„Naším cílem je zpřístupnit místo, jehož dominantou je historická Vodárenská věž, veřejnosti. Využít ho pro umístění expozic, které lidem přiblíží historii i současnost zásobování města pitnou vodou, důležitost vody obecně a v neposlední řadě také naši roli v koloběhu vody. Myslíme si, že by zde mohli občané i návštěvníci Českých Budějovic najít místo, kam se vyplatí vypravit nejen za poznáním, ale i odpočinkem," vysvětluje mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Vodárenská věž nabídne zájemcům komentované prohlídky.

Na zájemce tu bude čekat spousta lákadel a zajímavých zákoutí. „Najdete tu naučnou stezku o historii vodárenství ve městě, která je díky oběma dvěma řekám a Samsonově kašně opravdu bohatá. Připravujeme tu deset zastavení s panely, kde bude znázorněno, jak šel čas a tekla voda. Chybět tu nebudou vodárenské prvky, jako je pítko, šoupě nebo hydrant," představuje jen některé z chystaných zajímavostí.

Chybět mezi nimi nebudou ani okrasné prvky s úzkou vazbou na vodu. Už na začátku září se sem přestěhuje z Piaristického náměstí velká socha Zvíře Alexandry Koláčkové. V letním parnu ochlazuje své okolí vodní mlhou. Společnost ČEVAK nyní pro netradiční fontánu hledá vhodné pojmenování, které bude tak originální, jako socha sama. Své návrhy mohli zájemci posílat do 30. července, nyní může veřejnost na www.vodarenskavezcb.cz hlasovat pro ten, který se jí nejvíce líbí. „Návrhů je celkem šedesát, některá jména mají hodně hlasů a je vidět, že lidi to baví," dodává mluvčí společnosti.

Prostředí nového areálu ozvláštňuje také menší kašna. „Zvolili jsme fontánku, která se jmenuje Cyklus vody a jak už napovídá název, má symbolizovat oběh vody jak v přírodě, tak v našem vodohospodářském systému, kdy upravujeme vodu na pitnou, pak se k nám zase vrací znečištěná a my ji zpět do přírody pouštíme vyčištěnou. Je to taková symbolika, která by měla být nosným tématem celého areálu," říká Petr Zikeš, ředitel interních služeb společnosti ČEVAK.

Součástí téměř tři roky trvajících úprav areálu byly rekonstrukce jednotlivých budov i samotného vnitřního prostranství. Velice zajímavý je například osud místního vodojemu. Z původní zásobárny vody se postupem času stala sauna pro odboráře. Nyní se na světlo znovu vyloupl doslova ze sutin již nepoužívané budovy. I ten bude zřejmě již na jaře příštího roku přístupný veřejnosti.

Už letos na podzim se ale bude veřejnost moci při pravidelných prohlídkách podívat do útrob Vodárenské věže z roku 1724, jež je zajímavou technickou památkou. Prozatím se veřejnosti otevírala jen při výjimečných příležitostech. Letos se dočkala citlivé obnovy interiéru a o její významnosti návštěvníky přesvědčí i dvě videoprojekce, které budou nově součástí komentovaných prohlídek.

Poprvé budou zájemci moci nahlédnout „pod pokličku" míst historicky spjatých s dodávkami pitné vody už v září. Areál se představí už v pátek 11. září, kdy zde začíná třídenní akce Vodárna otevírá aneb Setkání pod Vodárenskou věží. „Akce se stane součástí oslav 750 let města," dodává Jitka Kramářová.

Zahájí ji koncert, na kterém vystoupí legendy jihočeské folkové scény. O víkendu pak budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky Vodárenské věže. Její interiéry ozdobí výstava fotografií vodárenských objektů z jižních a západních Čech nazvaná Kde je voda slunci blíž. K vidění budou například snímky malebného vodojemu Nesměň, tajemná Eliášova štola nebo systém studen na Dačicku.

Pro děti budou v areálu po oba dny připraveny soutěže a nejrůznější atrakce. Vstup na všechny akce bude zdarma.