VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Promotér Ortelu: Xenofobii vytváří závistivci

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Kapela Ortel dlouhodobě rozděluje společnost. Někteří hudebníci dokonce ruší koncerty na místech, kde by měla skupina z Plzně vystoupit. Podle Libora Šíby, hlavního produkčního uznávané a hojně navštěvované scény U Letců v Hradci Králové a zároveň promotéra šňůry Megakoncertů kapely Ortel, se vše, co se kolem kapely děje, odehrává v rovině typicky české vlastnosti - závisti.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Libor Šíba, promotér Ortelu.Foto: Deník/ Petr Vaňous

Jste jeden ze spoluautorů programu koncertů U Letců. Co si myslíte o situaci kolem kapely Ortel, která tu bude letos vystupovat?
Od začátku loňského roku, kdy jsme tu oslavili dvacátou sezónu, jsme se rozhodli dělat nejenom koncerty, které k Letcům dlouhodobě patří, tedy folk. S majitelem restaurace U Letců Václavem Vrzáněm jsme se dohodli, že začneme zajíždět i do jiných hudebních sfér a rozšíříme nabídku. Začali jsme tedy opět provozovat Runway Club, kde opět začal znít big beat. A během roku jsme z Runway Clubu vytvořili jednu z nejstabilnějších hudebních scén v Hradci Králové, tedy co se týče různých odnoží tvrdé muziky. Stále se tak snažíme naši nabídku koncertů zpestřovat. A to na obou našich scénách.

A jak do vaší vize zapadl právě Ortel?
Už jsme ho tu měli dvakrát. Jednou venku v rámci klasického koncertu, a pak jsme ho tu měli v klubu v akustické verzi. Oba koncerty byly velmi úspěšné. A jak do naší koncepce Ortel zapadne? No úplně jednoduše. My jsme byli úplně první, kdo se v Hradci odvážil Ortel udělat naprosto veřejně a jednoznačně. S tím souvisela i velká promokampaň.

Jakou to mělo odezvu?
Nikdy se nezavděčíte všem lidem. Každý má svůj názor. Ale s vyloženě negativním názorem jsem se nesetkal. Ale když se ještě vrátím k té původní otázce, tedy jak Ortel do naší koncepce zapadá, tak my se snažíme dělat koncerty pro normální obyčejný lidi a nesnažíme se na nic si hrát. Naprosto logicky: Ortel je kapelou pro normální lidi.

Co tedy míníte o té „hysterii", která se okolo této kapely šíří?
Mám pro to dvě vysvětlení. To první asi souvisí s určitým typem závisti určitých druhů lidí z okruhu lidí na hudební scéně, kteří si žijí na tom malém českém písečku, a najednou přištráduje nějaká kapela z Plzně, která za pár let dokáže oslovit tolik posluchačů. A to svojí vlastní osobní tvorbou. A to až takovým způsobem, že se propracuje do Zlatého slavíka, kde nakonec obsadí druhé místo. Jsou druhy muzikantů, kteří to nedokáží skousnout.

A ten druhý pohled?
Ten je dle mého mínění ještě horší. Je to vývoj naší společnosti a její polarizace, kdy se řada lidí veze na určitém stupni levicové vlny a má pocit, že demokracie není demokracie, ale ve své podstatě je to anarchie. Právo a zákony však platí pro každého. Pokud se tak někdo rozhodne společnost polarizovat tím způsobem, že začne dělit hudební scénu, tak jako to například udělal David Koller nebo Cocotte Minute, a zaseje to sémě nenávisti mezi lid, které si vezme jako „rukojmí" své vlastní kariéry s tvrzením: „Já tady hrát nebudu, protože tu vystupuje Ortel," tak popírá to nejzákladnější právo rockového muzikanta – Žít a nechat žít. Pokud však mají platit pravidla pro jednu stranu, musí platit i pro protistranu. Pokud se kapela Ortel nedopouští porušení zákona, platí pro ni stejná pravidla, jako pro kteroukoliv jinou kapelu v této zemi.

Podobný rozruch svého času okolo sebe šířila i kapela Kabát, která měla ve svých začátcích také kontroverzní témata a provokativní texty. Daly by se tyto kapely tak v tomto kontextu srovnat?
Nebudeme si tady lhát do kapsy. Kabáti sice taky začali provokativními texty, ale rozhodně to nebyly politicky a sociálně zaměřené texty. Kapela Ortel je v tomto směru daleko vyhraněnější. Nicméně nic to nemění na skutečnosti, že pokud nějaká kapela dokáže na sobě pracovat a získat si svoje publikum, tak se pak vypracuje tak, jako se vypracoval třeba zmíněný Kabát. A tak nechme fanoušky rozhodnout, jakým směrem se bude Ortel ubírat. Zastávám tak názor, že pokud na sobě kapela velice tvrdě a dlouhodobě  pracuje, tak je schopna se v tom českém mainstreamu dostat tam, kam se dostaly ostatní kapely. Podívejte se například, kde jsou dneska  Škwor, Dymytry, Mandrage nebo Rybičky 48. Ty jména neříkám k přirovnání k Ortelu, ale k přirovnání toho, že pokud na sobě tvrdě pracují, tak jsou schopni si vybudovat velkou fanouškovskou základnu.

Stalo se vám při přípravě programu na letošní sezónu, že vám někdo, právě kvůli kapele Ortel, odmítl svoji účast?
Stalo. Už loni jsme měli dohodnuté Cocotte Minute, kteří nám to kvůli Ortelu odmítli, ale to už bylo dlouhodobé. Co se týče letošního roku, tak v podstatě nikdo. Jen na jaře tu měly hrát Atari Terror, ale i ti to kvůli Ortelu odmítli. Když jsme tak skládali program, tak jsme na přímo oslovili management hudebníků  a na rovinu jsme řekli: „Hraje u nás Ortel a zároveň jsme produkční agentura, která pořádá všechny jeho Megakoncerty na území České republiky. Sice děláme i jiné projekty, ale říkáme vám to pro to, abyste to věděli. " Když jsme tak dělali letošní program, tak všichni hudebníci o tom věděli. Na tom se ukázalo, že tu jsou takoví hudebníci, kteří neřeší nesmysly a chtějí hrát pro lidi.

Čím si tedy vysvětlujete, že jsou hudebníci, kterým nevadí hrát na stejném pódiu, kde hraje i Ortel?
Proč by to měli řešit. Mají zdravý rozum a starají se o svoji hudební kariéru. Nestarají se o to, aby rozdělovali společnost. To jsou lidi, kteří jsou třeba čtyřicet let na hudební scéně a jsou to neskuteční profesionálové. Ten, kdo má zdravý rozum, tak mu je situace kolem kapely Ortel úplně jedno. Naopak ten, kdo má potřebu se na někom zviditelňovat, tak tomu to jedno není.

Kromě Hradce Králové vystoupí Ortel i na jiných místech v České republice. A to pod vašim vedením, neboť jste promotérem jejich Megakoncertu. V Hradci podle vás problémy nenastaly, ale co jiná místa v republice?
V rámci Megakoncertu řešíme problémy prakticky dennodenně. Například tu máme kauzu přelepených billboardů či bláznivého vysokoškolského učitele v Olomouci, který se šel na radnici zeptat, zda v den konání koncertu zahraničním studentům říct, aby nevycházeli do ulic. To jsou věci, které jsou úplně na pomezí základního vidění svobody. Je potřeba si uvědomit jednu věc, když někdo jde a začne vyvolávat nálady tohoto typu a začne říkat: „Přijede Ortel, budou problémy," tak už jen to vyvolávání této nenávistné atmosféry, tak to už je ta definice xenofobie. Musíme si uvědomit, že víkend co víkend v rámci fotbalových utkání se v řadě měst pořádají obrovské policejní manévry, kdy se každou chvilku fotbaloví fanoušci do sebe pustí. A zvláštní je, že nikomu to tak zvlášť nevadí. Když se podíváte zpětně na koncerty Ortelu, tak nenajdete nějakou rvačku. Pokud někdo toto tvrdí, tak už  vytváří tu základní myšlenku strachu. A v podstatě není xenofobem ten Ortel, ale ten, kdo vytváří tu myšlenku strachu.

Autor: Petr Vaňous

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý pacient trpící leukémií.
8

Lék na leukémii mohl být čtyřikrát levnější. VZP couvla

Německé dálnice mají zavádět mýtné
1

Cesta k sousedům. V Německu si dejte pozor na kolony

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Trestní oznámení chystá Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Došla jí trpělivost s Moravanem, který ničí státní znak na tamních cedulích. Částka, na kterou přijde pořízení nových a jejich montáž, už se blíží téměř k dvaceti tisícům korun. „Řádění vandala začalo letos na jaře krádeží pěti cedulí v Údolí Říčky. Pak se přesunul do okolí Ostrova, Holštejna a Jedovnic," popsal zástupce vedoucího správy Antonín Tůma.

Asad chystá další chemický atak, varují Spojené státy

/VIDEO/ Bílý dům včera večer vyjádřil obavy, že se v Sýrii připravuje chemický útok podobný tomu, který letos 4. dubna udeřil na Chán Šajchún. Neštěstí v tomto syrském městě si vzalo více než sto mrtvých z řad rebelů, odpůrců prezidenta Bašára Asada.

Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem, ten se ale plánovaného podnikatelského fóra nezúčastní kvůli návštěvě Vysočiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies