VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katarína Knechtová: Zodiak je mojí vnitřní zpovědí

Prahah - Se slovenskou zpěvačkou o rozloučení s kapelou Peha, první sólové desce i spolupráci na filmu Juraje Jakubiska Bathory.

30.12.2008
SDÍLEJ:

Uvědomila jsem si, že život je příliš krátký na to, abych věnovala čas něčemu, co mě neuspokojuje,“ říká Katarína KnechtováFoto: Foto: Universal Music/Standa Merhout

Slovenská zpěvačka Katarína Knechtová je žena činu. Před časem dala vale populární skupině Peha, kterou v roce 1997 založila, a rozhodla se vykročit samostatnou hudební cestou. Plody své práce zařadila na svou první sólovou desku Zodiak, která obsahuje hit roku Muoj Bože z filmu Bathory i aktuální singl Vo svetle žiariacich hviezd. „Snažila jsem se, aby to album bylo co nejupřímnější, možná rockovější,
i když v konečném výsledku klidnější. Aby mělo vyzrálejší výpovědní hodnotu,“ uvedla Knechtová.

Proč ten název Zodiak?

Při setkávání s lidmi jsem pochopila, že se všichni snažíme číst naše životy mezi řádky. Čekáme na „svá znamení“, která nás skrze nějaký silný vnitřní pocit nebo přesvědčení nasměrují na novou, lákavější cestu. No a já jsem se dočkala, už dlouho jsem totiž věděla, že mi stagnace nevyhovuje.

Všechny ty pocity, které jste v sobě nastřádala, jste teď vložila do písniček. Chtěla jste s nimi zúčtovat?

Tak nějak. Vypověděla jsem se v nich ze všeho, co jsem za poslední dva roky prožila, čím jsem prošla.

Posluchači se tedy dočkají i odkazu ke skupině Peha…

Právě první singl Vo svetle žiariacich hviezd je o tom našem společném „žití“. Někteří se v té písni našli, jiní ji vnímají v určitých obrazech, a právě v těch obrazech je schované to pozlátko, něco, co je navenek vidět, ale vůbec nemusí fungovat uvnitř.

Jaké to vlastně bylo, odejít zcela vědomě od úspěšné kapely, a začít budovat vlastní dráhu, i když už s velkými zkušenostmi?

Dlouho jsem tu myšlenku zvažovala, ale nakonec to vnitřní přesvědčení, že musím dělat písničky na vlastní pěst, svobodněji, otevřeněji, bez lidských a hudebních mantinelů kolem sebe, bylo silnější než cokoliv jiného. V jistém momentu to pro mě bylo dokonce tak nevyhnutelné, jako dýchat čerstvý vzduch. Uvědomila jsem si, že život je příliš krátký na to, abych věnovala čas něčemu, co mě neuspokojuje. A že je třeba mít sílu věci měnit a především vnímat sama sebe.

Asi ne každá žena by byla schopná takový krok udělat.

Myslíte? Zajímavě se k tomuto tématu vyjádřil producent Head, který má bohaté zkušenosti s fungováním lidí v kapelách. Řekl, že když opustí skupinu chlap, tak je považován za osobnost. Jakmile to ale udělá žena, je egoistická a sobecká… Tak vidíte, to jsou věci, se kterými se dá díky té vnitřní síle vypořádat.

Jak vůbec vznikla vaše spolupráce s Angličanem Headem, který vám Zodiak produkoval?

Poslala jsem mu svoje demo nahrávky písní, které jsem natočila s kamarády nebo jen tak sama při klavíru a kytaře. Dala jsem je ale k dispozici i dalším producentům a měla jsem štěstí, že mi tři z nich odepsali. Head byl ale nejlepší varianta, i v rámci finančních možností. Dokonce byl ochotný přijet k nám a desku natočit ve skromnějších poměrech, než jaké panují v Anglii. Nakonec s sebou přivezl i několik svých kamarádů-muzikantů, díky nimž jsem se zase něčemu novému naučila. S Headem jsme stále v kontaktu, zajímá se, jaké má album odezvy. Chce mi navíc pomoct v tom, abych je nazpívala i v angličtině. Tak uvidíme, co se stane.

