Nejúdernější extraligová ofenzíva v Ostravě selhala. Na rozjezd přitom hosté dostali dvě přesilovky, ale z obléhání útočného pásma nic zvláštního nevytěžili.

Ani Vítkovice toho v útočné fázi příliš nevyprodukovaly, jedna kombinace jim však vyšla dokonale. I když domácí hráli přesilovku, udeřily brejkem: Huna se protáhl po levém křídle až před Přikryla a i z velké blízkosti dokázal najít kousek volného místa mezi ramenem a pod horní tyčkou.

Vítkovice však svoje střelecké štěstí našly v přesilovkách. Stačilo jim dokonce jen dvanáct sekund, když druhou početní výhodu dělovkou od modré čáry ukončil Barinka. Druhý gól ještě umocnil převahu domácích. Velkou šanci Přikryl lapil Ujčíkovi, ale na další přesilovkovou kombinaci Káni a střílejícího Huny byl krátký.

Trenéři Plzně pozměnili složení útočných řad ale rozjetý protivník už pevně svíral opratě utkání. Zápas sedl hlavně Hunovi s Káňou, který do první formace povýšil po odstoupení zraněného Svačiny. Čtvrtý gól přidal Káňa po brejku a parádní stahovačce bekovi, hbité ruce osvědčil v dalším střídání znovu, když z trestného střílení potrestal forhendovým blafákem faul Slaneyho.

Vítkovice – Plzeň 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 11. Huna (Burger, Malík), 29. Barinka (Trnka, Pohl), 33. Huna (Káňa, Burger), 49. Káňa (Huna, Malík), 52. Káňa z trestného střílení, 55. Ujčík – 51. M. Heřman (Petruška, Pitule). Rozhodčí: Jeřábek, Hodek – Bryška, Dřínovský. Vyloučení: 7:9. Využití: 4:0. Diváci: 4422.

Litvínovská pevnost odolala

Litvínovská rovnice stále platí. Doma je Benzina k neporažení, ze hřišť soupeřů body nevozí. Nic se na tom nezměnilo ani v dalším kole nejvyšší soutěže, kdy litvínovští borci doma přehráli matnou Mladou Boleslav. Boleslavští hned ve třetí minutě měli příležitost dlouhé přesilovky pěti na tří, trestuhodně jí ale promrhali. První branku tak litvínovští hráči zaznamenali v sedmé minutě, kdy se poprvé v dresu Benziny prosadil zadák Krajcík. Ten našlápl na modré, profrčel obranou Boleslavi a propálil z nápřehu Valenta.

Další průstřel si Valent zapsal ještě před koncem třetiny, když přesně mířil od pravého mantinelu Lukeš. V prostředí periodě po konzultaci s videorozhodčím přidala Benzina další zářez. Tentokrát se ukázal Jánský při hře čtyři na čtyři, zavěsil pod horní tyčku. Hosté snížili v posledním dějství, kdy přesilovou hru využil Žabka a střelou od modré dal brankáři Hüblovi zapomenout na vychytanou nulu. V samém závěru Boleslav odvolala brankáře Valenta a do prázdné branky dvě sekundy před koncem pečetil za domácí Viktor Hübl.

Litvínov – Mladá Boleslav 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Pojkar (Kracík), 17. Lukeš (Švarný, V. Hübl), 35. Jánský (Jenáček, Jareš), 60. V Hübl (Jareš). – 49. Žabka (Vrbata). Rozhodčí: Hribik, Souček – Prchal, Kis. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 3 761.

Odčinění debaklu? Kometa dobyla Spartu

Sparta už letos není doma neporazitelná. Její Tesla Arenu vyplenila modrobílá horda v čele s gólmanem Sasu Hovim. Brněnští hokejisté zvítězili v šestém extraligovém kole v Praze 4:3 po samostatných nájezdech. Tradičního rivala pokořili poprvé v historii samostatné české, v osmi předchozích kláních neuspěli.

Stovky jejich příznivců vyvolávaly po zápase finského hrdinu v brance. Hovi, který se do brněnské klece vrátil po třízápasové odmlce, pokryl sedmapadesát střel. Parádní představení dokonal v nájezdech, když zneškodnil dva ze tří sparťanských nájezdů.

Hostujícímu týmu na Spartě více než polovinu zápasu vycházela defenzivní hra. Brňané pozorně bránili a pomáhal jim také jistý Hovi. V 11. minutě však po střele Gulašiho nestačil na dorážku útočníka Broše, kterému se na Brno tradičně daří. Jenže Kometě na vyrovnání stačilo sedmnáct vteřin. Rychlík Petr Hubáček zopakoval podobný kousek, kterým se loni proti Spartě blýskl ještě v dresu Vítkovic. Ve středním pásmu nabral rychlost, přehnal se jako divoká voda přes obránce a se štěstím překonal Pöperleho.

Jeho týmu i nadále vycházely rychlé kontry. Ve 24. minutě využil Macholdovy chyby hostující Kvapil a přesnou střelou nedal gólmanovi šanci. Krátce po po polovině zápasu modrobílí udeřili potřetí. V přesilovce zakončoval pohlednou kombinaci Balej.

Jenže pak Brňané doplatili na velkou pasivitu. Sparťané zasypali Hoviho sprškou střel a dostali protivníka pod obrovský tlak, který se neminul účinkem. Ve 37. minutě pohotově dorážel Smoleňák a na začátku třetí třetiny srovnal obránce Philipp. Modrobílí se pak opět probudili, přestáli také více než minutu trvající dvojnásobné oslabení a v prodloužení už byli aktivnější.

Druhý bod přidali až díky nájezdům. Pöpperleho překonal Kvapil a rozhodující „zářez“ přidal specialista Kamil Brabenec. Další souboj čeká Brňany už v neděli, kdy doma přivítají Liberec.

HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Broš (Gulaši, Kůrka), 37. Smoleňák (O'Brien), 44. Philipp (Hromas, J. Hlinka) – 11. Hubáček (Brabenec), 24. Kvapil (Stehlík), 33. Balej (R. Hruška, Kvapil), rozhodující sam. nájezd Brabenec. Rozhodčí: Hrubý, Šindler – Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 5522.

Leška trefil Beranům dva body

Třinec začal aktivně a svým pohybem dělal Beranům problémy. Obě mužstva si vytvořila slibné příležitosti, jednu z nich v osmé minutě využil zlínský Důras. Po úvodní trefě žlutomodří ožili a byl jich plný led. Necelou minutu před koncem první třetiny využil dvojnásobnou přesilovku po osmi vteřinách Hamrlík a oslavil návrat do sestavy po dvou zápasové pauze zaviněné zraněním. „Očekávali jsme velký tlak v ofenzivě soupeře, který je ze složení Třince patrný. Jsme rádi, že jsme se ujali dvoubrankového vedení. Poté se hra vyrovnala a Třinec měl spoustu šancí. Přesilovka před vyrovnávacím gólem byla pěkně sehraná. Jsme rádi za dva body, protože utkání bylo vyrovnané. Poměr bodů je podle mě spravedlivý,“ podotkl asistent zlínského kouče Rostislav Vlach.

Oceláři si ve druhé části vytvořili převahu, ale nemohli se dlouho prosadit přes organizovanou a důslednou obranu Zlína. Až dvě a půl minuty před druhou sirénou snížil Polák. Následně si však Berani vytvořili drtivý nápor, který ale gólem neskončil. „Bylo vidět, že jsme v pohodě. Na začátku jsme si vytvořili velký tlak, který však byl spíše na škodu. Ukolébali jsme se útočnou hrou. Prohrávat dvoubrankovým rozdílem ve Zlíně není jednoduché, proto si na hráčích ceníme, že dokázali vyrovnat. Musím poděkovat i brankáři Vojkovi, který měl spoustu těžkých zákroků a podržel nás,“ pochválil muže mezi třemi tyčemi asistent trenéra Břetislav Kopřiva.

V závěrečném dějství ještě přibylo vzruchu před oběma brankami. Třinec toužil po vyrovnání. Početní výhodu čtyři na tři ještě díky skvělému Sedláčkovi i tyčce ještě nevyužil, ovšem krátce poté už zlínského gólmana prostřelil Zíb. Oba týmy se odhodlaně hnaly za vítěznou trefou. Dva body vystřelil až po samostatných nájezdech zlínský Petr Leška!

PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 3:2 po sam. náj. (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Důras (Galvas, T. Sýkora), 20. Hamrlík (Galvas, Leška), rozhodující nájezd Leška – 38. V. Polák (Lojek, Bonk), 48. Zíb (Hudec, Polanský). Rozhodčí: Kubuš, Orszag (oba SR) – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:9, navíc Hrabal a Zíb (oba Třinec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4265.

Budějovice otočily zápas proti Pardubicím a vyhrály na nájezdy

Hokejisté Českých Budějovic porazili v šestém extraligovém kole Pardubice 3:2 po samostatných nájezdech a připsali si pátou výhru za sebou. Jihočeši dokázali proti úřadujícímu mistrovi ve třetí třetině smazat dvoubrankové manko, v rozhodujících nájezdech jim poté druhý bod zajistil Milan Gulaš.

Oba týmy začaly opatrně a na ledě dominovaly pozorné obrany. Teprve při vyloučení Koláře v 8. minutě se začaly dít zajímavé věci před hostující brankou, ale Roman Pšurný s Kašpaříkem neuspěli. Ve 14. minutě šel za katr pardubický kapitán Koukal a od té chvíle už měli jasně navrch Jihočeši.

Domácí nadále ostřelovali ze všech pozic gólmana Růžičku, který si připsal v úvodním dějství celkem 17 zásahů, obranný val Pardubic však odolával. Hosté se dostali pořádně ke slovu až při prvním trestu Budějovic, když na trestné lavici seděl Tůma. Před Kováře se protáhl Pivko, ale jeho střela stejně jako pokusy Pineaulta a Buchteleho nenašly svůj cíl. Potom znovu útočili hráči Mountfieldu a hlediště jen zahučelo při prudkých střelách Vydareného a Kašpaříka.

V úvodu třetího dějství Mountfield dokonale vrátil soupeři bleskově provedený dvoubrankový úder. Nejprve Květoň po Mertlově přihrávce zblízka potrestal vyloučení Zohorny a za 30 vteřin bombou po ledě od modré čáry srovnal skóre Vydarený. Začal se hrát otevřený hokej a brankáři na obou stranách byli v plné permanenci. Růžička musel reagovat na projektily z hokejek Ptáček a Pletky, jeho protějšek Kovář se nejvíce zapotil při střelách Buchteleho a Starého.

První polovinu nastaveného času odehráli domácí v oslabení, třináct vteřin dokonce ve třech proti pěti, když k Šimánkovi na trestnou lavici přisedl Květoň, ale statečně se ubránili. Posledních jedenáct vteřin prodloužení odpočíval na trestné také hostující Kudělka. O prémiovém bodu však rozhodly až samostatné nájezdy. Šťastným střelcem byl Gulaš.

HC Mountfield České Budějovice – HC Eaton Pardubice 3:2 po sam. náj. (0:0, 0:2, 2:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 42. L. Květoň (Gulaš, Mertl), 43. Vydarený (Snopek, Kašpařík), rozhodující nájezd Gulaš – 27. Zohorna (Rákos), 27. Bartek (Zohorna, Pivko). Rozhodčí: Mikula, Polák – Poruba, Vengřín. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 4996.