Pardubice a Boleslav dělí výhra od čtvrtfinále, Plzeň bude odvracet vyřazení

Praha - Hokejisté Pardubic si vypracovali mečbol k postupu do čtvrtfinále extraligy. A to tím nejlepším způsobem. Vítkovice sestřelili 6:3 a v sérii se ujali vedení 2:1 na zápasy. Stejným poměrem vede i Mladá Boleslav, která ve třetím zápase porazila Plzeň 4:2. Čtvrté duely jsou na programu už v neděli.

7.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 7.3.2015
5 fotografií
Hokejisté Pardubic se radují z gólu proti Vítkovicím.

Hokejisté Pardubic se radují z gólu proti Vítkovicím.Foto: ČTK/Stanislav Kolařík

Mečbol je na světě. Pardubice v předkole play off zvítězily ve druhém zápase za sebou, Vítkovice doma porazily 6:3 a v neděli mohou na svém ledě sérii ukončit. Chybí už jen poslední krůček a podceňovaný tým bude patřit do čtvrtfinále.

Mladá Boleslav zvítězila nad Plzní 4:2 a v sérii se ujala vedení 2:1 na zápasy. Středočeši sice ztratili vedení 2:0, ale pak rozhodli ve třetí třetině, kterou vyhráli díky gólům Lukáše Pabišky a Jiřího Kučného.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Miloši Říhovi se vyplácí, že jako gólmana číslo jedna instaloval už v Ostravě do branky Karla Vejmelku, který teď vychytal druhou výhru po sobě. Něco takového se Východočechům naposledy povedlo 13. ledna…

Vychází i na sázka na „Slovak line". Už na konci základní části rozbombardoval Říha druhý útok a rychlonohého hračičku Radoslava Tybora přesunul ke krajanům Marcinkovi s Gašparovičem. Tahle řada teď udělala zápas! Nasázela tři góly ze šesti. „Ale úplně spokojený s nimi ještě nejsme, byli zase u dvou obdržených branek," poznamenal asistent Miloš Říha mladší.

Ve 25. minutě pojišťováci vedli už 4:1, dvakrát udeřila „Slovak line", jednou se k tyči trefil Lukáš Radil a pak zůstal mezi kruhy volný Petr Sýkora.

Vypadalo to na velkou pohodu, ale Vítkovice, kterým chyběly nemocné opory Burger s Romanem, dokázaly ještě ve druhé třetině snížit. Vejmelku překonali Vandas s Kolouchem a drama bylo na světě.

Kdy nejvíc přituhovalo? Když při přesilovce hostí trefil Michal Hlinka břevno. Rychlá střela zápěstím jen proletěla kolem Vejmelkova ramena, cinkla o horní tyč a vyletěla zpět do hřiště. Srovnat Vítkovice na 4:4, bylo by domácím pořádně ouvej.

Ale nebylo. „Chyběl nám už jenom jeden gól. Myslím, že by je zlomil, jejich brankář Vejmelka je mladý, vypadá docela nejistě. Je strašná škoda, že to byla jen tyč," litoval vítkovický Lukáš Kolouch.

Pardubice už ovšem ani vzdáleně nepřipomínaly ten rozklepaný tým, co ještě před týdnem kráčel od porážky k porážce. „Měli jsme dobré nástupy do prvních dvou třetin, pak jsme sice začali propadat, místo toho, abychom hráli víc na kotouči, ale naše výhra je zasloužená," poznamenal pardubický asistent Říha.

V 51. minutě udělal rotyku před vítkovickým brankovištěm Venkrbec a zvýšil na 5:3, to bylo klidové znamení pro červenou smečku. Tečku za návratem vítězné nálady do Tipsport areny udělal Tomáš Marcinko.

Pardubice přes měsíc doma neslavily. Kýžený úspěch pro ně přišel v pravý čas. „V neděli tady ale vyhrajeme," rázně prohlásil bek Vítkovic Lukáš Kolouch.

Branky a nahrávky: 5. Gašparovič (Tybor, Marcinko), 19. Tybor, 22. Radil (Nahodil), 25. P. Sýkora (Benák, Nahodil), 51. Venkrbec (Gregorc, T. Zohorna), 56. Marcinko (Gašparovič) - 19. Pastor (Húževka, Vandas), 28. Vandas (Húževka, Kucsera), 31. Kolouch (Olesz, Kovář). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 6983. Stav série: 2:1.

