VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andrea Kalivodová: S vášnivou Carmen jsem už sžitá

Severní Čechy, Praha /ROZHOVOR/ - Slavná operní pěvkyně Andrea Kalivodová nafotila benefiční snímky na pražské klinice IKEM. Severní energetická za jednu dala 100 tisíc Kč.

9.3.2014
SDÍLEJ:

V zákoutích pražské kliniky IKEM vznikaly snímky pěvkyně Kalivodové ve prospěch tohoto důležitého zdravotnického zařízení. Foto: Dan Sklenář

Centru pro plicní hypertenzi Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) předala pěvkyně Andrea Kalivodová šek na 100 000 Kč. Za tuto částku totiž vydražila společnost Severní energetická snímek, na kterém Kalivodová pózovala fotografu Danu Sklenářovi díky projektu Není samozřejmé se nadechnout.

„Rádi jsme přispěli na léčbu pacientů s nemocemi plicního aparátu. Dobré fungování plic a s tím spojené dýchání neznečištěného ovzduší je pro nás prioritou. Těžba a spalování uhlí nyní podléhají v oblasti ochrany ŽP přísným zákonným normám. Těm naše společnost rozhodně hodlá dostát," dodala.

O spolupráci s pražským IKEM jsme hovořili s pěvkyní Andreou Kalivodovou.

Focení za provozu

Jaké bylo focení snímků pro IKEM? Podle fotek, z nichž některé jsou i až „odvázané", jste si to užila vy, i fotograf Sklenář.
Focení jsme si užili, i když to bylo časově velmi náročné. To proto, že se fotilo za plného provozu nemocnice.

Fotili jste spolu poprvé? Je jistě jiné, fotit stylizované snímky než dělat fotografie z opery…
S Danem Sklenářem jsem fotila poprvé a mile mne překvapilo, jaké snímky vznikly. Neměl to jednoduché. Fotili jsme po celé budově a kromě umělecké stránky musel každé prostředí připravit, správně nasvítit a vytvořit aranžmá k tématu focení.

Které fotografie si nejvíce ceníte? Zvláštní náladu má ta, na níž v čekárně „čekáte na výsledky"…
Všechny snímky jsou krásné, každý vznikal na podporu pacientů s plicní arteriální hypertenzí. Cením si každé jednotlivé, protože vznikly za podpory a spolupráce lidí, kteří chtěli pomoci osvětě tohoto vzácného onemocnění.

Na snímcích jste sestřička, pracovnice kartotéky, pacientka na operačním stole, letuška… Bylo zajímavé střídat tyto role?
Snažili jsme se vystihnout běžné momenty v nemocnici, tak trochu zmapovat cestu pacienta či zdravotnického personálu i s náladou, která tam panuje. Bylo zajímavé se převtělit do různých rolí.

Respekt z lékařů

Fotili se s vámi i zaměstnanci? Třeba když jako sestřička vycházíte z výtahu a sypou se vám léky z platíčka na zem…
Ano, na té fotografii jsem s přednostou Centra pro plicní hypertenzi IKEM profesorem Josefem Kautznerem a MUDr. Hikmetem Al-Hiti. Před oběma pány mám velký respekt.

Bylo zajímavé vidět i zákulisí IKEM? Nebo nebyl čas?
Při focení moc času nebylo, musela jsem se stíhat převlékat i měnit účesy. Lokace byly po celé nemocnici, kdo ji zná, ví, že je to rozlehlá budova, kde jsme se občas i ztráceli.

Pomoc pro IKEM ze severu ČechInstitut klinické a experimentální medicíny poskytuje špičkové zdravotnické služby déle než 40 let. Stále se snaží zlepšovat zdravotní péči, zdokonalovat léčebné postupy, uplatňovat nejnovější vědecké poznatky v praxi. Léčí i vzácné onemocnění plicní arteriální hypertenze. Nemoc je obtížně diagnostikovatelná, málo se o ní mluví. Proto se fotograf Dan Sklenář rozhodl ve spolupráci s OK! Magazínem nafotit sérii snímků s pěvkyní Andreou Kalivodovou a poskytnout je do veřejné dražby.

Severní energetická se rozhodla zapojit do projektu, vydražila jednu z fotografií za 100 000 Kč. „Nezabýváme se jen uhelným byznysem. Dění v naší zemi nám není lhostejné. Rozhlížíme se také kolem sebe a objevujeme projekty, zasluhující pozornost," řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické.

Máte pěkný zážitek z IKEM?
Mnoho krásných zážitků. Všichni se tam ke mně chovali hezky, váží si té spolupráce. Měla jsem také štěstí a účastnila se setkání pacientů s plicní arteriální hypertenzí na konci roku 2013. Mohla jsem si povídat s nimi i jejich rodinnými příslušníky o běžných starostech, které jsou s diagnózou spojené.

V Severočeském divadle v Ústí jste s úspěchem zpívala vášnivou Carmen. Je vaší osudovou?
Role v Bizetově opeře Carmen zásadně ovlivnila moji kariéru. Provází mě roky, věnovala jsem jí zatím nejvíce času, procestovala s ní kus světa. Při každém dalším nastudování i provedení v ní nacházím něco nového, což je velmi inspirující a krásné.

Pro můj temperament

Dáváte do Carmen vše. Jak moc se necháváte svou rolí pohltit, jak silný to bývá prožitek?
S Carmen jsem opravdu sžitá. Díky tomu, že pěvecký part dobře znám, se mohu více soustředit na herecký výkon, oddat se emocím. Role vášnivé Carmen sedí mojí přirozenosti a temperamentu. Potvrzují to, myslím, i reakce odborných kritiků a obecenstva, kterých si velmi vážím.

Jak vzpomínáte na Ústí? Na pěkné divadlo, zajímavé místní sólisty, kvalitní živý orchestr?
Na ústecké divadlo mám jen krásné vzpomínky. Tamní scéna dává příležitost mladým talentovaným umělcům. Pozoruhodné je, že právě na prknech tohoto divadla vyrostla řada významných sólistů, jako Richard Haan nebo Naděžda Kniplová. Jsem za tuto šanci Severočeskému divadlu v Ústí velmi vděčná.

Zpívala jste i v Liberci. Jaké role, jak to pro vás bylo zajímavé?
Obecně si myslím, že oblastní scény jsou výrazně nedoceněny, ač odvádějí skvělou práci. Také liberecké divadlo k nim patří. Těšila mě příjemná spolupráce s panem dirigentem Františkem Babickým, výborná režie, fajn orchestr, překrásné prostředí…

Předloni jste vydala první písňové album, je pro vás důležité? První nahrávku si umělec hýčká.
Svého debutového alba si velmi vážím. Je to live záznam z úspěšného koncertu na festivalu Hudba tisíců v Jihlavě. Na CD zpívám svůj oblíbený repertoár, se kterým jsem se setkala již za studií: Českou písňovou tvorbu, tedy Dvořákovy Cigánské melodie, výběr z písní Bohuslava Martinů, milostný cyklus Petra Ebena Písně nejtajnější i dvě balady. Nahrávka měla úspěch i v Londýně, kde důstojně reprezentovala českou kulturu.

Plánuji vánoční CD

Uvažujete už o dalším albu?
V brzké době bych ráda natočila vánoční CD. Věřím, že taková nahrávka intenzivně osloví mé posluchače. Inspiruje mě pocit, že bych jejím prostřednictvím mohla přispět k atmosféře nejkrásnějších svátků v kterýkoli okamžik.

Zpíváte i v opeře Nabucco, máte řadu dalších rolí. Vybaví se vám zážitek z open air představení nějaké opery? Pěkný, zajímavý, nebo spíš tristní kvůli počasí?
Open air představení jsou jedinečná, divácky oblíbená. Je to adrenalin pro pořadatele, umělce i diváky. Ale atmosféra letní noci je pro operní žánr obzvlášť magická.
Prozatím jsem měla vždy velké štěstí, zkušenost se špatným počasím tedy ještě nemám. Jednu z nejkrásnějších vzpomínek z představení s nebem nad hlavou mám z uvedení Verdiho Nabucca na Bratislavském hradu.

Co zásadního vás čeká?
Čeká mě několik krásných představení ve Státní opeře v Praze i v Národním divadle v Brně, recitály a různá vystoupení. Těším se nejen na tyto krásné okamžiky, kdy mě publikum ocení potleskem, ale i na radosti, které přinese osobní život. V jejich rovnováze jsem spokojená.

Autor: Radek Strnad

9.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kožešinová farma ve Velkém Ratmírově.
22

O zákazu kožešinových farem bude Senát rozhodovat od 19. července

Šeberák.
26

Teplý víkend je tu. Přírodní koupaliště v Česku mají většinou čistou vodu

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost i selhání oběhu

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů dnes teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Rektor Zima: Ministr Pilný se bude snažit zohlednit VŠ, záleží to na Štechovi

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ve čtvrtek ujistil zástupce České konference rektorů (ČKR), že investice do vzdělání a vysokého školství pokládá za prioritu. ČTK to řekl předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima po jednání na ministerstvu financí. Pilný podle něj slíbil, že se bude snažit zohlednit požadavky škol při sestavování rozpočtu. Záležet prý bude na tom, jaké priority mu předloží ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies