První část koncertu bude patřit Čajkovského symfonii známé jako Patetická. Na ni naváže takzvaná faustovská kantáta Alfreda Schnittkeho. „Obě díla mají společného víc, než se na první pohled zdá – filozofickou hloubku, mystický náboj, osudové drama, bolestné, ale smířlivé finále," uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

A poukázal i na další motivy. „Falešný, pětičtvrteční valčík druhé věty Patetické lze vnímat jako předzvěst falše duetu dvou tváří Mefista ve faustovské kantátě," doplnil Mikeš.

K jedné ze Schnittkeho vrcholných skladeb – kantátě Seid nüchtern und wachet… skladatele inspiroval román Thomase Manna Doktor Faustus. „Mimo jiné jej tato kniha navedla i na myšlenku zhudebnit dvě závěrečné kapitoly takzvaného lidového čtení. A také mu napověděla, jak uchopit sedmou část líčící Faustovu smrt," upřesnil Mikeš.

Koncertní program Doktor Faust
Datum: 5. a 6. března, od 19.30
Místo: Janáčkovo divadlo v Brně
Zazní: Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 6 h moll op. 74 Patetická, Alfred Schnittke: Seid nüchtern und wachet… (Buďte rozvážní a bděte…) – takzvaná faustovská kantáta. Účinkují: Iva Bittová (kontraalt), Jan Mikušek (kontratenor), Tomáš Kořínek (tenor), Roman Janál (baryton), Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Brno (dirigent Andreas S. Weiser)

Efektu mefistofelského výsměchu a faustovského ponížení podle něj Schnittke dosáhl ďábelským tangem a zesíleným pěveckým sólem. „To původně zamýšlel pro Allu Pugačovovou. Při každém provedení je to vždy číslo velmi sledované a troufám si tvrdit, že Iva Bittová se pro roli Mefista ve Schnittkeho kantátě narodila," dodal Mikeš s tím, že Bittová do České republiky přiletěla v pondělí a s filharmonií zkouší od středy.

Ke spolupráci dramaturg Mikeš Bittovou oslovil v roce 2008 v Hradci Králové, kde tato zpěvačka, houslistka a herečka zpívala roli Mefista poprvé. „V minulosti Bittová koncertovala s Fil᠆harmonií Brno dvakrát: v roce 2000 s dívčím pěveckým sborem Lelky, který vedla v Lelekovicích u Brna, a o tři roky později to byl hudební večer, kde zazněly její vlastní skladby a improvizace," uvedl dramaturg Filharmonie Brno Jiří Beneš.

Čajkovského Patetická symfonie, která v programu také zazní, byla skladatelovou poslední. V dopise svému synovci Vladimiru Davydovovi Čajkovskij napsal. „Osobně ji rozhodně považuji za nejlepší a hlavně za nejupřímnější ze všech svých věcí. Mám ji rád, jako jsem neměl rád žádné ze svých ostatních hudebních dítek."

Poslední vstupenky na oba večery v Janáčkově divadle jsou k dostání v klasickém i on-line předprodeji Filharmonie Brno. „Očekáváme, že bude i několik uvolněných míst na místě před koncertem, zaručit to však nemůžeme," uvedla mluvčí Filharmonie Brno Lenka Němcová.

A nalákala i na další očekávané vystoupení – koncert v Besedním domě, na němž se představí letošní Umělec sezony Benjamin Jusupov z Izraele, a to v trojroli skladatele, dirigenta a klavíristy. „Těšit se posluchači mohou i na unikátní a rozsáhlou sbírku fléten Matthiase Zieglera," doplnila Němcová. Koncert s duem účinkujících Ziegler – Jusupov je na programu 12. a 13. března.