VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kojota už jsme párkrát potkali, tvrdí hudební skupina Zrní

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Kapely Zrní si sever od léta už užil, i Děčín slyšel kousky z jeho novinky „Následuj kojota". Ústí se může těšit 17. prosince.

15.10.2014
SDÍLEJ:

Zrní z Kladna dnes, v čase vydání svého pátého alba Následuj kojota.Foto: Šimon Vejvančický

Zrní nás rozmazluje kvalitní muzikou, výbornými texty, skvělou atmosférou. Víc sedí klubu než festivalu. Na novince Zrní zpívá i o tom, co prožívají její členové. O tom, co prožíváme my všichni. A ano, poslouchá se to hezky.

Z reklamní charakteristiky alba by se mohlo zdát, že jste se dali na okultní či psychologickou literaturu. Čtete ji?
Na nic jsme se nedali (smích). Ale je nám vlastní zkoumat, co je pod povrchem, hledat a vnímat svět intenzivně, hravě. Baví nás i jiné, než jen suše vědecké a materialistické pojetí světa. Naše nová deska je cestou do vlastního nitra a zpátky. A nitro člověčí, to osobní, je totožné i s nitrem celkovým. To téma se objevilo na cestách do nočního lesa, kde jsme hledali to tiché místo, odkud se vynořují světy, představy, prýští nápady, hudba i realita, kterou žijeme.
Někdy je těžké rozeznat a oddělit od sebe, co je vlastně realita, co představa, někdy to splývá, často je to jenom o pohledu a přístupu ke světu.

Setkali jste se v lese s kojotem?
Jasně! Několikrát. Především náš zpěvák, kterého kojot dvakrát sežral.

Doporučujeme to!

Máme my, posluchači desky, následovat kojoty?
Určitě! Doporučujeme. Občas vyjít z domu opačným směrem než jindy, dojít na kraj města, zastavit se a poslouchat, co se ozývá a odkud, koukat kolem, kde to jsem? Tady to neznám! Šťourat se prstem v hlíně, výt na měsíc.

Říkáte, že jste přírodní lidé. Jak se to projevuje?
Příroda je nám blízká. To snad většině lidí, ne? I proto, že jsme z Kladna, tak nás to do ní táhne malinko víc. Rádi se touláme i cestujeme, vandrujeme. Cítíme v přírodě klid a moudrost. Ta surovost, která je ale zcela harmonická a neagresivní zabíjení a požírání se a hnití a kvetení i rození. Příroda je přirozená, to je inspirativní. Člověk je venku v kontaktu s něčím hlubším. Právě tenhle pohled nás v kapele lidsky spojuje.

Obal alba.Na albu se opakuje téma moře. Je vám nějak zásadně blízké?
K moři jezdíme moc rádi. Setkání s ním je magické. Jak je staré a velké a šumivé. Většinu roku běháme po pláži a hrabeme v písku tunýlky (smích). Ba ne.
Na desce je moře symbolem něčeho, o čem lidi sní. Třeba kladenští bezdomovci, sedí opilí na lavičce na sídlišti a koukají na slunce, jak od nich letí nad moře zářit, zatímco oni zůstanou dole ve tmě. Tak zavřou oči a odletí se sluncem. Fakt odletí? Takové kombinace reality s představami nás baví a na desce jsou.

Při nahrávání nového alba jste se prý mimořádně odvázali…
Hodně jsme si s tím vyhráli, vyblbli jsme se, proces vytváření desky byl zábavný. To tvůrčí období jsme si užili jako malí kluci při stavění bunkru. Ale trvalo dlouho, než se nám povedlo se do kreativního víru dostat. Než jsme našli cestu, kudy se ubírat. Do té doby to moc sranda nebyla (smích). Ale nakonec jsme nahráli sedmnáct písniček.

Ale deska jich má jen dvanáct…
Když jsme po minulé desce a všech koncertech konečně měli čas na vymýšlení nových písniček, zjistili jsme, že se až na pár vlaštovek pohybujeme pořád v podobných kolejích. Chtěli jsme se někam pohnout, aby nás to dál bavilo. To se zlomilo až asi půl roku před nahráváním. Najednou to začalo jiskřit a objevovat se něco nového. Asi nás vybudil blížící se termín. Začali jsme víc zvukově a nástrojově experimentovat, začleňovat zasmyčkované zvuky nachytané venku… Třeba jsme šli po lese, viděli hromadu klád, tak jsme je zdvihali, házeli o sebe a nahrávali zvuky jejich nárazů. Pak jsme to sestříhali, vyrobili z toho základní beat jedné z písniček. Bylo to fakt zábavné a vzrušující. A na výsledku má velký podíl i producent desky Ondřej Ježek.

On má asi na výsledném zvuku zásadní podíl!
Určitě. Dal desce charakteristický zvuk. Pochopil, o co nám jde a podtrhl to. S ním se nám skvěle dělá. Má ohromný cit, také jeho pohled zvenčí je strašně přínosný. Navíc si s ním lidsky rozumíme, což je pro nás zásadní. On byl při nahrávání šestý člen kapely.

S důvěrou v Ondřeje

Bylo bolestné pak některé písničky vyřazovat?
Au, hodně bolestné! Když jsme písničky nahráli, dávali jsme je různě k sobě a zkoušeli, jak by spolu fungovaly. Tak jsme tvořili x možných playlistů desky. Až se nám o tom zdály strašidelné sny, kdy na vás útočí playlisty a kulí oči!
Nakonec ale přišel Ondra Ježek s playlistem svým a postavil nás před hotovou věc. Jeho výběr a pořadí písniček bylo jiné než naše. Někteří z nás se s tím těžce srovnávali a srovnávají s pár maličkostmi dodneška. Ale zachránilo nás to. A s odstupem jsme rádi, že jsme Ondřejovi důvěřovali.

Co bude s vyřazenými písněmi?
Všechny, na které se teď na CD nedostalo, se objeví na vinylové verzi alba, vydáme ji v prosinci. Bude to dvojvinyl, kde bude celý svět, jak jsme ho v kojotím období objevili a zaznamenali. Moc se těšíme.

Vinyly jsou čím dál tím víc v oblibě. Přitom vy je, jako mladí lidé, asi nemůžete pamatovat…

Jéje, pamatujeme si je! Máme na ně úžasné dětské vzpomínky. Poslouchali jsme z nich pohádky a později třeba Beatles, Rolling Stones, Dylana objevovali jsme první hudební lásky. To byla doba!

Elpíčka mají i výhodu větších obalů. Obrázek na nich může být čitelnější, s vícero detailů.
Přesně. I obrázek na obalu nového cédéčka je zmenšenina. Na vinylu bude líp vidět, bude to úžasné. Autor obalu, výtvarník Aleš Fulín, si to zaslouží. Hodně pracuje s detaily a ručně. I celá zadní strana bookletu, včetně názvů skladeb, je ručně rytá. Na větší ploše to víc vynikne. Aleš k tomu přistupuje podobně jako my. Hraje si s tím, vkládá do toho tu energii ruční práce. Moc se nám líbí, co dělá.

Album Následuj kojota asi není na kulisový poslech. Člověk musí jednotlivé písničky poslouchat poctivě, aby je plně vstřebal.
Asi to tak je. Hudba je komunikace. Jak mezi námi samotnými, tak mezi tím, kdo ji vysílá a tím, kdo ji poslouchá. Vzniká nějaká vazba, dialog. Až pak to dává význam. Pravda, tahle deska je trochu zadumaná, vyžaduje spolupráci. Člověk se do ní musí vnořit, aby to fungovalo, a asi u ní nejde snadno žehlit nebo opravovat motorku (smích).

Wikipedie píše, že je Zrní folkrocková kapela. Souhlasíte?
Nemáme škatulky moc rádi. Téměř veškerá muzika, která nás baví a oslovuje, se škatulkám vymyká. Jakákoliv osobní výpověď je přirozeně svérázná a většinou z podstaty věci neomezená striktními mantinely žánru. Hledá si vlastní. Bereme si ze všeho něco, do té míry, do jaké nám to přijde tak nějak sexy. Hudebně jsme někde blízko folku, popu, rocku, elektronice, ambientu. Pokud máme nějakou škatulku zvolit, říkáme tomu, co hrajeme: „něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen".

Kladno je kladné

Jaké je být kladenskou kapelou? Netáhne vás to do Prahy?
Všechno má svoje. Naše jistá izolovanost je do určité míry výhodou, do určité nevýhodou. Díky specifičnosti a izolovanosti Kladna máme vlastní svět, snad osobitý rukopis, i proto, že na nás nepůsobí tak široké spektrum vlivů a lidí, jak by tomu bylo a je v Praze. Zároveň jsme tím na druhou stranu v něčem omezeni. A hlavně, díky Kladnu jsme se potkali. Museli jsme na sebe logicky v tak malém městě narazit, to by asi v Praze bylo nemožné. Za to jsme městu vděční. Kladno je kladné.

Ústí nad Labem - Kapely Zrní si sever od léta už užil, i Děčín slyšel kousky z jeho novinky „Následuj kojota". Ústí se může těšit 17. prosince.

Autor: Radek Strnad

15.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška Kolečkářová vzpomíná na dobu, kdy jí bylo teprve osmnáct let. Komunisti její rodině v roce 1951 vzali statek na Hodonínsku. Jejího otce Metoděje Hlobílka letos na konci března hodonínský okresní soud rehabilitoval.
2 9

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

NEJŠŤASTNĚJŠÍ. Nemusíte být zrovna papež, stačí být duchovním. Vykonáváte tak nejspokojenější profesi na světě.
23 39

Migranti živoří v koncentrácích, varuje papež František

ONLINE: Francie volí prezidenta

Kdo bude novým francouzským prezidentem? Lid Francie hlasuje v prvním kole voleb. Průzkumy favorizují Marine Le Penovou, vítězem ale může být kdokoli z kvartetu favoritů. Očekáváme nesmírně vyrovnané výsledky.

Roman Prymula: Češi mají nižší práh bolestivosti než Číňané

Jaký je rozdíl mezi poslancem a lékařem? Lékař svojí operaci dokončí. Pokud to nezvládne, práci za něj dokončí hned jiný tým. Poslanec to má jinak: pacienta klidně v polovině operace zašije a odejde. Pak se počká na nový tým, který celou operaci provede znovu, říká nový náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V úřadu bojoval za univerzitní nemocnice, tradiční čínskou medicínu a očkování. 

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

AKTUALIZOVÁNO

Bude to o prsa. Francie žije prezidentskými volbami. Rozhodnou nerozhodnutí?

Jen pár procent. Takový je rozdíl mezi kvartetem, který se pere o post prezidenta Francie. Bude to centrista Emanuel Macron, pravicový François Fillon, extrémistická Marine Le Penová, nebo ultralevicový Jean-Luc Mélenchon?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies