Vítkovice si pohrály se Spartou a jsou lídrem extraligy

Praha - Dvanácté kolo hokejové extraligy přineslo i dvě drsné bitky. Třinec se v čele soutěže udržel jen dva dny, teď vede jeho soused z Vítkovic, který přejel Spartu.

17.10.2010

Doug O'Brien právě pěstmi buší do vítkovického mladíka Jana Káni.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Jen dva dny vydržel Třinec v čele hokejové extraligy, včera ho o vedoucí post připravila Plzeň. Předtím tápající indiáni pokořili ve 12. kole Oceláře na svém ledě 3:1 a připojili se k vítěznému víkendu plzeňských barev.

Hokejisté Slavie pokračují v nepřesvědčivých výkonech v domácím prostředí v této sezoně. Tentokrát podlehli Mladé Boleslavi 1:3 a ztratili tak čtvrtý z dosud šesti odehraných duelů před svými diváky. Hosté naopak ukončili čtyřzápasovou sérii porážek.

Do Karlových Varů přijel českobudějovický Mountfield a nakonec neodjel s prázdnou. Vyrovnané utkání musely rozhodnout až samostatné nájezdy a v těch se hostům dařilo. Bolusový bod vystřelil Šimánek.

Až do prodloužení dovedli litvínovští hokejisté pokus o své první vítězství na ledě soupeře v letošním ročníku extraligy. Po 60 minutách hráli v Liberci v nedělním kole 2:2, ale na konci nastavené pětiminutovky kapitulovali po střele obránce Dernera. Odvezli si aspoň bod.

Finský gólman Hovi ztratil neprůstřelnost, jeho tým zase třízápasovou neporazitelnost. Hokejisté brněnské Komety neodtáhli fantastické venkovní tažení, při němž vypráskali Pardubice i Plzeň. Ve dvanáctém extraligovém kole prohráli v Kladně 1:4.

Hokejisté Vítkovic přehráli Spartu Praha 5:2 a vrátili se do čela tabulky i díky premiérové trefě Jiřího Burgera.

„Jsem rád, že jsem ten gól konečně dal, protože už se mi kluci smáli,“ přiznal vítkovický kapitán. Pražanům nepomohly ani dvě přesné gólové teče útočníka Marka Bartánuse.

Holaňova parta prohrála na ledě soupeře i posedmé a dále se topí v problémech. „Jak z toho ven? Poctivou prací. Sami víme v šatně, že to není ono. Pereme se s tím všichni, jak trenéři, tak hráči,“ krčil rameny obránce Radek Phillip. Ostravští mají příjemnější starosti, když prodloužili sérii výher na tři zápasy.

Vítkovice - Sparta 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Domácí vyhráli zápas díky skvěle zvládnutým početním výhodám. „Když se podaří dát tři góly v přesilovkách, navíc doma, tak se většinou vyhrává. Strašně nám to pomohlo, protože jsme v nich měli nějaké problémy, tolik se nám dříve nedařilo,“ těšilo autora druhé branky Viktora Ujčíka. „Naše produktivita v přesilovkách nám zabezpečila vítězství,“ prohlásil kouč Vítkovic Mojmír Trličík.

Pražané se mohli vrátit do utkání v 54. minutě za stavu 4:2 pro domácí, ale dvojnásobnou početní výhodu vůbec nezvládli. „Mohli jsme s tím ještě něco udělat, ale velice špatně sehraná přesilovka 5 na 3 a následná 5 na 4 dokreslila naše marné snažení,“ klopil oči smutný sparťanský asistent David Volek.

Utkání okořenila bitka střelce úvodního gólu Káni s O´Brienem, ve které sice vyhrál na body Kanaďan hájící barvy Sparty, přesto si drobný vítkovický útočník vyslechl bouřlivý potlesk fanoušků i vychutnal pochvalné plácání po zádech od spoluhráčů.

„Už předtím mi sundal helmu, tak jsme se tam žduchali a na trestné se domluvili, že si to rozdáme. Máme napuchlé čelo, poraněný nos a ret, ale oproti výhry je to maličkost. Spadl jsem vlastně do míchačky, byl to Kanaďan, a ten se umí být. Říkal jsem si, proč do toho nejít. Buď dostanu nebo mu dám. Kluci to ocenili a i pro diváky to bylo zpestření,“ věděl dobře jen 173 centimetrů vysoký forvard.

„První ránu jsme promáchl, druhou jsem ho snad trefil. Já jsem jednoznačně proto, aby u nás nebyli za bitky tresty do konce utkání. Bylo by pro diváky mnohem atraktivnější, kdyby to fungovalo jako v NHL, nebo tamních juniorských ligách. Trest pět minut a může se hrát dál,“ pokračoval Káňa.

„Neměl jsem brusli na noze, takže jsem to hned nezaregistroval. Seděl jsem na střídačce za kluky a slyšel najednou, že se něco děje. Tak jsem si stoupl, ale moc jsem toho neviděl. Ještě jsem tam řval na toho Kanaďana, že si vybral takového frajera. Prý se ale domluvili a říkám, že pokud se rozhodnout oba do toho jít, tak ať se pomlátí. Já už bych do toho nešel,“ přiznal Ujčík.

„Sparta ukázala hlavně v první třetině jaký má potenciál, byla hodně nebezpečna. Má řadu kvalitních hráčů, kteří se během jednoho měsíce nezhoršili. Hráče jsem na to upozorňoval, že si na to musíme dát pozor a nic nepodcenit. V závěru už jsme měli navrch,“ dodal Trličík.

Branky a nahrávky:
13. Káňa (Punčochář, Trnka), 25. Ujčík (Ovčačík), 29. Svačina, 43. Burger (Trnka), 60. J. Sýkora (Voráček) - 26. Bartánus (Jan Hanzlík, Pacovský), 47. Bartánus (Vykoukal, Kůrka). Rozhodčí: Polák, Souček - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 7:7, navíc Káňa - O'Brien oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 5232.

Vítkovice: Málek - Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček, Barinka - Huna, Burger, Svačina - Ujčík, Húževka, Tomas - Pohl, Vrána, Klimek - Szturc, J. Sýkora, Káňa - M. Hlinka. Trenéři: Trlčík a Moták
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Zacpálek, Philipp, Jan Hanzlík, O'Brien, Gulaši, Macholda, Salcido - Ton, Broš, Hromas - Kůrka, D. Výborný, Smoleňák - Pacovský, Y. Treille, Bartánus - Karpov, Koreis, Tůma. Trenéři: Holaň a Volek.

Slavia - Mladá Boleslav 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

První třetina příliš zajímavých okamžiků nenabídla. Slavia sice začala o něco aktivněji, ale mladoboleslavského brankáře Valenta příliš neohrozila.

Taktovku tak postupně přebrali hosté. V 11. minutě se po vyhraném buly ocitl v mezikruží sám proti brankáři Kopřivovi Bahenský, ale netrefil dobře puk.

Poté minul Matějovský jen o vlásek pravou tyč Kopřivovy branky. V polovině 16. minuty měli hosté po Kopřivově trestu za zdržování hry k dispozici 48 vteřin dvojnásobné početní výhody, větší příležitost si ovšem připravit nedokázali. O převaze Mladé Boleslavi svědčil i poměr střel v první části, který byl 10:4 pro svěřence kouče Tlačila.

Ve druhém dějství se obraz hry změnil, Slavia o něco zvýšila tempo, vstřelit gól se jim ale nepovedlo. Kolaříkovo nahození tečoval těsně vedle Tomica, ve 28. minutě trefil Růžička horní tyčku za Valentovými zády, ovšem hosté stále odolávali.

Ve 36. minutě donutili Pražané soupeře k faulu, jenže už po 11 vteřinách jim pláchl Matějovský, jehož v koncovce zastavilo Rothovo hákování a sudí neváhal s nařízením trestného střílení. Matějovský ho s přehledem proměnil střelou pod horní tyč.

Krátce nato usedl na lavici hanby i Duben, Slavia hrála přes půlminuty v pěti proti třem, ale jedinou šanci měl Micka, jehož vychytal Valent.

Třetí část hry začala snahou Slavie o vyrovnání, které skutečně přišlo v 50. minutě, kdy se při přesilovce pěkně trefil Štefanka. Jenže přesně za minutu odpověděl povedenou ranou do levého horního růžku Loskot. V 54. minutě navíc chyboval Doležal a nabídl Machovi třetí gól. Slavia již neměla sílu na zvrat, mohlo ji potěšit pouze vítězství Vašíčka v pěstní výměně názorů s Bahenským. (ČTK)

49. Štefanka (Micka, Krenželok) - 36. Matějovský z tr. střílení, 50. Loskot (Duben, Milroy), 54. Macho.Rozhodčí: Hribik, Trombík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8, navíc Vašíček - Bahenský oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3182.

Slavia: M. Kopřiva - Kadlec, Špelda, Roth, Žižka, Kuboš, Vašíček, Kolařík - Micka, Štefanka, Vondrka - P. Jelínek, Žejdl, Krenželok - Branda (2. Jaškin), V. Růžička ml., Tomica - Doležal, Endál, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.
Mladá Boleslav: Valent - Žabka, Jindra, Marušák, Lehikoinen, Hay, Duben, Macháček - Bahenský, Divíšek, Boháč - Pabiška, Macho, Matějovský - Milroy, Vrbata, Loskot - Nouza, Gajovský, Handlovský. Trenéři: Tlačil a Gudas.

Liberec - Litvínov 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Brankář hostů Franěk téměř 12 minut odolával libereckým pokusům, ale pak během 26 vteřin inkasoval dva slepené góly.

Nejprve Dušek při vyloučení Trávníčka vystihl rozehrávku litvínovských obránců a místo střely vyslal nahrávku ke Kudrnovi, který trefil prázdnou branku, když její strážce předtím vyjel proti Duškovi. Chvíli poté pokořil gólmana hostů po brejku střelou nad vyrážečku Klimenta – 2:0.

„První třetina se nám nevydařila, po dvou chybách jsme dvakrát inkasovali,“ litoval asistent litvínovského trenéra Jiří Kučera.

Litvínov se ale dokázal oklepat a v úvodu druhé třetiny snížil. Kubinčák našel skvěle před bránou Jenáčka, který neměl problém zakončit.

Franěk poté opět držel Chemiky nad vodou až do třetí dvacetiminutovky a vyplatilo se. V 54. min. se po pohledné akci dostal k puku Lukeš, který hezky zakončil – 2:2.

V čase 64:14 se po dvou velkých šancích na obou stranách prosadil Derner, jehož střela proklouzla mezi betony Fraňka a dokutálela se až do brány – 3:2.

„Vstup do druhé třetiny nám vyšel a po snížení jsme hráli dobře, což jsme korunovali vyrovnáním,“ konstatoval Kučera. „V prodloužení jsme tam bohužel chybovali, mohli jsme to hrát středem, ale i tak jsme rádi za bod.“

Asistent libereckého kouče Kalouse Filip Pešán poznamenal: „V úvodu jsme dobře bruslili, dohrávali jsme souboje a myslím zaslouženě šli do vedení. Naopak do druhé části jsme měli velmi špatný vstup a gól na 2:1 Litvínov nakopl. Nakonec jsme ale spokojeni, v prodloužení se nám podařilo získat důležitý druhý bod.

12. Kudrna (Dušek), 13. Klimenta (Plodek), 65. Derner - 22. Jenáček (Kubinčák, Rindoš), 54. Lukeš (V. Hübl, Švarný). Rozhodčí: Minář, Hradil - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 4715.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Moravec, Hunkes, Výtisk, Rýgl, Holub, Derner, Trončinský - Kudrna, Nedvěd, Dušek - M. Hořava, Vak, Podkonický - Víšek, Plodek, Klimenta - Ondřej, Jech, Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Litvínov: Franěk - Černošek, Jareš, Pojkar, Kubát, Skuhrovec, Gula, Švarný, Kousalík - Lukeš, V. Hübl, Jánsky - Kubinčák, Rindoš, Jenáček - J. Černý, Vopat, Trávníček - Majdan, Gerhát. Trenéři: Reichel a Kučera.

Plzeň - Třinec 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Souboj s lídrem otevřela Plzeň překvapivě s devatenáctiletým Mazancem v brance a s roztrženým hvězdným útokem. Vedle Straky s Vlasákem se včera bil Dvořák, Sýkora zvedal sílu druhé lajny. A celý tým spražený páteční porážkou s Brnem předváděl od začátku zodpovědný výkon. Žádné bláznění.

Obezřetní v defenzivě, se snahou o rychlý útok, tak šli indiáni na vedoucí tým ligy. „Pozměnili jsme styl hry, zhustili střední pásmo a Třinec s tím měl problémy,“ říkal po zápase plzeňský trenér Marian Jelínek. Mazanec si hned v úvodu poradil s dotírajícím Polanským i dorážkou Růžičky.

„Podal extrémně dobrý výkon,“ chválil gólmana Jelínek. „Hráči po pár zásazích věděli, že se mají o koho opřít,“ tvrdil kouč. Přitom o tom, že by měl Mazanec chytat se definitivně rozhodlo až v sobotu. „Byl jsem z toho nervózní, ale postupně to ze mě spadlo,“ říkal jinak brankář plzeňské juniorky. A bylo to znát.

Už v 11. minutě mohli Plzeňští vést. První útok rozebral obranu hostů a Hanzlík se po objetí třinecké branky chystal zasunout, jenže v poslední chvíli zasáhl natažený Vojtek. Chvíli před první pauzou se ale do třetiny ocelářů vřítili Straka s Vlasákem a ten trefou k pravé tyči rozbouřil poprvé plzeňskou arenu. Záhy před Vojtka prokličkoval Lammers, ale sólo nezakončil.

Druhé dějství zahájili Plzeňští přesilovkou, ale hrálo se víc před Mazancem. Z pravého kruhu pálící Zíb však neuspěl. Zato domácí v polovině zápasu přidali druhý gól, se zámořským puncem. St. Pierre vyslal na zteč dvojici Lammers, Johnson a americký buldok střílel přes bránícího hráče k tyči. Třinečtí však dál bojovali. Mazanec ale v lapačce skryl ránu Hrabala a předtím nájezd Květoně.

V třetí části už diváky mocně povzbuzovaní indiáni aktivní hrou drželi oceláře v bezpečné vzdálenosti od své branky. Boj se přiostřil, příbývalo šarvátek, bohužel pro domácí se měnilo i skóre. Kohn sám před Mazancem nadvakrát sice neuspěl, ale z další akce už Vágner snížil. „Ten gól beru na sebe,“ připouštěl Mazanec.

Hrozící drama však záhy zaplašil Jan Heřman, který v pádu a z úrovně brankové čáry vrátil Plzni s přispěním Třineckých dvougólový náskok. „John Lammers vybojoval puk a já si jen říkal, zkusím to z otočky trefit a od některého z beků se kotouč skutečně odrazil brankáři mezi nohy,“ popisoval klíčový moment starší z dvojice bratrů Heřmanů v plzeňském dresu.

Hostům už k nějakému zvratu nepomohla ani závěrečná snaha podpořená hrou bez brankáře. „Nepodali jsme svůj obvyklý výkon. Až v třetí části jsme se zvedli, dali kontaktní gól, ale po třetí nešťastné brance se už utkání zlomilo,“ litoval třinecký trenér Pavel Marek.

18. Vlasák (Straka), 29. Johnson (Lammers, St. Pierre), 50. J. Heřman (Lammers) - 48. Vágner (Zíb, Bonk). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:9. Bez využití. Diváci: 5235.

Plzeň: Mazanec - J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Benák, Dresler, Frolo - Dvořák, Straka, Vlasák - P. Sýkora, Jan Kovář, J. Heřman - Lammers, M. Heřman, Johnson - Stránský, Vostřák, Tvrdík. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.
Třinec: Vojtek - Krajíček, Hrabal, Zíb, Hudec (15. Vágner), Lojek, P. Hořava - Kohn, Polanský, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Adamský - V. Polák, Bonk, Varaďa, od 42. navíc McGregor. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Kladno - Brno 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Domácí si připsali první tříbodové vítězství v letošní sezoně. „Předchozí dvě utkání nás stála hodně sil, i proto jsme věděli, že nás čeká hodně těžká práce. Domácí měli o den víc volna. I proto lépe bruslili a vyhráli zaslouženě. My jsme hráli jen pár minut,“ zhodnotil zápas brněnský kouč Vladimír Jeřábek.

Diváci čekali na první gólový okamžik do dvacáté minuty, která zároveň uťala dvě série. Brněnský brankář Sasu Hovi dostal gól po 194 minutách, naopak domácí zapomněli na střelecké trápení po 139 minutách.

„Konečně jsme tu smůlu protrhli a dokonce dali víc než dva góly,“ mnul si ruce kladenský kouč Petr Kasík.

Jeho tým zavelel k vítězství ve třech minutách. Před první pauzou se trefil Kuchler, ve 22. minutě se radovali domácí mladíci, zakončoval Stieler, ale Kometa se hodně zlobila. „Podle mě padl gól až po zapískání rozhodčího,“ soudil Jeřábek.

Kometa pak hrozila a dokonce snížila. Po hrubici domácí obrany ujížděl sál na Cikánka Hruška a blafákem mu nedal naději.

Vzrušení v úvodu třetí třetiny obstaral ostrý zákrok brněnského Stehlíka na Pateru. Brněnský zadák byl vyloučen do konce zápasu. Co se týče zákroku Stehlíka na Pateru, Petr Kasík mi snad dá zapravdu, že když jsme hráli my, říkalo se tomu strom.

Myslím, že loket nebyl nahoře, ale neviděl jsme opakování. Pokud už rozhodčí vylučoval, mělo to být na dvě plus deset, protože Pavel už další střídání hrál,“ hlásil Jeřábek. Domácí vyloučení brzy potrestali opět hrdinou mače Melkou. Definitivně Buldoky uklidnil Kuchler.

Brňané musejí rychle sesbírat síly, už zítra v Rondu přivítají pražskou Slavii.

20. Kuchler (Melka, Látal), 23. Stieler (Luňák, Melka), 42. Melka (Kuchler, Šmach), 48. Kuchler (Látal, Šmach) - 35. R. Hruška (Mojžíš, Kvapil). Rozhodčí: Mikula, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:5, navíc Stehlík (Brno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2354.

Kladno: Cikánek - Kameš, Drtina, J. Mrázek, Piskáček, L. Procházka, Šmach - S. Treille, Patera, Kafka - Valský, Kalla, Bělohlav - Látal, Melka, Kuchler - Eberle, Stieler, Luňák. Trenéři: Vejvoda a Kasík.
Brno: Hovi - Richter, Houdek, Protivný, Zubíček, Mojžíš, Malec, Stehlík - R. Hruška, Kvapil, Erat - Brabenec, Hubáček, Balej - Veselý, Huml, Pospíšil - Jakub Svoboda, Dopita, Dlouhý. Trenéři: V. Jeřábek a Lubina.