Pardubice: Vejmelka - Gregorc, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Ščotka, Havlík - P. Sýkora, T. Zohorna, Venkrbec - Radil, Nahodil, Starý - Tybor, Marcinko, Gašparovič - Poulíček, Moučka, Cetkovský. Trenéři: Říha st. a Říha ml.
Vítkovice: Šindelář - Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Dlapa, Pastor, Štencel - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Kolouch, Svačina - T. Svoboda, E. Němec, P. Zdráhal - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

"Myslím, že Lukáš Rosol v Davis Cupu vedl 2:0 na sety a také prohrál… My teď vedeme 2:1, je to otevřené a hotovo bude až ve chvíli, kdy jeden z týmů bude mít tři body," brzdil optimismus domácí trenér Marian Jelínek.

Domácí vstoupili do třetího utkání série opatrněji, velkou šanci měl v oslabení plzeňský Hollweg, ale s přitvrzující se hrou a přesilovkami se Mladá Boleslav rozehrála. V početních výhodách Středočechů byl tradičně hodně vidět především kapitán Výborný, jehož přesilovková střela z hranice pravého kruhu v 17. minutě prošla až do brány.

Krátce po Johnsonovi musel na trestnou lavici i Mozík. Plzeň sice dvě minuty v oslabení zvládla, ale pokračující tlak z přesilovky po návratu Mozíka na led využil Pacovský, jehož bekhendová střela z mezikruží prošla po ledě za záda gólmana Machovského.

Ve druhé třetině vydrželo domácím vedení 2:0 jen 39 vteřin. Aktivní plzeňský nástup proměnil v rychlé snížení Kadlec, který si sjel před bránu na přihrávku Jána Sýkory a pohotově prostřelil Růžičku.

Hosty gól nakopnul, do dvou šancí se dostal Kubalík, proti němuž pokaždé zasáhl Růžička. Nestačil až na přesilovkovou střelu Jána Sýkory, který ve 34. minutě z pravého kruhu mířil pod horní tyč a srovnal na 2:2. V závěru prostřední části mohl vrátit vedení na stranu Středočechů Klimenta, ale na brankovišti nestihl zamést puk za Machovského.

Plzeň nezvládla třetí třetinu

Kadlece, který skóroval brzy po začátku druhé třetiny, mohl v úvodu třetího dějství napodobit Simon, který se snadno dostal před Růžičku a trefil tyč. V oslabení měl velkou šanci i Bližňák, ale z levé strany přestřelil. V 53. minutě pak přiblížil Mladou Boleslav k vítězství Pabiška, který po zadovce Kašpaříka z pravého kruhu trefil vzdálenější horní roh branky a vrátil vedení na stranu domácích.

"Myslím, že už jsme hráli dobře v Plzni a chtěli jsme na to navázat. Dobře jsme se doplňovali a jsem moc rád, že dnes to i vyústilo v ten gól a tomu mančaftu jsme pomohli zrovna vítěznou trefou, protože i předtím jsme nějaké šance měli, ale nedali je a bylo to tak na ostatních lajnách," připomněl Pabiška.

Mladoboleslavští zvládli koncovku zápasu zkušeně, v posledních minutách se vytrvalým držením puku v útočném pásmu prokombinovali až k šanci Kučného, jenž povedenou trefou z levého kruhu potvrdil výhru 4:2.

"Tu třetí třetinu jsme prostě nezvládli, tam jsme měli málo střel. Mohli jsme tam hned první střídání dát gól, ale byla z toho jen tyčka a štěstíčko se od nás trochu odklonilo. Potom jsme tam ztratili puk přihrávkou na střed a gól dali oni z přečíslení tři na dva," řekl plzeňský forvard Ján Sýkora.

"Chceme být ale i nadále pokorní, protože víme, že to je jen jeden zápas, co dělá rozdíl mezi oběma týmy a není ještě nic hotového. Musíme to i v neděli odmakat, hrát náš hokej a makat na 150 procent, žádná jiná cesta k postupu nevede," prohlásil Pabiška.

Branky a nahrávky: 17. D. Výborný (Holub), 20. Pacovský, 53. Pabiška (Kašpařík, Mikulík), 60. Kučný (Broš, M. Látal) - 21. Kadlec (J. Sýkora, Johnson), 34. J. Sýkora (Schleiss, Jeřábek). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4200 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Vidmar, Kučný, Holub, Kočí, R. Čermák, Robar - M. Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, L. Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Boháč - J. Sýkora, Simon, Johnson - Indrák, Bližňák, Schleiss - Beran, Lev, Kubalík - Hollweg, T. Sýkora, Culek. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Autor: Redakce, Pavel Ryšavý, ČTK