Už od ohlášení vyvolává "globální odpověď na globální problémy" hodně emocí u environmentalistů i ekologických skeptiků. Za ideou Live Earth stojí někdejší americký viceprezident Al Gore, který halasně upozorňuje na rizika spojená s globálním oteplováním. To je i smyslem koncertů - přitáhnout pozornost k hrozbám souvisejícím s klimatickými změnami.

Koncerty Live Earth se konají na celkem devíti místech.K Šanghaji, Johannesburgu, Tokiu, Sydney, Londýně, Hamburku, New Jersey a Rio de Janeiru, kde hrozilo zrušení kvůli bezpečnosti, na poslední chvíli přibyl Washington.Jeden koncert se symbolicky uskuteční také na Antarktidě, aby akce obsáhla všechny kontinenty. Kvůli financím ale vypadl Istanbul.

Začíná se v jednu ráno našeho času v Sydney, ve čtyři ráno následuje Tokio. Výčet vystupujících je nekonečný, asi největší pozornost přitáhne program ve Wembley a na Giants Stadium v New Jersey. Zatímco Londýn přivítá Madonnu nebo Beastie Boys, v Americe, kde bude program moderovat sám impresário Al Gore, zahrají The Police, Kanye West nebo obnovení Smashing Pumpkins.

Hudebně zajímavé věci se ale budou dít i v JAR - Coca Cola Dome v Johannesburgu přivítá UB40 a Joss Stone. Japonské školačky si v Tokiu asi vyřvou hlasivky při koncertu Linkin Park a Rihanny, v německé Nordbank Areně se představí Shakira a Snoop Dogg. Koncert v každé zemi ještě podpoří lokální umělci, což je jeden z nesporně pozitivních aspektů celé akce. Kdy je možnost udělat si představu o čínském mainstreamovém popu, který zazní u Oriental Pearl Tower v Šanghaji?

Kromě nadšení fanoušků i ekologůakce vzbuzuje řadu negativních reakcí. Pomineme-li argument ekoskeptiků, že k žádnému oteplování nedochází, je tu i námitka, že více než o ekologii jde o skvělý byznys vydavatelství i umělců, kteří si vylepší image.

Za příklad dávají třeba zdatnou obchodnici Madonnu, která se v Londýně představí dokonce se speciálním songem o tom, abychom to nevzdávali. A rapidně zvýšené prodeje umělců po jejich vystoupení na Live 8 jsou nezpochybnitelné.

Zpěvák britských Muse se zase nechal slyšet, že je pokrytecké používání privátních letounů pro umělce vystupující na koncertech za záchranu klimatu. Mezinárodní letecká doprava patří mezi největší producenty emisí.

Další kritici monstrakce poukazují na pokrytectví některých vystupujících, kteří poskytují své skladby do reklamních spotů na automobily; třeba Sheryl Crow podkresluje reklamu na Subaru.

Mezi oponenty se přidal i duchovní otec Live Aid Bob Geldof, který před dvaadvaceti lety na první globálním charitativním koncertu shromáždil peníze pro Afriku.

"Poslední, co tahle planeta potřebuje, je obří koncert. Přeji jim úspěch, ale kladu si otázku, proč to vlastně Gore organizuje? Aby světu sdělil něco o skleníkovém efektu? To přece všichni vědí už léta. Live Earth nemá přesný cíl - kdybych to organizoval já, vzal bych na pódia americké prezidentské kandidáty, kongresmany nebo šéfy korporací a nechal je oznámit konkrétní opatření. Takhle z toho je jen obří popový koncert," prohlásil Geldof pro The Independent. A neopomněl rýpnout si do názvu Live Earth, který přímo vychází z jeho Live Aid, potažmo jeho loňské inkarnace Live 8.

Gore argumentuje, že koncerty budou "zelené, jak jen to půjde", a že se jen snaží zmobilizovat co nejvíc lidí. Organizátoři spouštějí také kampaň SOS - Save Our Selves (Zachraňme se). "Abychom vyřešili problém s oteplováním, musíme zburcovat miliardy lidí," prohlásil.

Česká televize se dnes stane jednou ze sto dvaceti televizních stanic, které budou akci vysílat v přímém přenosu. Program na ČT 2 začíná v pravé poledne. Živě ze studia na Kavčích horách provází Pavel Anděl.