VYBERTE SI REGION

Hana Hegerová bude zpívat v Příbrami

ROZHOVOR - Hana Hegerová se chystá na pondělní koncert do příbramského divadla.

30.11.2007
SDÍLEJ:

Hana Hegerová je zpěvačkou, kterou zahraniční kritici nazývají velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy či šansoniérkou se slovanskou duší.Foto: DENÍK

Šansoniérka Hana Hegerová příliš často nekoncertuje. O to více může těšit, že se v pondělí 3. prosince od 19 hodin představí v příbramském Divadle Antonína Dvořáka. O svých koncertech, zvycích, životosprávě či únavě hovoří v následujícím rozhovoru.

Nevystupujete moc často…

Ano, už teď zpívám stále míň a míň. A když to bude ještě míň, třeba jen dvakrát až čtyřikrát do roka, tak budu mít aspoň čas chodit do divadla, na koncerty, výstavy a všechno dohnat.

Jste před vystoupením ještě pořád nervózní?

Je to spíš takový pocit zodpovědnosti. Vím, že na mě přišli lidi, kteří zaplatili za moje vystoupení nemalý peníz, a dneska to opravdu je pro hodně z nich dost peněz, a oni za to něco očekávají. Mojí povinností jako profesionála je, abych jim za to něco dala. Tak jako třeba horolezci se proto i já připravuji na svůj výkon, na ten svůj výšlap.

Máte přitom nějaké zvláštní zvyky?

Jsem vždycky aspoň čtyři hodiny před představením v budově divadla. To musí být. Nikdy nepřicházím na poslední chvilku. Ono to vypadá, že jsem suverénní člověk, ale ve skutečnosti to vůbec není pravda. Já jsem strašně nejistý a nesuverénní člověk a potřebuji proto své záchytné body. A musím je mít i před každým koncertem. Ano, mám před koncertem své rituály a pečlivě je vždycky dodržuji.

Co prosím vás děláte v divadle čtyři hodiny před vystoupením?

Normálně se vyskytuju. Jsem v divadle. Jdu se podívat na jeviště, jaké je, jdu se pozdravit se všemi. Popovídám si s místními techniky, podívám se, jak vypadá divadlo, zeptám se, jestli přijdou lidi… To divadlo musíte dobře poznat, než v něm vystoupíte, protože když jsem potom v záři reflektorů, tak nic nevidím. Už se mi stalo, že když jsem si to nekontrolovala, tak jsem se kus představení dívala na stranu, kde byla zeď. Všechno si takhle v klidu zjistím. V tu chvíli se také můžu ještě naposledy najíst, čtyři hodiny před představením totiž ještě můžu jíst. Nějaké lehké dietní jídlo. A pak se pomalounku začínám líčit. Hodně pomaloučku, protože se líčím jen málo, to je všechno v takové pohodě. Ono to tělíčko už není nejmladší a hlasivky jsou taky jen sval, takže ho musím pozvolna připravit na ten výkon, který přijde. Proto se potom velice poctivě rozezpívávám.

Zdá se, že si svá vystoupení hodně užíváte…

Já si je velmi užívám. Mám v životě dvě takové velké radosti. Jednak je to moje práce, protože na jevišti jsem skutečně šťastná, a pak… Sice nerada přiznávám, že jsem babičkou, ale dneska už je to jedno… Takže mým druhým velkým potěšením jsou moji dva vnuci.

Stále ještě cvičíte?

Ano. Já jsem odjakživa cvičila, ale teď musím trošku víc, protože jinak by se mnou doktoři nebyli moc spokojení.

Jste dobrý pacient?

Já si myslím, že jsem dobrý pacient… Jo, v jedné věci ne. A to sice v otázce cholesterolu, protože hrozně ráda jím. Tam na mě omezení neplatí. Když si natřu chlebíček, zvlášť, když je čerstvá Šumava, a na to si dám dobré sádlo… a dokonce i se škvarkama… a dokonce i cibulku… A na to pivečko…. No, to opravdu pro ten cholesterol není to nejlepší. Jenže to si nemůžu odepírat. O čem by ten život potom byl? Ale já jsem čajová, nejsem kafař. Tak si dám černý čaj, pak zelený čaj, bylinkový čaj a hodně medu. Sladím jenom medem. A kromě toho, já dávám dvanáct hodin tělíčku šanci, aby vytrávilo. To znamená, že když ve dvanáct v noci ještě jím, tak druhý den jím až ve dvanáct v poledne. Do té doby piju jen tekutiny, ty své čaje.

Když koncert skončí, jste hodně unavená?

Strašně. V tu chvíli ale ještě ne. Jsem jako koně, ti taky ještě chvilinku běží, ale za takovou hodinku nebo hodinku a půl vadnu jak lilie. To začne skoro střihem. Vadnu, vadnu a musím rychle spát. Ale hlavně druhý a třetí den je pro mě těžký. Proto teď mám takovou podmínku, že druhý a třetí den nemám žádné termíny. Snažím se dopřát si jen samé příjemné věci, ale žádné povinnosti.

Většina populární hudby je anglofonní, ale vy jste se kdysi rozhodla zpívat písně především francouzského původu. Čím to?

Já jsem frankofil. Maturovala jsem z francouzštiny. Francouzská hudba je mi proto blízká. Mám ráda dokonce i jejich klasickou hudbu.

30.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Ústecký kandidát na senátora Petr Kůstka řídil opilý, nadýchal 1,59 promile

Ústí nad Labem – Starosta Malečova a nezávislý kandidát na senátora Petr Kůstka řídil opilý. Policie ho přistihla v centru Ústí nad Labem začátkem srpna, kdy mu při dechové zkoušce naměřila téměř 1,6 promile. To odpovídá asi osmi velkým pivům. Kůstku čeká ještě před druhým kolem senátních voleb soud, čelí obžalobě z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Článek Hitler – gentleman se našel, ale v Rudém právu

Praha – Článek nazvaný Hitler – gentleman vyšel, ale v Rudém právu, nikoli v Peroutkově Přítomnosti. Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko, píše Právo.

Operace v Sýrii prý stála Rusko 58 miliard rublů

Moskva – Válečné tažení v Sýrii, trvající právě rok, stálo Rusko nejméně 58 miliard rublů (asi 22 miliard Kč). Odhadl to ruský podnikatelský list RBK na základě zveřejněných údajů ministerstva obrany a ruské vlády. Hlavní část nákladů připadla na nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies