Přestože do začátku letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava zbývají více než tři měsíce, počet a kvalita účinkujících jsou natolik ve světě známé, že určitě není na škodu představit magnety letošních „Barev“. Vždyť od 10. do 13. července, kdy se festival Colours koná, se na něm vystřídá téměř stovka hudebních sólistů a kapel z celého světa – a to nepočítáme vystoupení divadel, hudební workshopy a další doprovodné akce.

V Ostravě v létě vystoupí i Daby Touré, který patří mezi nejvýraznější a emotivně nejsilnější africké písničkáře současnosti, dokonce se o něm říká, že představuje africkou odpověď na Nicka Drakea a Cata Stevense. Mohli se o tom přesvědčit také fanoušci Petera Gabriela, který Tourého přizval na své poslední koncertní turné. Zasloužené pozornosti se s kytarou osamocenému Tourému dostalo rovněž před časem v Praze.

„Ačkoliv pochází z Mauritánie, nemají jeho písničky nic společného s pouštním blues. Mnohojazyčná hudba – vedle občasné francouzštiny s angličtinou totiž Touré spoléhá na několik západoafrických dialektů – si bere inspiraci z kulturně odlišných zdrojů, které přeměňuje do vytříbeného afropopu důvěrně pastelových barev, aniž by kompromitoval vlastní kořeny. S lahodně jemným hlasem přecházejícím příležitostně do fistule za delikátního doprovodu akustické kytary, basy a perkusí míchá africkou libozvučnost s jazzem, akustickým folkem, reggae a západním popem,“ říká o něm hudební publicista Jiří Moravčík, který se v posledních letech zaměřuje na světovou world music.

Daby Touré se narodil v pouštním městečku Djeole na pomezí hranic Mauritánie a Senegalu. Otec lékař po politických otřesech opustil v osmdesátých letech zemi a v Paříži, kam ho osmnáctiletý syn následoval, vstoupil do řad slavné senegalské skupiny Touré Kunda, tvořené Dabyho strýci. Vystupoval s nimi i on, ale doma raději poslouchal Stevieho Wondera a Dire Straits. Opustil obchodní školu a dal přednost hraní na ulicích a v barech. Pařížská hudební všehochuť pak stála za Dabyho rozhodnutím založit s bratrancem Omarem duo Touré Touré, získávající si díky albu Ladde úspěch po celé Francii a Kanadě.

„Všichni po nás požadovali rytmickou taneční hudbu a já přitom toužil po daleko intimnějšímu nalezení vlastní identity“, vysvětlil Daby Touré odchod na sólovou dráhu.

Na značce Petera Gabriela Real World dosud dvě vydaná alba – Diam a Stereo Spirit – patří k africkým písničkářským drahokamům.

Noa s andělským hlasem

Něžné pohlaví bude na Colours of Ostrava reprezentovat mezi jinými izraelská zpěvačka s andělským hlasem, který učaroval samotnému papeži Janu Pavlu II., představitelka kultivovaného popu, naděje, že i mainstream může nabídnout nevšední zážitek – zpěvačka Noa.

„Její skutečné jméno je Achinoam Nini, pochází z Tel-Avivu, od dvou let žila v New Yorku, aby se v sedmnácti vrátila do Izraele. Její rodiče se narodili v Jemenu, v tamní starobylé židovské komunitě, která se od padesátých let minulého století postupně stěhuje do Izraele. Má se za to, že jemenští Židé patří mezi deset ztracených, záhadami obestřených židovských kmenů,“ přibližuje zpěvačku Jiří Sedlák za pořadatele festivalu.

Pravda je, že devětatřicetiletá zpěvačka, klavíristka a kytaristka v jedné osobě je u nás poměrně neznámá, přitom dosud dosáhla na mezinárodní scéně řadu úspěchů.

„S dlouholetým spolupracovníkem, kytaristou, skladatelem a producentem Gilem Norem od prvních chvil kráčejí ke hvězdám. Do středozemního koloritu s arabskými ornamenty Noa zasazuje pop, rock i jazz s přesvědčivostí přivádějící k produkci jejího první mezinárodního alba jazzového kytarového velikána Pata Methenyho a Ruperta Hineho. Když šla zpívat papežovi, držel ji z jedné strany za ruku Lou Reed a za druhou Alanis Morissette – a během papežova smutečního obřadu ji italská televize požádala o zazpívání Ave Maria,“ dodává Jiří Moravčík. Vystoupení Daby Tourého, ale také koncert, který předvede charismatická Noa, slibují silné zážitky.