Karlovy Vary - Č. Budějovice 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Zvýšenou motivaci měli před zápasem tři energetici. Petr Sailer, Štěpán Hřebejk a Petr Gřegořek dlouhá léta v českobudějovickém dresu působili a dá se tedy říci, že hráli proti svým. „Já na to koukám jinak. Teď jsem ve Varech a to jediné mě zajímá,“ nechal se před utkáním slyšet Petr Sailer.

Štěpán Hřebejk byl trochu jiného názoru. „V Budějovicích jsem toho prožil hodně. Samozřejmě, že budu s Gregem (Gřegořek) a Salim (Sailer) vypisovat větší odměny,“ prohodil s úsměvem.

První třetina přinesla dvě branky, ale platila jenom jedna. Tu českobudějovickou rozhodčí Šindler neuznal, protože byla dosažena až po odpískání.

Platila tedy jenom ta karlovarská.O tu se postaral v 19. minutě František Skladaný, když si najel na přihrávku Rastislava Deje.

Vyrovnat se Mountfieldu podařilo ve 31. minutě a opět to měli rozhodčí složité. Gól Jirky Šimánka musel potvrdit až videorozhodčí. Asistenci si připsali Šulc a Mikeska.

Ve třetí třetině se obě mužstva snažila strhnout vedení na svojí stranu. Všem přítomným v KV Areně bylo jasné, že to bude právě o jedné brance, která utkání rozhodne. Jenomže ta ve třetí třetině a následně ani v prodloužení nepřišla.

Okolo Jakuba Kováře v brance Mountfieldu to létalo za všech stran, ale českobudějovická jednička držela jako skála. Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy.

Jako první se rozjel Lukáš Pech a propálil Kováře. Na druhé straně neuspěl Pletka. Nedařilo se ani Kumstátovi a když se trefil Gulaš, začínalo se od nuly. Mečbol na karlovarské hokejky vrátil Melenovský, ale po nájezdu Šimáčka to opět byla shoda. Ve čtvrté sérii rozhodl opět Šimánek, když zopakoval střelu nad lapačku Mensatora.

19. Skladaný (Dej) - 31. Šimánek (Šulc, Mikeska), rozhodující nájezd Šimánek. Rozhodčí: Šindler, A. Jeřábek - Pešek, D. Jelínek.Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 3749.

Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Čutta, Gřegořek, Sloboda, Parýzek, Kokko, Dobroň, Rohan - Kumstát, Skuhravý, Hřebejk - D. Hruška, Pech, Sailer - Melenovský, Dej, Skladaný - Cyganov, Kuběna, Zaťovič. Trenéři: Stavjaňa, Baďouček a Kněžický.
České Budějovice: Jakub Kovář - Snopek, Vydarený, Tůma, Melichar, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, R. Pšurný - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Martynek, Kuchejda, Mertl - M. Pšurný, Červený, Ježek. Trenéři: Výborný a Kupka.

Předehrávka (středa 29. září):

Pardubice - Zlín 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 43. Somík (Nakládal) - 15. Köhler (Leška), 37. Kubiš, 49. T. Sýkora (I. Rachůnek). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Jindra, Jílek.
Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 7480.

Pardubice: M. Růžička - Kaberle, Nakládal, Kudělka, Kočí, Jillson, Kolář II, Mezei - Rákos, Koukal, Starý - Bartek, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Špirko, Somík - Pineault, Kousal, Buchtele. Trenéři: Jandač a Votruba. Zlín: Sedláček - Linhart, Řezníček, Švrček, Galvas, Míka, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, T. Sýkora, I. Rachůnek - Sivák, Roman Vlach, F. Čech - Finsterle, Balán, Kubiš. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdira.

1. HC Vítkovice Steel 12 8 1 0 3 41:25 26
2. HC Mountfield Č. Budějovice 12 7 2 1 2 32:25 26
3. HC Oceláři Třinec 12 6 2 2 2 42:30 24
4. HC Kometa Brno 12 6 1 0 5 28:29 20
5. Bílí Tygři Liberec 12 5 1 2 4 31:30 19
6. HC Energie Karlovy Vary 11 4 2 1 4 35:31 17