VYBERTE SI REGION

Václav Hudeček: Největší talenti? Ti z chudých rodin

Luhačovice /ROZHOVOR/ - Patnáctý ročník Akademie Václava Hudečka skončil v pátek v Luhačovicích. Virtuos se v exkluzivním rozhovoru pro Zlínský deník svěřil s pocity, jaké měl, když se k němu opět po roce vrátili jeho talentovaní studenti. „Je to úžasný pocit, když vidíte, jak se z dětí se stávají dospěláci a jak rádi se sem vrací,“ prozradil mistr.

14.8.2011
SDÍLEJ:

Václav HudečekFoto: Archiv KSO

Jaké byly vaše první dojmy po pár dnech strávených učením se s nováčky? Vybral jste je dobře?

Je to neuvěřitelné, ale stále se rodí noví a noví talentovaní houslisté, se kterými je radost pracovat.

Podle jakých kritérií vybíráte z tak velkého množství přihlášených houslistů?

Hlavním kritériem přijetí na Akademii je schopnost studenta zahrát skladby světové houslové literatury před publikem. To mnohdy lépe zvládne dvanáctileté talentované dítě než mnohem starší, ale bez talentu. Proto nerozhoduje věk, ale nezpochybnitelný talent. Osobně znám většinu pedagogů, ke kterým mladím muzikanti chodí, a tak většinou dám na jejich doporučení. A takoví profesoři , jakými jsou například Pavel Kudelásek nebo Jan Fišer jsou sami o sobě zárukou, že student bude opravdu vynikající.

Je výběr náročný, nebo máte hned jasno?

Je to celkem jasné, bohužel mně mrzí, že víc než osmnáct studentů nezvládnu.

Připravujete se nějak zvláštně na pobyt v Luhačovicích s vašimi budoucími studenty?

Nepřipravuji se. Jednak na to nemám čas a potom musím konstatovat, že jsme zde v podstatě měli jen samé šikovné houslisty. A také, až na pár zanedbatelných výjimek i lidsky bezvadné mladé lidi.

Existuje nějaký ročník Akademie či student, který Vám skutečně utkvěl v paměti?

Myslím, že to bude ten letošní ročník. Ale rád vzpomínám na všechny.

Kdysi jste řekl, že jste se k houslím dostal již v útlém věku přes svého otce. Neměl jste chuť během dospívání přeskočit k něčemu jinému?

Vždy jsem chtěl být pilotem. Bohužel tuto radost mně rodiče nedopřáli a tak jsem zůstal u houslí.

Jste představitelem ruské houslové školy. Jaký je to rozdíl oproti české luhačovické akademii?

Ona ta ruská houslová škola byla z poloviny česká, protože ji do Petrohradu přivezli čeští houslisté Ferdinand Laub a František Hřímalý v 19. století. Dnes je to hodně promíchané, protože svět se otevřel a díky dopravním prostředkům hodně zmenšil, takže houslová hra se stala velmi mezinárodně propojenou natolik, že už nějaké zásadní rozdíly neexistují. Pouze jsou velké rozdíly v kvalitě vyučujících pedagogů. To je ale ve všech oborech podobné.

Špaček je nyní koncertním mistrem České filharmonie. Jan Mráček je zase nejmladším laureátem mezinárodní houslové soutěže Pražského jara v jeho historii. Zahrál jste společně také s loňským vítězem Akademie Markem Pavelcem. Jaký máte dnes z kluků pocit?

Pepa Špaček a Honza Mráček už jsou spíše moji kolegové, než studenti. Jsou hotoví a svoje umělecké kvality potvrdili sami na mezinárodních soutěžích, kde porazili konkurenci do 35 let. Sami přitom ještě ve věku teenagerů. To je opravdu senzace. Marek nyní studuje ve Vídni a je na nejlepší cestě jít v jejich šlépějích. Když vydrží pracovat stejně intenzivně jako oni, má určitě i on šanci na podobný úspěch. Samozřejmě, mám z každého úspěchu mých studentů velkou radost.

Jaké to je, když se vám do Luhačovic vrátí ze světa vaši svěřenci?

Je to úžasný pocit, když je vidíte, jak se z dětí stávají dospěláci, jak hezky vzpomínají na Luhačovice a jak rádi se sem vracejí.

S dětmi jste těch dvanáct dnů co kurzy trvají v úzkém kontaktu. Určitě se také bavíte o tom, z jakého prostředí pocházejí…

Zajímavá je jedna věc. Ti nejtalentovanější a většina našich vítězů pochází ze sociálně slabších rodin. Buď mají rozvedené rodiče, nebo jsou dětmi jiných profesorů a učitelů. To byl také jeden s důvodů, že moje žena vymyslela celý systém naší Akademie pomoci talentovaným dětem nejen radou, ale i finančně. Takže již po třinácté letos předáme nejlepšímu mistrovský nástroj a zúčastní se mého předvánočního turné, kde si ještě vydělá nějaké peníze.

Ze které dílny letos pochází housle, které obdrží ten nejlepší?

Postavil je Mistr houslař Rácz z Lubů u Chebu.

Doznal letošní ročník nějakých zásadních změn oproti těm minulým?

Rozšiřujeme festival Svátky hudby v Luhačovicích a letos jsme měli mimo jiné poprvé trochu „mimovážňácký“ koncert Čechomoru, kteří jsou užasní muzikanti a skvělí kamarádi. Zahráli si s nimi i vybraní studenti a byl to pro všechny ohromný zážitek. Dva koncerty se uskutečnily také v luhačovickém kostele a poutním chrámu ve Štípě.

Je to pro vás jiné vystupovat na takových místech?

Luhačovický kostel je moderní stavba a je moc hezký s překrásnou akustikou více se blížící koncertnímu sálu, než klasickému chrámu. Dá se v něm tudíž hrát i hudba romantická. Nicméně my se držíme spíše hudby barokní stvořené pro provozování v kostelech a chrámech, protože ctíme zvyklosti a tradice a jsme vděční panu faráři Františku Sedláčkovi, že nám k tomu svůj kostel půjčí. V kostele hraji vždy moc rád, protože v chrámech a pro chrámy vlastně prapůvodně hudba vznikla.

Dostal jste od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění…

Velice si této pocty vážím a hlavně toho, že ve stejný den byli kromě mě vyznamenáni i Jiří Stivín, dirigent Jiří Kout a Ilja Hurník, tedy čtyři zástupci takzvané vážné hudby.

Řekl byste sám za sebe, že jste již dosáhl takového toho pomyslného houslového vrcholu?

Vrchol je vždy velmi relativní pojem. Pro mě je důležitější zdraví a to, že mám skvělou ženu a že společně děláme za pomoci přátel a mecenášů užitečnou práci. Pomáháme talentovaným dětem, aby mohly jednou zase oni pomáhat svým nástupcům.

Co radíte těm, kteří by jednou chtěli dosáhnout takového úspěchu jako vy?

Je to jednoduché a už to říkali i přede mnou: Učit se, učit se, učit se…

Autor: Zuzana Molková

14.8.2011
SDÍLEJ:

Osobnosti pozvané Krausem do jeho pořadu kritizují Zemana

Praha /VIDEO/ - Pořad Show Jana Krause, v němž vedle hlavních hostů promluvily známé osobnosti ke svátku 28. října a který televize Prima ve středu neodvysílala, už lze zhlédnout na webu. Většina řečníků, mezi nimiž jsou bývalý politik Jan Ruml, dokumentaristka Helena Třeštíková, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, novinář Jan Macháček, socioložka Jiřina Šiklová nebo zpěvák Dan Bárta, kritizuje prezidenta Miloše Zemana, zejména v souvislosti s kauzou Jiřího Bradyho. Podle některých mluvčích Zeman ztrácí své voliče a není schopen vykonávat svou funkci.

Brazilská rodina asi 20 let věznila syna

Sao Paulo - Brazilští policisté osvobodili muže, kterého zřejmě 20 let věznila jeho vlastní rodina. Dnes šestatřicetiletý muž podle sousedů v šestnácti letech záhadně zmizel. V pokoji, kde ho policisté našli, byla jen postel, špinavá toaleta a také řetězy. Otec muže tvrdí, že syn ještě jako teenager utekl z domova a nedávno se vrátil. Po rodině prý žádal pomoc. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

AKTUALIZOVÁNO
Aleš Trpišovský

Trpišovský z kauzy vybrždování aut řidičský průkaz zpět nedostal

Praha - Podnikatel Aleš Trpišovský, známý z kauzy takzvaného vybržďování aut na dálnici D1, zpět řidičský průkaz nedostane. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Praze, jenž zamítl jeho žádost o podmíněné zastavení sedmiletého zákazu řízení. Z této doby zatím uplynuly necelé čtyři roky. Hlavním důvodem zamítnutí žádosti bylo to, že řidičský průkaz dodnes neodevzdal úřadům. Trpišovský tvrdí, že doklad ztratil. Proti rozhodnutí lze podat stížnost, kterou by se zabýval pražský vrchní soud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies