VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Felix Slováček mladší: To jméno je samozřejmě celoživotní cejch

Praha /ROZHOVOR/ - Shoda jména se svým slavným otcem provází Felixe Slováčka mladšího celý život. Také předpoklad k hudební kariéře mu byl dán tak nějak „automaticky" jak sám říká, všichni s tím díky rodinné tradici počítali. Jak sám Felix Slováček junior ale dokazuje, zdatný je i sám, bez opory svých hudebně nadaných předků.

1.1.2013
SDÍLEJ:

V MINULOSTI ZALOŽIL NĚKOLIK rockových kapel, dnes ho baví především míchání jednotlivých hudebních stylů, především baroka a jazzu. Mimo jiné také účinkuje v muzikálovém představení. Na snímku s maminkou Dádou PatrasovouFoto: Deník

Vystudoval Pražskou konzervatoř, v současnosti ukončil magisterské studium na HAMU, založil několik hudebních skupin, hraje se symfonickými orchestry (mimo jiné už šest let zpívá v Big Bandu svého otce). Věnuje se nejen vážné hudbě, ale také rocku, jazzu nebo muzikálu. Na podzim se poprvé chopil také producentské a dramaturgické role, když se organizačně podílel na Mezinárodním Hudebním Festivalu Eduarda Nápravníka.

Hrajete v několika hudebních uskupeních, věnujete se mnoha činnostem. Co vás v současnosti nejvíce zaměstnává?

Nedávno skončil v Praze čtvrtý ročník Mezinárodního Hudebního Festivalu Eduarda Nápravníka, na kterém jsem se podílel jako dramaturg a producent. Především jsme chtěli seznámit veřejnost s tímto u nás opomíjeným autorem, který byl sice Čech, ale žil v Rusku, a tak je známý především tam. Podtitulem festivalu bylo setkání romantismu s hudbou 20. a 21. století, takže jsme na něm představili i současnou tvorbu. Největším tahákem festivalu bylo legendární Moskevské trio, jsem moc pyšný, že se nám ho do Prahy podařilo dostat. Díky tomu pojedu i já do Ruska vystupovat.

Podařilo se vám zorganizovat festival podle vašich představ?

Víceméně ano, pro příští rok mám ale v plánu pořádat ho spíše v menších městech, jakými jsou například Pardubice, Zlín a tak dále. V každém městě bychom rádi spolupracovali s tamními menšími symfonickými orchestry, které by nám také mohly pomoci zajistit větší diváckou účast.

Díky festivalu pojedete do Ruska, ale v zahraničí často hrajete také s Big Bandem vašeho otce. Preferujete vystupování v cizích státech, nebo máte raději domácí prostředí?

Zahraničí je skvělé v tom, že tam nikdo neví, kdo jsem nebo méně než u nás, kdo je Felix Slováček. Pokud nám tam diváci tleskají a vystoupení se jim líbí, tak víme, že je to opravdu kvůli kvalitní hudbě, kterou produkujeme, ne kvůli jménu.

Máte u nás pocit, že vás každý považuje pouze za syna slavného otce?

Nemám. To jméno je samozřejmě celoživotní cejch. I když mám za sebou nějakou práci a lidé ji dokáží ocenit, tak je to s tímto jménem jenom 50 procent úspěchu.

Přesto ale zpíváte v souboru, který nese jméno vašeho otce. Měl jste někdy chuť založit vlastní hudební těleso?

Já jsem v minulosti založil tři rockové kapely, mimo jiné například Nirvana revival. V současnosti mám také menší skupinu, ve které mícháme především styly baroka a jazzu s vlastní tvorbu, a také jsem členem Pražského saxofonového kvarteta. V Big Bandu Felixe Slováčka už šest let zpívám a zkušenosti, které jsem v něm během té doby nasbíral, bych chtěl do budoucna určitě někde uplatnit.

Existovala ve vašem životě vůbec možnost, abyste se živil něčím jiným než hudbou?

Prakticky ne. Odmalička jsem byl vedený k hudbě, hrál jsem na klavír, na bicí, chodil jsem do Bambini di Praga… Jelikož celá naše rodina je muzikálně založená, tak nebylo moc na výběr. Nějakou chvíli jsem sice chtěl být kuchařem, třeba když se mi nechtělo trénovat a myslel jsem si, že se z toho uleju, ale to mě brzy pustilo.

Máte ročního syna, myslíte si, že půjde i on v rodinných šlépějích?

Uvidíme, každopádně už teď můžu říct, že má výborný hudební sluch. Když mu intonačně něco řeknu, tak to po mně úplně přesně zopakuje. Každý talent se ale samozřejmě musí pěstovat, 90 procent veškerého úspěchu je hlavně o dřině. I pokud ale syn bude dobrý muzikant, tak to neznamená, že se hudbou musí živit. Třeba bude dobrý na matiku, což bych byl rád, protože na tu já byl úplný lempl (smích).

V jaké fázi vašeho života jste přišel na to, že úspěch je především o dřině?

Na konzervatoři, před maturitou. Tehdy to bylo skoro za pět minut dvanáct, protože mě ze školy málem vyhodili. V té době jsem dělal rockovou muziku, s kapelou jsme jezdili skoro každý týden po klubech po celé republice, natáčeli jsme písničky a tím jsem žil. Bylo mi sedmnáct let a klarinet šel prostě stranou. Až když pohrozili tím vyhazovem, tak jsem začal cvičit a makat na sobě. Výrazný podíl na tom měli také moji rodiče, v tomto věku je vedení a rázná ruka rodičů velice potřebná.

Od září hrajete jednu z hlavních rolí v pohádkovém muzikálu Kapka medu pro Verunku. Jak jste se k tomuto pro vás velmi nezvyklému angažmá dostal?

Bylo to díky zpěvákovi Petru Kutheilovi, který dělal k muzikálu hudbu a který mě pozval na konkurz. Na konkurzu jsem dobře zazpíval, ale jelikož jsem spíše muzikant, byl jsem pozván ještě na čtenou zkoušku. Musím přiznat, že mě na to moc dobře připravila moje máma (zpěvačka a herečka Dagmar Patrasová  - pozn. red.), která ví, jak v muzikálu správně mluvit a jak se pohybovat. S klidným svědomím mohu říct, že jsou dnes tvůrci muzikálu rádi, že mě tam mají (smích).

V muzikálu hrajete prince Honzu. Co je pro vás na této roli nejtěžší?

Myslím, že mi tam nedělá problém v podstatě vůbec nic. Ta role je pro mě velmi přirozená a také mě moc baví. Jsem rád, že jsem si tento, pro mě úplně nový styl, mohl vyzkoušet.

Věnujete se širokému spektru hudebních žánrů klasice, rocku, jazzu, muzikálu… Který styl je vám ale z těchto všech nejbližší?

V současnosti se věnuji zejména vážné hudbě  - sólově vystupuji s různými recitály na klarinet a na saxofon a hraji také s několika filharmoniemi a orchestry. To mě baví moc, ale je to samozřejmě práce, která se nedá „ošulit", která musí být naprosto precizní. Rock a muzikál je oproti tomu trošku odlehčení, i když i tam musí ta kvalita být. V mém případě už jen kvůli tomu jménu musím dělat všechny věci pořádně (smích).

Kdo je… Felix Slováček ml.

Narodil se 14. 9. 1983 v Praze

Jeho matkou je česká herečka a zpěvačka Dagmar Patrasová, otcem český saxofonista a hudební skladatel Felix Slováček

Má ročního syna Felixe Antonína

Na Pražské konzervatoři vystudoval obor klarinet, poté studoval na Akademii múzických umění a absolvoval také hudební stáž v norském Oslu

Byl dva roky na postu prvního klarinetisty v Karlovarském Symfonickém Orchestru

Založil několik hudebních skupin, kde hrál a pro které skládal hudbu a texty

Zpívá a hraje s RTV Big Bandem svého otce, kde má svůj rockový repertoár s aranžemi pro Big Band a spolupracuje s mnoha Big Bandy po celé České republice

Věnuje se dramaturgické a produkční činnosti v legendární „Jazzové sekci" a hudebnímu seskupení „Baroque Jazz Special", Pražské saxofonové kvarteto a Felix Gang Band

V listopadu 2012 byl dramaturgem a producentem Mezinárodního Hudebního Festivalu Eduarda Nápravníka

V současnosti je k vidění v muzikálu Kapka medu pro Verunku, které uvádí divadlo Hybernia

Vystupuje sólově s orchestry na klarinet a saxofon

V květnu 2013 v Lucerně vystoupí na koncertě k sedmdesátému jubileu Felixe Slováčka

Zpíval na turné Karla Gotta po České a Slovenské republice

MICHAELA ROZŠAFNÁ

Autor: Redakce

1.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Český prezident Miloš Zeman je tuzemskou obdobou Donalda Trumpa.
9 17

Kateřina Perknerová: Spor o Šumavu naznačí Zemanovu sílu v ČSSD

Krajně pravicová Národní fronta (FN) získala podle dílčích výsledků sčítání v prvním kole francouzských regionálních voleb 28 procent hlasů.
11

Le Penová se odmítla zahalit, zrušila kvůli tomu schůzku s muftím

AKTUALIZOVÁNO

Komíny budou kouřit dál, úředníků na jejich kontrolu není dost

Jako v Jiříkově vidění si musejí připadat úředníci z obcí s rozšířenou působností (ORP) při naplňování svých povinností v souvislosti s novelou takzvaného komínového zákona.

Lidl dramaticky zvyšuje nástupní mzdu a srovnává platy v regionech

Praha - Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 Kč.

V ČSSR musela být před 40 lety kvůli havárii odstavena JE Jaslovské Bohunice

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy byla první svého druhu na území někdejšího Československa. Její první reaktor, ve kterém se řetězová reakce rozběhla v říjnu 1972, ale sloužil k výrobě elektrické energie pouze necelých pět let. Před 40 lety, 22. února 1977, byl po havárii odstaven. Tuto etapu budování jaderné energetiky tak nyní připomíná pouze budova stojící vedle čtyř novějších bloků.

EXKLUZIVNĚ

Pražští radní projednají převzetí společnosti PVK

Praha - Radní v úterý projednají záměr převzetí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které stoprocentně vlastní francouzská firma Veolia. O jak velký podíl bude Praha usilovat, zatím není jasné. Radní také projednají rozvoj Nákladového nádraží Žižkov a harmonogram tvorby Metropolitního plánu. Na programu jednání je i nákup vozů pro městskou policii a veřejná zakázka na opravu Vinohradské ulice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies