VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porta v Ústí pobavila a rozdala ceny, ale kde byli lidi?!

Ústí nad Labem /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Šok! Bavič Petr Novotný si zopakuje hazardní bungee jumping z jeřábu, kde se zranil. „A to 17. července tamtéž," prozradil na Portě… Tři dny patřilo Ústí 46. ročníku Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Porta. Tedy akci, která sice v roce 1967 v Ústí vznikla, ale měla tu jen tři ročníky a vrátila se až po revoluci. Semifinále a finále autorské soutěže Porty 2012 hostilo 15. června odpoledne a večer Lidické náměstí. Vstupné bylo dobrovolné, počasí hudbě přálo, sprchlo jemně a krátce. Mohlo tedy přijít i více lidí.

19.6.2012
SDÍLEJ:

Aneta Langerová zpívala poprvé Portě.Foto: DENÍK/Radek Strnad

Pódium v kulisách magistrátu a zeleně na Lidickém náměstí, stánky řemeslníků, výčepy, párkaři, kavárna. To vše bylo k dispozici.

Dobrý Adam Kopřiva

Ústecký deník přišel asi v polovině programu. Ze soutěžících finále autorské soutěže viděl prvního domácího poklidného folkaře Adama Kopřivu. Každý interpret soutěžil s jednou písní a další přidal. Pěkný folk v duu představila Mirka Miškechová, po skončení programu se dozvěděla: „Vaše písnička Teleport vyhrála autorskou Portu."

Zbytečně přeslazený pop rock a la skupina Bon Jovi (USA), kterou má rád, v triu hrál Jan Vytásek & Company. Bavič a textař písniček Fešáků Petr Novotný, člen poroty i spíkr Country radia, vzpomínal v rozhovoru se svou kolegyní z rádia, moderátorkou Johankou Hubičkovou, na Kapitána Kida, letos v únoru zesnulého barda trampské muziky. Petr odmítl zpívat, šokoval ale, když prohlásil, že si „sebevražedný" skok bungee jumping 17. července zopakuje na Máchově jezeře!

Claymore, kapela ze Štětí, vzniklá z hard rockových Naostro, přišla ve skotských sukních. Hrála i irský rock, jejich skotské dudy zněly zajímavě, vnesly do programu ozvěnu dávných časů.

Klidný blues folk rock, hudba blízká třeba té Mišíkově, těšila od dua kytaristů i zpěváků Tonyho Smrčky (ex Abraxas) a Zdeňka Bartáka z Prahy. Jejich píseň Na Matějské pouti v autorské soutěži skončila druhá, také dostala Ústecký stříbrňák, cenu pro nejlepší trampskou kapelu Porty. Překvapení i radost!

Čtěte také:  Porta bavila náměstí hosty i soutěží (16.6.2012)

Falešní Marodi

Svěže zněl osobitý harmonikář a herec Marek Vojtěch z Klánovic, zato „rodinná" skupina Marodi by měla ještě cvičit. Jejich ostravská soutěžní píseň byla zábavná, trochu show, úvodní písničku ale zpívali falešně. „Jen úvodní? Obě byly falešně," reagoval na náměstí na můj názor člen jedné z účinkujících kapel.

Jirka Mucha z Plzně předvedl s životní partnerkou v jiném stavu, houslistkou a zpěvačkou, klidný folk s ozvěnou Indie, kde žil a skládal hudbu. Poté už hrál jako host domácí Monokl, slušně znějící bluegrassová kapela zpěváka i kytaristy Jana Mouchy, spolupořadatele Porty. Na snímcích má bílý klobouk stetson.

Finále večera patřilo Petře Černocké s kytaristou a manželem Jiřím Pracným. Než šla na pódium, ohlédla se na objekt ústecké radnice a prohlásila: „To je ale divná budova." Co by asi řekla, kdyby navíc věděla, jak divné věci se tam poslední měsíce dějí!?

Na jevišti mluvila o své Saxáně, úspěšném filmu Dívka na koštěti i jeho pokračování. „Těžko ho uvidíte, v kinech ho moc nedávají," posteskla si. Hráli na úvod Náklaďák a třeba i Koukej, se mnou si píseň broukej. Dávný hit za hitem. Na konec v pátek na náměstí zpíval folk trampský písničkář Vojta Kiďák Tomáško. Dobře bylo i s ním, s „Toulavým". A kdo chtěl, mohl si od něj za 100 Kč koupit DVD. No neberte to.

Veselo na hřbitově

V sobotu začala Porta netradičně, v Tisé na Ústecku na hřbitůvku u hrobu Kapitána Kida. Účastníky tam z centra vezl autobus, nedorazila ale „objednaná" trampská kapela, a tak pořadatelé improvizovali. „Na kytaru hrál starosta Tisé, člen skupiny Riding Hoppers, zpívaly i Kidova žena a dcera. A věřte nebo ne, byla tam i legrace," ohlédl se Josef Vejlupek ze štábu Porty.

Čtěte také: Aneta Langerová: Zahraji si i s filharmonií (6.6.2012)

Hospůdky a vichr

V Ústí v pátek večer zněla hudba i ze čtyř hospůdek, sobotního volna využilo i duo Vasilův Rubáš z Prahy; vyjelo si lanovkou na Větruši. „Už chápu, proč se tomu místu tak říká. Zafoukal tam větříček, shodil slunečníky na stoly, porazil nám pivo, rozházel popelníky, nafoukal popel do ginu… Víc si nepamatuju," smál se Vasil Děda z dua, s nímž byla v sobotu největší legrace. Však také Vasilův Rubáš, kytarista a akordeonista Filip „Vasil Děda" Novák a bubeník i trumpetista Petr Rubáš vyhráli v Ústí interpretační portu! „Jak si to vysvětlujeme? Mezi soutěžícími to tu byl dnes samý uspávač hadů," řekl pro Deník Petr Rubáš. Oba hudebníci pracují ve známé pražské reklamní agentuře. Hrají prý androfolk.

„Druhé místo porota přidělila skupině Osudy ze Žiliny. Uskupení vzniklo oficiálně až letos, po 15 letech se k hudbě vrátil kytarista a zpěvák bývalé folkové skupiny Amulet Jan Chrupka. S ním zpívají Martin Szotkovský a Lenka Klimeková. Kapelu doplňuje hráč na perkuse i baskytaru," uvedla ČTK.

Ocenění poroty za 3. místo v interpretační soutěži, Cenu diváků i Cenu Staré myslivecké, velkou lahev tradičního ústeckého alkoholu, si odvezla kapela D.N.A. z Brna. Tvoří ji tři studentky, učitelka a mladý student kytary. D.N.A. s pěknou flétnou prvně uspěli na Portě ještě jako „děti", postoupili z dětské obdoby Porty, festivalu Brána.

Miss z Polska

Z členů zúčastněných kapel vybrala redakce časopisu Portýr, ten tradičně na Portě vychází a jeho šéfredaktorem byl před pár lety i Kapitán Kid, nejkrásnější dívku, Miss Porta. Loni se jí stala slovenská zpěvačka, letos cenu dostala Hanna Kaczmareková z dua Pieprzyk (Pepřík). „Jeli jsme 600 kilometrů, na Portu jsme postoupili ze spřáteleného polského festivalu Kropka," řekla usměvavá i nesmělá Hanna, učitelka dětí na ZŠ.

V sobotu Deník odpoledne navštívil 11. benefiční Útulek Fest v Trmicích, do Letního kina na Portu dorazil kolem sedmé. Stihl poslední soutěžící interpretační soutěže, duo Vasilův Rubáš. A poté koncert Anety Langerové s kapelou včetně houslistky. Vítězka 1. ročníku SuperStar začala písní Malá mořská víla, publikum během koncertu, který vysílal živě i Český rozhlas, slyšelo i hit Voda živá.

Duo s paničkami

„Těšila jsem se na paní Langerovou i na ostatní. S Olgou Matuškovou jsem vzpomínala na mládí, Waldu jsem milovala a ona je pořád jednička. Mám ráda Pavla Bobka a Fešáky, i ti tu jsou. Nejlepší bylo duo Vasilův Rubáš. Sedí v hledišti zrovna za námi i s paničkami," všimla si čtenářka Deníku Eva Procházková z ústeckého Skřivánku. „Těšila jsem se na Anetu. Mám ji ráda," doplnila její vnučka Šárka (12).

Areál Letního kina měl „pod dohledem" pětičlenný záchranný tým Místní skupiny III. ústeckého Červeného kříže (ČČK). „Bylo to téměř bez práce. Jen jedna odřená noha návštěvníka a stánkařce jsme propíchli sterilní jehlou velký puchýř a ránu ošetřili," řekla za tým Mirka Sejkorová.

Závěr Porty patřil táboráku i díky neštěmickým dobrovolným hasičům, ti oheň střežili. „V areálu kina jsme si poprvé vyzkoušeli nové spojení pomocí vysílaček. Osvědčilo se," dodala Mirka Sejkorová. Ve čtvrtek v DK Ústí bavil vzpomínkový pořad Potlach s Kidem asi 500 lidí. Ale ve velkém areálu Letního kina se v sobotu večer pár set lidí „ztratilo". Kde mohli být? Sledovali snad v TV fotbal ČR:Polsko?

Autor: Radek Strnad

19.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lubomír Zaorálek
1 15

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Kajínek po propuštění z vězení vyvolává mezi lidmi různé reakce. Jedni jej odsuzují, druzí jej považují za celebritu. Když ve čtvrtek odpoledne s přítelkyní nakupoval v brněnském univerzitním kampusu, lidé se s nim fotili a chtěli autogramy.
AKTUALIZOVÁNO
19 12

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Členy vojenského klubu, kteří se o víkendu pokusili vrátit růžovému tanku IS-2 před červeným kostelem v Brně původní zelenou barvu, ve čtvrtek podpořilo velvyslanectví Ruské federace v České republice. Jeho zástupci se ohradili proti tvrzení Davida Černého, který tank přetřel na růžovo, že se jedná o symbol okupace z roku 1968.

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.

Zase můžete cestovat. Soud pozastavil Trumpův protiimigrační dekret

Když na začátku svého vládnutí v Bílém domě omezil prezident Donald Trump vstup do země občanům zemí, kde převládá muslimské obyvatelstvo, postavili se proti jeho rozhodnutí nejen obyvatelé USA na protestních akcích. Své slovo řekl k naplnění Trumpových předvolebních slibů i soud.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies