VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sleeping Dogs: GTA na čínských steroidech

V období herního sucha se v redakcích všichni perou o nějakou pořádnou hru, kterou by mohli recenzovat. Jasně vychází úchvatné indie hry atd., ale hutnou, sytou a pravou AAA hru nic nezastoupí. A právě Sleeping Dogs takovou hrou jsou. Na jaře jsem nevěřil, když ji označovali za černého koně E3. Byla to chyba.

22.8.2012
SDÍLEJ:

Počítačová hra Sleeping Dogs.Foto: archiv Eurogamer.cz

Ikonické město plné stánkařů prodávajících nudle a maso na tyči, všude neonové reklamy a dráty elektrického napětí vyšité z jednoho okna do druhého. Ale i zde je jasná inspirace - začínáte v chudinské čtvrti Hong Kongu, kde bydlíte v oprýskaném baráku se zaplivanou chodbou, na níž se neustále hádají dvě sousedky o tom, která při sexu více řve a čí přítel je zlotřilejší gangster. A jak se propracováváte hlouběji do hry, postupně se stěhujete do luxusnějších částí města.

Pro hlavního hrdinu je začátek o to větší pecka, protože zrovna přijel ze San Francisca, kam v mládí odešel za lepším životem. A zřejmě ho našel, protože se vrací jako policista, kterého si najímá místní šéf oddělení boje proti organizovanému zločinu. Wei Shen kontaktuje staré známé a snaží se přesvědčit místní mafiánské bose, že není nastrčeným slídilem, ale oddaným příslušníkem Triád.

Zápletka jednou ze zářivých tváří Sleeping Dogs

Ačkoliv vypráví tisíckrát ohranou písničku, je skvěle napsána a presentována. Wei Shen je řádně rozpolcená osobnost, která se sama se sebou pere o to, zda zůstat věrný modré uniformě, dostát svým slibům bratrům z Triád nebo se na všechno vykašlat a pomstít hluboko ukrytou křivdu. Navíc je Wei neustále na hraně prozrazení své policejní identity, což je skvěle využito při zadávání i plnění misí.

K hltání příběhu přispívá i namluvení postav kvalitním ansámblem herců - hlavní hrdina je dabován Will Yun Lee, kterého můžete znát třeba z bondovky Die another day nebo Lucy Liu ztvárňující jednu z mafiánských paniček (Kill Bill). Jediné, co bych mohl zápletce vytknout je její totální filmovost, tedy lineárnost. Ani v jednom případě nemůžete vybrat, jak se zachováte, jestli jako nesmlouvavý člen Triád nebo hrdý zástupce policejního sboru.

Škoda, právě rozpolcenost hlavního hrdiny k tomu přímo svádí.¨Svou náklonnost k té či oné straně barikády každopádně můžete vyjádřit plněním misí v pořadí, které preferujete. Jako správný Mirek Dušín jsem šel po krku přednostně mafiánům. Pro posun vpřed sice musíte přijímat výzvy ze všech stran, ale profilovat se jako zloduch nebo hrdina lze.

Pět oblastí, v nichž se zlepšujete a odemykáte dovednosti

Když jsem byl ve třech čtvrtinách hry, měl jsem policejní stránku mého alter ega vycvičenou na sto procent, kdežto mé mafiánské já se potácelo lehce nad padesáti. Další zkušenosti získáváte za vedlejší úkoly, což vám zvyšuje jakýsi společenský status, zde nazvaný Face XP. Kromě silnějších úderů nebo vyšší odolnosti si totiž bez patřičně drsného ksichtu v krámě ani nekoupíte vohoz.

Většina z odemykatelných dovedností se točí kolem soubojů, nových chvatů a obecně je cílena na co nejdelší přežití v bitkách. Už v komentovaných dojmech jsem říkal, že jsem se dlouho nedostal k žádné střelné zbrani. Můj první kontakt s nimi proběhl přibližně po osmi hodinách, ale pořádně jsem si zastřílel až v druhé polovině hry. Proč? Asi proto, že Sleeping Dogs jdou v tomto směru realističtější cestou.

