Hurá do školy Deník

Výdaje pojišťoven na léčbu dětských úrazů se blíží ročně miliardě

Přes půl miliardy korun ročně dá Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za léčení úrazů dětí, přes sto milionů Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Výdaje všech sedmi zdravotních pojišťoven se blíží miliardě, zjistila média. V preventivních programech mají i prevenci úrazů, jde o příspěvky na helmy, rozdávání reflexních pásek a vest či instruktážní videa. VZP loni spustila projekt VZPoura úrazům pro děti bez ohledu na to, u které pojišťovny jsou.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Nejvíc úrazů je v letních měsících, nejčastěji jsou to úrazy zápěstí, ruky, hlavy, kotníku a nohy. Nejvážnější úrazy jsou z dopravních nehod. Nejdražším pacientem loni byl dvouletý hoch s poraněním od žíravin, jeho léčení stálo 2,8 milionu korun, řekl novinářům náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Vozíčkáři předávají dětem své zkušenosti

Na léčbu dětských úrazů dala ČPZP loni 102,9 milionu. Nejnákladnější byla léčba patnáctileté dívky s vážným poraněním mozku, stála přes 808 tisíc korun, řekla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Na sportovních a rodinných akcích motivuje pojišťovna návštěvníky ke zdravému životnímu stylu i zvýšení bezpečnosti.

V programu VZPoura úrazům radí zaměstnanci VZP, kteří jsou po úrazu na vozíku, jak se chránit před úrazem. „Předáváme dětem zkušenosti s vlastním úrazem, aby ony to nemusely prožívat na vlastní kůži," řekla Jarmila Onderková, která si vážně zranila páteř při autonehodě.

Zájem škol o projekt je velký

Projekt začal se dvěma tzv. ambasadory, zájem škol ale je tak velký, že se tým postupně rozšířil na sedm ambasadorů. Za první rok navštívili 143 základních škol, 24 středních škol, osm mateřských škol, tři dětské domovy a 15 letních táborů. Celkem navštívili 180 měst a obcí a besedovali se 14 tisíci dětmi.

„Byli jsme zaskočeni tím, kolik dětí má osobní zkušenost s vážným úrazem a kolik jich zažilo například smrt v rodině po autonehodě," řekl ambasador Pavel Bambousek, který si zranil páteř po pádu z mostní konstrukce.

Děti si zkoušejí běžné situace vozíčkáře

Děti na besedách si vyzkoušejí běžnou situaci vozíčkáře, který musí s vozíkem přejet práh, či si převézt jídlo. Pro děti ze školek má tým i malý invalidní vozík. Ambasadoři dětem názorně na panáčkovi předvádějí, co to znamená, když člověk po úrazu páteře musí rok ležet na zádech, jak složité je takto jíst nebo si vyčistit zuby. Pro děti je to připomínka, že je lépe vyhnout se úrazům, které by jim takové životní komplikace přinesly.

Ambasadoři rozřílili svoji působnost i na vysokoškoláky a jezdí také za studenty vyšších odborných škol. Organizují setkání i v kulturních centrech, domech dětí a mládeže a v dětských domovech.

Autor: Redakce

25.7.2017
SDÍLEJ:
Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Grace Mugabeová a Robert Mugabe
4

Mugabeová získala imunitu, Jižní Afrika přerušila letecké spojení

Oblíbená letecká přehlídka CIAF 2017 již klepe na dveře

V pořadí již 24. ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF, jehož přípravy jsou již v závěrečné fázi, proběhne na letišti Hradec Králové ve dnech 2. až 3. září. 

První burčák je v prodeji. Jak poznat ten pravý? Zákazník nemá šanci, říká vinař

/ANKETA/ - Hrozny už pomalu dozrávají a s blížícím se vinobraním začíná i burčáková sezóna. Zatímco někteří vinaři čekají s výrobou burčáku na začátek září, jiní už prodávají.

Libanon a Sýrie zahájily ofenzivu, chtějí vyčistit hranice od islamistů

Hnutí Hizballáh spojilo své síly se syrskými vládními jednotkami s cílem zbavit pohraniční oblasti posledních bojovníků Islámského státu. Libanonskou armádu v této operaci podporují i Američané.

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200 lidí. Někteří z doktorů se mohou stíhání vyhnout, pokud zaplatí jedenapůlnásobek přijatých úplatků na odškodnění obětí trestných činů. Naopak část distributorů policie stíhá jako organizovanou zločineckou skupinu. Hrozí jim přísnější tresty, a to dva až deset let vězení.

Čísla o úrazech dětí v ČR

Loni zemřelo v Česku na úraz 109 dětí. Počty úmrtí klesly ze 168 v roce 2010 na loňských 109.

Z loňských 329.417 úrazů dětí do 14 let bylo na chirurgických ambulancích ošetřeno:

  • 15.426 dopravních úrazů
  • 53.695 školních úrazů
  • 75.641 sportovních úrazů
  • 68.529 domácích úrazů

Pod vlivem alkoholu bylo 4297 úrazů, pod vlivem drog 1023. Obecně je dětských úrazů nejvíc v červnu, červenci a srpnu.

V zemích OECD je nejvyšší úrazovost dětí v Rusku, Kazachstánu, Moldávii a na Ukrajině. Nejnižší je v Nizozemsku, Izraeli, Švýcarsku, Švédsku či v Británii. Česko je zhruba uprostřed žebříčku 37 srovnávaných zemí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení