finále s Vítkovicemi pobral všechny body a udržel se na páté příčce tabulky.

Čtvrtou nulu v ročníku vychytal Martin Růžička. V ČEZ Areně už podruhé za sebou a rázně si tak říká o post brankářské jedničky pro play off.

V pardubické sestavě se po šesti zápasech znovu objevil Radovan Somík, který vyléčil pochroumaná záda.

Jako první musel řešit ošemetnou situaci domácí gólman Růžička, ale v souboji s Klimkem uspěl. Od té doby se však v brance pouze nudil. Pardubice rozjely kolotoč šancí a po zásluze se dostaly do vedení.

Bartekovu střelu ještě stihl Prusek vyrazit, ale na dorážku mladíka Buchteleho neměl žádný nárok.

Eaton měl i nadále hru jednoznačně ve své režii a v druhé části zvýraznil svůj náskok. V 29. minutě po chybě vítkovické obrany sebral puk Bartek a zamířil přesně mezi betony Pruska. Těsně před odchodem do kabin oslovil ideálním pasem Pineaulta ke skórování Špirko a americký brousek v pardubickém dresu procedil kotouč potřetí do sítě. S Vítkovicemi mohl být daleko hůře ale Koukal, a po něm i Kolář, mířili pouze do brankové konstrukce.

Zdařilé dílo Východočechů dokonal v závěrečné třetině přesilovkovou trefou kanonýr Bartek.

Branky a nahrávky: 10. Buchtele (Bartek, Špirko), 29. Bartek, 40. Pineault (Špirko), 48. Bartek (Špirko, Somík) . Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) – Blümel, Charvát. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0: Diváci: 9423.

Pardubice:
M. Růžička – Kolář II, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Nakládal, M. Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Nahodil, Somík – Kůrka, Zohorna, Pineault – Buchtele, Špirko, Rákos. Trenéři: Jandač a Hynek.
Vítkovice: Prusek (41. Šindelář) – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček – Ujčík, Burger, Klimek – Huna, Húževka, Szturc – Šedivý (21. Pohl), Vrána, Káňa – J. Sýkora, Hlinka, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.

HC Slavia Praha – HC Plzeň 1929 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 2:2 – 0:0)

Hokejisté Slavie porazili ve 47. kole extraligy Plzeň 4:3 po samostatných nájezdech. O čtvrté výhře Pražanů ve vzájemných zápasech této sezony rozhodl Tomáš Svoboda. V dresu Západočechů dvakrát skóroval nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč soutěže Tomáš Vlasák. Utkání, do něhož oba týmy nastoupily u příležitosti oslav výročí 110 let pražského klubu v historických dresech, symbolicky zahájil slavnostním vhazováním Augustin Bubník.

Poté už však šla veškerá slavnostní nálada stranou a na ledě začala parádní a velmi urputná bitva, z níž bylo dobře patrné, o kolik oba soupeři hrají. Početnou výpravu fanoušků Západočechů v hledišti O2 areny zchladil hned po 39 vteřinách po chybě Indiánů Jelínek. Vyrovnání měl na holi zkušený bek Modrý, který se překvapivě protáhl až před domácího gólmana Kopřivu, ale ten jeho bekhend kryl. V osmé minutě si Plzeň zahrála při vyloučení Vašíčka první přesilovku zápasu a stačilo jí přesně 10 vteřin – Jeřábkovu bombu od modré čáry, která se odrazila od zadního hrazení, poslal z úhlu pohotově pod horní tyčku kanonýr Vlasák. Také Slavia velmi výrazně zahrozila při své první početní výhodě, jenže Třetina po nádherné Jaškinově přihrávce z bezprostřední blízkosti tváří v tvář brankáři Horčičkovi neuspěl. V 16. minutě byli hosté blízko vedoucímu gólu, Kopřiva ale při Johnsonově bekhendovém zakončení sklapl betony k sobě včas a tak odcházely oba týmy poprvé do šaten za vyrovnaného stavu.

Druhé dějství sice zahájil nebezpečnou ránou, která jen těsně minula Horčičkovu levou tyčku, slávista Krenželok, ale poté už se hrálo převážně podle plzeňských not. Západočeši sice byli v několika časových úsecích nastěhovaní před Kopřivou a jejich tlak sílil natolik, že si lavička Slavie ve 37. minutě vyžádala oddechový čas, své šance ale nedokázali přetavit ve vedoucí gól. Ten naopak při dohrávané přesilovce z konce druhé třetiny zaznamenal na druhý pokus důrazný Vašíček a Slavia po 50 sekundách třetí části opět vedla.

Ne však nadlouho. Pražané sice ještě přežili bez úhony nedorozumění Kuboše s Krejčíkem, když proti osamocenému Dvořákovi včas vyrazil Kopřiva, ale ve 45. minutě se Vostřák až příliš snadno prohnal kolem juniora Krejčíka a zamířil na bližší tyč přesně do horního růžku branky. V polovině 48. minuty si Micka pohrál s bekem Hanzlíkem a vrátil potřetí v duelu vedení na stranu Pražanů. Po chvilce ujel hostům Jelínek, jehož zastavil hákováním Benák, ale Horčička úmysly exekutora trestného střílení Jelínka s velkým klidem dobře ustál. Uplynulo pouhých 14 vteřin a naopak se zapomněli domácí a Vlasák se štěstím vyrovnal na 3:3. Obrovské tempo ještě gradovalo. V 58. minutě byl blízko vítěznému gólu Heřman, ale Kopřivovi přálo štěstí.

Hosté sáhli k oddechovému času, nicméně rozhodnutí nepřišlo ve zbytku základní hrací doby ani v následném prodloužení. V nájezdech nejprve uspěli Hanzlík, Svoboda, Straka a Vondrka, Vlasák a Vašíček – ten už proti Salfickému v brance – nikoliv. Čtvrtou sérii zahájil gólem Svoboda, Straka již odpovědět nedokázal.

Branky a nahrávky: 1. P. Jelínek (T. Svoboda), 41. Vašíček (Vondrka), 48. Micka (Třetina, Doležal), rozhodující sam. nájezd T. Svoboda – 8. Vlasák (Jeřábek), 45. Vostřák (Jeřábek), 50. Vlasák (Jeřábek, Straka). Rozhodčí: Minář, Trombík – Prchal, Kis. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 7771.

Slavia Praha:
M. Kopřiva – Roth, Vašíček, Kolařík, Žižka, Kuboš, Krejčík – Micka, P. Jelínek, Tomica – Krenželok, T. Svoboda, Vondrka – Jaškin, Třetina, Doležal – Pospíšil, Sklenář, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.
Plzeň: Horčička (od 3. nájezdu Salfický) – Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Frolo, Jeřábek, Modrý, St. Pierre – Vostřák, Haman, Vlasák – Lammers, M. Heřman, Johnson – Stránský, Straka, Svačina – Dvořák, Plášek, T. Rachůnek. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

1.2.2011

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.