Hudebníkovi původem z Kamerunu se občas přezdívá africký Sting. Baskytaristu, zpěváka, skladatele, perkusistu si zvou ke spolupráci takoví hudebníci jako Chick Corea nebo Bobby McFerrin.

Podle produkčního festivalu Jiřího Grauera půjde o vrchol 
a hlavní lákadlo sobotního programu. Hudební publicisté o Bonovi píší jako o umělci, který dlouhodobě patří mezi nejuznávanější jazzové muzikanty a vzhledem k jeho širokému hudebnímu záběru patří také k těm nejvytíženějším. Říká se o něm také, že aby ovládl nějaký hudební nástroj sám, stačí mu jen dívat se, jak na něj hraje někdo jiný.

„Už v raném věku zvládl kromě fléten i veškeré perkuse a dokonce i dvanáctistrunnou kytaru. Jeho oba rodiče byli hudebníci a Richard již od pěti let let dokázal vystupovat s mnoha nástroji v kostele," uvedl Jiří Grauer.

Bonovo hudební nadání výrazně ovlivnil jeho kamerunský původ. Tito černošští hudebníci se pohybují v tóninách a složitých rytmech s neuvěřitelnou lehkostí.

Od roku 1995 žije Richard Bona v New Yorku. V České republice se představil v minulosti na několika koncertech a vždy se setkal s obrovskou odezvou publika. Třeba jako jedna z hvězd prestižního festivalu Colours of Ostrava.

V Českých Budějovicích se však objeví s novým projektem. Bona se v něm spojil s flamenkovým ansámblem (Sandra Carrasco a Israel Fernández – zpěv, Melón Jiménez a Yeray Cortés – kytary, Thomas Potiron – housle, José Montaña – perkuse, Karen Rubio a José Maldonado – tanečníci). V tomto složení zazní během sobotního večera směsice hudby Andalusie a západní Afriky. Odborníci říkají, že žádný popis jeho hudby nenahradí její živý poslech.

Vstupné na českobudějovické jazzové dny je spíše symbolické: jen 100 korun.

Podrobnější informace 
o festivalu najdete na webu www.sbjf.cz.