VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První turné je krásné, říká Ewa Farna

Strážnice - Své zážitky s prvního samostatného turné popisuje v rozhovoru mladá zpěvačka Ewa Farna

6.5.2008 7
SDÍLEJ:

Ewa Farna při svém vystoupení v Plzni.Foto: DENÍK/ Zdeněk Vaiz

Jaké je Vaše první samostatné turné?

Zatím krásné

Proč jste si vybrala na Jižní Moravě zrovna Strážnici?

Ve Strážnici jsem byla už s turné Lucie Bílé a strasně se mi tu líbilo. Navíc jsem tu byla jako malá s rodiči. Takže mi bude Strážnice vždycky něco říkat. Musím říct, že se mi tu opravdu líbí a navíc Morava je Morava. Navíc byl zájem o koncert ze strany pořadatelů. Musím ale říct, že jsem ráda, že se to tak pěkně sešlo.

Když jste zmínila spolupráci na turné Lucie Bílé, jaké tedy bylo?

Turné bylo moc krásné a pro mě bylo velkou zkušeností. Měla jsem možnost poznat hodně věcí, které mě obohatily. A jsem ráda za to, jak mě Lucka přijala.

Jak se Vám zpíval duet písně Láska je láska?

Písnička se mi zpívala hezky, taky asi proto, že jsem písničku měla ráda už v době, kdy ji Lucka poprvé nazpívala. A najednou jsem si ji mohla zazpívat s mým idolem, což pro mě byla radost.

V pořadu Souboj hitů jste si k úpravě vybrala píseň Lucie Bílé Amor magor. Proč padla volba právě na tento song?

V této písni se asi nejlíp dala předělat aranže. Navíc se nám líbil i text. Myslím si, že to hezky vyšlo.

Nabízí se otázka že Ewa Farna bude nová Lucie Bílá. Snad i proto, že jste teď spolupracovala s dvorní textařkou a skladatelem Lucie Bílé, Gábinou Osvaldovou a Ondřejem Soukupem? Jaká byla spolupráce?

Doufám, že pan Soukup byl rád. Mě osobně práce s ním hrozně bavila, stejně jako s Gábinou Osvaldovou, která napsala nádherný text. Takže jsem ráda, že jsem mohla poznat Lucčin tým a zároveň pracovat s tak významnými lidmi.

Jste známá v Čechách, taky v Polsku. Chtěla byste prorazit i jinde v zahraničí? Například v Anglii, nebo Americe?

Chtěla, to je jasné. Jako většinu zpěváků mě to láká. Teď se snažíme jít do Polska. Zatím se ale víc soustředíme na české turné. V Polsku mi zatím vyšla deska. Dokonce jsem byla první na MTV a Vivě. To bylo hezké. Musíme tam ale víc zasáhnout, ať můžeme jet koncerty, a't se daří. To ale samo nikdy nejde, takže se musíme na Polsko trošku víc zaměřit. To ale až po turné, které teď jedeme, to je důležitější.

Jak se Vám hraje s pánskou kapelou?

Teď do kapely přibyla i holka, Martinka, která hraje na klávesy. Je krásná, hraje pěkně a je to zlatíčko. Kluci jsou skvělí, jsou mladí, talentovaní a vynikající muzikanti. Přitom jsou ale zodpovědní za to, co dělají. A myslím si, že čím budou starší, tím budou lepší. A já jsem ráda, že můžu začínat s nima. Jsem ráda, že to funguje.

Kde jste vůbec k muzikantům přišla?

Producent mi prostě řekl, že budou tihle kluci a jestli to bude klapat, tak to bude dobře. Kluci jsou z Ježkovi konzervatoře. Samozřejmě se při výběru asi producent díval i na to, jak kluci vypadají. Je samozřejmě důležité, jak hrajou, ale je mi čtrnáct a asi nemůžu hrát s pánama, kterým je padesát.

Dočetla jsem se, že posloucháte Pink, Kelly Clarkson. Co posloucháte kromě těchto zpěvaček?

Kromě těchto poslouchám ještě Linkin Park. Je toho strašně moc. Nemám vyhranění styl. Poslechnu si všechno od R´n´B, popu, klasiky, rocku. Nebaví mě ale moc metal. Taky má skvělý hlas Christina Aguilera. Ta opravdu vyniká. Její hlas je jedinečný.

Kam svou hudbou směřujete? Momentálně je to takový rockový popík?

Přesně tak. Teď je to takový pop-rock. A čím budu starší, tím víc bych chtěla mít hudbu rockovější a zajímavější. Chtěla bych aby moje hudba byla melodická, ale přitom by měla obsahovat prvky jiných stylů, jako jsou punk nebo pop. V podstatě bych všechno smíchala, ale základ by byl rockový. Tímto směrem bych chtěla jít. Co se týče textů, tak čím víc budu starší, tím víc se mé texty budou vyvíjet. Nemůžu teď zpívat o tom, jak je svět těžký. To mi v mém věku nikdo neuvěří. Musím zpívat o tom, jak mě to baví a jak jsem veselá. Ale je to pravda.

Jak relaxuje Ewa Farná?

Hudbou, spánkem a pak setkáním s kamarády.

Cestujete ráda?

Cestování mě baví, ale musím říct, že cesty na koncerty autem jsou opravdu někdy únavné. Když pak přijdu na koncert, tak občas usínám. A v zahraničí mám ráda hory, moře. Líbí se mi třeba Londýn a jeho památky. Nejvíc mě baví ale moře, protože jsem ráda opálená. Nemám ráda, když jsem bílá.

Jíte zdravě? Nebo žijete fast foodem?

To ne. Ale je pravda, že když jsem v Praze a není moc času, tak si zajdu do KFC. Jinak se ale snažím hodně pít a jíst hodně ovoce. Nechutná mi Cola a chipsy. Ale miluju brambůrky. Nejsem ale ani ta, která pravidelně cvičí a jí saláty. Jsem prostě v pubertě a ta potřebuje ty nezdravé věci a to rebelství.

Líbí se Vám nový styl Emo, který teď letí?

Ne. Mám ráda rockové a punkové věci, ale nelíbí se mi, když někdo chodí pořád jen s černýma linkama, černýma věcma, je bledý a pořád v depresi. Tento styl mi nic neříká. Ani v hudbě tohoto stylu nevidím rozdíl. A když tento styl dělají kluci s namalovanýma očima. To se mi opravdu nelíbí.

Prý fotíte?

Ano momentky, přírodu, všechno, co mě zaujme. Ale ráda se taky nechávám fotit.

Budete letos hrát i na letních festivalech?

Ano, nějaké naplánované jsou. Skála, nebo Sázava fest. Pak taky absolvujeme nějaké koncerty v Polsku a na Slovensku.

A sama na festivaly chodíte?

Teď jsem byla na festivalu Hutník. Ale jinak moc nechodím. Nemám ani moc času. S kamarádkami si spíš zajdu jinam.

Našla jste už ve svém projektu Zazpívej si na Ewu nějakou konkurenci?

Osobně se mi holky zatím líbily. Soutěžil jen jeden kluk.

Kluk?

Ano kluk. Soutěž se mi zatím líbí, ale myslím si, že každý je jiný. Takže tak jako nikdy nenajdete Lucii Bílou, nebo Lucii Vondráčkovou, tak nenajdete Ewu Farnou. Protože každý je jiný a má jiný hlas. Ale musím říct, že někteří jsou tady, ve Strážnici, dnes úžasní. Máme tu třeba malou holčičku, Terezku. Ta je krásná a hezky zpívá. Myslím si, že někteří soutěžící mají opravdu talent.

Sledujete X-Factor?

Musím říct, že nejsem zastáncem těchto soutěží. Osobně bych si tuto cestu nezvolila. Ale je to každého věc. Pro ty, kteří se chtějí prosadit, nebo se zviditelnit, je to určitě velká šance. Zatím se dívám, ale nenašla jsem někoho, kdo by mě opravdu šíleně nadchl. Někdo ze soutěžících má skvělý hlas, jiný má velké charisma. Nenašla jsem tam ale člověka, který by měl obojí.

Ani Ruda z Ostravy?

Toho jsem znala už před soutěží. Musím říct, že ten mě bavil. Líbil se mi ale třeba David Gránský.

Co Vy a kluci?

Nic. Samozřejmě jsem puberťačka praštěná, takže mě kluci zajímají. Ale mám hezké kluky v kapele.

Máte před koncertem nějaké rituály?

Dáváme ruce na sebe a zakřičíme si. Já osobně se před koncertem občas pomodlím, aby všechno dobře dopadlo. Z toho mám dobrý pocit.

Takže jste pokorná?

To se asi musíte zeptat někoho jiného. Ale k Bohu jsem pokorná určitě. Rodiče mě tak vychovali.

Máte nějaké hříchy? Kromě brambůrek?

Hříchy dělá každý. Jednou jsem u tety vzala prstýnek. Když to zjistil tatínek, tak jsme se museli vrátit do Ostravy a dát ho zpátky.

Čtete?

Na čtení moc času nemám. Knížky ani moc ráda nemám. Když už se ale nějaká dobrá knížka najde, tak si ji přečtu, protože mě nalákala a baví mě. Pro takovou knížku si udělám čas před spaním. Když ale musím číst povinnou četbu, tak to mě opravdu nebaví. Pak musím sedět unavená a číst. Nemám ráda, když mi někdo diktuje co mám a nemám číst.

Kdo přišel s nápadem na tak akční turné?

Producent Vašek Hronka. Myslím, že turné je hodně nabité efekty. Budu jezdit na snowboardu, budu na houpačce, budu dělat kočku, hrát na bicí. Je to hodně nabité.

Autor: Zuzana Černá

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Když Essie Bartelsová z Ghany přijela do Spojených států, rozhodla se, že tradiční západoafrické pokrmy představí celému světu
2

Ghanská kuchařka seznamuje USA s africkou gastronomií

Soška Oskara
DOTYK.CZ

Deset filmů, které měly získat Oscara

Kláštercem se line nebeská vůně. Otevřeli čokolatérii

Klášterec nad Ohří – V čokolatérii si vyrábí vlastní pralinky, pečou originální čokoládové zákusky a v létě chtějí prorazit se zmrzlinou.

Rychlobruslařka Erbanová je druhá na pětistovce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vstoupila do mistrovství světa ve sprintu v Calgary druhým místem v závodě na 500 metrů. V čele je favorizovaná Japonka Nao Kodairová, která jako jediná zajela čas pod hranici 37 sekund. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka si časem 37,06 vytvořila nový osobní rekord.

Mezinárodní konference přinese nové pohledy na Hrabala

 „Pojídač dějin Bohumil Hrabal,"„…a z malýho vápna nezadržitelně vsítil míč pod futro" (S Hrabalem za fotbalem) a další originální přednášky přinese mezinárodní konference k 20. výročí Hrabalova úmrtí, která se uskuteční díky iniciativě Města Nymburk od 30. března do 1. dubna.

V Emauzích byla zahájena výstava o osudů Němců bojujících s nacismem

Praha - V Emauzském klášteře v pražském Podskalí byla v sobotu zahájena výstava mapující osudy sudetských Němců, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem. Úvodní slovo pronesli kardinál Dominik Duka a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Expozice nese název Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 - 1945 a je součástí víkendové konference Ackermannovy obce, která se snaží o rozvoj česko-německých vztahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies