Zázračný obrat přinesl Varům hokejový titul

Karlova Vary - V šestém finále Slavia vedla 3:0, přesto 3:4 prohrála. Extraligovými mistry jsou Karlovarští.

12.4.2009 2
16 fotografií
Hokejisté Karlových Varů s pohárem pro šampiona české extraligy.

Hokejisté Karlových Varů s pohárem pro šampiona české extraligy.Foto: GetPhoto/Robin Drahoňovský

Hokejisté Enegrie Karlových Varů porazili v šestém finále extraligy na svém ledě Slavii Praha 4:3 a celou sérii vyhráli 4:2.

Západočeši slaví první titul v historii klubu. Nedělní zápas dokázali otočit ze stavu 0:3.

Po první přestávce se domácí vymanili z tlaku a dokázali soupeře přehrát. Rozhodnutí padlo v 53. minutě, kdy se trefil Pech. Byl to jediný gól zápasu, který nepadl v přesilovce nebo oslabení.

"Od půlky zápasu jsem tomu věřil, protože kluci jezdili neskutečně. Posledních pět minut bylo neskutečně těžkých," uvedl domácí gólman Lukáš Mensator.

"Děkuju klukům za to, jak bojovali. Ale když doma vyhrajeme jen jeden zápas ze tří, tak nemůžeme uspět," přemítal po utkání slávistický kouč Vladimír Růžička.

Časný slávistický úder

Domácí začali utkání náporem, několikrát vyzkoušeli pozornost Furcha v brance Slavie Pražané se osmělili až v 5. minutě, ale vzápětí museli čelit oslabení při vyloučení Kadlece.

V úvodu přesilovky těžkou střelu Němce od modré čáry v sedě vyškrábl Furch špičkou betonu nad branku.

Po 44 sekundách putoval za faul na brankovišti na trestnou lavici Skuhravý. Po minutové hře 4 na 4, dohrávali hosté svou krátkou početní výhodu, kterou nakonec v čase 6:53 využili, když se na brankovišti po nahození od modré prosadil David Hruška.

Na začátku osmé minuty šel na trestnou lavici Procházka a hosté svou druhou přesilovou hru využili po 44 vteřinách Červenkou, který si vybruslil do středu hřišti a střelou švihem překonal podruhé Mensatora.

Již po pouhých 18 sekundách putoval k nevoli publika na trestnou lavici již třetí hráč Energie, tentokrát Řezníček.

A hostům potřetí stačila necelá minuta k jejímu využití. Bednářovo nahození uklidil do domácí branky Beránek.

K obratu zavelel Melenovský

Druhá třetina se nesla ve znamení přesilových her karlovarského týmu. Domácí ji přes třígólové manko začali znovu aktivně. V 25. minutě jejich tlak umocnila první přesilová hra. První branku domácích při ní zaznamenal Melenovský.

Druhou přesilovou hru domácí nevyužili a vzápětí museli čelit oslabení. Nejen že se mu ubránili ale v jeho závěru Pech zatáhl kotouč po pravé straně a před brankou si počíhal na jeho přihrávku Skladaný a domácí rázem prohrávlai jen o gól.

V další přesilové hře se ocitl v obrovské šanci kapitán Skuhravý, ale kotouč za překonaným Furchem zamířil těsně mimo odkrytou branku.

Poté se u levé tyče ocitl osamocený Sailer, ale v jeho jeho pokusu mu zabránila na poslední chvíli soupeřova hůl, vyhozeného puku z obraného pásma Slavie se zmocnil na útočné modré z trestné lavice vracející se Sloboda, ale Mensator si poradil s jeho blafákem.

Na vlně euforie

V poslední třetině zastavil tlak domácích již po minutě hry vyloučení Procházky. Varští oslabení ustáli.

Ve 47. minutě dostali výhodu přesilové hry i oni a již po 12 sekundách stařičká hala vybuchla nadšením. Za asistence Sailera a Kumstáta dopravil kotouč do branky svou střelou Ondřej Němec.

Domácí byli dále při chuti. Melenovský zpoza branky našel mezi kruhy Sladaného, ale jeho pohotovou střelu vytěsnil mimo branku Furch.

Sílící tlak Energie korunoval vedoucí brankou v 53. minutě Pech, který si počíhal u levé tyče na parádní přihrávku Deje z právě strany.

Výběr trenéra Růžičky se s blížícím koncem utkání tlačil stále víc před Mensatora. Ten nakonec za pomoci obětavých spoluhráčů odolal.

Vyrovnání nepřinesla ani více než minutová hra Slavie bez brankáře a tak ze staré plechárny mohlo zaznít hromové skandování: Mistři, mistři.

Výsledek:
HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 4:3 (0:3, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
25. Melenovský (Milan Procházka, Skladaný), 34. Skladaný (Pech), 47. Němec (Kumstát, Sailer), 53. Pech (Dej) - 7. D. Hruška (Beránek, Kolařík), 9. Červenka (V. Růžička ml., Kadlec), 11. Beránek (Bednář). Rozhodčí: Homola, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 4450 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, Bombic - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Dej, Kristek, Sailer - Zaťovič, Pech, Hluchý. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.
Slavia: Furch - Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Vašíček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Červenka, Sklenář - Micka, Endál, Vondrka - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

12.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 2

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.