Že by z toho vznikla nabídka na koncertování v Anglii?

No například, za tu bych byla samozřejmě velice ráda. Nemám velké oči, že se někdo zblázní z nějaké zpěvačky ze Slovenska. Ale vůbec ta šance poznat, jak to funguje venku, zahrát si tam s někým, je lákavá.

Aspoň naše publikum se vašich vystoupení v nejbližší době dočká?

Určitě, pro mě jsou prioritní lidi, na kterých jsem vyrůstala, díky kterým jsem dnes tam, kde jsem. Českého a slovenského publika si velmi vážím. Vyrazím za ním na jaře, až dámvše dohromady a sehraju se s novou kapelou.

Ještě se vraťme k písničce Muoj Bože, kterou jste složila na zakázku manželů Jakubiskových pro film Bathory. To, že vás oslovili, pro vás muselo být také znamením…

A velkou poctou. Jednoho dne mi lidé z jejich produkce zavolali a řekli mi, že by rádi spolupracovali „s tím děvčátkem“, co napsalo píseň Zpomal, že se jim moc líbí. Radostí jsem zavýskla a nabídku jsem okamžitě přijala. Poslali mi text toho žalmu, filmový trailer a nechali mě kvasit.

Šla vám práce od ruky?

Docela ano, i když melodika těch slov byla dost omezená. Trošku jsem je popřehazovala a snažila se napsat refrén se strukturou rádiové písně, aby se u posluchačů chytla. A taky mi záleželo na tom, aby ta píseň byla emotivní. Snad se mi to podařilo.

Když jste se při práci probírala životními osudy Alžběty Báthoryové, našla jste v nich pro sebe něco důležitého?

Její osobnost mě začala čím dál víc zajímat. Především mě ale zaujala kontroverznost její legendy. Ať už je, jaká chce, Alžběta Báthoryová musela být silná ženská, která se potýkala s lidskou závistí a nenávistí. Neměla to lehké, ale kdo to má? V tomhle vidím spojitost s dnešním světem.

Autor: Gabriela Kováříková

30.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komerční banka

Přechod k jiné bance bude od března snazší

7

V obchodě už jen s účtenkou. Startuje EET

Nemocnice se propadají do dluhů. Bez injekcí z krajů by neměly na provoz

/INFOGRAFIKA/ Nemocnice jsou na tom stále hůř, přestože účty pojišťoven bobtnají – jen za poslední dva roky se jejich přebytky navýšily o 11,5 miliardy korun. Kde je problém? Experti tvrdí, že je české zdravotnictví špatně nastaveno.

Obejít EET? Každá sedmá provozovna na Královéhradecku porušila zákon

Neodeslání údajů či nevystavení účtenky. To byly nejčastější prohřešky podnikatelů u elektronické evidence tržeb (EET), na které přišli kontroloři z Finančního úřadu. Ti od prosince do poloviny února udělali 220 kontrol a zjistili 30 pochybení.

Petr Jašek se v neděli sejde v Kladně s přáteli z církve

Kladensko - Lékař Petr Jašek (53) z Kladenska je český humanitární pracovník a dokumentarista. Veřejnosti se stal známým poté, co byl v prosinci 2015 zadržen súdánskými úřady v Char túmu. Tamním soudem byl odsouzen ke dvaceti letům vězení za údajnou protistátní činnost. V únoru mu byla udělena prezidentská milost a súdánský prezident nařídil jeho okamžité propuštění. Do České republiky se vrátil v neděli.

Dva měsíce nemoci už vás nezničí. Nemocenská by se měla zvýšit

Dlouhodobě nemocným by v příštím roce mohla stoupnout nemocenská. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu bez ohledu na délku choroby, vláda včera navrhla, aby dávky od druhého a poté i od třetího měsíce dlouhodobé nemoci vzrostly. Po měsíci stonání by tak zaměstnanci měli nově dostávat 66 procent vyměřovacího základu, od dvou měsíců dokonce 72 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies