Sparta přibrzdila Liberec, Vítkovice vykřesaly naději na play-off, Brno padlo

Praha - Základní část hokejové extraligy pomalu míří do finiše. V pátek nabídla kompletní 46. kolo. A začalo dramatickou přestřelkou, ve které Vítkovice otočily duel proti Pardubicím díky drtivé třetí třetině a zvítězily 6:4. Druhá Sparta ovládla šlágr s vedoucím Libercem a stáhla jeho náskok na šest bodů. O výhře Boleslavi v prodloužení rozhodl Klepiš. Brno prohrálo bláznivý duel s Plzní. Honejsek hattrickem srazil Třinec. Olomouc nezvládla derby, padla po nájezdech. Chomutov venku uspěl po deseti nezdarech.

19.2.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 19.2.2016
28 fotografií
Michal Řepík z Liberce (vlevo) a Jan Hlaváč ze Sparty.

Michal Řepík z Liberce (vlevo) a Jan Hlaváč ze Sparty.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Hit kola mezi vedoucím Libercem a druhou Spartou drama nenabídl. Pražané zvítězili jasně 5:2 a Bílým Tygrům se přiblížili na šest bodů. Dvěma góly se na cenném skalpu podílel Miroslav Forman, který se tak Spartě odvděčil za prodloužení smlouvy (o čtyři roky).

Parádní obrat. Vítkovice šokovaly Pardubice a zvítězily 6:4. Domácí utkání otočili pěti góly v třetí části ze stavu 1:3, když o vítěznou trefu se postaral obránce Jan Štencel deset minut před koncem kuriózním nahozením od červené čáry. Hosté sice využili proti sousedovi v tabulce, který stejně jako oni usiluje o předkolo, tři přesilovky, přesto odjeli s prázdnou.

Utkání nahoru dolů plné emocí. Tak se dá popsat duel Komety, která podlehla Plzni 4:5 po nájezdech. V utkání třikrát dotahovala náskok soupeře a ještě v prodloužení mohla slavit výhru.

Přímý postup do čtvrtfinále se Olomouci pořádně komplikuje. Kohouti totiž nezvládli další důležitý zápas, když se Zlínem prohráli 1:2 po samostatných nájezdech.

Mladá Boleslav uspěla na ledě Litvínova 5:4 v prodloužení. V dramatickém závěru poslal Rostislav Martynek tři minuty před sirénou domácí do vedení 4:3, ale hosté při power play ve hře šest na tři v čase 58:53 srovnali Matějem Stříteským. V prodloužení pak rozhodl Jakub Klepiš. Strůjcem vítězství byl Marek Trončinský, který se podepsal pod všechny góly Boleslavi - jeden sám vstřelil, čtyřikrát nahrával.

Hradec přetlačil Třinec 3:2 a po šesté domácí výhře za sebou se posunul na třetí místo před Plzeň. Hrdinou utkání se stal útočník Antonín Honejsek, který stihl hattrick během pěti minut a pěti vteřin, čímž otočil stav na 3:1. Desátí Oceláři prohráli potřetí za sebou a jejich náskok na jedenácté Vítkovice se snížil na pět bodů.

Chomutov zničil Karlovy Vary 6:1 a ukončil tak sérii deseti venkovních porážek. Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky staršího se díky tomu na sedmém místě přiblížili šesté Olomouci na rozdíl tří bodů.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)

"Klíčové bylo, že jsme zvládli hru v oslabení. Proto jsme v Liberci bodovali. Bylo to trochu vyhrocené, ale narazili na sebe dva medvědi…," řekl trenér hostů Josef Jandač.

Souboji aktuálně nejlepších týmů soutěže předcházel slavnostní moment. Domácí klub ocenil svého bývalého brankáře Milana Hniličku, který část úspěšné kariéry strávil i ve Spartě, a vyvěsil dres s jeho číslem 33 pod strop arény.

Domácí byli v úvodu aktivnější, brankáře Taylora, který dostal přednost před Pöpperlem, však překonat ani výrazněji ohrozit nedokázali. Do první vážnější šance se dostal na druhé straně Buchtele, Lašákovu branku ale netrefil. Neprosadil se ani osamocený Vampola na druhé straně.

Skóre otevřel v 10. minutě Forman, který využil při liberecké přesilovce Ševcovo zaváhání. "Mu to špatně skočilo, takže jsem měl i trošku štěstí," přiznal Forman. Vyrovnat mohl aktivní Vampola, ale na kanadského gólmana nevyzrál. Oba celky dokazovaly, že extralize momentálně dominují zaslouženě, a vyprodaná Home credit aréna byla svědkem kvalitního hokeje.

Spartu zdobila obrana

Druhého gólu se diváci dočkali ve 24. minutě, kdy se po rychlém protiútoku prosadil Cingel. Následně se na ledě začalo více jiskřit a po první šarvátce rozhodčí rozdali včetně pěti osobních trestů hned 66 trestných minut. Tygři i díky tomu později hráli 62 sekund dlouhou přesilovku pět na tři, snížit ale nedokázali.

Naopak sami podruhé v oslabení, již klasickém, inkasovali. Lašák se zranil při zákroku a Forman zakončil do prázdné branky. "Viděl jsem, že (Lašák) zůstal ležet. Tomáš Netík dorážel puk ze strany a já si myslel, že už to bude gól. Jen jsem tam dojížděl, a když se dostal puk ke mně, tak jsem vystřelil do prázdné branky," řekl Forman.

Z tvrdého direktu se však Tygři rychle otřepali a Řepík po Vampolově přihrávce snížil. Elitní formace domácích mohla duel zdramatizovat ještě víc, Taylor však skvělým zákrokem zlikvidoval Birnerovu šanci. "Vrátili jsme se do hry, ale musím uznat, že Sparta byla velmi silný soupeř. Těžko jsme se dostávali k její brance," uznal kouč domácích Filip Pešán.

A tak se opět prosadila Sparta. V přesilovce zvýšil na 4:1 Buchtele. I tentokrát ale dokázal Liberec rychle odpovědět, o 31 sekund později překvapil Taylora bekhendovou střelou Bakoš.

Severočeši se poté snažili ještě snížit, Pöpperleho, který ve třetí třetině nahradil zdravotně indisponovaného Taylora, však překonat nedokázali. Navíc v závěru se rozhodli riskovat při hře bez brankáře, čehož využil Kumstát.

Branky a nahrávky: 30. Řepík (Vampola, Birner), 37. Bakoš (Bulíř) - 10. Forman, 24. Cingel (Netík, Hlaváč), 28. Forman (Netík), 37. Buchtele (Přibyl, Čajkovský), 59. Kumstát. Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:14, navíc Lakatoš, Stránský - Hrbas, Hamilton, J. Mikuš všichni 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Liberec: Lašák (28. Schwarz) - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, od 21. navíc Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.
Sparta: Taylor (41. Pöpperle) - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - Netík, Cingel, Hlaváč. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 3:3 - 0:0)

„Zápas se musel lidem určitě líbit. Bylo v něm hodně šancí a nastřelených tyček. Kluci dřeli, ukázali charakter. I bodu si ceníme," povídal brněnský asistent trenéra Kamil Pokorný.

Hosté z Plzně potvrdili, že jim ofenziva v posledních zápasech funguje. Kometě odskočili v utkání třikrát na rozdíl gólu. „Mrzí mě, že jsme dostali všechny čtyři góly z prostoru před brankou. Musíme zapracovat na odstranění těchto chyb," uvědomoval si bolest domácí defenzivy Pokorný.

Brňané střeleckou smůlu prolomili až v 37. minutě. Domácí forvard Jan Káňa ukradl kotouč americkému útočníkovi Ryanu Hollwegovi a nachystal puk do jasné pozice Vojtěchu Němcovi. Káňa ještě přidal ke svému výkonu i gól, když dvě minuty před koncem poslal zápas do prodloužení.

„V závěru Jozef (Kováčik – pozn. red.) dostal puk na modrou, postavil jsem se před branku a nějak natřikrát jsem to tam doplácal přes beton," popsal Káňa gólovou situaci na 4:4.

Nájezdy rozsekl Johnson

Vyrovnávací branka rozezlila Tomáše Svobodu, který v Plzni hostuje z Komety do konce sezony. Dostal osobní trest a při odchodu do kabiny vztekle rozštípal hokejku. „Mrzí mě ten můj konec, že to takto dopadlo, ale k tomu se ani nejde vyjadřovat. Člověk potí šedesát minut krev a pak se stane pár zbytečných momentů, které vrátí druhý tým do hry, a to mě rozčílilo," hlásil Svoboda nekonkrétně.

Prodloužení se hrálo ve vysokém tempu i kvůli vyloučením a situaci tři na tři. „Mrzí mě, že jsem dal další tyčku, mohla rozhodnout zápas. Vyhnuli bychom se nájezdům a panovala by spokojenost," litoval brněnský obránce Jozef Kováčik, jenž mohl v prodloužení navázat na svůj gól ze třetí třetiny.

V nájezdech se prosadil jen hostující Nicholas Johnson. Brňané zvolili ve všech případech jen střelu. Kometa se tak po zisku bodu posunula na deváté místo tabulky, ovšem náskok na jedenácté místo se zmenšil na šest bodů. Plzeň je čtvrtá.

Branky a nahrávky: 37. V. Němec (J. Káňa II), 42. L. Čermák (Dočekal), 50. Kováčik (Dočekal, R. Zohorna), 59. J. Káňa II (Kováčik) - 20. Indrák (Kracík, Kubalík), 43. Lev (T. Svoboda, Kratěna), 44. Indrák (Kracík, Kubalík), 53. Johnson (Kratěna, T. Svoboda), rozhodující sam. nájezd Johnson. Rozhodčí: R. Čech, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vylolučení: 9:9, navíc T. Svoboda (Plzeň) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Štindl, T. Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Trška, Malec, Kozák - Ton, J. Hruška, Ostřížek - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - R. Zohorna, Koreis, Burian - od 21. navíc Dvořák. Trenéři: Zábranský, Pešout a Pokorný.
Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Přikryl, Lev. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

HC Vítkovice Steel - HC Dynamo Pardubice 6:4 (0:0, 1:3, 5:1)

Vítkovice i v důležité bitvě ukázaly, že s úvody třetin mají problém. Po šestigólovém kolapsu v Plzni jim už po několika sekundách mohl dát branku Marcinko, ale Bartošák jeho ránu vytáhl nad břevno.

Jinak však žádný z týmů startovací tempo nepřepálil a skrze zajištěné obrany pronikli až v 10. minutě domácí díky parádnímu pasu Olesze na Szturce, kterého vychytal Maxwell. Závěr prvního dějství byl ale na šance bohatý: Bartošák domácí podržel při střelách Sýkory a Čáslavy, kdy puk lapil centimetry před čarou, Maxwell zase zneškodnil Hovorkovo sólo v oslabení.

Druhá část se Vítkovicím hrubě nevyvedla. A to přesto, že při signalizovaném vyloučení potrestal Nedbalovu chybu ve 25. minutě ze sóla prvním gólem ve vítkovickém dresu Kafka. "Oblíbená situace, moje parketa. Jsem brejkový hráč, mám rád, když dostanu puk za obránce," řekl Petr Kafka.

Ale obdržený gól nastartoval Dynamo. Stav rychle srovnal Rapáč, který zblízka zasunul za Bartošáka vyraženou střelu Ščotky. V 37. minutě zvýšil Orsava, který do prázdné rány uklidil Moňovu nepovedenou ránu. Neškodné Ostravany navíc v přesilovce třetí trefou vyprovodil do šatny kanonýr Sýkora.

Zmrtvýchvstání Vítkovic

Třetí část však přinesla nevídané probuzení domácích. Olesz k němu zavelel už po 18 sekundách a přesnou dorážkou snížil na 2:3, Kafka poté v přesilovce zpoza branky o Maxwellovu brusli vyrovnal. Vítkovický výkon letěl v závěru o sto procent nahoru.

Nepřibrzdil ho ani Moňa, který v početní výhodě ve 48. minutě opět obnovil vedení hostů.

Balán po Hovorkově slalomu protlačil puk pod Maxwellem v 50. minutě počtvrté a 33 sekund nato dokonal zvrat kuriózním gólem od červené čáry Štencel, jehož nahození přeskočilo zvláštním odrazem o led Maxwellovu lapačku. "Takové góly padají. Nechci házet vinu na Brandona, předtím dvacet zápasů chytal výborně. Má právo na slabší chvíli. My jsme si prohráli zápas sami," řekl Branislav Rapáč.

Když už hosté začali pomýšlet na odvolání gólmana, dvě minuty před koncem vyzrál na Maxwella švihem po ledě Szturc a šestým gólem ještě oprášil vítkovické myšlenky na předkolo play off.

"Rozhodla naše 'disciplína' v třetí třetině. Takhle rozehraný zápas by zkušené mužstvo nemělo prohrát. Ztratili jsme koncentraci a přestali hrát jednoduše. Nevím, jestli jsme chtěli vyhrát 5:1…," řekl Rapáč.

Branky a nahrávky: 25. P. Kafka (M. Hlinka, Čerešňák), 41. Olesz (Čerešňák), 45. P. Kafka (Čerešňák, Olesz), 50. Balán (Hovorka, P. Zdráhal), 50. Štencel (Tomi), 58. Szturc (Pastor) - 28. Rapáč (Ščotka), 37. Orsava (Moňa), 39. P. Sýkora (Štajnoch), 48. Moňa (Orsava, Tomášek). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:3. Diváci: 5082.

Vítkovice: Bartošák - Čerešňák, Kovář, Štencel, Philipp, Sloboda, Pastor - Olesz, Balán, Szturc - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Burger, Hovorka - Tomi, M. Hlinka, P. Kafka. Trenéři: Svozil a Petr.
Pardubice: Maxwell - Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Ščotka, Bokroš, Šeda - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Tomášek, Kaut, Poulíček - Moučka, M. Beran, Rapáč. Trenéři: Draisaitl, Potajčuk a R. Král.

HC Olomouc - PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Situace kolem šestého místa je značně vyrovnaná. Hanáci na pátou Boleslav sice ztrácejí jen dva body, ale před sedmým Chomutovem už mají k dobru jen tři a na Zlín čtyři. „Bodů je ve hře ještě dost. Těžko předbíhat, jak se bude vše vyvíjet," řekl olomoucký trenér Jan Tomajko. „Situace se může měnit každým kolem. Rozhodne až to poslední," myslí si zlínský kouč Juraj Jurík.

Mora začala aktivně a na Kašíka mířila jedna střela za druhou. Kohouti však úspěšní nebyli a hra se postupně vyrovnala. Na druhé straně se v nebezpečné pozici zjevil Čachotský, ale pálil jen do Konráda.

V polovině první třetiny se do brejku dostal Buc, ale Kašík ho vychytal. Vzápětí ujel Ondráček, jenže ten zase mířil vedle. Skóre nakonec otevřeli domácí. Vyrůbalík pálil od modré, Kucharczyk tečoval a Holec puk uklidil do prázdné branky.

Na začátku druhé třetiny se do nadějné šance v přesilovce dostal Vyrůbalík, jenže puk nad Kašíkův beton nezvedl.

Hosté se i nadále snažili vyrovnat a do velké šance se dostal Maruna. Po přihrávce zpoza branky trefil jen Konrádovy betony. Těsně před druhou sirénou zůstal zcela sám před zlínskou brankou Kucharczyk, jenže byl tak překvapen, že ani nevystřelil a puk mu utekl.

Závěr prodloužení okořenila bitka

Po přestávce už ale hosté vyrovnali. Elitní první útok předvedl bleskovou kombinaci a Říčka střílel do prázdné branky. Hosté mohli okamžitě skóre otočit. Ideální přihrávku mezi kruhy dostal Říčka, ale Konráda neprostřelil.

Zlín převzal iniciativu, skóre se už do konce normální hrací doby neměnilo. „Zlín se pak dostal víc do hry a zatlačil nás," přiznal trenér Tomajko.

Na začátku prodloužení zahrozil Holík a Konrád s námahou jeho bombu vyrazil nad. Modrožlutí dostali Hanáky pod tlak a ti s vypětím všech sil odolali. Závěr ještě okořenila bitka Staňka s Veselým.

Samostatné nájezdy ve čtvrté sérii rozhodl zlínský kanonýr Bukarts. Kohouti v této herní činnosti propadli již počtvrté za sebou. „V nájezdech se nám teď nedaří. Doufám, že si to schováváme na později," dodal Tomajko.

„Utkání bylo hodně bojovné, ve vysokém tempu. Remíza je spravedlivá a v loterii jsme byli šťastnější," okomentoval zápas Jurík.

Branky a nahrávky: 17. Holec (Kucharczyk, Vyrůbalík) - 45. Říčka (P. Holík, Bukarts), rozhodující sam. nájezd Bukarts. Rozhodčí: Lacina, Souček - Kis, Lučan. Vyloučení: 7:6, navíc Staněk - O. Veselý oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5500.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Kucharczyk, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.
Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - T. Sýkora, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

V první třetině vládli na ledě hokejisté Třince. Byli lepší, střelecky aktivnější. Jenže veterána Svobodu, který v hradecké brance nahradil nemocnou jedničku Kacetla, překonali jen jednou. V 18. minutě se po perfektní individuální akci prosadil kapitán Irgl.

Jenže ve druhé části se Hradec probral. K výraznějšímu vedení mu pomohlo vzepjetí v rozmezí pěti minut a pěti vteřin. Tento čas totiž stačil útočníku Honejskovi, aby nasázel třetí hattrick v kariéře a první v dresu východočeského týmu.

Honejsek se pokaždé trefil, když měl Hradec početní převahu. Poprvé to zvládl během výhody při signalizovaném vyloučení, to z úhlu dorazil odražený puk. Podruhé už skóroval v přesilovce, opět projevil důraz a pohotovost před brankovištěm, když dotlačil puk odražený gólmanem Hamerlíkem po svém vlastním pokusu.

Po druhé brance si vzali třinečtí trenéři oddechový čas, jenže ani půlminutová pauza Honejska nezabrzdila. Třetí zásah přidal opět v přesilovce, když ho poslal do samostatného úniku kapitán Bednář. Honejsek akci zakončil šikovným blafákem. Jde o šestý nejrychlejší hattrick extraligové historie.

"Nikdy předtím jsem nedal tři góly za pět minut, takže to byla nejlepší pětiminutovka kariéry," usmíval se po utkání Honejsek, jenž zaznamenal třetí třígólové představení kariéry. "Dal jsem první gól, s ním přišlo i sebevědomí, potom jsem udělal kličky, které jsem si poslední zápasy nedovolil," připustil Honejsek.

Naději dal Třinci Rákos

Domácí šli sice do třetí třetiny s poměrně slušným náskokem, ale už v první minutě ho Třinec zmenšil. Po nahození tečoval puk mimo Svobodův dosah Rákos. Třinec zvýšil důraz, snažil se o vyrovnání, Hradec se soustředil především na obranu středního pásma.

Oceláři neměli větší příležitosti ani v přesilovce, naopak domácí mohli v početní výhodě rozhodnout. Červený jel v 55. minutě sám na Hamerlíka a byl sražen. Trestné střílení však nezvládl, puk napálil mimo bránu. Po neproměněné penaltě se na ledě strhla smršť šancí. Za hosty mohli vyrovnat Rákos i Stehlík, za domácí mohl přidat čtvrtý zásah Honejsek. Další gól ale už nepadl.

"Samozřejmě se mi zápas nehodnotí dobře. Odehráli jsme velice slušnou první třetinu. Pak jsme měli ve druhé třetině pětiminutový zkrat a darovali domácím tři góly vlastně zadarmo. Ve třetí třetině to bylo lepší, i když nám Hradec mohl několikrát odskočit. Zápas rozhodlo právě těch pět minut ve druhé třetině," zhodnotil duel kouč poražených Jiří Dopita.

Branky a nahrávky: 23. Honejsek (Dej, Bednář), 25. Honejsek (Ihnacak, Červený), 28. Honejsek (Bednář) - 18. Irgl (Dravecký, Stehlík), 41. Rákos (Plíhal). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 5187.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Plášil, K. Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek - Bednář, T. Knotek, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - J. Kudrna, R. Pilař, Šimánek - Köhler, Vantuch, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.
Třinec: Hamerlík - Nosek, M. Doudera, Galvas, Slovák, Jank, Stehlík - Irgl, Kopecký, Dravecký - Rákos, Plíhal, Svačina - Tybor, Polanský, Adamský - Hrabal, Matuš, Jašek. Trenéři: Dopita a Mucha.

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 1:6 (0:1, 1:2, 0:3)

Domácí Energie nastoupila v podkrušnohorském derby už s uzdravenými obráncem Benákem a poprvé před domácím publikem i s útočníkem Haščákem, který se v prvním utkání po zranění blýskl v Mladé Boleslavi dvěma góly.

Velkou příležitost měl v sedmé minutě Pospíšil, ale jeho střela minula odkrytou branku. O čtyři minuty později skončilo Jánošíkovo nahození na horní tyči Závorkovy branky. Piráti se dočkali vedení 11 vteřin před první pauzou, kdy Hřebejkovu přihrávku zužitkovat zblízka Kämpf.

Karlovarským hokejistům se podařilo vyrovnat ve 28. minutě, kdy Gríger vyhrál vhazování a střelou od modré čáry Sičák překonal Kristana. Z nerozhodného stavu se ale domácí dlouho netěšili. Ve 30. minutě se po tlaku v útočném pásmu odrazil puk od brusle Pospíšila za Závorkova záda. Branku potvrdil videorozhodčí a Piráti znovu vedli.

Chomutov převzal aktivitu a zejména Červenkova formace dělala domácí obraně velké problémy. Suverénně nejproduktivnějšího hráče extraligy navíc ve 36. minutě zastavil jen za cenu faulu Benák a jeho vyloučení potrestal David Květoň.

"Rozhodly přesilové hry, které se nám v poslední době začaly dařit, což mělo vliv i na konečný výsledek. Domácí měli v úvodu dost šancí, ale jak jsme se utrhli, tak už jsem zápas drželi a dovedli jsme ho do vítězného konce," pochvaloval si asistent hostujícího trenéra Břetislav Kopřiva.

Třetí třetina patřila Pirátům

V závěrečném dějství Chomutov, který v předešlých deseti duelech venku získal jen dva body, dovršil debakl Energie. Ve 44. minutě si mezi kruhy nabruslil Ölvecký a prosadil se střelou zápěstím. Pak se trefil Rutta a zaznamenal desátou branku v sezoně. Výsledek dovršil deset minut před koncem po Červenkově třetí asistenci v utkání Račuk.

"Co jsme chtěli v utkání hrát, jsme drželi třicet minut. Po soupeřově šťastném gólu jsme inkasovali na 1:2 a potom už bylo na ledě jen jedno mužstvo - Chomutov. Bohužel. Rozhodly také proměněné přesilové hry soupeře za naší nedisciplinovanost. Hrát třicet minut je velice málo. Zbytek hry byl z naší strany hanebný," prohlásil kouč poražených Karel Mlejnek.

"Dneska jsme navázali na náš výkon doma s Olomoucí. Mužstvo se zklidnilo. Jak doma výborně bruslilo, tak tomu bylo i dnes. Samozřejmě až na začátek, kdy jsme stáli a měli jsme štěstí, že jsme neinkasovali. V dalším průběhu se mužstvo postupně zvedalo a podalo dobrý výkon," prohlásil Břetislav Kopřiva.

Branky a nahrávky: 28. Sičák (Gríger) - 20. Kämpf (Hřebejk, Jánošík), 30. Pospíšil (Rutta, Červenka), 37. D. Květoň (Kämpf), 44. Ölvecký (Sklenář, Šidlík), 49. Rutta (Červenka, Tomica), 50. Račuk (Červenka, Pospíšil). Rozhodčí: R. Svoboda, Hrubý - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:4. Využití: 0:2. Diváci: 2864.

Karlovy Vary: Závorka - J. Tomeček, Bičánek, M. Rohan, Gulaši, Baránek, Sičák, Benák - J. Svoboda, Marosz, Rachůnek - Huna, Kůs, Vachovec - V. Tomeček, Haščák, Gorčík - Osmík, Gríger, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.
Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, Jánošík, Šidlík, Pereťagin, Tejnor - Pospíšil, Červenka, Tomica - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - Ölvecký, Dušek, Sklenář - D. Kaše, Chlouba, Račuk. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 4:5 v prodloužení (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Na branku diváci příliš dlouho nečekali, ovšem k jejich nelibosti se ve třetí minutě prosadil hostující kapitán Výborný, který dokázal využít zmatky v litvínovském brankovišti. Na druhé straně prověřil Ritticha Trávníček, ovšem ani nadvakrát neuspěl.

V 13. minutě nabil Hanzl Kubátovi, ten ale promarnil správný moment ke střele a z dobré šance nakonec nebylo vůbec nic. V závěrečných vteřinách první třetiny udělal v útočné třetinu hrubku Gula a na Petráska se řítila trojice Lenc, Hyka a Klepiš, který však v dobré pozici selhal.

V úvodu druhé části objel Lukeš branku a bekhendem se pokusil přelstít Ritticha, ani on ale neuspěl.

V 26. minutě Litvínov vyrovnal: Hübl vypálil z mezikruží a trefil se přesně mezi betony. Za necelé dvě minuty ovšem opět zmrazil tribuny Trončinský, když si v oslabení pohrál s obránci a přesně zakončil do horního růžku. Za pouhých 35 vteřin bylo opět srovnáno. Duda od hrazení našlápl do středu ke střele a tu zastavila až síťka za hostujícím brankářem.

"Asi nikdy jsem ještě nečekal na první trefu v novém týmu 14 zápasů, ale hokej není jen o smetaně. Samozřejmě mě to štvalo, že jsem klukům nepomohl, ale stává se to i lepším hráčům. Já pořád věřil, že to zlomím, to je důležité," řekl po utkání Radek Duda.

Boleslav využila přesilovku 6 na 3

V úvodu druhé třetiny se Litvínov dostal do vedení, když Piroš vyhrál vhazování přesně na hůl Hořavovi a ten se nemýlil. Domácí měli i další příležitosti, ale Rittich dokázal svůj tým podržet. Z nenápadné akce se tak prosadil v 53. minutě Pabiška, který dokázal využít přečíslení dva na jednoho. To ale ještě nebylo vše.

Na začátku 58. minuty se ve skrumáži před brankou nejlépe zorientoval Martynek a se štěstím poslal Litvínov opět do vedení. Poté se však nechali zbytečně vyloučit Piroš, Hübl a Pavelka. Mladoboleslavští této příležitosti dokázali využít a v 59. minutě se při hře v šesti proti třem prosadil ranou od modré čáry Stříteský.

"Beru to na sebe, udělal jsem hloupý faul a poté se to celé zvrtlo. Byla to moje chyba, takový zbytečný faul si nesmím dovolit. Byla v tom asi přemíra snahy, ale to mě neomlouvá," popsal sebekriticky útočník Kamil Piroš rozhodující moment utkání.

V prodloužení díky krásné kombinaci rozhodl po 62 odehraných vteřinách Klepiš, i pod jeho trefou byl jako asistent podepsaný Trončinský. "Stalo se mi to poprvé, abych měl tolik bodů v utkání, jsem za to samozřejmě rád, ale hlavní je, že jsme vyhráli. V přesilových hrách to nic nacvičeného nebylo, bylo to spíš intuitivní řešení," řekl s úsměvem hrdina Trončinský.

Branky a nahrávky: 26. Hübl (F. Pavlík, Lukeš), 30. Duda (Piroš), 41. M. Hořava (Piroš), 58. Martynek (Trávníček, R. Hanzl) - 3. D. Výborný (Trončinský, L. Pabiška), 29. Trončinský (Hyka), 53. L. Pabiška (D. Výborný, Trončinský), 59. Stříteský (Trončinský), 62. Klepiš (Trončinský). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - D. Jelínek, Zíka. Vyloučení: 7:6, navíc Frolo - Urban oba 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5111.

Litvínov: Petrásek - F. Pavlík, Kubát, Gula, T. Pavelka, Chaloupka, Frolo - Gerhát, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - Duda, Piroš, M. Hořava - Jurčík, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.
Mladá Boleslav: Rittich - Voráček, Stříteský, Holub, Trončinský, Rýgl, Ovčačík - L. Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Pacovský, Urban, Klimenta - Hyka, Klepiš, Lenc - Kubica, R. Hruška, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Autor: Redakce, ČTK, Petr Musil, Marek Palatka