Kromě úspor za energie, je zateplení výhodné ještě v něčem?
Ještě větší výhodou než úspora za energie je vzniklý komfort. Konstrukce domu po zateplení tolik neprochládá, takže i vnitřní povrchová teplota je o něco vyšší. Samozřejmě to má vliv i na hodnotu nemovitosti.

Existuje řada izolačních materiálů, podle čeho vybírat?
Rozdíl v izolačních schopnostech nejčastějších materiálů, tedy polystyrenu a minerální izolace, je téměř zanedbatelný. Samozřejmě se prodávají materiály, které jsou lepší, ale také dražší. Liší se v tom, jak který uzavře povrch konstrukce vůči vodním párám. Ale pozor, pokud ji uzavřeme moc, tak hrozí, že vlhkost může v konstrukci kondenzovat. Proto je o něco lepší minerální izolace. Nechci ale říct, že je levnější polystyren problémový. Jen u něj hrozí, že na vlhčích místech nebude dobře plnit svoji funkci. Na izolačním materiálu není potřeba šetřit, protože v ceně zateplení tvoří jen malou část. Daleko větší jsou náklady na práci, kotvení izolace, lepení, omítku, dopravu a likvidaci odpadů. Jedním z hlavních kritérií je právě tloušťka izolace. Optimální tloušťka může být u každého objektu trochu jiná, než udává norma. Protože cena izolačního materiálu není v celkové ceně zateplování tak významná, doporučuji dát ho tam o trochu více. Dnešním standardem je 14 až 16 centimetrů.

Je tloušťka jediným kritériem?
Záleží na stávající konstrukci, jak je silná a z čeho je, a na kvalitě izolace. Platí, že čím je materiál lepší, tím může být užší. To se vyplatí při rekonstrukci budov, které jsou pod památkovou ochranou nebo jsou na kraji pozemku a záleží na každém centimetru, o kolik se rozměry objektu zvětší.

Často se zateplují pouze severní stěny. Vyplatí se zateplit jen část domu?
Určitě se to vyplatí. Efekt je samozřejmě menší, než kdyby se izolace provedla na celém objektu, ale není to špatné řešení. Na některých místech to ani jinak nejde, například u památkově chráněných objektů.

Jaká je životnost zateplení?
Reálně můžeme mluvit o třiceti letech. Výrobci slibují 35 až 40 let, ale reálná zkušenost je o něco nižší. Zateplení může být nekvalitně zrealizované nebo se může objevit jiný problém, který se zateplovacím systémem přímo nesouvisí, například může docházet k novému zatékání.

Dokáže si kvalitní zateplení domu provést člověk sám?
Když je šikovný, tak ano. Výhodou je, že nad tím má dohled, ví, co dělá a co vyrobil. Problém může být se zárukou. Když si zateplení provedu sám, tak žádnou nemám. Ideálním řešením je podle mě pozvat si kvalifikovanou firmu a zároveň si zajistit technický dozor, který je na firmě nezávislý a bude na kvalitu dohlížet. Sice to stojí další peníze, ale ve výsledku se to vyplatí.

Má význam pouštět se do zateplení ještě před zimou?
Pokud rozsah není příliš velký a firma je schopna zateplení provést během měsíce, tak ano. Pracovat by se ale nemělo za deště a za nízkých teplot. Pod pět stupňů Celsia už je nemožné zateplovat, protože materiály nereagují tak, jak by měly. Obecně je ale práce rychlá, i v říjnu se to dá stihnout.

Je vám doma zima? Zateplete