VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aleš Bleha: Zažijí Pardubice comeback Summer of Love? Záleží na městě

Pardubice /ROZHOVOR/ - „Šance na znovuzrození festivalu Summer of Love na závodišti je. Jde o to, jestli ho tu radnice bude chtít," říká organizátor Aleš Bleha… Neúnavný propagátor taneční scény a dlouholetý organizátor legendárního festivalu Summer of Love Aleš Bleha se po čase opět objevil na východě Čech, kde pomáhal organizovat Sun Festival na královéhradeckém letišti. Odtud si na chvíli odskočil do Pardubic, kde ochotně odpovídal na dotazy našeho listu.

22.8.2013
SDÍLEJ:

Aleš Bleha doufá v návrat festivalu Summer of Love do PardubicFoto: Archiv Aleše Blehy

Jste spojen především s festivalem Summer of Love, jehož zlatou éru zažilo pardubické dostihové závodiště. Proč jste se rozhodl pomoci organizátorům hradeckého Sun Festivalu?
Znám je dlouhá léta a jsou to mí kamarádi. Líbilo se mi, že přišli se zajímavou myšlenkou – nabídnout taneční festival s hvězdnými jmény lidem úplně zadarmo.

V poslední době jste své aktivity směřoval více do zahraničí. Přemýšlíte snad o tom, že byste se opět více angažoval ve východních Čechách?
Do Čech teď jezdím spíše za zábavou než za prací. Ale určitě je šance, že bych se tu mohl objevovat častěji. I třeba kvůli festivalu Summer of Love. Šance na jeho znovuzrození je, ale záleží na tom, jestli ho tady město Pardubice chce. Stále se zde hovoří o tom, co je potřeba udělat pro cestovní ruch a my jsme sem pravidelně přiváželi několik tisíc lidí, kteří tu trávili dva nebo tři dny a řada z nich se sem i ráda vracela. Také jsme nabídli poměrně slušně placenou  práci zhruba třem stovkám lidí, kteří se starali o chod celé akce. Festival Summer of Love byl zkrátka takovou malou fabrikou. Návštěvníci tu však netrávili čas jen ve festivalovém areálu na pardubickém závodišti, ale rozptýlili se po městě a nechali vydělat i místní podnikatele. I kdyby tu každý z návštěvníků utratil jen dvě stě korun, a to jsme opravdu hodně při zemi, tak při počtu deseti tisíc lidí každý rok už to je docela slušné číslo. Osobně mi přijde hrozná škoda, že o tohle všechno Pardubice přišly.

Proč jste z Pardubic odešli?

Nevím. Možná to bylo jen vzájemným nepochopením nebo nechutí pořád někomu něco vysvětlovat, protože tlaky na náš odchod byly silné.

Cítíte nyní naopak opačné tlaky, aby se festival Summer of Love do Pardubic vrátil?

Od fanoušků určitě. Když někde uspořádáme menší akce s hlavičkou festivalu, máme narváno. Lidem chybí atmosféra, kterou na Summer of Love zažívali. Ale já festival jinde než na závodišti nechci.

V Pardubicích jste ale pořádal i vyhlášené párty v L-Klubu (dnes ABC Klubu).
Působí až neuvěřitelně, že se zde objevily světové hvězdy, jako byl například Paul Van Dyk či Marusha, a Pardubice dlouho v tomto žánru minimálně v Česku udávaly první housle.

Dnes je situace jiná…

To je pravda. Všichni si ťukali na čelo a říkali, že Bleha je blázen a že to nevydrží. A já si po dvaceti letech pořádaní velkých akcí připadal vysílený. Ale byl jsem srab a neodešel včas. Rok navíc, kdy jsme se přestěhovali se Summer of Love do Hradce, mi zlomil vaz. Krutě jsem za to zaplatil.

Je reálné, aby se sem tato zlatá éra taneční scény vrátila?
Mám pocit, že to v Pardubicích  umřelo a nezdá se mi, že by šlo jen o taneční scénu.  Když se člověk projde v deset hodin večer po třídě Míru, je tu mrtvo. Z toho mi je smutno.

Festival Summer of Love

Největší taneční festival široko daleko, který tradičně lákal desítky tisíc lidí a špičky taneční scény ze všech koutů světa, se ve východních Čechách neobjevil už několik let. Je stále reálný návrat Summer of Love přímo do Pardubic? Za předzvěst jeho znovuzrození by mohl být považován Sun festival, který se uskutečnil minulý víkend v sousedním Hradci Králové.

Jeho hlavní myšlenkou bylo oslavit hudbu, léto a svobodu bez placení vstupného a obehnání areálu ploty. Na hlavním pódiu a v přilehlých hangárech bylo k vidění i poslechu na tři sta diskžokejů včetně velkých světových hvězd. Jednou z velkých zón Sun festivalu byla i legendární Summer of Love stage.

Summer of Love jedině na závodišti!

„Jestli má cenu udělat regulérní Summer of Love ve východních Čechách, pak jedině a pouze v Pardubicích na dostihovém závodišti. Může se k tomu přidat spousta věcí, jako třeba průvod městem či městské slavnosti. Mohla by to být jednodenní i vícedenní akce," sdělil organizátor Aleš Bleha.

„Třeba na Kypru je běžné, že je třikrát za týden nějaká slavnost, stále to tam žije. Jde průvod městem, lidé se dívají ze svých balkonů, tancuje se, lidé se baví a užívají života. Tady, jakmile se má něco takového organizovat, tak každý hned začne vidět problémy a vymlouvat se, proč to nejde," posteskl si Aleš Bleha.

„K tomu, abych se mohl vyjádřit, zda je reálný návrat festivalu Summer of Love na závodiště, je zapotřebí vědět spoustu věcí. V první řadě nás musí pořadatel kontaktovat a sdělit nám konkrétní představu, termín festivalu, rozsah, program, kolik bude pódií či kolik místa na parkování by bylo potřeba. Určitě v této chvíli nemohu prohlásit, zda je reálné, aby se tento festival na pardubickém závodiště zase vrátil," vysvětlil Michael Skalický, ředitel pardubického Dostihového spolku, který závodiště provozuje.

Stížnosti zapřičinily zmizení festivalu

Festival Summer of Love momentálně ve východních Čechách zažívá pětiletou pauzu. Naposledy se tu uskutečnil na pardubickém závodišti v roce 2008. Pak jeho působení ve městě perníku ukončily stížnosti lidí kvůli hluku. Proto se o rok později odehrál na letišti v Hradci Králové.

„V roce 2009 jsem vystoupil na pódium Summer of Love, poděkoval jsem všem, co se na něm podíleli a pak ho předčasně ukončil. S odstupem času jsem si uvědomil, že jsem to měl udělat už dříve, ideálně po posledním pardubickém festivalu v roce 2008," zavzpomínal organizátor Aleš Bleha.

O návratu kultovního festivalu do Pardubic se ještě dlouhou dobu diskutovalo. „V roce 2011 už to vypadalo nadějně. Na podzim toho roku jsme měli dokonce svolení. Bohužel mě pak kontaktovalo vedení Pardubic, že moje žádost nemůže být potvrzena a řešena, protože dostihové závodiště se zrovna ocitlo v insolvenci. Byla to škoda. Dodnes jsem přesvědčený o tom, že je tu spousta potenciálu," informoval Aleš Bleha, který v současné době cestuje po celém světě a věnuje se organizování celé řady akcí v zahraničí.

„Začal jsem také pracovat pro jednu cestovní kancelář, která se zaměřuje na chorvatský ostrov Brač. Právě tam už jsme loni pořádali akci pojmenovanou Summer of Love. Podobnou chystáme na září. Jde o devítidenní pobyt s dvěma párty na lodi. Zájemce máme i z Pardubic.  Ta druhá má nádech jógy, reiki či numerologie. I já si zde troufám být jedním z dvanácti lektorů," zakončil Aleš Bleha.

Jak šla festivalová historie

Festival taneční muziky Summer of Love se postupně vyvíjel a hledal své příznivce. Na počátku se ho účastnilo 800 nadšenců. Akce se konala uprostřed lesů bez pevné scény. Postupem času festival získal věhlas a již v roce 1998 na něj dorazilo na čtyři tisíce lidí. O rok později se začala projevovat ekonomická krize. Musel být omezen program. Přesto přišlo 5 tisíc lidí. Jednalo se o poslední dvoudenní hudební párty. Od roku 2000 byla akce zkrácena na jeden den, ale rozrostla se o četné „warm-up parties", tedy akce, jejichž cílem bylo pozvat návštěvníky na legendární přehlídku. Po sporech s úřady ve Svojšicích u Přelouče byl festival přesunut k Máchovu jezeru, kam přišlo 10 tisíc milovníků hudby. Poté se přehlídka přestěhovala na pardubické závodiště. Zatím poslední regulérní ročník Summer of Love hostilo v roce 2009 hradecké letiště.

Autor: Tomáš Dvořák

22.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ladislav Leksa pečuje o hodiny v kostele sv. Josefa v Obořišti.
9

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

Ilustrační foto.
4 8

Pamlsková vyhláška. Děti nakupují sladkosti mimo školy

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Akce se zatím obešla bez problémů

Konvoj americké a britské armády pokračuje druhým dnem v cestě přes české území. Celkem 125 vozidel a 550 lidí se přesouvá z Německa do Polska, kde by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. První kolona vyrazila dnes kolem 07:00 z kasáren ve Staré Boleslavi u Prahy, kde vojáci přečkali noc, a míří na hraniční přechod v Náchodě. 

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Jarolím o sestavě na trpaslíka: Jankto? Řekl si o místo, do utkání nastoupí

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Přestože dorazil kouč české fotbalové reprezentace Karel Jarolím do San Marina dobře naladěn, neupustil od svého zvyku. Ani před utkáním s trpaslíkem (jinak se 203. národnímu týmu v žebříčku FIFA říkat nedá) neprozradil médiím složení základní jedenáctky.

Ceny Thálie pro Vránovou či Kňažka. V muzikálu uspěl Vojtek

Herečka Alena Vránová převzala dnes večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies