Brnu nepomohl proti Spartě ani obětavý výkon, Slavia si vyšlápla na Plzeň

Praha - Hokejová extraliga měla na programu 35. kolo. Vítkovice si ze Spengler Cupu přivezly střeleckou formu, Hradec deklasovaly 6:2. Slavia po čtyřech nezdarech konečně vyzrála na Plzeň. Pardubice měly bitvu s Libercem ve své režii. Varům pomohly k výhře zvládnuté přesilovky. Zlín ztratil proti Chomutovu dvougólové vedení, rozhodly nájezdy. Uspěl i Třinec.

3.1.2014 AKTUALIZOVÁNO 3.1.2014

Tomáš Rolinek ze Sparty )vpravo) překonává brankáře Brna Marka Čiliaka.Foto: Deník/Drahomír Stulír

Vítkovice nečekaně deklasovaly Hradec Králové 6:2. Utkání druhého nejslabšího celku na domácích hřištích s nejlepším týmem venku mělo překvapivě jasný vývoj a Ostravané ho rozhodli třemi góly už v úvodní třetině. Po dvou brankách zaznamenali Ondřej Roman a Roman Szturc. Vítkovice na vlastním ledě vyhrály z posledních sedmi zápasů teprve podruhé.

Slavia přehrála Plzeň 3:1 a uspěla proti svému přemožiteli z loňského semifinále po čtyřech porážkách za sebou. Pražané zabrali po dvou prohrách. Mistrovská Plzeň, která nastoupila bez kapitána Martina Straky, venku popáté za sebou nebodovala.

Udolat Spartu? To je letos v hokejové extralize úkol na hranici lidských možností. Brněnská Kometa sice holešovického lídra tabulky už jednou zkrotila, na podzim suveréna tohoto ročníku doma přehrála 2:1. Podruhé se jí to nepovedlo, i když její hráči mnohokrát skočili po puku rybičku a dřeli až na krev. Ve šlágru podlehli 2:4 a skončila tak jejich čtyřzápasová vítězná série.

Karlovarští hokejisté nastoupili proti Litvínovu a očekávala se vypjatá atmosféra. Energetici měli utkání od začátku ve svých rukách, Litvínovským povolili jen jednu branku, přičemž sami skórovali dvakrát. Nejlepším domácím bojovníkem byl po zásluze vyhlášen Michal Gulaši.

Nové trenérské trio kladenských hokejistů se ani na čtvrtý pokus nedočkalo výhry za tři body. Z utkání s Třincem vytěžili jejich svěřenci pouze bod, když po remíze v základní hrací době 1:1 nezvládli nájezdy. „Měli jsme využít víc přesilovek než jen jednu. Kdybychom hráli špatně, tak si řekneme bod dobrý, dnes jsme ale měli vyhrát. Je to jen naší nemohoucností dát gól," řekl autor jediné branky Kladna Michal Dragoun.

Pardubice navázaly na předchozí výhru v Chomutově a na domácím ledě poraziliy Liberec 4:1. Východočeši se dostali do vedení už ve třetí minutě a náskok nepustili až do závěrečné sirény. Vítězný gól dal v polovině zápasu v přesilovce Endál. Liberec stihl ještě ve třetí třetině utkání zdramatizovat, avšak dva góly Pardubic v závěrečné pětiminutovce rozhodly.

Prostrčil si kotouč mezi nohama a z efektní otočky zakončil mezi betony chomutovského brankáře Růžičky. Autorem drzé a parádní finty, která v osmé sérii penaltového rozstřelu na ledě posledních Pirátů přisoudila zlaté dva body Zlínu, byl reprezentační hokejový bek Petr Zámorský.

Brno - Sparta 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Kometa v předchozích duelech postupně vyzvala čtvrtý, třetí a druhý tým tabulky. Narazila až proti vedoucímu celku. Ale po vyrovnané partii. „Nemůžeme vyhrávat donekonečna, ale Sparta byla lepší," přiznal autor druhé brněnské trefy Jan Hruška.

Do posledního místa zaplněná Kajot Arena jako první viděla vedoucí gól Sparty, ve druhé třetině náskok hostů Kometa hned dvakrát dotáhla. Poprvé hned ve 21. minutě tečí Hrušky, ve 26. pak nastavením hole Tomáše Svobody. Spartu dvakrát gólem spasil její kapitán Tomáš Rolinek. V závěrečné části ještě podtrhl vítězství Pražanů Zdeněk Bahenský. „Vstoupili jsme do zápasu s respektem. Okamžitě po vyrovnání jsme dostali gól a to nás srazilo. Zbytek zápasu si Sparta pohlídala," prohlásil brněnský asistent trenéra Karel Beran.

Parta kouče Vladimíra Kýhose v první třetině neproměnila přesilovku pěti proti třem. A podle známého hokejového hesla duel ani vyhrát nemohla. „Tohle bylo pro naši výhru stěžejní. Podali jsme výborný kolektivní výkon. Ale počítali jsme, kdy jsme v Brně naposledy vyhráli," povídal asistent sparťanského kouče Zdeněk Moták.

Kometa měla dvojnásobnou výhodu dokonce celé dvě minuty. „Nesehráli jsme ji úplně špatně. Ale soupeř měl naše kombinace dobře přečtené," přiznal útočník Hruška.

Sparťanskou výhru režírovala první lajna Jaroslava Hlinky. „Brali jsme tento zápas prestižně. Kometa drží příčky nahoře v tabulce, navíc v posledních zápasech hrála dobře a doma moc neprohrává," prohlásil Hlinka, který si připsal tři asistence.

Brňané i přes porážku udržela díky prohře Plzně 1:3 na Slavii třetí místo v tabulce. Náročný program Brňanů pokračuje hned zítra na ledě Litvínova. Zápas startuje dvacet minut po šesté hodině večer a znovu jej v přímém přenosu vysílá Česká televize.

Branka a nahrávky: 21. J. Hruška (Kuboš, Čermák), 29. T. Svoboda (Kempný, V. Němec) - 6. Krejčík (J. Hlinka, P. Ton), 26. Rolinek (Pilař, J. Hlinka). 31. Rolinek (Ton, J. Hlinka), 52. Bahenský (T. Rachůnek), . Rozhodčí: Husička, Šír - Hlavatý, Skopal. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Vondráček, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, Pivko - Dočekal, Š. Novotný, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Kubát, Philipp - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Kočí, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Slavia - Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

"Martin má nějaké zdravotní problémy. V neděli už snad nastoupí," řekl asistent trenéra a bratr lídra Západočechů Michal Straka. S hrou týmu na Slavii byl hodně nespokojený. "Zůstali jsme prvních dvanáct minut ještě v kabině. Měli jsme jediné štěstí, že to bylo jen 0:1. Pak jsme zvedli trošku pohyb a bojovnost, ale náš herní projev byl špatný. Vázla kombinace, nic nám nevycházelo, prostě hrůza."

V úvodu se hrálo bez větších šancí. Až v páté minutě si Slavia vytvořila tlak před plzeňskou brankou a Machovský musel krýt tvrdou ránu Šticha, jenž už pálil potřetí v rychlém sledu. V polovině úvodního dějství se Pražané dočkali vedení, když se trefil od modré čáry Valach.

S osmi góly je nejlepším střelcem mezi beky v celé soutěži a také druhý v týmové tabulce za Jaroslavem Bednářem. "Jsem rád, že mi to tam padá. Bylo by dobré, aby to vydrželo do dalších důležitých zápasů a něco z toho bylo. Chceme se dostat do klidných vod," uvedl Valach. Vyrovnat se snažili Duda a Boháč. Těsně před pauzou mohl zvýšit v přesilovce Bednář, ale na Machovského blafákem nevyzrál.

I v druhém dějství se odehrával na ledě boj bez velkých příležitostí. Ve 26. minutě po Valachově střele mohl zvýšit Vladimír Růžička, ale neuspěl. Slávistickou branku ohrozil ve 32. minutě po Slovákově akci Vlasák.

Slavia pak hrála po zákroku vysokou holí na Poletína přesilovku. Vzápětí utrpěl zranění u mantinelu Bednář, ale tentokrát se nevylučovalo, přestože tahoun domácích musel zamířit na ošetření do kabiny a do hry se už nevrátil. "Jarda Bednář byl otřesený, proto odstoupil. Byla tam srážka u mantinelu, dostal to na bradu. Udělal tři kroky, padnul a trošku si nepamatoval," uvedl kouč Slavie Vladimír Růžička.

Stav se neměnil v pokračující početní výhodě i při následném trestu plzeňského Dana Růžičky. Pražané pojistili vedení ve 44. minutě, kdy Vladimír Růžička zpoza branky našel nekrytého Skokana, který zamířil přesně k pravé tyči. "Spadl nám kámen ze srdce, že jsme vyhráli. Tabulka je vyrovnaná a budeme se snažit dál vyhrávat," podotkl Skokan.

Furch hájil čistý štít při šancích Kratěny a Jeřábka, Plzeň se pak neprosadila ani při dvou přesilovkách, kdy pykali Kolařík a Krenželok. Při Lvově vyloučení protáhl Machovského Wharton. V 57. minutě se radovala Škoda, když Furcha propálil z mezikruží Tomáš Sýkora. Při hře čtyř proti čtyřem málem vyrovnal Lev, jehož nahození ze středního pásma skončilo na horní tyčce. Výhru Slavie zpečetil 38 vteřin před koncem při power play do prázdné branky ve vlastním oslabení Jelínek.

"Měli jsme od začátku zápasu na ledě výborný pohyb. Byla škoda, že jsme po první třetině vedli jen 1:0. Druhý gól by nás uklidnil. Hodně si cením ohromné bojovnosti, víc jsme se pro vítězství šli. I když byl výsledek těsný, tak jsme zápas odehráli velice dobře," těšilo trenéra Slavie.

Branky a nahrávky: 10. Valach (Skokan, J. Doležal), 44. Skokan (V. Růžička ml.), 60. P. Jelínek (Holub) - 57. T. Sýkora (Holec). Rozhodčí: Hribik, Lacina - J. Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 4:6. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5192.

Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Štich - Žejdl, Bednář, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica - Skokan, Sklenář, J. Doležal - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, D. Boháč - Duda, Holec, Pletka - Kratěna, Lev, Vlasák - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, J. Sýkora. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Pardubice - Liberec 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Pardubice musely v prvním utkání nového roku oželet služby útočníka Sýkory. Zápasovou premiéru v libereckém dresu si odbyl obránce Gřegořek, který přišel ze Sparty. Domácí se chtěli poučit z minulých utkání, kdy na poslední chvíli zachraňovali zpackaný úvod, a tentokrát šli rychle do vedení. Kolař vystihl rozehru Bílých Tygrů a připravil gól Somíkovi.

"Pardubice mají dobré útočníky, kteří jsou pořád nebezpeční. Kromě gólů měly dalších pět dobrých šancí. Navíc prakticky od začátku zápasu vedly, což jim vyhovovalo, a mohly tak chodit do protiútoků," řekl po utkání hostující Martin Bartek.

Liberec mohl srovnat při hře čtyři na čtyři, avšak Vampola v čisté šanci trefil Hudáčka. V podobné pozici neuspěl na druhé straně ani Gregorc. Pardubičtí zadáci byli vůbec při ofenzivní chuti. Ďaloga během první části nevyužil dva samostatné úniky, v závěru pak z těžkého úhlu netrefil odkrytou branku.

Bílí Tygři se k útočné hře dostávali pomaleji, ale ve druhé třetině už rychle přibývaly zákroky i Hudáčkovi. Ten se vyznamenal hlavně při další šanci Vampoly a za svá záda nepustil ani štiplavou ránu Nedvěda, který si zajel za pardubickou obranu.

"Začátek se nám oproti minulým utkáním povedl. Věděli jsme, že Liberec má dobrý útok, ale o něco horší obranu. Dokázali jsme dát rychlý gól a pak už hráli takticky," pochvaloval si brankář Július Hudáček, který pochytal 31 střel soupeře.

Domácí prokázali mnohem lepší produktivitu a svou možnost využili. Při přesilové hře Endál naznačil, že bude objíždět branku, a poté rychlým manévrem zasunul kotouč k bližší tyči. "Gól na 2:0 nám hodně pomohl gól, pak jsme se soustředili více na defenzívu," přiznal asistent trenéra domácích Miloš Říha mladší.

Liberec se ve třetí části dlouho nemohl dostat k vážnému ohrožení Hudáčka, ale přece jen dokázal snížit. Pardubický gólman neudržel prudkou střelu a Bulík rychle dorazil kotouč do branky. Víc už Bílí Tygři nestihli. Pět minut před koncem totiž nejprve Cetkovský v dobré šanci trefil pouze horní tyč, ale za chvíli připravil pozici pro Tybora, který dorážkou skrz chumel hráčů rozhodl. Při liberecké hře bez brankáře přidal čtvrtý gól Gregorc.

"Pardubice vyhrály zaslouženě, výborným pohybem si dokázaly vynutit fauly, což nás stálo hodně sil. Od druhé třetiny jsme výkon zlepšili, a přestože jsme inkasovali, tak jsme si začali připravovat šance. Bohužel jsme si vylámali zuby na brankáři Hudáčkovi. A když už se nám podařilo snížit, tak jsme za chvíli po špatně sehraném buly dostali třetí gól," řekl trenér Liberce Pavel Hynek.

Branky a nahrávky: 3. Somík (Kolář), 30. Endál (Kolář), 56. Tybor (Semorád), 60. Gregorc (Semorád) - 52. Bulík (Víšek, Bartek). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9203.

Pardubice: Hudáček - Ďaloga, Gregorc, Korím, Píša, V. Kočí, Zdráhal - Radil, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Somík, Endál - Tybor, Cetkovský, Semorád - Moučka, Nahodil, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.
Liberec: Melicherčík - Čakajík, Derner, Výtisk, Gřegořek, Čutta, Vitásek - Urban, Nedvěd, Dušek - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Vampola, J. Vlach - Jass, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Kladno - Třinec 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

To Ocelářům se málem nepovedla další venkovní tavba, které také dlouho scházela nejdůležitější přísada – góly. Po čtyřech zápasech bez vstřelené branky svoji impotenci dokázali po 326 minutách alespoň ukončit a v nájezdech umocnit bodem navíc.

Jedinou branku první třetiny vstřelil v přesilové hře Dragoun, který těžil z přehledu Kaberleho, jenž střelce našel přihrávkou z otočky. Naopak početní výhodu soupeře příkladnou obětavostí ubránilo.

Už to vypadalo, že přes dostatek možností na obou stranách druhé dějství změnu skóre nepřinese. Až jedenáct vteřin před jeho koncem také v přesilovce Orsava srovnal.

První polovina závěrečné části jasně patřila Třinci, s ubývajícím časem se ale dostávali do hry Rytíři a zejména v jejich přesilovce to před brankou hostů hořelo. Smírný stav nezměnil ani oboustranně strhující závěr základní hrací doby.

V prodloužení Rytíř Dragoun jen orazítkoval tyčku Hamerlíkovy branky a šlo se do nájezdů. V páté sérii pak třinecký navrátilec Polák rozhodl.

Trenér vítězů Jiří Kalous viděl boj o každý centimetr ledu se šťastným koncem pro jeho tým. „Výhry si ceníme, poněvadž Kladno hraje doma dobře. Doufám, že jsme dnes protrhli naši střeleckou neproduktivitu," u­vedl.

Jeho protějšek Jiří Čelanský zápas viděl podobně. „Jen jsme ten extra bod chtěli mi. Největší náš nedostatek je produktivita, což dnes deklarovali nájezdy," řekl kladenský kouč.

Také třetí vzájemný souboj Kladna s Třincem skončil těsnou výhrou hostujícího celku. Poprvé ale až mimo základní hrací dobu.

Branky a nahrávky: 11. Dragoun (T. Kaberle) - 40. Orsava (Krejčí, Bonk), rozhodující nájezd V. Polák. Rozhodčí: Hodek, T. Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7, navíc T. Kaberle (Kladno) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2963.

Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Doudera, P. Hořava, Jankovič, Gutwald - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Rudovský, Havlíček, Kuchler - Eberle, Lukáč, Bajaruns, od 21. min. navíc Strnad, Hrdel. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.
Třinec: Hamerlík - Galvas, Roth, Hrabal, Linhart, Roupec, Krejčí - Martin Růžička, Polanský, Adamský - L. Květoň, Bonk, Varaďa - V. Polák, Peterek, Rákos - Orsava, Matuš, Hrňa. Trenéři: Kalous a Marek.

Karlovy Vary - Litvínov 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Páteční podvečer se nesl ve znamení prvního extraligového utkání roku 2014. Zápas byl o to pikantnější, že se jednalo o letos už třetí podkrušnohorské derby, do Karlových Varů zavítal Litvínov. V dresu hostů se navíc objevil bývalý dlouholetý kapitán Energie, Václav Skuhravý. Před samotným začátkem došlo ke slavnostnímu ceremoniálu. Karlovarský obránce Michal Gulaši opět předčil všechny své soupeře a už po třetí ovládl bodování Radegast Indexu, tentokráte za měsíc prosinec.

Do duelu lépe vstoupila Energie, která ihned od úvodního vhazování na soupeře tlačila. Po pár minutách dostali domácí možnost přesilové hry, tu ale nevyužili. Do první větší šance se energetici dostali po střele Pohla, která sice prošla za Francouzova záda, avšak puk se odrazil mimo tři tyče. Po pár minutách se osmělili i hosté a vytvořili si největší šanci v první třetině, avšak Jurčík netrefil zpola odkrytou bránu. Energie dále diktovala tempo a styl hry, puk držela převážně na svých holích. Do konce třetiny si domácí vytvořili ještě několik slibných šancí, žádnou ale nevyužili a do šaten se šlo za bezbrankového sta­vu.

Druhá perioda začala podobně jako první, avšak snahu domácích překazilo vyloučení. Ti ho přežili bez úhony a po malé chvíli se vylučovalo na straně druhé, a to dvojnásobně. Dvojitou přesilovku Litvínovští ještě přežili, avšak tu klasickou už ne. Po Gulašiho ráně se puk odrazil pouze na hůl Michala Vachovce a ten ho dorazil za Francouzova záda.

Po úvodní brance se utkání hrálo v rychlém tempu, plném tvrdých osobních soubojů, které byly občas za hranicí pravidel. Jedním z nich byl i zákrok Jiřího Šlégra, jenž rozhodčí ocenil dvěma trestnými minutami. Energetici přesilovku nesehráli vůbec špatně, avšak branku sem jim už vstřelit nepovedlo.

Úvod třetí části byl od obou týmů poněkud opatrný, avšak to se brzy změnilo. Litvínovští ve hře přitvrdili, avšak to sem jim příliš nevyplatilo. Nejprve byl vyloučen Šlégr, po něm Lukeš a hosté šli do tří. Karlovarští přesilovku sehráli na výbornou a po kombinaci Petra Pohla a zakončujícího Martina Zaťoviče se ujali dvoubrankového vedení.

Verva se s utkáním stále snažila něco udělat, avšak domácí obrana a Tomáš Závorka byli proti. Necelé dvě minuty před koncem třetí části dostali Litvínovští možnost přesilové hry, kterou si jim i za pomoci šestého hráče v poli podařilo zužitkovat. Bývalý energetik Václav Skuhravý našel dobře postaveného Martina Ručinského, který bez problémů prostřelil Závorku. To už ale bylo vše a Karlovarští si tak připisují důležité tři body do tabulky Tipsport extraligy.

Branky a nahrávky: 28. Vachovec (Gulaši, Dlouhý), 49. Zaťovič (Pohl, Rýgl) - 60. Ručinský (Skuhravý, Trávníček). Rozhodčí: Šindler, Homola - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 5:8, navíc Dresler (K. Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4608.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Schusser, J. Drtina, Dresler, Gulaši, T. Dvořák - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Zucker, R. Hruška, Kytnár - M. Látal, Koblasa, Micka. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Pavlík, Šlégr, Posmyk, Chaloupka - Martynek, Ručinský, Lukeš - Gerhát, Skuhravý, Trávníček - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Písařík, Smolka, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Vítkovice - Hradec Králové 6:2 (3:0, 2:2, 1:0)

Vítkovičtí po Spenglerově poháru vlétli do zápasu jako pokropené živou vodou. Na utrápená domácí vystoupení dávali od úvodního vhazování zapomenout přímočarým hokejem s tahem na branku, který přinesl plody už ve čtvrté minutě: do odraženého puku se z pravého kruhu opřel Sloboda a našel přesně pravý horní kout Kantorovy branky.

Hradec nehrál špatně, ale doplácel na chyby ve středním pásmu, které soupeř efektivně trestal smrtícími výpady. Pár sekund po prvním gólu měl druhý na hokejce Huna, ale z brejku sám před Kantorem mířil těsně vedle tyčky. Agilní Hunova formace udeřila až z třetí nebezpečné situace, vyraženou střelou si po rychlém protiútoku sám akrobaticky doklepl Roman.

"Dneska nám zápas od začátku sedl. Rychlé góly nám pomohly, ale důležité bylo, že jsme i pak dokázali bruslit a držet se naší hry," řekl vítkovický útočník Ondřej Roman.

Východočeši mohli vzápětí odpovědět Škodou, sólový nájezd na Šindeláře však neproměnil, a tak jim na cestu do kabiny 'přibalil' třetí gól po dalším brejku nádhernou bombou pod horní tyč Szturc.

"Říkali jsme si, že kluci z Vítkovic byli na horách, měli hodně čerstvého vzduchu a bude jim to jezdit. Že musíme vydržet první třetinu. Ale právě v ní jsme propadli a za stavu 0:3 se už hraje hodně těžko," řekl hostující obránce René Vydarený.

Vítkovice si už skvěle rozehraný zápas nenechaly vzít. Hosté se vývoj snažili zvrátit rošádami v sestavě i výměnou gólmanů, ale hned v úvodu druhé části jim domácí vzali iluze čtvrtou brankou, o kterou se v přesilovce tečí postaral Roman.

Ofenzíva Hradce byla bez zraněných hvězd Šimánka a Kudrny bezzubá. Škoda se znovu řítil v úniku zleva sám na Šindeláře, ale opět neuspěl. Prosadil se až v početní výhodě Dej, který šikovně usměrnil střílenou přihrávku Frühaufa. Jenže v 34. minutě už bylo na obrat pozdě a domácí pátým gólem v přesilové hře pět na tři uklidnil Húževka. "Do dneška nám přesilovky moc nešly. Trošku jsme pracovali na zjednodušení, více jsme stříleli a přineslo to efekt," řekl Roman.

Hradec ještě zásluhou Červeného snížil, ale nedisciplinovaným výkonem s řadou vyloučení na lepší výsledek nemohl myslet. Szturc jednu z přesilovek zužitkoval v šestý gól a od další újmy hosty ještě uchránila tyč po Kucserově střele.

"Chtěli jsme se i v druhé půlce zápasu o něco pokusit, ale měli jsme hodně vyloučených. První třetina ten zápas hodně ovlivnila. Ale Vítkovice hrály dobře. Kluci o sobě věděli, dávali si to do rychlosti, dávali pěkné góly," řekl Vydarený.

Branky a nahrávky: 4. Sloboda (Strapáč, Húževka), 11. Roman (Svačina), 19. Szturc (Vandas, M. Hlinka), 23. Roman (Svačina, Kudělka), 39. Húževka (Barinka, Stehlík), 52. Szturc (M. Hlinka) - 34. Dej (Frühauf, Vydarený), 40. Červený (Jank Frühauf). Rozhodčí: A. Jeřábek, Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:9, navíc Pláněk (Hradec Králové) 10 minut. Využití: 3:1. Diváci: 5198.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Bail - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, Szturc - Kucsera, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Hradec Králové: Kantor (21. Kacetl) - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Jank, Frühauf, Plášil - Dej, Mertl, L. Květoň - Suja, Marha, Červený - Švagrovský, Knotek, Škoda - Švihálek, Langhammer, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Chomutov - Zlín 2:3 po sam. náj. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)

„Do poslední chvíle jsem nevěděl, co udělám. Nejdřív jsem chtěl střílet na lapačku, ale tohle gólman čekal. Tak jsem si vzpomněl na tenhle blafák. Nejsem nájezdový specialista, ale prostě to se štěstím vyšlo," usmíval se spokojený zlínský šikula Zámorský.

Poté však Chomutov jeho nájezd reklamoval u rozhodčích. „Myslel jsem, že puk musí pokračovat stále dopředu, ale on se zastavil. Uznali ho, nic se neděje," vysvětloval chomutovský kapitán Luboš Bartečko.

V první sérii nájezdů ještě Hruška s Čechem trefili volné místo ve výstroji obou gólmanů. Ti poté svým umem i s dávkou štěstí odolávali nájezdníkům. Růžička pochytal pokus Holíka i „ruský blafák" v podání Petra Lešky, který pumelicí mezi kruhy málem chomutovskému brankáři vyrazil lapačku z ruky.

Vylámali si na něm zuby i Balaštík s Marušákem, podruhé i Čech s Leškou. Kašík zase pochytal dvakrát Straku i Gajovského, Sikoru či na druhý pokus Hrušku. Lapil dohromady hned čtyři mečboly Chomutova. Pak přišla skvostná chvíle 21letého zlínského zadáka. „Vůbec jsem nečekal, že bych mohl jet. Pak na mě ale trenér ukázal. Říkal jsem si, že nemám co ztratit, protože jsem dlouho nejel," popisoval své myšlenky Zámorský. „Ani nevím, kudy mi to tam propadlo," štvalo chomutovského brankáře Růžičku.

Na Zámorského parádní pátou trefu sezony už Kanaďan Bomersback reagovat nedokázal, Chomutov penaltový rozstřel prohrál i popáté v ročníku. Naopak ruce zlínského mága Kašíka mohly letět vzhůru, protože slavil šestou výhru Zlína v nájezdech v sezoně. Hned o čtyři z nich se postaral právě Kašík.

Tři body mohl zajistit Zlínu Leška

Přitom se zápas do rozstřelu vůbec nemusel dostat, kdyby Zlín ve druhé polovině dramatického a místy řízného střetnutí nepolevil a nenechal si smáznout dvoubrankové vedení z první části.

To už ve 14. minutě zařídil z dorážky důsledný Veselý, který zametl Čajánkovu vyraženou střelu. V 18. minutě pak dostal na zlínské hokejky pohodu přesilovkový projektil Marušáka. „Do utkání jsme chtěli vstoupit aktivně a pohlídat si začátek, abychom domácí nepustili do vedení, což se nám i podařilo. První třetinu jsme odehráli velice dobře," liboval si asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Také ve druhé třetině Zlín pokračoval v aktivitě, ale Čajánek, Čech a Balaštík nechali vyniknout brankáře Růžičku, na druhé straně netrefil Hruška puk před odkrytou klecí Kašíka. Zlín poměrně snadno přecházel střední pásmo, Chomutov vypadal skutečně hodně mdle. Jenže pak ve 34. minutě Bartejs vyzval na pěstní souboj Horáka, čímž Pirátům dodal potřebnou kuráž. Ve druhé části Zlín soupeře přestřílel 16:5.

A ve 38. minutě se Chomutov dočkal. Straka od mantinelu našel Kubinčáka, který střelou nad beton Kašíka snížil. „Odstoupili jsme od naší hry. Byli jsme nedůslední, v obranné i útočné činnosti a v podstatě jsme pustili domácí do zápasu," nechápal Jurík.

Přiostřilo se, Čajánek si měl co povídat s teprve 19letým obráncem Radkem Havlem, Okál zase s Trefným. Piráti se umně dostali do řeže. Ve třetí části ještě Mrázkův pokus skončil na horní tyči, Gajovského průnik mezi dvěma beky ještě Kašík vypíchl, ale na dorážku Marka Sikory neměl nárok. Chomutov řádně kousal, i Zlín se připomněl tyčí Čajánka i šancemi Kubiše či Okála.

Ještě 20 vteřin před třetí sirénou měl na hokejce tři body Leška, který sám mezi kruhy pálil jen do gólmana. V prodloužení v přesilovce čtyři na tři dvakrát pálil Bartečko, ale Kašík byl na místě. „Až do konce utkání jsme se hledali a v poslední třetině jsme se dokonce strachovali o výsledek," veděl Jurík, že více šancí měl Chomutov. Přesto všechno mohl v nájezdech Zámorský začít tvořit svou hokejovou symfonii.

Branky a nahrávky: 38. Kubinčák (J. Straka, Krstev), 43. Sikora (Gajovský, D. Hruška) - 14. Veselý (Čajánek, Okál), 18. Marušák (Leška, Balaštík), rozhodující nájezd Zámorský. Rozhodčí: Polák, Pavlovič - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 3459.

Chomutov: Martin Růžička - J. Mrázek, Krstev, Tejnor, Prošek, Bartejs, Trefný, od 33. min. navíc Havel - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Bomersback, J. Straka, Bartečko - Sikora, Jar. Svoboda, Šagát - Mainer, Kubinčák. Trenéři: Turek a R. Kaše.
Zlín: Kašík - Marušák, Horák, Zámorský, Valenta, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Holík, F. Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Autor: Redakce, ČTK, Michal Čejka, Jiří Nagy, Daniel Ostrčilík