Hurá do školy Deník

Pozor na úrazy, o prázdninách je jich nejvíc

Děti se potýkají se zlomeninami i poraněním hlavy.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Letní prázdniny jsou pro většinu dětí nejoblíbenější období roku. Nemusí celé dva měsíce do škol ani školek. Avšak během volna, které ratolesti tráví kromě domova také na dovolených či táborech, přibývá také úrazů. O prázdninách se s nimi dětští lékaři i záchranáři setkávají častěji, než jindy.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje eviduje během letních prázdnin minimálně o třetinu více výjezdů k dětským úrazům, než během školního roku. Podle mluvčího krajské záchranky Martina Brejchy by se přitom velkému množství poranění dalo předejít. „Musím říci, že když jdou děti na kolo, tak jsou většinou vybaveni přilbou na hlavu. Ovšem při jízdě na kolečkových bruslích na to zapomínají,“ uvádí Brejcha. „Děti mají sice chrániče na lokty a kolena, ale to nejdůležitější – přílba na hlavu – jim chybí, a často tak dochází k poranění,“ doplňuje.

Záchranáři se také stále poměrně často setkávají s tonoucími se dětmi. „A těm bohužel ne vždy dokážeme pomoci. Na koupání by si měli dát rodiče pozor,“ upozorňuje mluvčí.

V nemocnicích ošetří během letních prázdnin také přibližně o třetinu úrazů více, než ve školním roce. Nejvíce přibývají úrazy z kola a trampolín a významně jsou zastoupeny i úrazy z táborových aktivit,“ jmenuje mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Podle něj se stále častěji projevuje fakt, že velký počet dětí přes rok nesportuje a volný čas tráví například u počítače. „Když pak léto tráví s rodiči nebo i na táborech aktivnějším způsobem, snadněji se zraní,“ doplňuje.

Přes léto stoupá také počet hospitalizovaných dětí ve Fakultní nemocnici Plzeň. S úrazy si tam přes rok poleží přibližně 75 dětí za měsíc, o prázdninách se jejich počet zhruba o deset případů měsíčně zvýší. Podle vedoucího lékaře dětského oddělení kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Pavla Hořáka se odborníci nejčastěji setkávají se zlomeninami a poraněním hlavy. V létě však přibývá také úrazů z dopravních nehod.

K poraněním dochází i na dětských táborech. Podle ředitelky střediska volného času Radovánek Evy Tischlerové se většinou jedná pouze o lehké úrazy, třeba odřeniny či naraženiny, ve výjimečných případech o zlomeniny. Palčivým problémem letních táborů jsou podle ní vosy a včely. S těmi se v poslední době děti setkávají velmi často.

Autor: Redakce

25.7.2017
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační foto.
4 15

Minimální mzda roste. Tisícům lidí kvůli tomu zdraží pojistné

Ponorka Nautilus postavená Dánem Peterem Madsenem
AKTUALIZUJEME
4

Tělo novinářky z Madsenovy ponorky někdo záměrně rozřezal a potopil

Hongkong zasáhl mocný tajfun Hato, život ve městě se zastavil

Zaplavené ulice, stovky zrušených letů, mohutné stromy vyvrácené z kořenů, zavřené školy, obchody i burza. To je jen úvodní bilance tropické cyklóny Hato patřící na stupnici ROCI do nejvyšší, desáté kategorie.

Minimální mzda roste. Tisícům lidí kvůli tomu zdraží pojistné

Sobotkova vláda tlačí na vyšší výdělky. Pro studenty, maminky či brigádníky je to ale danajský dar. Zaplatí stovky korun navíc. 

Netradiční VIP louka v centru Ostravy budí pozornost. Proč?

/FOTOGALERIE/ Květinový experiment v ostravských Komenského sadech budí zaslouženou pozornost nejen obyvatel města, ale také jeho návštěvníků. Kolem VIP louky budou i koně chodit „po špičkách“.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Čísla o úrazech dětí v ČR

Loni zemřelo v Česku na úraz 109 dětí. Počty úmrtí klesly ze 168 v roce 2010 na loňských 109.

Z loňských 329.417 úrazů dětí do 14 let bylo na chirurgických ambulancích ošetřeno:

  • 15.426 dopravních úrazů
  • 53.695 školních úrazů
  • 75.641 sportovních úrazů
  • 68.529 domácích úrazů

Pod vlivem alkoholu bylo 4297 úrazů, pod vlivem drog 1023. Obecně je dětských úrazů nejvíc v červnu, červenci a srpnu.

V zemích OECD je nejvyšší úrazovost dětí v Rusku, Kazachstánu, Moldávii a na Ukrajině. Nejnižší je v Nizozemsku, Izraeli, Švýcarsku, Švédsku či v Británii. Česko je zhruba uprostřed žebříčku 37 srovnávaných zemí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení