Pink Floyd, Yes, King Crimson, Weather report ci Dream Theatre. Všechny tyto významné kapely spojuje unikátní hudební nástroj Chapman stick. Kromě Tony Levina je dalším světovým hráčem americký lektor a kouzelník Steve Adelson. Ten v rámci Táborského festivalu vína a festivalu Kytara napříč žánry zahraje ve čtvrtek 15. října od 19 hodin v táborském hotelu Palcát. Na bicí ho doprovodí místní bubeník Tomáš Hájek (táborská Tarapaca jazz band, Trim4).

„Nejznámějším hráčem na Chapman stick, tedy na nástroj kombinující baskytaru a kytaru, je Tony Levin, který hraje na stick ve skupině Petera Gabriela a v kapele King Crimson. Tony Levin doporučil jako nejlepšího hráče Steva Adelsona," říká ředitel Táborského festivalu vína Jiří Blafka, který akci pořádá ve spolupráci s festivalem Kytara napříč žánry.

Inspirace přímo od vynálezce

Steve Adelson se kromě učení hry na kytaru věnuje hraní na Chapman stick od roku 1984. Od té doby se z něj stal skvělý hráč i pedagog. Napsal učebnici hraní na Stick a organizuje workshopy po celém světě. Hraje sólově, ale i v různých projektech se známými hudebníky. Je známý svojí vytříbenou technikou. Jeho hudba je ovlivněna jazzem a rockem 60. let.

„Stick jsem objevil po 14 letech hraní na kytaru, když jsem se začal věnovat takzvanému tappingu (hraní prsty obou ruky na hmatníku kytary). O rok později jsem zhlédl ukázku přímo od vynálezce Chapman stick, Emmetta Chapmana a věděl, že ten nástroj prostě musím mít, jestliže si chci zlepšovat tuto herní techniku. Koupil jsem si první stick a zbytek už je historie," říká Adelson, jehož koníčkem je kouzlení a miluje slovní hříčky anglického jazyka.

Chapman stick (často mezi hráči označovaný pouze jako Stick) je elektrický strunný hudební nástroj vynalezený Emmettem Chapmanem na začátku 70. let 20. století. Je odvozen od kytary i baskytary. Chapman Stick je charakteristický svoji rozsáhlou škálou tónů, neboť obsahuje melodické i basové struny. Obvykle má 10 strun. Na Chapman Stick se hraje tepováním obou rukou na struny. Je proto možné hrát jednou rukou melodii a druhou bas, nebo doprovod. Nástroj najdete v hudbě kapel jako Pink Floyd, King Crimson, Weather report, Yes či Dream Theatre.

Vstupné na koncert je v předprodeji 200 korun. Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách www.festival-vina.cz či non-stop na recepci hotelu Palcát. Na místě pak vstupenka stojí 300 korun. Výtěžek z koncertu pořadatelé věnují na podporu dětského klubu Janíček.

Uvidíme, co se stane

Ve čtvrtek hrajete v Táboře. Můžete prozradit něco z repertoáru, který večer zazní?
SA: Zahraji směs autorských skladeb a převzatých věcí. Večer tak zazní i například písničky od Beatles, Stinga i jazzových kytaristů Pata Methenyho a Django Reinhardta. Zkusím představit rozličné hudební žánry na unikátní nástroj Chapman stick.

Už jste někdy v České republice byl, nebo je to vaše premiéra?
SA: Projel jsem a odehrál jsem koncerty v mnoha zemích po celém světě, jako například v Itálii, Německu, Turecku i Japonsku. Českou republiku však navštívím poprvé, moc se na to těším, stejně jako do Tábora, protože město vypadá báječně.

Slyšel jste o naší středoevropské zemi alespoň něco málo?
SA: To ano. Vyprávěla mi o ní rodina a kamarádi, kteří už v Čechách byli. A byly to samé skvělé věci. Láká mě vaše jedinečná architektura a chtěl bych navštívit skvělá muzea. Úplně speciálně se pak těším na to, až pohovořím s obyvateli v místech koncertů.

V Táboře vás na bicí doprovodí místní bubeník Tomáš Hájek (Tarapaca jazz, Trim4)…
SA: Myslím, že to bude fajn koncert! Hudba je společným jazykem pro všechny. Rád vytvářím nové zvuky a groovy v duchu hesla „uvidíme, co se stane".

 Jaké bylo vaše první setkání s vynálezcem Chapman stick?
SA: Poprvé jsem potkal Emmetta Chapmana v roce 1983 na kytarové konferenci v New York City. Svůj první stick jsem pak zakoupil o několik týdnů později. S panem Chapmanem a jeho rodinou jsme se za ty roky stali blízkými přáteli. Není to tak dávno, co jsme společně pořádali lekce hraní na Chapman stick a odehráli i společný koncert v Muzeu hudebních nástrojů ve arizonském Scottsdale, kde jsem pomáhal s instalací trvalé výstavy Chapman stick.

Kromě toho, že hrajete na tento magický nástroj, jste kouzelníkem a členem Společnosti amerických kouzelníků. Kouzlíte stále?
SA: Kouzlení je můj koníček, stejně jako slovní hříčky v anglickém jazyce. Už však triky nepředvádím tak, jak tomu bývalo dříve. Vždy jsem ale preferoval kejkle a triky s kartami.

Herečka Iva Janžurová ochutná vína

Táborský festival vína už připravuje osmý ročník, který se uskuteční od 29. března do 28. dubna 2016. Předprodej vstupenek na něj odstartuje 11. listopadu a pořadatelé doporučují neváhat. Vstupenky mohou mít podobu dárkových poukazů, jsou tedy vhodné coby vánoční či narozeninový dárek a každoročně mizí velmi rychle.

Hlavními tématy ročníku 2016 jsou Španělská vína a gastronomie a to nejlepší z Mikulovské podoblasti (Pálava). Návštěvníci se tak mohou těšit na španělské speciality snoubené s flamencem, steaky a španělská vína, raw food s víny, galavečeři se champagnskými víny i velké prodejní přehlídky vína. Z osobností festival přivítá herečku a milovnici vína Ivu Janžurovou, mistra španělské kuchyně Roberta Janíčka či Filipa Mlýnka, jednoho z nejlepších enologů v ČR.

David Peltán