Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Songfest.cz: Síla hudby, harmonie, souznění i tradiční rituál

Praha /ROZHOVOR/ – Stylovou oslavu příchodu roku Koně, která se odehraje v rytmu domácí i zahraniční hudby v devíti českých a moravských městech mezi 23. lednem a 8. únorem, slibuje festival Songfest.cz. Již potřinácté jej připravuje jeho zakladatelka, čínská zpěvačka Feng-yün Song společně s duchovním otcem projektu, hercem a moderátorem Jaroslavem Duškem.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Čínská zpěvačka Feng-yün Song.Foto: SMART Communication

„Nyní máme rok Vodního hada, ten provází energie jin, je temný a nevyzpytatelný. Nadcházející rok Koně bude v elementu dřeva, což je znamení růstu a naděje. Kůň pak symbolizuje dynamiku jang," vysvětluje Feng-yün Song.

Měli bychom si dát v roce Koně přece jen na něco pozor?

Nový časový cyklus bude velmi jangový, měli bychom více naslouchat hlasu svého srdce a dbát na zdravý rozum.

Jací jsou vlastně lidé narození v roce Koně, čím vynikají?

Mám v rodině i mezi přáteli několik „Koní", jsou to silné osobnosti, oplývající inteligencí a vitalitou. Jsou to dříči, pracovití, až vášniví workoholici. Lidé ve znamení Koně se narodili například v roce 2002, 1990, 1978, 1966, 1954, 1942, 1930, 1918. Nalezneme mezi nimi mnoho zajímavých a výrazných osobností – umělců, vědců i politiků. Třeba herce a herečky Barbaru Streisandovou, Clinta Eastwooda, Johna Travoltu, Harrisona Forda či Seana Conneryho, hudebníky Frédérica Chopina, Jimiho Hendrixe, Leonarda Bernsteina nebo Arethu Franklinovou. Ale také geniálního zakladatele moderní fyziky Isaaca Newtona, prvního muže na Měsíci Neila Armstronga nebo lékaře a chemika Louise Pasteura.

Nakolik se podle vašich poznatků lidé v Česku k pranostikám čínského kalendáře obracejí?

V Česku se lidé zajímají o měření času odlišným způsobem, jak nabízí čínský kalendář. Ten náš praktický život blahodárně obohacuje, protože jde o výsledky z pozorování pohybu Slunce, Měsíce a Jupitera ve třech elementech, jimiž jsou oheň, voda a země. Proto lidem podrobněji ukazuje energetický průběh.

A jak lidé přijímají váš festival, jehož prostřednictvím už několikátou sezonu nový rok vítáte?

Songfest.cz s jedinečnou koncovkou „CZ" jasně ukazuje, že jde o český hudební festival, který představuje multikulturní úroveň v Čechách a na Moravě. Pražané začali se Songfest.cz vítat nový lunosolární rok již v roce 2002. Společně tedy oslavujeme kontinuálně již dvanáct let a návštěvnost stále roste. V posledních letech se několikrát stalo, že jsme kvůli omezené kapacitě museli s bolavým srdcem poslat domů desítky zájemců, kteří před koncertem čekali na lístky.

Pro návštěvníky se snažíme připravit stylovou zábavu, kvalitní hudební program a k tomu přidat pozitivní energii i milou lidskou atmosféru – a vypadá to, že to funguje. Velká část z těch, kteří přijdou na Songfest.cz poprvé, se vrací znovu. A my jsme moc rádi, i proto jsme se rozhodli v letošním roce rozšířit festivalové scény o další města jako Písek, Brno, Znojmo či Kroměříž. Doufáme, že i tam se nám podaří předat lidem trochu pozitivní energie a že s námi stráví příjemný večer.

Na co z připraveného letošního programu můžete příchozí pozvat? Bude mít program nějakou jednotící linku?

Program letošního Songfestu.cz představuje sílu hudby, harmonii a souznění. To se nese celým programem již od odpoledního bloku, který je určen pro děti i dospělé. Pavilon V rytmu má připraveny lektorské dílny s hudebně-rytmickými hrami pro všechny věkové kategorie a na místě bude připravená i oblíbená čajovna. Odpolední program je bezplatný. Všechno pak vyvrcholí večerním koncertem roku Koně. Komponovaný program je plný hudby a laskavého humoru, budeme mít tzv. koňskou tombolu, součástí večera bude již tradičně i rituál Úcta k předkům a každý večer navíc doplní nějaký zajímavý hudební host.

Čínská zpěvačka Feng-yün Song.

Pokud se zaměříme čistě na čínské umělce, které jste pozvali – představíte je blíže?

Budou to tři čínští umělci. Přímo z Pekingu přiletí dva zpěváci a mistři tradičních vokálních technik, Zhang Lei (Čang-lej) a Geng Hao (Keng-chao) z Čínského operního a tanečního divadla v Pekingu. Třetí umělkyně Zhang Xueting (Čang-sűe-tching) pochází z Pekingského tanečního institutu. V současné době působí jako lektorka v Konfuciově akademii Univerzity Palackého v Olomouci. Na Songfest.cz 2014 předvede tradiční oslavný tanec zvaný Chua-ku, Květinové bubny.

A co čeští umělci? Letos jsou to vesměs ženy – Zuzana Lapčíková, Iva Bittová, Lenka Dusilová, Jana Koubková nebo Dagmar Andrtová-Voňková… Je to záměr, nebo spíš náhoda?

Náhoda to není. Snažíme se programově představovat umělecké osobnosti s vysokou hudební kvalitou z různých hudebních oblastí a odlišných žánrů.

Festival, jak už zaznělo, připravujete s Jaroslavem Duškem – vaše společné vystoupení má být páteří programu. Jak jste k sobě vlastně našli cestu?

Se Songfest.cz koncepčně usilujeme o lidskost, humanitu, pozitivní energii, harmonii a souznění. A Jaroslav Dušek je jedinečnou osobností všech těchto kvalit. Navíc je to můj mnoholetý kolega a kamarád. Známe se už od roku 1992, kdy mě pozval, abych působila v učitelském kolektivu autorského herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Poté jsme spolu působili i dva roky v Českém rozhlase a naše spolupráce a přátelství trvají dodnes.

Jak taková příprava vašeho společného programu vypadá?

Pracujeme na něm celý rok, od dramaturgie až po hudební produkci. Každý koncertní večer má tedy dopředu připravený dramaturgický i režijní scénář, ale není nikdy striktně dodržován. Naopak je ve scénáři vždy záměrně zachován velký prostor pro improvizaci. Prostě se snažíme, aby to žilo.

Když jste před lety tradici festivalu zakládala, s jakou myšlenkou jste do něj vstupovala? Nebála jste se odlišností našich kultur? A podařilo se vám onu myšlenku při zpětném ohlédnutí naplnit?

Upřímně řečeno nikdy jsem neměla ambici zakládat festival. Vše je výsledkem přirozeného vývoje. Mě osobně zajímá hudba a zpěv. Mezi muzikanty máme motto: „The music is the best." Chceme tvořit dobrou muziku pro lidi. Hudba nemá hranice, dává duši lehkost. Jsem spíše jen „služebnice" hudby, snažím se pokorně pozorovat a sloužit.

V Česku žijete už poměrně dlouho, s čím jste se tady nejhůř sžívala? A co vás na Češích baví, popřípadě nebaví?

Na Češích mě baví téměř všechno – knedlíky, pivo, víno, klasická hudba, divadlo, krásná příroda… Miluji Prahu, její energii, architekturu, romantiku… Fandím Čechům, kteří pilně a tiše pro svou zemi pracují. Nebaví mě ale lidi, kteří si na svou zemi pořád stěžují.

Songfest.cz 2014

23. 1. Praha (Palác Akropolis)

24. 1. Hradec Králové (Divadlo DRAK)

25. 1. Plzeň (Divadlo pod lampou)

30. 1. Písek (Divadlo Fráni Šrámka, oslava předvečera roku Koně)

31. 1. České Budějovice (KD Metropol, oslava nového roku Koně)

1. 2. Český Krumlov (městské divadlo)

6. 2. Kroměříž (Divadlo za oponou KC)

7. 2. Brno (HaDivadlo)

8. 2. Znojmo (městské divadlo)

Autor: Gabriela Kováříková

22.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Euro, ilustrační foto
4

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.
1 6

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou

Nastavme pojištění pro nemocnice jako povinné ručení u aut, navrhují poslanci

Pojištění odpovědnosti je příliš drahé, stěžují si české špitály. Suma roste i těm, které chyby nedělají. Nejčastěji se dostávají do sporů porodníci a chirurgové, tvrdí právník.  

DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

Během několika desetiletí se objeví první "měsíční miminka" - děti, které budou žít se svými rodiči na Měsíci. Tvrdí to Bernard Foing, jenž svou vizi osídleného Měsíce představil na Evropském kongresu planetárních věd v lotyšské Rize.

Dokumenty v kinech: Rodina v háji a stáří v samotě

Hned dva české dokumenty se sešly v kinech. Oba na aktuální téma. Rodinné modely a život ve stáří. 

Čtyři možnosti, jak vyřešit spaní v obýváku

Někdy to zkrátka jinak nejde. Nejčastějším kompromisem v malém bytě je spojení obývacího pokoje s ložnicí dohromady. V článku si přiblížíme čtyři možnosti, jak to elegantně vyřešit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení