Čtvrteční program zámořské NHL obnášel hned dvanáct utkání. Ve dvou z nich se střelecky prosadili čeští hokejisté. Trefili se Martin Erat a Jan Hejda. Oba tak přispěli k vítězství svých týmů Nashvillu a Columbusu.

Do města country Nashvillu zavítali hokejisté Edmontonu Oilers. Ti vstoupili do sezony skvěle, ale po čtyřech zápasech se jejich mašina na výhry zasekla a od té doby už pět utkání čekají na úspěch. V Nashvillu ale své statistiky moc nevylepšili, prohráli tam 1:3.

Za Predátory se trefili postupně v první třetině Patric Hornqvist, ve druhé třetině Shea Weber a v závěrečné části skóre uzavřel Erat. Vzal tak hostům, na jejichž jediném gólu se podílel i Aleš Hemský, naději na nějaký závěrečný tlak a pokus o vyrovnání.

Columbus Blue Jackets si vyjel do Colorada a podařilo se mu tam protrhnout smolnou šňůru tří prohraných utkání. Druhou hvězdou zápasu, který skončil 4:2 pro hosty, byl vyhlášen obránce Jan Hejda.

Sváteční střelec Hejda skóroval na ledě Lavin teprve podruhé ve své zámořské kariéře, poprvé letos. Trefil se v 17. minutě druhé třetiny a zvyšoval už na 4:0 pro Modrokabátníky.

„Hráli jsme poslední dobou lépe, než jaké jsme měli výsledky. Odehráli jsme čtyři velmi solidní duely v řadě, ale dnes byl rozdíl v tom, že jsme dávali góly v pravou chvíli,“ citoval server nhl.com kouče Columbusu Kena Hitchcocka.

V Tampě se začíná chytat Stamkos

Jedničce letošního draftu Stevenu Stamkosovi z Tampy Bay se dlouho nedařilo vstřelit svůj první gól v NHL. Celkem osm zápasů. Osmnáctiletý nováček se dočkal v desáté minutě utkání na ledě Buffala. A jakmile do toho dostal, přidal i druhý gól a navrch jednu asistenci.

Stamkos však o svoji premiérovou branku málem přišel. Před gólmanem Šavlí Ryanem Millerem totiž tečoval střelu Vincenta Lecavaliera, jenže gól byl nejprve připsán právě kapitánovi Tampy. Až o chvíli později se ozvalo hlášení, které chybu opravilo.

„Věděl jsem, že se puk dotkl mé hokejky, Vinny (Lecavalier) to věděl také, takže to bylo jen otázkou času, kdy to opraví,“ řekl k tomu Stamkos. „Když nejdřív ohlásili Vinnyho, trochu mě zamrazilo, ale on pak řekl rozhodčímu, že jsem tu střelu tečoval,“ popsal trable kolem své první trefy v NHL mladý hokejista.

Za Buffalo se prosadili jen Clarke MacArthur a Thomas Vanek. Na obou gólech se přihrávkou podílel obránce Jaroslav Špaček. Sabres v současnosti nejvíce trápí prostupná obrana. V posledních dvou zápasech inkasovali desetkrát.

New York Rangers - Atlanta 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 13. Näslund, 47. Žerděv, 54. Girardi – 5. Kozlov, 51. Little. Střely na branku: 33:29.

Buffalo - Tampa 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. MacArthur (Špaček), 40. Vanek (Špaček) – 10. a 36. Stamkos, 11. Jokinen, 20. Malone, 34. Ranger. Střely na branku: 31:40.

Philadelphia - New York Islanders 3:2 PP (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 16. a 65. J. Carter, 8. Knuble - 11. Guerin, 53. Hilbert. Střely na branku: 28:36.

Florida - Ottawa 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 15. Ballard - 46. Heatley, 51. Kelly. Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání a obdržel dvě branky z 31 střel. Úspěšnost zásahů měl 93,55%. Střely na branku: 26:31.

Nashville - Edmonton 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Hornqvist, 22. S. Weber, 50. Erat - 24. Souray (Hemský). Střely na branku: 25:28.

Minnesota - Montreal 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Burns - 5. Bouillon, 23. Markov (Lang). Střely na branku: 29:21.

St. Louis - Carolina 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 51. T. Ruutu. Střely na branku: 19:29.

Colorado - Columbus 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 39. Stastny (Hejduk), 59. Arnason - 2. Brassard, 29. Chimera, 34. A. Murray, 37. Hejda. Střely na branku: 32:17.

Calgary - Boston 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 23. Phaneuf, 39. Cammalleri, 46. Boyd - 7. Bergeron, 53. Wheeler. Střely na branku: 38:31.

Phoenix - Pittsburgh 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 38. a 60. Doan (na druhou Z. Michálek), 28. O. Jokinen (Z. Michálek), 55. Porter - 29. Šatan. Střely na branku: 30:28.

Los Angeles - Vancouver 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 6. D. Sedin, 19. Raymond, 33. Wellwood, 47. Pyatt. Střely na branku: 28:18.

San Jose - Detroit 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 28. Marleau, 30. McGinn (Plíhal), 31. Clowe (M. Michálek), 47. Pavelski - 21. Marián Hossa, 60. Rafalski. Střely na branku: 33:27.