Podle ředitele festivalu Rudolfa Neulse zavítaly letos na jazz tisíce lidí. Vydařily se i koncerty na vedlejší scéně – v restauraci Pivovar.

Atmosféra letošního ročníku Československého jazzového festivalu byla podle mnohých účastníků slovy nepopsatelná. Na své si přišli jak fanoušci moderního jazzu, tak tradičního swingu, dixiealandů nebo nestárnoucích českých hitů 20. a 30. let v podání Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

„ Z uspořádání páteční swingové tančírny jsme měli trochu strach, protože to bylo vůbec poprvé v historii festivalu. Nakonec ale Ondřej Havelka s jeho Melody Makers i slovenští Bratislava Hot Serenaders přivedli publikum do varu. Na tanečním parketu se lidé skvěle bavili až do pozdních nočních hodin,“ shrnul ředitel festivalu Neuls.

Divoké latinsko – americké rytmy skupiny Atarés strhly k tanci také hosty pátečního večera v přerovské restauraci Pivovar. Mezinárodní formace v čele se skvělým kubánským zpěvákem Frankem Hernandézem nenechala posluchače ani na chvíli vydechnout. Kapela hraje latinsko – americkou a kubánskou hudbu jak v tradičním provedení, tak s příměsí jazzu, funky a reggae.

Festival uzavíraly v sobotu večer v Městském domě dvě hudební lahůdky – tou první bylo americké trio The Bad Plus se zpěvačkou Wendy Lewis. Místy až snivé a zádumčivě jazzové pojetí rockových a popových skladeb v podání instrumentálních špiček – bubeníka Davida Kinga, basisty Reida Andersona a klavíristy Ethana Iversona přitáhlo hlavně milovníky moderního jazzu. Fenomenální výkon bubeníka Davida Kinga byl přitom jedním z absolutních vrcholů koncertů na hlavní scéně festivalu.

Sbírá vavříny už desítky let

A pak už se na podiu objevil legendární The Count Basie Orchestra, který ani po desítkách let své existence neztratil nic ze svého lesku. Tato formace standardního velkokapelového obsazení se 16 až 18 hudebníky sbírá vavříny už od roku 1936, kdy převzal po zesnulém kapelníkovi Benniem Montanovi taktovku pianista Count Basie.

„Kapela ale není pouhou připomínkou starých časů, ale živoucím hudebním organismem, který soudobým jazzykem ctí swingové tradice,“ přiblížil dramaturg přerovského festivalu Aleš Benda. The Count Basie Orchestra zavítali do Přerova na jazzový festival vůbec poprvé, jak prozradila jejich manažerka. Kapela během své letité historie posbírala na sedmnáct cen Grammy.

A jak se líbil letošní festival návštěvníkům? „Přišli jsme sem asi po tříleté pauze. Jazz mám ráda, ale hlavně jsme tu kvůli manželovi, který je obrovským milovníkem jazzové hudby. Moc se nám tu líbí,“ řekla třeba Helena Nesňalová z Přerova. „Fantastické. Za posledních několik let jsem nezažil, že bych se tak výborně bavil – a to každý večer. Organizátoři festivalu měli šťastnou ruku při výběru interpretů,“ komentoval to zase hudebník, který se přijel na festival podívat až z Bratislavy.

„Na jazzák chodím pravidelně, ale takovou návštěvnost, jaká je letos, nepamatuji. V sobotu se nedalo ani projít chodbou přes to množství lidí. Do Přerova mě přilákal hlavně Ondřej Havelka. Kromě poslechu hudby ale beru jazzový festival jako místo, kde se mohu setkat s přáteli a skvěle se odreagovat, “ poznamenal jiný z návštěvníků.

K textu – dva soubory fotek – Count Basie, Havelka a The Bad Plus – Petra Poláková Uvírová, vedlejší scéna Vojtěch Podušel.