Ve Volarech se zastavil Klub vojenské historie 4. obrněné divize Pelhřimov ve spolupráci s 2. obrněnou divizí v Evropě. Celá skupina pak po Šumavě pokračuje v následujících dnech pod označením 4. obrněné americké divize. „Ta se zde v roce 1945 skutečně pohybovala a část její trasy budeme kopírovat,“ uvedl Karel Hrych z Milevska, který se účastnil oslav ve svém džípu.

„Celá akce The Czech fury 2015 začíná v sobotu ukázkou bojového střetu postupující americké armády se zbytky zadního voje německé branné moci,“ připomněl první část oslav Karel Hrych s tím, že celá skupina, která je z celého světa, používá pouze originální výstroj i výzbroj. „Cokoli je zde k vidění, tak jsou to vozidla či zbraně sedmdesát a více let stará, co se týká uniforem, jsou to částečně repliky. Technika je výhradně z období války, originál americké stroje,“ doplnil K. Hrych.

Americkou část konvoje tvořili vyznavači vojenské historie nejen z České republiky, ale byla zde řada Angličanů, Belgičanů, Francouzů, Američanů, Holanďanů, Rusů, Maďarů a další národnosti. „Na americké straně nás bude bojovat ve Volarech kolem sto padesáti lidí, kteří se sjíždějí prakticky z celého světa. Na německé straně bude bojovat nějakých padesát až osmdesát lidí, převážně Čechů. Ti dělají vlastně to samé co my, jen na té špatné straně,“ uvedl s úsměvem Karel Hrych.

Mnohonárodnostní složení znamená naprosto perfektní logistiku a zajištění akce. „Dát lidi dohromady je samozřejmě nejnáročnější část. Je však pravda, že se hlásí sami. Musí se nakontaktovat technika, vytvořit scénář celé akce. Největší problém je sem dostat těžkou techniku. Obnáší to měsíce práce, zajišťování různých povolení, razítko prakticky od každé instituce. Logistika je hodně náročná a první příprava začala již přede dvěma lety a finišuje se od října loňského roku,“ potvrdil náročnost příprav Karel Hrych.

Skupina, která bivakovala z pátka na sobotu ve Volarech, se následně přesunula do Horní Vltavice a v neděli do Kvildy. Její cesta, která je naplánována na deset dní, pak pokračuje přes Vimperk na Sušici, pak na Strakonicko, odtud na Horažďovice, Nepomuk a končí v Plzni. „Právě v Plzni vrcholí celoevropské oslavy konce Druhé světové války,“ doplnil k cestě konvoje Karel Hrych.