Vítkovice ukončily Liberci sezonu, jsou ve čtvrtfinále. Pardubice vedou

Praha - Hokejisté Vítkovic ovládli i třetí bitvu předkola play off proti Liberci, zvítězili 6:2 a doplnili čtvrtfinalisty. Pardubice si vypracovaly mečbol, Slavii přestřílely 4:2, Zohorna připravil tři góly.

13.3.2014 AKTUALIZOVÁNO 13.3.2014

Hokejisté Vítkovic se radují z gólu proti Liberci.Foto: Deník/Martin Bergman

Vítkovice uzavřely v nejkratším možném termínu sérii předkola proti Liberci a po výhře 6:2 na ledě Bílých Tygrů postoupily do čtvrtfinále extraligy. Dva góly vítězů vstřelil útočník Michael Vandas. Sérii vyhráli Ostravané 3:0 na zápasy. O tom, zda nyní Vítkovice vyzvou vítěze základní části Spartu, nebo druhý Třinec, rozhodne až konečný výsledek série mezi Pardubicemi a Slavií.

Pardubice vyhrály v třetím utkání předkola na ledě Slavie 4:2 a v sérii hrané na tři vítězství vedou 2:1. V pátek tak v Praze mohou slavit postup do čtvrtfinále. Na výhře Východočechů se třemi asistencemi podílel útočník Tomáš Zohorna.

Liberec - Vítkovice 2:6 (1:2, 1:1, 0:3)

Liberec zahájil boj o naději velmi špatně. Jako kdyby byli Severočeši nepoučitelní; soupeř se v obou úvodních zápasech dokázal prosadit krátce po úvodním buly a povedlo se mu to i tentokrát. Po 121 vteřinách využil Vandas okamžiku, kdy zůstal zcela osamocený před brankovištěm, a procedil puk skrz Lašáka. "Když se podívám zpět na celou sérii, měli jsme do těch zápasů strašně špatné vstupy a ve všech inkasovali gól do třetí minuty," řekl kouč poražených Pavel Hynek.

Domácí byli poté aktivnější. Nejprve sice sehráli tragicky přesilovku, ale pak musel bek Sloboda za zády gólmana Šindeláře odpálit kotouč do bezpečí. Na druhé straně řešil samostatně přečíslení dvou na jednoho Káňa, zakončil sice mimo, jenže v polovině první části přidal druhou trefu Vítkovic úspěšně dorážející Šedivý.

Ve 13. minutě se opřel do puku zadák Gřegořek, před Šindelářem pohotově tečoval Víšek a snížil. Krátce před přestávkou mohli mít Vítkovičtí dvoubrankový náskok zpět, jenže Burger po velké chybě v rozehrávce Liberce minul v zakončení akce dvou na jednoho.

Bartek v úvodu druhé dvacetiminutovky sice rozjásal diváky, ale pouze ranou do boční sítě. Právě domácí kanonýr ve 28. minutě skvěle našel Bulíka, ten se ale dostal moc blízko Šindelářovi a navíc byl faulován. V následné početní výhodě přišlo několik velkých šancí Liberce, z nichž tu největší měl Vampola - od modré čáry však ležícího Šindeláře nepřekonal.

"Celkově jsme zaostávali v té koncovce, tlaku do branky i v efektivitě. na jednu stranu musím vyzdvihnout výkon gólmana Vítkovic, ale na druhou stranu jsou šance, z nichž musíte dát gól, ať v té brance stojí kdokoliv. Musím ocenit hru Vítkovic, které hrály výborně, ale my jsme v tom v těch zápasech selhali," přiznal Hynek.

Liberec doplatil na zbytečná vyloučení

Ve 37. minutě byl po Urbanově akci blízko úspěchu opět Vampola, poskakující puk při dorážce do odkryté branky ale netrefil. Na trestnou lavici musel poté Burger. Bartek nahodil do chumlu hráčů před brankovištěm a Výtisk, který byl jedním z nich, si odražený puk našel a vyrovnal. Už o 77 vteřin později měli však hosté díky Hunovi vedení zpět.

Na začátku třetího dějství byl blízko vyrovnání Nedvěd. Místo toho ale navýšili vedení hosté zásluhou kapitána Burgra, jenž trefil přesně ranou z mezikruží. Liberec se snažil opět vrátit do zápasu, jenže jeho snaha končila často fauly a zbytečnými oslabeními. "Mrzí mě, že jsme lépe nedohráli ten závěr a nebojovali o to až do konce. Tam už jsme to neunesli, byla tam zbytečná vyloučení," přitakal Hynek.

Když v polovině 56. minuty využil dlouhou přesilovku pět na tři ranou od modré čáry Stehlík, bylo o postupujícím jasno. Lahůdku na závěr přidal ještě Vandas, jenž parádním gólem dovršil suverénní postup Vítkovic.

"Před sérií jsme věděli, že nastupujeme proti velmi kvalitnímu mužstvu, které vyhrálo sedmkrát po sobě. A to se v těch zápasech také potvrdilo. Jejich výkonnost byla opravdu dobrá a nás postup přes ně těší. Navíc jsme to zvládli za tři zápasy a máme i čas na odpočinek," pochvaloval si hostující kouč Peter Oremus.

Branky a nahrávky: 13. Víšek (Gřegořek, Bulík), 38. Výtisk (Bartek, Hunkes) - 3. Vandas (Kolouch, E. Němec), 11. Šedivý (Szturc, J. Káňa), 39. Huna (Svačina, Roman), 43. Burger (Húževka, Strapáč), 56. Stehlík (Barinka, Burger), 60. Vandas (E. Němec, Kolouch). Rozhodčí: Hribik, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 13:8. Využití: 1:2. Diváci: 4936. Konečný stav série: 0:3.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gřegořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - K. Jass, Zacha, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, R. Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Kolouch, E. Němec - J. Káňa, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Slavia - Pardubice 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Hosté se v O2 areně představili bez hrdiny předchozích dvou utkání útočníka Tybora. Na jejich hře se to ale tolik nepodepsalo. Do první šance se Pardubice dostaly v 5. minutě, kdy Radilovu střelu Furch s námahou vyrazil. Pozornost Hudáčka na druhé straně prověřil Jiří Doležal, ale také neuspěl.

Poté se na ledě dlouho nic zajímavého nedělo, Východočeši byli mírně aktivnější, ale gólové šance si nevytvářeli. V 17. minutě se ale do ideální pozice mezi kruhy dostal obránce Benák a tvrdou střelou zajistil Pardubicím vedení. Slavia však rychle odpověděla. O 45 sekund později se trefil pod horní tyč Jiří Doležal.

Do konce první části ale nerozhodný výsledek nevydržel. Jedenáct sekund před sirénou se za obranu Pražanů dostal Sýkora a prostřelil Furcha podruhé. "Sejk je sám o sobě hodně rychlý a stačí jen dát puky dopředu. Víme, že on si to najde a většinou dává góly," řekl Zohorna, který elitního střelce Pardubic do úniku přesnou přihrávkou vyslal.

Kouč Růžička následně pozměnil složení útočných formací a Slavia si na začátku druhé třetiny vytvořila tlak. Vyrovnat se jí ale nepodařilo. Ve 28. minutě byli navíc v krátkém sledu vyloučeni Růžička mladší a Jelínek a hosté měli minutu a 51 sekund dlouhou výhodu pět na tři. Gól sice nedali, ale srovnali se soupeřem opět krok.

Kadlec: Nemůžeme spoléhat jen na závěr

Ve 38. minutě již třetí branku hosté přidali. Furcha prostřelil obránce Ďaloga a přiblížil hosty druhé výhře v sérii. Brance předcházel souboj Furcha se Zohornou, po kterém se dostal brankář domácích mimo tři tyče, obránce hostů tak měl při zakončení ulehčenou úlohu.

"Byl tam nahozený puk na branku a já jsem viděl, že mu vypadl. Jen jsem tam zajel a snažil se k němu dostat, případně to dorazit. On mě chytil za hokejku nebo se mi někde zahákla. Nevím, co se stalo. Byla ale blokovaná. Snažil jsem se dokopat puk a naštěstí to dopadlo dobře," řekl Zohorna. Furch celý moment komentovat nechtěl. "Rozhodčí říkal, že jsem fauloval já, víc bych to nerozebíral. Pak už jsem jen udělal univerzální rozklek, kdyby mě to náhodou trefilo. To se ale nestalo," řekl Furch.

Na přelomu druhé a třetí části Východočeši nevyužili dlouhou přesilovku čtyři na tři a Slavia i díky tomu mohla zápas ještě zdramatizovat.

V 54. minutě byl vyloučen Nosek a Kadlec již po třech sekundách nabídnutou šanci využil. Výhodu přesilové hry měli domácí i v samotném závěru normální hrací doby. Snahu vyrovnat podpořil kouč Růžička odvoláním brankáře. Místo vyrovnání však Slavia počtvrté inkasovala.

"Věřili jsme, že se nám podaří dát gól. Je to škoda, měli jsme tam jednu nebo dvě šance. Na druhou stranu ale nemůžeme čekat, že budeme otáčet všechny zápasy v posledních pěti minutách. To se povede jednou, možná dvakrát, ale ne každý zápas," uznal kapitán Slavie Petr Kadlec.

Branky a nahrávky: 17. J. Doležal (V. Růžička ml., Kolařík), 54. Kadlec (Knot, P. Jelínek) - 17. Benák (T. Zohorna), 20. P. Sýkora (T. Zohorna, Benák), 38. Ďaloga (T. Zohorna, P. Sýkora), 60. Semorád. Rozhodčí: Minář, Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6651. Stav série: 1:2.

Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Valach, Kolařík, Šenkeřík, Holub, od 21. navíc Knot - Krenželok, Langhammer, Sklenář - Bednář, P. Jelínek, T. Doležal - Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal - Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Mozer - Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Autor: Redakce, ČTK