Hurá do školy Deník
17.8.2017

České děti ročně ujedou na kole 100 kilometrů. Není to ale bez rizika

Pád z kola při smyku, najetí do díry, na obrubník chodníku či náraz na zídku - to jsou nejčastější nehody, které mohou v Česku potkat děti při jízdě na kole. Hrozí také srážka dvou cyklistů, cyklisty s motoristou či náraz do chodce. Alespoň jednou utrpělo zranění 30 procent dětí. Každý třináctý případ si vyžádal ošetření lékařem či dokonce hospitalizaci.

16.8.2017

Během prázdnin přibývá dětských úrazů zubů

Během prázdnin každoročně přibývá úrazů zubů. Nejohroženější jsou děti do deseti let věku. Dětské zubní úrazy patří spolu s kazovými bolestmi mezi nejčastější důvody k návštěvě stomatologa, řekl vedoucí lékař pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík. Ujistil, že i vyražený zub lze zachránit, nutná je ale okamžitá návštěva ordinace.

28.7.2017

Primář dětské chirurgie na Bulovce vyvrací některé mýty o dětských úrazech

/ROZHOVOR/ - Již brzy začíná nový školní rok. Zeptali jsme se primáře dětské chirurgie a traumatologie Nemocnice Na Bulovce v Praze Karla Harvánka, jak rizikové je (bude) toto přechodné období z hlediska dětských úrazů.

26.7.2017

VZPoura úrazům nepoleví ani v novém školním roce

Prázdniny se již přehouply do druhé poloviny a ambasadoři VZPoury úrazům stihli navštívit 11 z plánovaného počtu 16 letních táborů. S programem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) věnovaným prevenci dětských úrazů se tak pomalu začínají chystat na návrat mezi děti a studenty do školních tříd. Do nového školního roku si přitom nesou jasnou představu o tom, jakým směrem projekt VZPoury úrazům dále vést.

25.7.2017

O prázdninách přibývá dětských úrazů

Šlápnutí na hřebík, zlomeniny po pádu z kola anebo třeba popáleniny. Letní čas zraněním, především těm dětským, doslova přeje. Své o tom ví nejenom rodiče dětí, ale rovněž lékaři či záchranáři.

25.7.2017

Pozor na úrazy, o prázdninách je jich nejvíc

Děti se potýkají se zlomeninami i poraněním hlavy.

25.7.2017

Výdaje pojišťoven na léčbu dětských úrazů se blíží ročně miliardě

Přes půl miliardy korun ročně dá Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za léčení úrazů dětí, přes sto milionů Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Výdaje všech sedmi zdravotních pojišťoven se blíží miliardě, zjistila média. V preventivních programech mají i prevenci úrazů, jde o příspěvky na helmy, rozdávání reflexních pásek a vest či instruktážní videa. VZP loni spustila projekt VZPoura úrazům pro děti bez ohledu na to, u které pojišťovny jsou.

25.7.2017

Úrazy dětí? Sezona začíná, vedou zlomeniny

Chlapec šel pouze dědovi pro pivo, zakopl a o sklo si pořezal nohu. I takový úraz nedávno ošetřili lékaři v dětské nemocnici v Černopolní ulici. Ročně se postarají o pět a půl tisíce dětí, polovinu z případů tvoří právě úrazy. Jejich sezona začíná s prázdninami.

25.7.2017

Loni zemřelo na úraz 109 dětí, vážných úrazů bylo 330.000

Loni zemřelo v Česku na úraz 109 dětí, úrazů ošetřených lékaři bylo 330.000. Je to pokles, v roce 2010 zemřelo na úraz 168 dětí, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nejvíc dětí umírá při dopravních nehodách, přibývá vážných úrazů na trampolínách. Mezi regiony nejsou výraznější rozdíly, mírný nárůst dětské úrazovosti byl loni jen v Jihočeském a Libereckém kraji, nejnižší úrazovost byla v Praze.

25.7.2017

Dětské úrazy: nejvážnější je poranění hlavy

Když děti více běhají a mají plnou hlavu her, dávají menší pozor. Proto také o prázdninách přibývá dětských úrazů.

25.7.2017

Léto a dětské úrazy. Pozor na jízdu na kole či pády ze stromů

Děti se o prázdninách potýkají s odřenými koleny a zlomeninami.

Čísla o úrazech dětí v ČR

Loni zemřelo v Česku na úraz 109 dětí. Počty úmrtí klesly ze 168 v roce 2010 na loňských 109.

Z loňských 329.417 úrazů dětí do 14 let bylo na chirurgických ambulancích ošetřeno:

  • 15.426 dopravních úrazů
  • 53.695 školních úrazů
  • 75.641 sportovních úrazů
  • 68.529 domácích úrazů

Pod vlivem alkoholu bylo 4297 úrazů, pod vlivem drog 1023. Obecně je dětských úrazů nejvíc v červnu, červenci a srpnu.

V zemích OECD je nejvyšší úrazovost dětí v Rusku, Kazachstánu, Moldávii a na Ukrajině. Nejnižší je v Nizozemsku, Izraeli, Švýcarsku, Švédsku či v Británii. Česko je zhruba uprostřed žebříčku 37 srovnávaných zemí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení