VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakladatel Slováckého léta Marek Pochylý: Festival možná pošleme do dalších měst

Uherské Hradiště - /ROZHOVOR/ Už devětkrát za sebou se pokaždé začátkem prázdnin Uherské Hradiště „zahalilo" do písku, sportu a skvělé hudby. Slovácké léto k červenci v centru města už neodmyslitelně patří, stejně jako ke Slováckému létu benefiční aktivity. Nejen o nich, ale třeba i o oslavách jubilejního 10. ročníku významné kulturně-sportovní akce a jiném myšlení mluví její zakladatel Marek Pochylý.

10.11.2016
SDÍLEJ:

Zakladatel Slováckého léta v Uherském Hradišti Marek Pochylý. Foto: Petra Kučerová

Hned po skončení Slováckého léta 2016 jste příliš nechtěl mluvit o dalším ročníku. Jak to s jubilejním 10. ročníkem tedy vypadá s odstupem několika měsíců? Bude?

Vyčerpání spojené s desetidenním maratonem je vždy značné. Proto si vždy necháváme pár dní pro bilancování uplynulého ročníku, a právě tady vzniká prostor pro úvahy nad dalším ročníkem i směřováním Slováckého léta. Je jisté, že desáté narozeniny v Uherském Hradišti oslavíme, a čeká nás hned deset narozeninových večerů.

Máte v plánu něco speciálního? Nějaké změny, novinky?

Speciální je akce sama o sobě (úsměv). Ačkoliv si to málo uvědomujeme, akce podobného charakteru nemá obdoby minimálně v Česku a na Slovensku. Náš prostor pro růst v Hradišti je však omezený, a proto bychom rádi myšlenku „sportovně-kulturních akcí s benefičním podetextem" poslali i do dalších měst. Chceme se věnovat většímu propojení sportovní části s tou kulturní. Chceme, aby diváci začali vnímat večerní koncert jako oslavu a vyvrcholení sportovní disciplíny daného dne. Dnes tomu tak bohužel není. Výraznou novinkou bude prémiová zóna před pódiem, kde za drobný poplatek diváci dostanou přístup k vlastním toaletám a občerstvení.

Víte už teď, jak bude vypadat program?

O kulturním programu máme jasnou představu a máme potvrzeny všechny hlavní headlinery. Začali jsme ho již postupně odhalovat na sociálních sítích, mrkněte sami. Sportovní program je předmětem dalších jednání, v minulosti jsme pořádali nejprestižnější turnaje v různých plážových sportech a nyní stojíme před rozhodnutím, zda dáme prostor uzavřeným turnajům profesionálů, nebo otevřeným pro širokou veřejnost. V minulosti jsme zkoušeli oboje a potýkali se s nedostatkem kvalitních hřišť i organizátorů.

Jak se vám daří Slovácké léto financovat? Je postavené na dotacích z veřejného sektoru?

Máme to štěstí, že se nám podařilo postupně vytvořit love brand (milovanou značku – pozn. red.). I proto dnes partneři s námi rádi spojují jméno své firmy. To všechno by se nemohlo podařit bez dlouholeté a stabilní podpory firem Petra Zámečníka a města Uherské Hradiště. Dlouhodobě se nám nedaří získat podporu Zlínského kraje. Věřím, že s novým vedením najdeme společnou řeč. Jiný kraj se akcí podobného charakteru pochlubit zatím nemůže.

Ještě zpět ke sportovní části. Jak se daří naplňovat jednotlivé sporty? Přeci jenom se ze Slováckého léta vyprofilovala spíš kulturní akce doplněná o sport než naopak.

Máte pravdu, ve sportovní stránce máme hodně co zlepšovat. O propojení sportu a zábavy už jsem mluvil. Na naši obranu by však mělo zaznít, že jsme se postupně vypracovali na centrum plážových sportů a vzorovým příkladem atraktivity turnajů pro plážový fotbal nebo plážový volejbal. Většinu sportů máme vyprodaných a každým rokem zvyšujeme počet registrací. V roce 2017 si věříme na 2 000 účastníků.

Součástí Slováckého léta jsou i benefiční aktivity. Plyšáky a trampolínu známe už několik let, ale jak do toho zapadá hnutí Mysli Jinak?

Mysli Jinak se stává důležitou součástí Benefice Slováckého léta. Bohužel příjem z prodeje plyšáků i skákacích atrakcí postupně klesá a je třeba ho nahradit jinými zdroji. Kolem Mysli Jinak se rodí víc nápadů, než jsme schopni realizovat. Asi založím další s názvem Dělej Jinak (smích). Těmi nejčerstvějšími jsou benefiční knihovny s motivační literaturou a svoz odpadů.

Jak vzniklo Hnutí Mysli Jinak?

Při jedné loňské přednášce jsme s moderátorkou Bárou Majičkovou polemizovali, zda Mysli Jinak nevzniklo už před Slováckým létem, protože je ukázkovým produktem jiného myšlení. Mysli Jinak vzniklo spontánně, z nadšení a pokorou stejně jako Slovácké léto nebo Top Forma, soutěž o nejvýraznější změnu fyzické kondice. Právě proto si myslím, že je předurčeno k úspěchu.

Co už se v rámci Mysli Jinak podařilo a co plánujete dál?

Dosažené výsledky jsou velmi těžko měřitelné. Pokud by mělo celé naše úsilí ovlivnit byť jediného člověka a poslat ho na jeho skvělou cestu, má to pro mě obrovský smysl.

Co je vlastně smyslem tohoto sdružení? A kdo se podílí na jeho fungování?

Smysl může být pro každého trochu jiný, to už si musí každý uvědomit sám. Mým smyslem je odemykání lidského potenciálu a výtěžek pro dobrou věc. Někdy stačí opravdu málo a ten kousíček zapadne do pomyslné mozaiky. Druhým důležitým pilířem je networking (síťování, kontakty – pozn. red.). Kdo by se nechtěl potkávat s úspěšnými či stejně smýšlejícími lidmi? Poslední a nejdůležitější fází je uvést vše v život. Bohudík myšlení bez konkrétních činů vás k úspěchu nedovede. Do fungování zapojuji své přátele a známé, ale jsme otevřeni komukoli dalšímu.

Slovácké léto pořádáte už 10. rokem, Mysli Jinak už taky nějakou dobu funguje. Co vám tato aktivity přinášejí, že se do nich stále dál pouštíte?

Slovácké léto jsem si oblíbil i proto, že zde můžu trávit čas se svými kamarády, které přes rok nevídám tak často. Obě aktivity mi přináší spoustu zajímavých kontaktů na poli kultury, sportu, dobročinnosti i úspěchu. Věřte, že je to docela zábava, poskládat si akci z oblíbených kapel a sportů a přizvat si na tuto párty pár tisíc lidí.

Na co z vašich aktivit se v nejbližší době těšíte?

Velmi se těším na dvě chystané přednášky. Budeme pokračovat v dalším ročníku Mysli Jinak VIP (Very Inspirational People – velmi inspirativní lidé – pozn. red.). Po Uherském Hradišti a Vsetíně zavítáme 24. listopadu do zlínského Golden Apple Cinema. Je mi velkou ctí, že zde přivítáme mimo další skvělé hosty i majitele nejnadějnějšího českého startupu, Olivera Dlouhého z Kiwi.com (bývalý Skypicker). Druhá přednáška, 1. prosince v aule FaME na UTB, bude neméně atraktivní a dotýká se velmi populárních témat, jako jsou Internet of Things (internet věcí), digitalizace výroby a novinky ze světa firmy Apple. U obou přednášek navíc chystáme on-line přenos do velmi atraktivních zahraničních firem. Výtěžek z obou akcí bude samozřejmě směřovat do Benefice Slováckého léta. Těšíme se na vás.

PETRA KUČEROVÁ

Autor: Redakce

10.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřeb kardinála Miloslava Vlka v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.
AKTUALIZOVÁNO
12 16

Pohřeb kardinála Vlka: rozloučit se přišly tisíce lidí, nechyběli členové vlády

Ilustrační foto
29

EET, vysoké nájmy a další problémy: Hospody bez personálu a hostů zavírají

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

V Minsku to vře. Ulice obsadili policisté se samopaly a vodní děla

Běloruská policie dnes odpoledne zablokovala pochod stovek demonstrantů v centru Minska, cestu jim přehradila policejní vozidla. Podle očitých svědků byly zatčeny desítky lidí, jsou mezi nimi údajně i novináři včetně místních zpravodajů stanice BBC. Do protestního protivládního pochodu, který minská radnice nepovolila, se podle agentury AP zapojilo kolem 700 lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Evropa je naší budouností, řekl Tusk. Lídři zemí EU jsou pro jednotu

Odhodlání pokračovat v Evropě společně i po odchodu Velké Británie dnes v Římě potvrdili vrcholní představitelé 27 členských států Evropské unie. V den 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace, se lídři sedmadvacítky podpisem prohlášení přihlásili k myšlence, že EU musí být jednotná a nedělitelná. Musí se ale také změnit tak, aby byla bezpečná, prosperující, konkurenceschopná, sociálně odpovědná a dokázala hrát ve světě klíčovou roli.

AKTUALIZOVÁNO

Americký konvoj projíždí ČR. Součástí jsou i obrněné vozy Stryker

Hraničním přechodem v Rozvadově dnes postupně projíždí konvoj britských a amerických vojáků. Prvních 18 z celkem 125 vozidel vyrazilo z Rozvadova směrem do vnitrozemí před půl desátou. Zhruba o dvě hodiny později přejely českou hranici čtyři části konvoje z celkových sedmi. Po dálnici D5 pak vojáci zamířili do Ostrova u Stříbra, aby natankovali svou vlastní naftu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies