Zlín v prodloužení srovnal sérii s Plzní, uspěla i Kometa

Praha - Hokejisté Zlína nedovolili Plzni po čtvrtém zápase čtvrtfinále mečbol a zvítězili díky Leškovi 5:4 v prodloužení. Brno porazilo Spartu 3:1 a vyrovnalo stav na 2:2.

15.3.2012

Brankář Sparty Tomáš Pöpperle proti hokejistům Brna Tomáši Divíškovi (vlevo) a Tomáši Svobodovi.Foto: ČTK/Igor Šefr

Ne, tahle bitva rozpumpovaná emocemi jen tak neskončí. Stačila jedna noc a ve čtvrtfinále play off hokejové extraligy se role obrátily naruby. Brněnská Kometa po středeční porážce 2:5 ve čtvrtek přejela pražskou Spartu. Zvítězila 3:1, ale k tomu přidala záplavu šancí a hlavně větší hlad po vítězství. Stav série srovnala na 2:2.

„Ve třetím utkání jsme nebyli soupeř pro play off. S takovou by nás přejeli 4:1 na zápasy. Lidi nás vyhecovali, začátek jsme zvládli bezvadně,“ potěšilo domácího centra Tomáše Divíška. A asistent brněnského kouče Lubomír Oslizlo přitakal. „Řekli jsme si v kabině: Pojďme si utkání užít. Nastoupit v takové kulise je přece paráda. A hráči si to uvědomili, předvedli parádní výkon,“ chválil.

Tohle drama rozhodně nebylo pro slabé povahy. Ačkoliv extraligoví hokejisté Zlína ve čtvrtečním čtvrtém čtvrtfinálovém zápase vedli již 4:1, nakonec až v nervy drásajícím prodloužení Petrem Leškou doslova vydřeli druhou výhru a vyrovnali stav série. Ta pokračuje opět v sobotu od 17.30 hodin v plzeňském kotli, šestý duel je na programu v pondělí ve Zlíně.

Brno - Sparta 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Modrobílí přidali na důrazu, navíc Pražanům chyběl bijec David Kočí a od začátku ztráceli. V sérii je stíhají dvě kletby. Pokaždé dostanou první gól a navíc je sráží mizerné přesilovky. Ve čtvrtém duelu se měli problém dostat i do pásma. „V základní části jsme z přesilovek dávali spoustu gólů. Jenže Brňané nás mají výborně přečtené. Rychle k nám přistupují, což nám dělá problémy,“ přiznal sparťanský asistent Richard Žemlička.

Jeho tým navíc už potřetí v sérii prohrával ve třetí minutě. Před domácím útočníkem Hynkem Zohornou se rozestoupila obrana a brněnský mladík propálil Pöpperleho. „Ty první góly jsou šílené. Vždycky nám trvá, než se rozkoukáme. Taky bychom mohli dát první branku my,“ zlobil se sparťanský útočník Peter Jánský.

Jeho tým musel znovu dohánět, jenže proti nažhavené Kometě nevěděl, co hrát. Sparťané odlétávali do poloviny duelu od sešikované brněnské linie jak třísky, zato domácí podnikali jeden nebezpečný útok za druhým. „Zato my zůstávali všude o krok později, pořád jsme něco vymýšleli a prostě jsme to nebyli my,“ hlesl Jánský.

Když ve 26. minutě po dlouhém snažení v přesilovce domácí miláček Radek Dlouhý navýšil na 2:0, vyprodaná Kajot Arena explodovala nadšením. Sparta se nakonec probudila, jenže pozdě. Do hry ji vrátil kontroverzní moment. Osm minut před koncem se u mantinelu svíjel brněnský zadák Jozef Kováčik a Janský snížil na rozdíl jediného gólu. „Všichni přestali hrát a sledovali Jožu. To se nesmí stávat,“ řekl Oslizlo.

Kometa se však v závěru ubránila drtivému náporu, skvěle ji opět držel gólman Jiří Trvaj. Výhru pojistil trefou do prázdné branky zadák Milan Hruška. „Do semifinále máme stejně daleko jako Sparta. Chceme postoupit a uděláme pro to všechno,“ burcoval Trvaj.

Série se vrací do Prahy, pátý duel je na programu v sobotu.

Branky a nahrávky: 3. H. Zohorna (Žižka, Švrček), 26. Dlouhý (Petrovický, Divíšek), 60. M. Hruška (Divíšek) - 52. Jánský (S. Treille). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 2:2.

Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Koreis - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, H. Zohorna, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, Philipp, Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Jánský, Foster, S. Treille - Y. Treille, T. Rachůnek, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

Zlín - Plzeň 5:4 v prodloužení (2:0, 2:3, 0:1 - 1:0)

Po úvodním tlaku Plzně se v 7. minutě prosadili berani Holíkem a plzeňské chorály umlčel o dvě minuty později Köhler. Domácí navázali na středeční výkon plný pohybu bruslení, bojovnosti a Plzeň byla průběžným stavem značně otřesená.

Ve 22. minutě sice Pletka v přesilovce snížil, ovšem o šest minut později zamířil přesně mezi Svobodovy betony Čajánek. O sto vteřin později zlínský lídr vypálil od mantinelu a dostal Zlín do třígólového trháku, který rozpoutal bouřlivé oslavy, div stadion Luďka Čajky vydržel ve svých základech. „Za stavu 4:1 jsme si již mysleli, že je hotovo a místo zatažení do obrany jsme dál hráli hokej nahoru dolů, což nás mále stálo výsledek,“ přiznal zlínský asistent trenéra Josef Turek.

Oslavná euforie však byla hodně předčasná. V závěru druhé třetiny totiž Plzeň už s Mazancem v bráně zařadila druhý rychlostní stupeň a místo oslavného večírku se začaly dít věci. Nejprve ve 35. minutě snížil v přesilovce Vlasák a o čtyři minuty později zavelel k velkému obratu sám náčelník Straka.

„Svou nedisciplinovaností jsme domácí pustili do přesilovek, které využili a utekli nám na rozdíl tří branek. Zvýšenou bojovností se nám naštěstí podařilo ještě do druhé přestávky dvěma góly dostat se zpět do zápasu,“ radoval se plzeňský asistent trenéra Milan Razým.

Drama pokračovalo i ve třetím dějství. Blízko uklidnění zlínských řad byl ve 47. minutě Veselý, ale ve vyložené šanci trefil jenom tyč. Naopak Západočeši v závěru vsadili vše na jednu kartu a v 56. minutě se dočkali vyrovnání, když po chytré přihrávce Dudy si vynutil vyrovnání Vykoukal.

V nastavení se oba celky snažily strhnout vítězství na svou stranu. Když už se zdálo, že o vítězi rozhodnou až samostatné nájezdy, na červené čáře chyboval Vlasák, puku se zmocnil Petr Leška, který 19 vteřin před koncem blafákem rozjásal domácí zaplněný stadion.

„Nejprve jsme my zahodili šanci a po fatální chybě dovolili Zlínu rozhodnout. Soupeř tak jako my v prvním zápase série rozhodl zápas pro sebe dvacet vteřin před koncem,“ posteskl Razým. „Ale Vlasákovi jsme nic nevyčítali, spíše jsme jej nabádali, aby to hodil za hlavu. I přese všechno je náš jeden z nejcennějších hráčů. Věřím, že svou chybu napraví a třeba příště pro změnu zápas rozhodne pro nás,“ dodal plzeňský asistent.

„Utkání by slušela remíza, ale na tu se v play off nehraje. Štěstí přálo nám. Jsme šťastní,“ radoval se Turek. „Utkání nás stál mnoho sil. Protože hrajeme na tři pětky, kluci už toho mají asi dost. Uvidíme, co přinese další vývoj série. Plzeň je totiž doma silná, ale my se nedáme. Na západ Čech jedeme již o den dříve, tedy v pátek v jednu,“ upřesnil zlínský Turek.

Branky a nahrávky: 7. Holík (Leška), 9. Köhler (Galvas, Leška), 28. Čajánek (Honejsek, Řezníček), 30. Čajánek (O. Veselý), 70. Leška - 22. Pletka (Jan Kovář, Duda), 35. Vlasák (Kratěna), 38. Martin Straka (Duda), 56. Vykoukal (Duda). Rozhodčí: Hodek, Minář - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:10, navíc Frolo (Plzeň) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 6378. Stav série: 2:2.

Zlín: Horčička - Tesařík, Řezníček, Zámorský, Galvas, Míka, Matějíček - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Holík, Leška, Köhler - Důras, Melenovský, Čech - Kubiš, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.
Plzeň: A. Svoboda (30. Mazanec) - Jeřábek, Modrý, Vykoukal, Kaberle, Frolo, Marušák, Dan Růžička - Kratěna, Martin Straka, Vlasák - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Petruška, Andrašovský, Havlíček - od 30. min. navíc Vostřák. Trenéři: Jelínek, Michal Straka a Razým.

Autor: Tomáš Svoboda, Daniel Ostrčilík

15.3.2012 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.