Tím neříkám, že by masakr před bistrem paní Chu s desítkami zabitých mafiánů a aut vybuchujících po zásahu granátometem, byl přehnaně reálný, ale určité náznaky jsou. Za prvé, výše uvedená scéna je jednou z mála, kdy se vám do rukou dostane opravdu těžký kalibr. Za druhé jsou střelné zbraně vzácné a nevymlátíte je z babičky na každém rohu, tak jako v zemi střelným zbraním zaslíbené - USA.

Boje na blízko a závěrečné chvaty

Ačkoliv jsem z toho byl zprvu trochu mrzutý, nakonec vzácnost střelných zbraní kvituji s povděkem. Na systém kopů, pěstí a protiúderů je nutné si zvyknout, ale jestliže přijmete jeho pravidla a hlavně vycvičíte své bojové umění, bude se vám náramně zamlouvat. Autoři v pozdějších fázích hry skvěle namixovali podíl bitek a stříleček, takže se ani jednoho nepřejíte. Boj na blízko je doplněn o skvělé fatality, které přitvrzují tím více, čím dále jste ve hře.

Ze začátku při bitkách maximálně Číňana narvete do popelnice nebo s ním vymalujete telefonní budku. Jenže taková roztočená cirkulárka, hák na maso nebo otevřené dveře spalovací pece v krematoriu potěší nejednoho úchyláka a pomohou ukončit rvačku velmi rychle. Nedílnou součástí pěsťokopních klání jsou různé sečné, bodné či tupé zbraně. Vaši protivníci na vás vybíhají s nožem, sekáčkem na maso nebo železnou trubkou. Vy jim je buď vykopnete z ruky, nebo nástroj vytáhnete z kufru auta - pokud už máte odemčené korespondující vylepšení.

Vedlejší aktivity a rozdělení závodů

To máme variabilní bitky a zběsilé přestřelky, co chybí ještě? V podstatě nic, co byste od klonu GTA čekali. Kradete auta, zpíváte karaoke, doplňujete si zdraví konzumování smažených nudlí, zatýkáte zločince, pomáháte lidem na ulici nebo hledáte tajné kufříky s penězi a oblečením. Textil není jen pro potěchu oka, ale může vám přidat zajímavý bonus. Například patnáct procent více zkušeností, pokud plníte policejní misi a vezmete si frajerské sako.

Vedlejších aktivit není přehnaně moc, dokonce bych řekl, že je jich tak akorát. Pro mě, který vždy chce dosáhnout stoprocentního výsledku, byly hry jako Just Cause 2 nebo Saints Row 3 peklem. V Sleeping Dogs lze najít opravdu vše, splnit veškeré úkoly i vyhrát všechny pouliční automobilové závody. I díky tomu mi dohrání zabralo cirka 23 hodin - což je méně než u podobných her, ale na dnešní dobu jde o stále nadstandardní výkon!

Ovládání na PC je trochu problém

Ačkoliv jsem téměř pořád myslel na připojení gamepadu, neudělal jsem to, abych Sleeping Dogs hrál asi jako většina PCčkářů. Na klávesnici a myši jsou totiž ovládací prvky rozloženy značně zvláštně, což v určitých momentech vadí. Například, když máte přeskočit z jednoho auta na druhé, musíte kromě plynu (W), v ten pravý moment zmáčknout skok (Q) a přitom se samozřejmě udržet na vozovce manévrováním zleva doprava (A + D). Tolik prstů na levačce nemám! Na ovládání je hodně vidět, že jsou Sleeping Dogs konzolová hra, takže neváhejte a gamepad do PC zastrčte.

Navíc určité akce nejsou ani popsány v nastavení kláves. Třeba jsem stylem pokus omyl delší dobu hledal, jak schovat zbraň. Nesedl mi ani pohyb po svých. Velmi časté jsou v Hong Kongu parkurové honičky. Jenže díky zmršenému klávesovo-myšímu ovládání jsem se nimi dost trápil. Nakonec jsem si na podivný běh vpřed a jemné zatáčení myší zvykl, ale nikdy jsem z pohybu městem neměl tak dobrý pocit, jako třeba v Assassin's Creed. Do očí to bije o to více, že jsou v Sleeping Dogs ulice oproti konkurenci poloprázdné.

Úžasně vypadající město

Grafika není kdovíjak vyspělá, ale autorům se v určitých momentech povedlo díky dobře zvolených efektům, nasvícení a nakonec i na PC texturám ve vysokém rozlišení, vykouzlit fotorealistickou grafiku. Jedná se zejména o jízdu autem a obecně úchvatné městské scenérie.

Tvůrci se nechali slyšet, že pro Sleeping Dogs je připraven plán DLC na šest měsíců. Na spoustě míst je hrozně vidět, že něco chybí. Například obchody s oblečením zejí prázdnotou a počet aut, která můžete v době vydání hry koupit, je značně limitován. Hrozně moc nevyužitý mi přišel potenciál přítelkyň, protože s každou skončíte v posteli po prvním rande, ale aspoň za to získáte pomoc v podobě ikonek tajných předmětů na minimapě.

Posledním problémem, který zmíním, jsou otravné minihry - například hackování kamer nebo otevírání zámků šperhákem. Zvláště kamer budete muset nabořit desítky a stále stejný puzzle, u kterého se ani nezvyšuje obtížnost, je hrozná nuda. Podobné jsou vedlejší mise v podobě policejních razií.

VERDIKT: Sleeping Dogs budou opravdu nejlepší městskou akcí tohoto roku. Naprosto skvěle napsaný a vyprávěný příběh, absolutně návyková hratelnost, parádní nadabování i grafika, zábavný soubojový systém s ujetými komboúdery a přehnané přestřelky naneštěstí kazí pár menších nedodělků - na PC odfláknuté ovládání, podivný pohyb městem, trochu opakující se vedlejší úkoly a příliš okaté osekání obsahu, který vydavatel bude nabízet jako DLC. Přesto všechno musím zatleskat, protože Sleeping Dogs jsou GTA 3 na silných čínských steroidech dohnané hodinami v posilovně téměř k dokonalosti. Hodnocení: 8/10.

Sleeping Dogs jsou právě v prodeji na PC, PS3 a Xbox 360. Zakoupit je můžete ZDE.

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.

Autor: Redakce

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
31 12

Sobotka počká na Babišovo vysvětlení do konce dubna, pak rozhodne

Protesty ve Skopji skončily násilím

V makedonském parlamentu došlo k bitce, zraněno bylo minimálně deset lidí

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Vítězstvím 3:2 nad Finskem vstoupili čeští hokejisté do závěrečného turnaje Euro Hockey Tour, kterým jsou Carlson Hockey Games v Českých Budějovicích. Druhý zápas odehraje náš národní tým v sobotu proti Švédsku (17).

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Dalíkem kvůli právní kvalifikaci

Nejvyšší soud zrušil odsuzující verdikt nad lobbistou Markem Dalíkem poté, co vyhověl jeho dovolání i dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Případ vrátil pražskému vrchnímu soudu, který Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za pokus o podvod. Odvolací soud bude muset znovu přezkoumat právní kvalifikaci, na jejímž základě byl odsouzen. Oznámil to předseda trestního kolegia NS František Púry. Podle něj může soud trest zmírnit, ponechat stejný i zpřísnit.

Policie zatkla ve vládní čtvrti v Londýně muže ozbrojeného noži

V britské vládní čtvrti v Londýně došlo ve čtvrtek 27. dubna k incidentu, při němž policie zadržela muže, jenž byl ozbrojen dvěma noži. Informovala o tom BBC. 

Jihokorejci chtějí stavět Dukovany. Nezdržujeme a nezdražujeme, slibují

Tři roky poté, co ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína, začíná jaderný maraton nanovo. Zatím jen opatrně a zdvořilostním představováním. Bitva o jednu z největších zakázek v dějinách ČR ale bude možná ještě ostřejší než minule.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies