VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grandiózní návrat do starověku ve hře Total War: Rome 2

"Fanoušci to tak chtějí, my to tak chceme." To jsou důvody, které uvedl hlavní designér James Russell na začátku prezentace Total War: Rome 2 na nedávném Gamesconu. Návrat do starověku byl zkrátka snem každého, kdo si zamiloval první díl a nadšené ohlasy po odhalení toto jen potvrzují.

24.8.2012
SDÍLEJ:

Počítačová hra Total War: Rome 2.Foto: archiv Eurogamer.cz

GC demo, které vyvolení mohli vidět již na začátku prázdnin, opět ukázalo dechberoucí výjevy dobývání starověkého Kartága. Ty jen potvrdily to, co vlastně bylo jasné již předem - tento díl Total War je megalomanštější než cokoliv, s čím jsme kdy v sérii setkali.

Před branami Kartága

Chcetě znát ten správný způsob, jak srovnat punskou metropoli se zemí? Myšleno způsob Římanů: Flotila birém kotví těsně za městskými hradbami. Netrvá dlouho a z jejich útrob se začnou hrnout tisíce vojáků, kteří se okamžitě řadí a povzbuzováni rozkazy svých velitelů, ženou se pískem k městské bráně. Nad hlavami jim sviští šípy a rozsévají smrt v zadních řadách, projektily katapultů vyrývají krvavé linie do jejich formací.

Je to téměř jako scéna z filmu Zachraňte vojína Ryana, jen umístěná do antického Středomoří. Kartágo v novém Rome konečně vypadá jako opravdové město. Bronzový klenot vyhřívající se na slunci, s rozlehlým přístavem, překrásnými náměstími vedoucími do úzkých uliček obytných čtvrtí a s chrámy, které se pyšně tyčí nad celou tou nádherou.

Právě odsud je možné obhlédnout grandiózní scenérii, jež se odehrává hluboko dole, tam, kde zuří lítá bitva. Brány jsou proraženy, zdi překonány a zatímco se obránci zoufale pokoušejí zastavit postupující Římany, městské budovy se hroutí jako domečky z karet. Oheň se šíří. Krev teče ulicemi. Zkrátka další běžný den římské expanze…

Větší. Mnohem větší

Zatímco zničení Kartága generálem Scipio Aemilianem bylo slavným vyvrcholením třetí punské války, v historické kontextu se jedná jen o pár odstavců v knize. V Total War: Rome 2 pak půjde jen o jednu z mnoha bitev, které budou zuřit na třech světových kontinentech, jež hra obsahuje. Creative si zakládají na tom, aby hráči okusili ten ohromující pocit nesmírné rozlohy herního světa a všech jeho možností.

Pokračování se v mnohém nechalo inspirovat svým starším bratříčkem Shogun 2. Funguje na stejných pravidlech, zachovává tradiční TW hratelnost, tvůrci však prohlašují, že Japonsko bylo jen testovacím hřišťátkem. Rome 2 prý bude větší. Mnohem větší. "V Shogunovi 2 sice byly rozdíly mezi japonskými frakcemi, s odlišnostmi mezi jednotlivými kulturami v Rome 2 se to však vůbec nedá srovnávat," řekl Bickham. "Chceme pokrýt co největší geografickou oblast a ukázat veškeré tehdejší kultury," dodal.

Cílem je vytvořit hru, kde budete moci skrz své tažení sjednotit všechny tři nabízené kontinenty pod jednou vládou a filozofií, stejně jako to kdysi učinil Alexandr Veliký. Je pouze škoda, že zatím nebyl odhalen přesný počet a konkrétní příklady dostupných frakcí.

Total War s lidskou tváří

Tvůrce se posléze rozpovídal o takzvané "lidské tváři Total War". Tentokrát totiž můžeme očekávat mnohem osobnější přístup k hlavní kampani, přístup, který se bude více zaměřovat na velké postavy dějin. Senátoři, panovníci a generálové budou mít skutečnou moc a budou schopni změnit běh historie. Římané, jak si je dnes pamatujeme, byli nejambicióznějšími, nejtragičtějšími, nejromantičtějšími, dokonce i nejperverznější charaktery všech dob a Russell chce, aby Rome 2 přesně toto reflektoval.

"Chceme, aby se dramata jednotlivých lidských protagonistů stala pevnou součástí vašeho tažení," uvedl James Russell. V praxi to bude znamenat, že skrz tyto osobnosti vám budou neustále předkládány nové a nové volby, které budete muset rozhodnout dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ať už budou utvářet vaše impérium k horšímu nebo k lepšímu, budou ovlivňovat celý herní svět stejně nenávratně jako vyhrané bitvy či dobytá města. "Podle toho, jak rozhodnete dané dilema, budou následovat další volby, jež vám hra předloží. Chceme pak tato rozhodnutí začlenit do příběhových událostí a vedlejších dějových linek, tak, aby se stala součástí hratelnosti," zmínil Russell.

Boje na moři i na pevnině

I na bitevním poli dojde ke změnám. Předvedená prezentace odhalila spolupráci pozemních a námořních jednotek na jedné mapě, něco pro sérii naprosto nevídaného - a již na první pohled velmi funkčního. Na rozdíl od Shogunu 2 se tak ovšem nebude dít za pomoci pár lodiček, každá jednotka bude místo toho obsahovat hned několik plavidel. "To velmi mění pravidla, neboť námořní bitvy se nyní více podobají těm pozemním," vysvětlil Russell.

"Neustále experimentujeme se zákonitostmi, jimiž se tato část bude řídit, stejně jako s její celkovou rychlostí. Nájezdy veslic budou samozřejmě pomalejší než útoky kavalérie, musíme v nich však rovněž zachovat potřebný adrenalin. To vše navíc musí fungovat bok po boku s pozemními bitvami a dobýváním měst," naznačil. Flotily nabudou na důležitosti i na strategické mapě, neboť teď budou moci zabírat přístavy a s nimi i části území, stejně jako útočit na dálku na armády nacházející se u pobřeží.

Filmovější zážitek

Od základu překopaný engine je bezpochyby dechberoucí, o čemž se můžete přesvědčit z vypuštěných screenshotů. Patrná je velká míra stylizace, především co se barev jednotlivých frakcí týká. Vojáků je nejenom více, ale spolu s okolním prostředím jsou i mnohem detailněji zpracováni - nyní věrně reagují na zásah a k tomu přidávají přesvědčivou mimiku tváře. To přináší široké možnosti na poli cut-scén, s nimiž se Creative snaží vnést do série filmové prvky.

Ukázané demo nejednou přerušila skriptovaná in-game animace, ve které generál Scipio vedl své vojáky do útoku skrz sérii bitevních capture pointů (velké bitvy nyní obsahují množství podúkolů). Díky tomu se boj stával o mnoho adrenalinovějším a autentičtějším zážitkem.

Přítomny jsou také nové bitevní kamery. První představená byla umístěna nad hlavy vybrané skupiny Římanů, které sledovala při plenění města. Plánován je však i pohled z očí vojáků. Ten sice nebude moc platný při strategických manévrech, zato však prý poskytne nesmírně efektní podívanou. Pro pohodlnou správu všech vašich bojujících jednotek tu ovšem bude ještě jeden pohled. Bitevní taktická mapa.

Největší Total War všech dob

"Rome 2 je zhruba o čtyřicet procent větším projektem než cokoliv, na čem jsme doposud dělali. Co se rozpočtu, rozmanitosti herního obsahu a rozsáhlosti světa týká, je to obrovský krok vpřed pro nás pro všechny," řekl James Russell. 

Co dodat? Vypadá to velkolepě. Doufejme jen, že se nedočkáme kroku zpátky na poli komplexnosti. Náznaky týkající se zjednodušení tahové části hry nemusí znamenat nic než planý poplach, zároveň se však mohou zvrhnout v nežádoucí snahu o přilákání mas. A to by se k sérii Total War rozhodně nehodilo…

Total War: Rome 2 jen pro PC vyjde v roce 2013. První díl Rome: Total War z roku 2004 můžete zakoupit spolu s oběma datadisky ZDE.

Oznamovací trailer:

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.

Autor: Redakce

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis poskytl 21. dubna v Praze rozhovor Deníku.
EXKLUZIVNĚ
1 14

Velvyslanec Jevhen Perebyjnis: I my Ukrajinci máme svého Jana Palacha

Vydatné srážky zaměstnávají hasiče
26

Povodňová situace se v noci zklidnila. První stupeň nově platí na Blanici

DOTYK.CZ

Letní festivaly bez EET? Pivo jen na stojáka a nechtějte k němu tatranku

Čím se budou letošní letní festivaly lišit od těch loňských? Tak třeba tím, že si možná častěji než dřív budete moci dát pivo jenom "na stojáka". A že k němu nedostanete balené oříšky ani tatranku. Důvodem je elektronická evidence tržeb.

Pohledem Kateřiny Perknerové: Sobotka nastražil past. Sám do ní padá

Bohuslav Sobotka řeší půl roku před volbami neřešitelný problém. Vlastní stranu sice očistil od všech svých oponentů a v kampani mu nikdo nebude podrážet nohy, ale na lidi to nezabírá. Co hůř, nejsou okouzleni ani smrští zpráv o zvyšování platů, důchodů, slev na děti a dalších sociálních vymoženostech.

Češi chtějí pilulky z internetu. Utratí za ně miliardy korun

Češi mění své zvyky. Pokud u nich propukne kašel, neběží hned k lékaři či lékárníkovi, ale koupí si kapky na internetu. Ukazují to průzkumy Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Léky na síti si podle nich objednává skoro polovina lidí, kteří internet používají. Jejich počet navíc každoročně stoupá.

Zetor se po letech vrací do Zambie, v zemi bude mít své české techniky

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies