Vítkovicím se povedl pohádkový obrat, Liberec vyhrál díky jedinému gólu

Praha - Vítkovice byly ve třetím čtvrtfinále hokejové extraligy deset vteřin od porážky, nakonec ale slavily. Liberec se oklepal z předchozí porážky a rozesmutněl České Budějovice vítězstvím 1:0.

12.3.2012
12 fotografií
Radost z gólu vítkovického Viktora Ujčíka.

Radost z gólu vítkovického Viktora Ujčíka.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Deset vteřin je dělilo od porážky. Nakonec slaví. Hokejisté Vítkovice udolali ve třetí čtvrtfinálové bitvě Pardubice 3:2 po samostatných nájezdech a ujali se vedení v sérii 2:1.

Perníkáři už se přitom viděli v šatně jako vítězové. Předčasně! Domácí to zkusili bez brankáře, v čase 59:50 srovnal Štefanka a v nájezdech rozhodl kapitán Burger.

Ve třetím čtvrtfinále play off extraligy prohráli hokejisté HC Mountfield s Libercem 0:1 a v sérii prohrávají 1:2. V úterý se hraje v Budvar Aréně čtvrtý zápas.

Vítkovice - Pardubice 3:2 po nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Vítkovicím patřil v narvané ČEZ Aréně začátek zápasu. Už po minutě pálil nebezpečně z pravé strany Burger. Překvapivě hodně práce měl Růžička také s chytrým pokusem Štefanky, který to zkoušel přímo z buly.

Pardubice vážně zahrozily až po osmi minutách. Šindelář, vítkovický náhradník za zraněného Málka, velkou šanci Píši zlikvidoval. Následně zneškodnil i sólo Koláře, kterého vyslal v oslabení do úniku Koukal.

Proč jsou pro Vítkovice nepostradatelní, ukázali Burger s Ujčíkem před přestávkou. Domácí kapitán vybojoval za brankou puk pro „Ujču“, a obávaný kanonýr trefil přesně k tyči.

Srovnat se podařilo perníkářům po 27 vteřinách druhého dějství v přesilovce. Střelu Starého sice ještě Šindelář vyrazil, ale na dorážku Koukala už byl krátký.

Hrál se svižný hokej v maximálním nasazení. Ujčík si vycvičil stahovačkou Borera, jenže přestřelil. Gólový švih Pohla vytěsnil Růžička růžkem lapačky do bezpečí.

Závěr druhé dvacetiminutovky patřil Východočechům. V přečíslení dvou na jednoho zakončoval Buchtele. Domácí ochránce svatyně však zacvakl betony včas.

Šindelář podržel svůj tým i o chvíli poté, kdy zneškodnil Kousalův nájezd. Druhá třetina byla ještě urputnější, plná osobních soubojů a přetlačování u mantinelu.

Pardubicím vyšel znovu nástup do třetiny a udeřily jak jinak než v početní výhodě. K využití potřebovali pouhých patnáct vteřin. Koukal namazal Starému a hosté vedli.

Tři přesilovky v krátkém sledu si zahráli i domácí, ale srovnat nedokázali, i když šanci měli parádní. Burger v ideální pozici mezi kruhy branku netrefil.

Pardubice už pomalu oslavovaly. Předčasně! Domácí to zkusili bez brankáře a v čase 59:50 udeřili. Štefanka nahodil puk od pravého mantinelu a vymodlil prodloužení.

V něm branka nepadla, a tak musel určit vítěze až penaltový rozstřel. V něm rozhodl o výhře Vítkovic parádním bekhendovým blafákem kapitán Burger.

Branky a nahrávky: 15. Ujčík (Burger, J. Káňa), 60. Štefanka (Sloboda), rozhodující nájezd Burger - 21. Koukal (Starý, Kolář II), 43. Starý (Koukal, Kolář). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 9035. Stav série: 2:1.

Vítkovice: Šindelář - Punčochář, Kudělka, Ovčačík, Trnka (21. Sedlák), Sloboda, Voráček - J. Sýkora, Húževka, T. Káňa - Ujčík, Burger, J. Káňa - Pohl, Štefanka, Klimek - Šedivý, Strapáč, Szturc. Trenéři: Trličík a Moták.
Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II - Kolář I, Koukal, Starý - Cetkovský, Zohorna, Rákos - Bartek, Markovič, Somík - Radil (21. Nahodil), Kousal, Buchtele. Trenéři: Hynek a Lubina.

České Budějovice -  Liberec 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Na domácí straně chyběli zraněný Květoň a distancovaný Vydarený, hosté se zase museli obejít bez dvojice marodů Klimenta a Bulíř.

Jak už to v play off bývá, úvodní třetina nabídla především úpornou a vyrovnanou bitvu. O trochu nebezpečnější byli hosté, ale Kovář v brance jako už tradičně držel akcie Mountfieldu. Blíže vedoucímu gólu ale byl na druhé straně obránce Mikuš, jehož tečovaná střela přistála na horní síťce Pincovy klece.

Do druhého dějství vstoupili lépe Liberečtí Tygři, ale Kovář svůj tým držel. Skórovat však mohli zase Jihočeši. Výborně hrající obránce Mikuš v přesilovce vypálil od modré a Langhammerova dorážka zacinkala na tyč Pincovy klece.

Navrch ale měl soupeř a Kovář musel předvádět jeden skvělý zákrok za druhým. Vedoucí gól soupeře ve 35. min. byl ale bohužel logickým vyústěním vývoje zápasu. Špačkovo nahození Kovář vyrazil před sebe a Vantuch ho zasunul do jeho odkryté klece.

Vyrovnání na sebe nemuselo dlouho čekat. Proti Kašpaříkově superšanci v přesilovce ale vytáhl Pinc superzákrok.

Byli to ale Liberečtí, kdo tahal za delší konec. Také v závěrečném dějství přibývalo šancí na jejich kontě. Přitom Jihočeši potřebovali dostat soupeře pod tlak, aby dosáhli kýženého vyrovnání.

Kromě ojedinělé šance bojovníka Červeného se domácí celek proti bezchybně bránícímu soupeři absolutně nemohl prosadit a z hlediště se začal ozývat pískot.

Minutu a půl před koncem se domácí celek odhodlal k power play, Liberec si však už důležité druhé vítězství v sérii pohlídal.

Branka a nahrávka: 35. Vantuch (Špaček). Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5358. Stav série: 1:2.

Liberec: Pinc - Trončinský, Bárta, Moravec, Výtisk, Čakajík, Roth, Holub - Bartovič, Nedvěd, Špaček - Bárta, Urban, Vantuch - Kudrna, Vak, Víšek - Bortňák, Kica, Ulrych. Trenéři: Kalous a Pešán.
České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Kolarz, Němeček, Mikuš - Martynek, Kašpařík, Šimánek - Langhammer, Kotalík, Gulaš - Kuchejda, Mertl, Podlešák - Burian, Červený, Horna. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Autor: Jakub Nohavica, Pavel Kortus

12.3.2012 VSTUP DO DISKUSE

Sobotka: Přes návrhy změn by se měly firmy na EET nadále chystat

Praha - Přes návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které projednává Poslanecká sněmovna, by se měli podnikatelé na její zavedení připravovat podle platného zákona. Norma jasně uvádí, koho se evidence tržeb týká. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zdá, že návrhy z dílny ministerstva financí i koaličních lidovců nebudou schváleny. Byla by to nejlepší varianta, dodal premiér.

Loučení s tratí do Koutů: končí barevné motoráky i soukromník

Údolí Desné – Největší změna za devatenáctiletou historii nastala v noci ze soboty 10. na neděli 11. prosince na Železnici Desná. Osobní vlaky zde přestala provozovat soukromá firma, nahradily ji České dráhy.

ČSSD chce zvýhodnit pracující, navrhne vyšší přídavky na děti

Praha - Sociální demokraté budou usilovat o zvýšení přídavků na děti. Cílem je zvýšit příjem pracujících s dětmi tak, aby čistý příjem těchto rodin byl vyšší, než kdyby pobíraly sociální dávky. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podrobněji chce návrh představit s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) příští týden po jejich bilanční schůzce.