VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křižíkova fontána patří o víkendu opět dechové hudbě

Praha /ROZHOVOR/ – Křižíkova fontána na pražském Výstavišti v Holešovicích se už o tomto víkendu (29. a 30. června) stane dějištěm 17. ročníku Mezinárodního festivalu české a moravské dechovky Hraj kapelo, hraj. Ten uvítá i hosty ze Švýcarska i Moravanku. Uskuteční se také křest CD a kalendáře. Program nabídne opět bohatý – jediné, čeho se organizátoři trošku obávají, je počasí.

25.6.2013
SDÍLEJ:

KRAJANKA. A její kapelník Václav Hlaváček – druhý zprava. Foto: archiv umělecká agentura Briva

„Během devátého ročníku přehlídky dechovek Vtelenská dechparáda, která se uskutečnila v Jizerním Vtelně u Mladé Boleslavi 26. května, nám propršel celý nedělní den. Týden na to jsme měli Kněževeskou dechparádu v Kněževsi u Rakovníka, kde pro změnu pršelo už od pátku. Naštěstí jsme se v Kněževsi mohli přesunout i s diváky pod střechu. Následující týden jsme byli – coby Sdružení dechových orchestrů ČR – spolupořadateli soutěžního festivalu velkých orchestrů v Ostravě, kde se sešlo čtrnáct těles čítajících dohromady asi dvanáct set muzikantů. Teď nás tedy čeká – v krátké době po sobě – v pořadí čtvrtý festival. Pevně věříme, že nám na Křižíkově fontáně počasí vyjde. A i kdyby nakonec nepřálo, není třeba se zneklidňovat, protože akce se uskuteční v každém případě," říká organizátor přehlídky a kapelník Krajanky Václav Hlaváček.

Spolupořadatelská kapela Krajanka nemůže ve výčtu účinkujících chybět. Kdo se letos představí kromě ní, koho jste pozvali?

V sobotu zahraje Týnečanka, Horalka z Chodska, Eulach Musikanten ze Švýcarska a finále bude patřit Moravance. V neděli se pak mohou příchozí těšit na Hájenku, Glorii, opět Eulach Musikanten ze Švýcarska a Veselku. Naše Krajanka vystoupí po oba dny, přičemž program začne shodně ve 13 hodin. Jako každoročně jsme připravili také zhruba pětadvacetiminutovou produkci Křižíkovy fontány s originální hudbou, křty čtyř nových CD a stolního kalendáře dechovek pro rok 2014.

S jakým repertoárem přijedou vaši švýcarští kolegové?

Eulach Musikanten pocházejí ze severní části Švýcarska, kde existuje na dvě stě malých dechovek. Téměř všechny hrají s velkou slávou a úspěchem výhradně český a moravský repertoár – a naši hosté nejsou v tomto směru výjimkou. Zajímavostí je, že mnohé z těch písniček, byť jsou z pera českých autorů, u nás ani neznáme, nebo jsme je zapomněli. Když dokonce sám některou hledám, obrátím se s prosbou o pomoc na švýcarské kapelníky, protože jejich archivy jsou obrovské. Švýcaři prostě českou dechovou muziku milují. A když sami něco napíšou, jasně v tom rozpoznáváme český a moravský vliv či styl.

A co ta Moravanka? Dlouho o ní nebylo slyšet…

Moravanka platila za královnu české dechovky. Jenomže v 90. letech, kdy začalo vznikat plno nových kapel, už o ni nebyl tak velký zájem, jakého se jí dlouhé roky dostávalo. A kapelník Jan Slabák zvolil – dneska už to ví i sám – tu nejhorší možnou variantu pro její další fungování. Začal s Moravankou jezdit v menším nástrojovém obsazení, v němž klávesy suplovaly tubu a klarinety. Lidi ale nejsou hluší, poznali, že je něco špatně… Někdy před dvěma lety se však dala kapela znovu dohromady, nastoupili do ní mladí hráči – bylo to všechno nasměrováno k oslavě Slabákových sedmdesátin a výročí kapely. A najednou se ukázalo, že jí to šlape, muzikanti dostali chuť zkoušet, aby se sehráli. Dnes hrají naprosto senzačně a Moravanka je to, co kdysi bývala.

Mluvíte o křtu čtyř CD, všechna jsou Krajanky?

Ano, s Krajankou jsme poměrně dlouho nic nevydali. Intenzivně jsme ale pracovali, až se nám sešlo několik hudebních nosičů najednou. Během jednoho měsíce se tak pod křídly německého vydavatelství Rundel zrodila deska To nejlepší z Čech 2, další album Píseň lásky s nově zaranžovanými skladbami Václava Vačkáře vydal Radioservis. Titul s názvem Mně darovalo děvčátko je zase dárkem našemu zpěvákovi Vratislavu Velkovi k šedesátinám. A navrch jsme udělali limitovanou reedici CD To tílko sošky s novým obalem. Ukazuje se, že se všechny nahrávky prodávají, z čehož máme samozřejmě radost.

Ještě je u Krajanky něco nového?

Konečně jsme se dopracovali k vytvoření nového programu. Ve finále ale stejně hrajeme ty největší hity, na které lidi čekají. Jejich názor je pro nás zásadní, bereme jej nesmírně vážně. Vždycky se jich ptáme a při koncertech sledujeme, jak na kterou písničku reagují. Když tleskají hodně, je to pro nás známka toho, že ji chtějí slyšet – a naopak. Nepřímo nám tak s výběrem skladeb pomáhají. Na tomto principu pracujeme už nějakých pět let a vyplácí se nám to.

Kolik čekáte na Křižíkově fontáně diváků?

Potěšila by nás návštěvnost 1500 diváků – znamenalo by to, že všechny minusy z našich přehlídek jsou smazány a jsme tudíž na nule. Ale myslím si, že realita je někde jinde. Když jsme začínali festival Hraj kapelo, hraj pořádat, v Praze ani ve Středočeském kraji žádná akce tohoto druhu nebyla. Jenže někdy před šesti sedmi lety už bylo podobných festivalů šest, a to ve stejném termínu, což nám pochopitelně diváky odebralo. Od té doby registrujeme zhruba tisícovku platících. Kdyby tomu tak bylo i letos, zaplaťpánbůh za to. Vždycky říkám – důležité je, aby od rána nepršelo. Když zaprší odpoledne, tak to nevadí, protože kapela je krytá a diváci taky. Ale když se ráno lidi proberou a lije, tak už do Prahy nepojedou.

Jak říkáte, festivalů dechové hudby je poměrně hodně. Čeká vás ještě nějaký další?

Třetí týden v červenci jedeme na Kubešovu Soběslav – je to jeden z největších mezinárodních festivalů dechových hudeb u nás. Týden před ním zamíříme ještě na 45. ročník festivalu do Ratíškovic, který je zase nejstarší přehlídkou na Moravě. Jezdíme tam léta – a hlavně tam probíhá moravský křest našeho stolního kalendáře. Mimochodem, díky Ratíškovicím vznikl i náš festival v Praze, inspirovali jsme se jím.

Své letité zkušenosti z působení v této hudební oblasti zužitkováváte i při práci v Radiu Dechovka, kde jste součástí moderátorského týmu.

Ano, tři roky šlo o internetové rádio, které se celou tu dobu drželo na prvním či druhém místě v poslechovosti. Začal o něj být stále větší zájem, až jeho majitelé zažádali o licenci na pozemní vysílání, kterou dostali koncem loňského roku. V současné době tedy běží na středních vlnách na frekvenci 1233 jeho zkušební provoz, od 1. srpna se pojede naostro. Rádio zatím pokryje Prahu a Středočeský kraj, částečně pak Plzeň, Budějovice a Brno. Do konce roku 2014 musí ze zákona pokrýt celou republiku.

Do programu na vlnách Radia Dechovka přispíváte vlastní relací, o co jde?

Jedná se o hodinový pořad Svět dechovky, který připravuju do vysílání dvakrát týdně. Představuju v něm jak malé kapely, které se věnují čistě lidovému žánru, tak velké dechovkové orchestry z celého světa – jejich repertoár a autory, kteří jej píší. Pro porovnání například posluchačům pouštím, jak zní, když píseň Škoda lásky zahrají německé a české orchestry v klasickém obsazení. Neopomíjím ani profesionální symfonické dechové orchestry, které hrají po technické stránce nesmírně náročné kusy. Zatím se zdá, že má moje práce ohlas, a to mě těší.

Pořadatelé festivalu Hraj kapelo, hraj:

Sdružení dechových orchestrů ČR, umělecká agentura Briva a Nipos – Artama Praha. Záštitu převzal starosta městské části Praha 7 Marek Ječmének. Festival podporuje Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Nadace Český hudební fond, Nadace život umělce a OSA.

Autor: Gabriela Kováříková

25.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
eet
6

EET: obchodníci s obuví mají strach ze sankcí a kontrol

Krajně pravicová Národní fronta (FN) získala podle dílčích výsledků sčítání v prvním kole francouzských regionálních voleb 28 procent hlasů.
14

Le Penová se odmítla zahalit, zrušila kvůli tomu schůzku s muftím

Kateřina Perknerová: Spor o Šumavu naznačí Zemanovu sílu v ČSSD

Prezident Miloš Zeman se o Národní park Šumava zajímá dlouho. Ještě v době, kdy byl důchodcem z Vysočiny, jezdil za starosty šumavských obcí a poslouchal jejich stížnosti na Bursíkova ředitele parku Krejčího, řádění kůrovce, uschlé stromy a „ekoteroristy". Když se pak nad nezelenou částí Šumavy, která byla nechána na pospas žravému broukovi, proletěl vrtulníkem, udělal si definitivní názor.

Lidl dramaticky zvyšuje nástupní mzdu a srovnává platy v regionech

Praha - Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 Kč.

U francouzského pobřeží vraždil žralok

U pobřeží francouzského zámořského regionu Réunion zabil dnes žralok mladého surfaře. Oblast neštěstí je známá svou nebezpečností a zákaz koupání zde nařizovaly tabule, které ale někdo v posledních dnech nedovoleně odstranil, uvedla francouzská média s odvoláním na úřady tohoto ostrova v Indickém oceánu.

DOTYK.CZ

Příjmy začínajících vědců jsou pod hranicí chudoby

V České republice je přibližně 25 tisíc doktorandů. Mnozí na začátku studia pomýšlí na vědeckou dráhu. Ve vědě je přitom čím dál víc důležitá mezinárodní spolupráce. Podle slov předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů Kateřiny Cidlinské však českým studentům současný systém nedovoluje být na této mezinárodní úrovni zcela konkurenceschopní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies