Loni v polovině roku v Bechyni našli možné zázemí pro expozici keramiky pod hlavičkou Alšovy jihočeské galerie (AJG). Polovina už leží v depozitáři. I když se občanům nové sídlo – bývalý dům služeb v Novodvorské ulici, nezamlouvá, stěhování ze zámecké sýpky se už připravuje. Lidem vadí doba, kdy byl dům služeb postavený, oku šéfa Alšovy jihočeské galerie Aleše Seiferta zase lahodí.

„Právě tou architekturou 70. až 80. let nám vyhovuje, protože bechyňská sbírka není orientovaná do historie, díla začala vznikat od roku 1966. Myslím, že návštěvníci si zatím neumí představit, jak to bude vypadat, ale ta architektura bude skvělá," tvrdí ředitel a ujišťuje, že právě v tomto socialistickém prostoru jejich keramika lépe vynikne.

Část expozice už nyní v Bechyni k vidění není. „Z větší části jsme keramiku už vystěhovali, takže na zámku platíme jen poloviční nájem a zbytek vystěhujeme do konce roku 2017," upřesňuje za zřizovatele, jímž je Jihočeský kraj, radní Tomáš Vytiska.

O tom, že se ze zámku keramika musí vystěhovat, se 
s přestávkami jedná už přes deset let. Již tenkrát, to ještě sýpka patřila Paarům, ležel na stole rok 2016. Vlastník zámku Josef Šťáva nakonec definitivní konec Mezinárodního muzea keramiky v objektu zámecké sýpky o rok oddálil. Cenný čas tak získala i Bechyně.  Ta má totiž připravit první patro domu, aby se do něj umělecká díla mohla přestěhovat. V letošním rozpočtu s tím ale město ještě nepočítá.

„Nejdříve zkusíme dotaci od kraje, kterou máme přislíbenou a počítáme, že prostory přizpůsobíme až příští rok tak, abychom stěhování stihli. Přednostně uděláme jedno patro, kde bude výstavní síň, pokud by to vyšlo, rádi bychom dům zrekonstruovali celý," říká starosta města Pavel Houdek a připustil, že zatím nemají představy ani o nákladech, ani o definitivní podobě, o níž jednají s galerií. A pokud bude třeba, pomohou úspory.

Regulérní pobočka AJG

Aleš Seifert už nyní ale má určitě jasnou představu o využití nového prostoru. Bechyně má svou pozici posílit. Na novém místě totiž nepůjde pouze o výstavu keramiky, protože plány galerie v současnosti říkají, že do Bechyně bude dovážet i jiný druh umění: například grafiku nebo malbu, a to od období gotiky až po 21. století.
„To znamená, že město získá skutečnou pobočku AJG, tedy nikoli sezonní, ale celoroční prezentaci," naznačil Aleš Seifert s tím, že jen během léta si současnou expozici v areálu bechyňského zámku prohlédne na pět tisíc lidí, s celoročním provozem ředitel galerie počítá minimálně s dvojnásobným navýšením.

Lákat návštěvníky by měly kromě umění i projekty, které nyní v Bechyni nejsou. Dočkat by se mohli přednášek, workshopů nebo kurzů, které jsou standardem v ostatních sídlech AJG, tedy v Hluboké n/V. a Budějovicích. Tím se Bechyně těmto vyrovná.
Od ledna roku 2018 by si podle současných představ návštěvníci už mohli plánovat cestu do Bechyně.